TRANCE.CZ - Elektronická taneční hudba v ČR i ze světa.

ReklamaAirwave – Believe

11.02.2003

Projekty jako Fire & Ice, Planisphere nebo Velvet Girl, ale hlavně Airwave, mají jednu společnou osobu, kterou je víc neľ plodný producent Laurent Véronnez. Právě projekt Airwaveproslavil tohoto Belgičana nejvíce a právě album tohoto projektu spatřilo světlo světa koncem minulého roku. Nemám přílią rád jakékoliv ąkatulkování, ale jeho nezaměnitelný styl bych asi nejvíce přirovnal k progressive tranceu. V jeho tvorbě je znát jakási tvrdost, ale mezi ní řadí na rovnocenné místo i smysl pro melodii a vyklidněné pasáľe. Jeho remixy jsou znatelně podepsané jeho stylem a zkrátka se drľí své cesty a zbytečně neexperimentuje a nepřidává věci jako přehnaně sladké vokály a podbízivé melodie. Uchovává si svojí tvář a proto jsem jeho stylu a hudbě vľdy rád naslouchal a bral jsem jeho remixy anebo i jeho původní tvorbu za sázku na jistotu.
Určitě větąina z vás zná jeho skvělé pecky jako Save Me, Another Dimension, Alone In The Dark a nebo Sunspot a právě proto jsem se na nové album moc těąil. Uľ známé kousky doplňuje do celkového počtu 12 skladeb několik nových, například hned první I Want To Believe (Dolphin Mix) (ukázka), která se nese tak trochu ve veselém rozpoloľení a optimismus z ní přímo čiąí, vás celkem příjemně uvede k poslechu alba. Daląí skladba, kterou je Musings Of A Lifetime uľ nenechá nikoho na pochybách a ukazuje nám svojí nejsilnějąí stránku ve spojení hutného soundu, ale přitom i smyslu pro podmanivý rytmus a melodiku. Skladby Save Me a Another Dimension jsem kdysi porovnával a zkouąel se ujistit, která se mi z nich líbí víc. Dospěl jsem vąak k názoru, ľe jsou si obě plně rovnocené. Save Me boduje se svou vrąící se melodií a později s neuvěřitelnou gradací skladby v momentě několika úderu beatů těsně za sebou. Mimo jiné tuto vychytanou pasáľ pouľívá Laurent často ve svých skadbách i remixech. Naproti tomu Another Dimension (ukázka) vás hned od začátku uchopí do svého valivého tempa a nedovolí vám z něj ani na chvilku vyskočit a nutí tak tancovat aľ do konce skladby.
Daląí věcí je Devotion a jde o dost progresivní věc, kterou střídá Above The Sky 2002. Ta nemá zrovná moc originální nápad a můľe se stát, ľe si jí splete z jinou trance skladbou současnosti, zkrátka nic převratného, i kdyľ tancovat se na ní dá opět naprosto skvěle. Alone In The Dark je uľ podle názvu moľno soudit, ľe se jedná o temnějąí věc (ukázka) a to hlavně díky melodii, vrstvící se postupně do nekonečných výąin. Lahůdka na úrovni Save Me a Another Dimension, je to prostě ten styl Airwave co mě nejvíce dostává. Pokud si dovedete z krátké ukázky představit co tím myslím, moľná taky propadnete jeho stylu a třeba se po albu začnete shánět. Innerspace je opravdu výletem aľ do nejhlubąích koutů vesmíru a to díky zefektovanému samplu anebo později díky parádní melodii, která si s vámi jen hraje a nechává vás v nejistotách kam se skladba bude ubírat dál. Znovu na zem z příjemného výletu vás sesadí tvrdý beat a opět stejný sampl jako na začátku. Nebude opět zapomenuto ani na gradaci několika beatů těsně za sebou a postupné a jakoby přirozené ztiąování a ubírání jednotlivých zvuků do uplného konce skladby.
My Lady Blue je změnou a spíąe do klidnějąích vod a pohody hozená skladba, kde je největąí důraz na snovou melodii. When The Things Go Wrong je opět lahůdkou a vy máte pocit, ľe snad ani jedna skladba ke konci alba nerozhodí váą optimismus a pohled na celé album. Skladba to je hodně emotivní a vzletná a opět působí víc neľ pozitivně na vaąe smysly. Předposlední Sunspot (Don’t Cry My Love Mix) jste určitě museli slyąet, jednak je to poslední singl z alba a jednak je dost často zastoupena na různých trance výběrech poslední doby. Silná melodická sloľka, kterou naątěstí nehyzdí ľádné sladké vokály a nebo pokusy o nějaké bliľąí přiblíľení k větąím masám posluchačstva. Naątěstí toto nemá Airwave za potřebí, coľ neplatí například o Ferry Corstenovi a jeho projektu Gouryella. Její poslední skladba byla parádní, kdyľ jsem jí poprvé slyąel, ale poté co jsem viděl mpeg videoklipu a verzi s vokály, tak se mi skoro aľ znechutila. Po nějaké době jsem to sice roschodil, ale vidím za tím pouze a jen jediné a to najít nové posluchače, podbízet se jim a vydělat tak více peněz z prodeje. Trust No One (ukázka) je poslední skladbou a je zakončením, které snad ani Airwave nemohl vybrat líp. Nesmírně koąatá skladba se spostou zvuků a melodií, které se prolínají a mixují v jednom velkém sladkém kousku. Na jeden poslech určitě nebute mít ąanci vąechny ty zvuky a sloľky skladby rozeznat a tak radím sjíľděd stale znova a znova. Brilatní zakončení jednoho s nejlepąích alb poslední doby, které se na poli trancu urodilo.
Hodnocení je jednoznačné a tak plný počet bodů je ta jediná odpověď, která můľe vyjádřit můj obdiv tvůrci tohoto alba, a» mu jeho tvorba vydrľí jeątě dlouho.
Styl: progressive trance
Hodnocení: 5/5
Tracklist:
01. – I Want To Believe (Dolphin Mix)
02. – Musings Of A Lifetime
03. – Save Me
04. – Another Dimension
05. – Devotion
06. – Above The Sky 2oo2
07. – Alone In The Dark
08. – Innerspace
09. – My Lady Blue
10. – When The Things Go Wrong
11. – Sunspot (Don’t Cry My Love Mix)
12. – Trust No One

Monika
Author: Monika

Komentáře nejsou povoleny.