Armin van Buuren 003 – In Motion
Na kompilaci AVB003: In Motion jsme vąichni čekali s velkým napětím, protoľe předchozí dvě výběrové řady (AVB001: A State of Trance a AVB002: Basic Instinct) byly jednoduąe výborné a kdyľ si je pustíte třeba dneska, stále vám přinesou velký hudební záľitek. Mladý holandský dj a producent Armin Van Buuren (www.arminvanbuuren.com) se podle jeho vlastních slov vľdy snaľí na výběrech ukázat současnou podobu jak klasického tranceu, tak i progresivnějąí hudby, které, ač si to někdy nechceme přiznat, patří budoucnost. U tohoto výběru se nabízí paralela se sérií Forbidden Paradise, jejíľ poslední díly jsou zaloľeny na stejném modelu, jako Arminovy kompilace. Posaďte se tedy pohodlně do vlaku, který za chvíli vjede do tunelu plného pulsující hudby 21.století a vychutnejte si společně se mnou vąechny skladby, pěkně jednu po druhé.
Tma, která nás obklopila, kdyľ jsme dorazili do tunelu, se pomalu začíná ztrácet a mezi probleskujícím světlem ze začouzených a prachem pokrytých lamp se objevují tóny první skladby, kterou jsou SOLID SESSIONS – JANEIRO (Harry Lemon Remix). Armin asi nemohl vybrat na úvod nic lepąího, pokud tento song neznáte (ukázka), seľeňte si třeba výběr ZEN – Mixed by Joel Einhorn, tam je taky, akorát ľe spletli název, Janiero se skladba skutečně nejmenuje, je to Janeiro! Přestoľe je první CD to progresivní, SOLID SESSIONS jsou výbornou ukázkou současného tranceu. Zato DAWNSEEKERS – SHAMAN`S WAKE UP jiľ naznačují, ľe na prvním CD skutečně bude převaľovat progresivnějąí tvorba. Docela dost mě jejich nový singl překvapil, protoľe ten přechozí PROTUBERANCE patří mezi nejvíc “trancy” songy, jaké jsem kdy vůbec slyąel. Dneska nás od nich tedy nečeká trance, ale hutný tech-trance s bručivým vokálem na pozadí.
Následují ORINOKO – ISLAND (Saint and Sinners remix). ORINOKO je úspěąný projekt německého dj-je Timo Maase. Zatímco před několika léty znal kaľdý spíąe název ORINOKO neľ Timo Maas, dnes je tomu naopak a přestoľe se Timo v tomto roce snaľí projekt ORINOKO oľivit, tak vysoko, jako byl v roce 1997, uľ s ním asi nevystoupá. Aktuální singl ISLAND má také k tvorbě z minulosti hodně daleko, inu Timo Maas se pohnul určitým směrem a je logické, ľe i ORINOKO čekalo to samé. Mě se ISLAND přílią nelíbí, ale remix od Saint and Sinners je velmi sluąný, dobrá ukázka progresivního hudby. RISING STAR – STARTHEME, které následuje, samozřejmě nemohlo na výběru chybět. Vlastní Arminův projekt, kterému, ač to tak moľná nevypadá, věnuje Armin hodně času a úsilí. Mezi Arminovými plány do budoucna tak najdeme vydání samostatného alba pro RISING STAR. STARTHEME je mysteriózní trance song s tvrdąím podkladem a hodně pěknou melodií. Pátou skladbou v pořadí je DJ CYBER – MARCO ANTONIO. Tohle jméno mi sice nic neříká, ale je jasné, ľe kdyľ jej Armin zařadil na album, rozhodně jde o kvalitní věc. Stejně jako u RISING STAR, i v tomto případě uslyąíme více tranceu (ukázka), neľ progresivity. Ona vůbec je ta Arminova představa progresivní hudby hodně zajímavá. Není to takový ten sound, na který jsme zvyklí ze ZENU, s tím je společný snad jen ten basový podklad. Jinak jsou ovąem skladby, které Armin na album vybral, plné vąelijakých vokálů a roztodivných zvuků. A skoro nikde nechybí alespoň náznak melodie, takľe já nevím, ani bych to slovem, jako je třeba tech-trance, nenazýval.
MARC AUERBACH – MUKE (Marc`s original mix) byl uľ na kompilaci Forbidden Paradise, zatímco tam byl ale v Twister remixu, zde je v Marc’s original mixu. Výborné vokály a takový smutný nádech skladby vás přinutí zamyslet se třeba nad svým vlastním ľivotem. Dobrý song k rozjímání o ľivotě a smrti. Armin asi veděl, ľe s MUKE navodil takovou skoro aľ ponurou atmosféru a tak jako daląí track zařadil EVOLUTION – CROCODILE MAN. Agresivní basy mě skoro zvedly ze ľidle a málem jsem vyskočil z okna ven (ukázka). Ehmm, bydlím v pátém patře, kdyby to někoho zajímalo. Projekt EVOLUTION je pro mě novým, napadá mě snad jen souvislost se stejnojmenou party u nás, kde hrál Paul Van Dyk. Potom mi tento název jeątě připomíná jednu budovu z počítačové hry Starcraft, jmenovala se Evolution Chamber (tedy jmenuje, Starcraft pořád hraje spousta lidí, včetně mě). Krokodýlí muľ je moc pěkná písnička, do takového čísla, které představuje počet zvuků vyskytujících se ve skladbě, ani neumím počítat. Je jich moc a moc. BLAKSTONE – ONE THING přesně odpovídá svému názvu, ačkoliv tam chybí písmeno C. Ha, céčka, céčka, céčka. Nebo taky moucha CC. Ostatně zvuky ve ONE THING létající a otravující mouchu částečně představují. Celkem ąkoda, ľe tenhle track je na kompilaci jenom pár minut, dost se mi líbíl.
DJ NUKEM – INSTINCT. Uaa, tak tohle uľ se nebojím naznat tech-trancem, protoľe to tech-trance váľně je, no na tuhle skladbu bych asi netancoval. Alespoň ne první asi tři minuty, kdy je to takový celkem nudný zvuk, poté ale následuje moc pěkné stupňování, hodně překvapivé, no ale kdyľ uľ zvedáte ruce a chcete si pořádně zapařit, vąe se vrátí do původního rytmu, pouze lehce o několik zvuků obohaceného. INSTINCT je hodně ponurá skladba a protoľe já jsem člověk pozitivně smýąlející, raději se vrhám na HI END SYSTEM – LOST. V pozadí se objevující tranceové plochy společně se sluąným rytmem mě opět dostávají pomalu, ale jistě do varu. CAPETOWN – STRINGRIZER jsem uľ slyąel na nějakém výběru, ale aľ zde jej konečně plně poznávám. Ooo, tak tohle je zatím nejhezčí track celého alba. Neskutečný trance (ukázka), doufám, ľe díky němu neuvěřím, ľe mohu létat, ten pád z pátého patra by asi nebyl ve finále moc příjemný. Heh, váľně jsem z téhle skladby neskutečně odvázaný a proľívám tranceový orgasmus. Tomuto typu tranceu se říká uplifting neboli povznáąející. STRINGRIZER vás odvane tam, kam si jen budete přát. D-FACTOR – THE WRONG SHAKE musí zákonitě trochu nahustit atmosféru, nebo se z toho vąichni zblázníme. Čekal jsem, ľe při poslechu této skladby vychladnu, ale nee, ono je tohle snad jeątě lepąí neľ to předtím (ukázka). Jeľíąą, fakt mi promiňte ty výrazy, ale já se nemohu udrľet, způsob, jakým je závěr prvního CD namixován, je skoro k ąílenství mě přivádějící. Samosebou k ąílenství tranceového charakteru.
SIGNUM – 5 YARDS a konečně trochu oddech. S díky přijímám tuto skladbu, protoľe mít více neľ dva orgasmy za sebou během krátké chvíle je hodně vyčerpávající. Nový singl od SIGNUM je hodně progressive, no ale kdo dnes není, tomu ujíľdí vlak. Tak a máme tady poslední skladbu prvního CD a tou je VINCENT DE MOOR – FLOWTATION 2001. Nový remake starąího singlu VDM je opět hodně “zvedající ze sedadel”, taková celkem jednoduchá melodie, skoro jako pro “debily”, no ale heh, mě se straąně líbí. Poslední čtyři minuty od konce je to přímo boľská trance symfonie se super snadnou melodíí (ukázka). FLOWTATION se velmi snadno asociuje např. s letní loukou plnou rozkvetlých květin a procházejících se “snílků a blázínků”. Tak, máme za sebou první CD a já si musím dát před druhým CD, které má být tranceové (ehh, a co sakra bylo to první v tom případě ??) pauzu, nějak mě to sebralo.
No fajn, jsem zpět a jdeme na CD číslo dvě. Doufám, ľe to přeľiju. Na konci cesty bychom opět měli vyjet z tunelu ven, neľ se ale tak stane, musíme si vyslechnout třináct “maximálně” tranceovým skladeb.SONIC INC – A TASTE OF SUMMER (Fire & Ice vital mix) je první z nich. Jeden z těch lepąích trance songů současnosti, lze nazvat pojmenovat i jako “malý hit”. A TASTE OF SUMMER je sice trochu podobné skladbě Svenson & Gielen – Beauty of silence, ale opravdu jen trochu. Na druhou stranu to není kdovíjak originální píseň, je tak akorát řekl bych. Neurazí, ale ani vás tolik nenadchne. RANK 1 featuring SHANOKEE – SUCH IS LIFE (Marco V. remix). RANK 1 uľ recenzuji snad podesáté, protoľe se objevují skoro v kaľdé trance kompilaci, které toto léto vycházejí. RANK 1 lze bezpochyby zařadit do řady úspěąných trance projektů, výąe uvedený příklad to názorně dokazuje. Remix od Marco V. je překvapivě víc tranceový, neľ byste asi čekali, moc progresivního zvuku, jak jsme si jiľ u Marca V. zvykli, zde nenajdete.
První dvě skladby byly na můj vkus přílią známé a ohrané. To samé by čekalo i ORION – SEE ME HERE, nebýt poměrně neznámého Skope`s vocal remixu. Remix je to hodně zajímavý (ukázka), nazval bych to minimalistickým trancem, nebo tak nějak. Líbí se mi, ľe zatímco original verze je hodně komerční, tento remix takový není, nebo alespoň není tak ohraný, jak uľ jsem před chvílí naznačil. Na kompilaci nechybí ani SYSTEM F. – NEEDLEJUICE. Moľná budoucí samostatný singl, moľná také ne. Album Out of the blue známe nazpamět a tak nás tahle skladba asi jiľ nikterak nepřekvapí. Mě osobně se na této kompilaci moc nelíbí, moc mi tam nesedí, přestoľe jde o velmi dobrou skladbu. Asi jsem jiľ zmlsaný prvním CD, kde bylo hodně nových a tudíľ čersvých skladeb. Tady mi to zatím připadá jako nějaký výběr Best of, přičemľ první čtyři skladby asi nejsou zrovna best. Pro mě tak druhé CD začíná aľ pátou skladbou, kterou je YAHEL – U INSIDE. Tento izraelský producent, který si nedávno potřásl rukou s formátem mp3 (www.mp3.com/yahel), se s kaľdým novým singlem lepąí a tak se nelze divit, ľe U INSIDE je skutečně pěknou skladbou (ukázka). Melodický, zasněný trance vás ale opět přinutí přemýąlet o svém ľivotě, ovąem otázka, jestli o to opět stojíte. RALPHIE B. – MASSIVE je daląím současným “malým” trancem hitem, zatím ale není tak známý jako např. RANK 1, SONIC INC nebo ORION. Tenhle track hraje Tiësto, Gielen, Corsten, Buuren, prostě kaľdý, kdo v tranceu něco znamená. Jen ehm němečtí dj’s jej asi moc nehrají, jelikoľ jej asi ehm neznají. No ale zatímco před pár dny patřil tenhle song k mým hodně oblíbeným, teď mě aľ zas tak nebere. Originální by mohl být víc, to je pravda.
Zjią»uji, ľe se skutečně přesouvám od sladkého tranceu k přeci jen o něco tvrdąí produkci. Protoľe hned jak se ozvou beaty DRAX AND SCOTT MAC – SUBLIME, moje srdce trochu pookřeje a slunce sestoupí do mé duąe. Ale z toho okna stejně neskočím, to by se vám líbilo!. SUBLIME je sice taky povznáąející trance jako předtím MASSIVE, ale ten spodek je takový víc pulsující a ve finále je to úplná pohádka. Tohle je jeden z vrcholů celé kompilace (ukázka), tohle je moje definice tranceu letoąního roku. Následují ULTRAVIBE – CHOOSE FREEDOM a tudíľ daląí “starý” song na albu. Zatímco ale SYSTEM F. mi zde vůbec nesedlo, s ULTRAVIBE je tomu přesně naopak. Je to zvláątní a nedovedu si to vysvětlit. Měl jsem za to, ľe CHOOSE FREEDOM mám jiľ “dostatečně” oposlouchané, ale asi tomu tak není. Hypnotický trance zvuk, přesně dávkovaný a vystřelující do naąich uąí jako ze samopalu, přesně to je CHOOSE FREDOM. Velmi pěkně je namixována daląí skladba, kterou je AIRWAVE – SAVE ME. Tady nemusím nic dodávat, jeden z nejlepąích songů tohoto roku, zatím. A asi i zůstane. Myslím, ľe jej Armin na kompilaci zařadil právě proto, ľe ačkoliv to není čerstvý kousek, kvalita je tak vysoká, ľe si zařazení jednoduąe zaslouľí. Heh, celkem byc mě zajímalo, co by to udělalo s lidmi na ZENU, kdyby jim to někdo pustil. Skutečně bych si přál vidět jejich reakce a myslím, ľe bych v jejich očích spatřil i určité poznání a procitnutí.
To samé se dá říct i o daląím songu, o MOOGWAI – THE LABYRINTH (Part 2). MOOGWAI se sice na Zenu hraje, ale leda tak v remixu od Olivera Kleina, který je sice dobrý, ale není to trance. Prostě tam chybí ta jedinečná a úľasná včeličkovitá melodie. Ne nadarmo byl MOOGWAI asi dva měsíce na prvním místě naąí hitparády, ehe říkal někdo něco o naąí TOP 40 a diskotéce ? A» mi to řekne do očí! Armin do MOOGWAI pěkně mixuje daląí skvost jménem WARRIOR – VOODOO (Oliver Lieb mix). Mezi námi, ty basy jsou teda pěkně drsné a přestoľe to slovo nemám moc rád, musím konstatovat, ľe si na nich pěkně “ulítávám”. No a ten vokál do toho, říkající “Can you feel my voodoo” a pak znovu ujíľdějící basy, aaa první orgasmus (exkluzivní 3 minutová ukázka) na CD2 je tady. Dokonce jsem sundal ruce z klávesnice a pohybuji jimi jako ten králík Energizer, no prostě jako ta potvora z té reklamy. Just, just a moment. Měli bychom vychutnávat kaľdou chvíli svého ľivota, to je jasné. Ale to asi nedovede nikdo, tak nevím proč nám to cpe BISMARK – JUST A MOMENT. No on nám nic necpe, on se tak jenom jmenuje ten singl. Bismark je italský projekt, label BXR, tudíľ tak trochu progresivní Mauro Picotto zvuk. Celkem příjemné a do setu dobře zapadající. RISING STAR – CLEAR BLUE MOON a my vyjíľdíme z tunelu, ve kterém jsme proľili tři nádherné orgasmy a velkou záplavu vzruąujících okamľiků. Armin si na konec nechal novou skladbu svého jiľ jednou zmiňovaného projektu RISING STAR jak začal, tak i skončil. Famózně. Já vám to říkal, ľe tomuto projektu se Armin hodně věnuje a není to pouze nějaký “vedlejąák” pro větąí přísun peněz. CLEAR BLUE MOON je velmi propracovaná skladba a bude se vám určitě líbit.
ZHODNOCENÍ: Armin Van Buuren kompilací In motion nejenon ľe potvrdil velmi vysokou úroveň této série, ale opět ji posunul o něco výąe. Obě CD jsou brilantně namixovaná a plná jedinečné hudby. Mě se více líbí to první CD, u vás tomu můľe být naopak, záleľí na tom, jestli máte rádi spíąe progresivnějąí trance, nebo se stále zuby nehty drľíte klasického tranceu. A» tak či tak, kompilace AVB003: In Motion je pro kaľdého obdivovatele tranceu povinnou ąkolní četbou.
Tracklist:
CD 001:
01. SOLID SESSIONS – JANEIRO (Harry Lemon Remix)
02. DAWNSEEKERS – SHAMAN`S WAKE UP
03. ORINOKO – ISLAND (Saint and Sinners remix)
04. RISING STAR – STARTHEME
05. DJ CYBER – MARCO ANTONIO
06. MARC AUERBACH – MUKE (Marc`s original mix)
07. EVOLUTION – CROCODILE MAN
08. BLAKSTONE – ONE THING
09. DJ NUKEM – INSTINCT
10. HI END SYSTEM – LOST
11. CAPETOWN – STRINGRIZER
12. D-FACTOR – THE WRONG SHAKE
13. SIGNUM – 5 YARDS
14. VINCENT DE MOOR – FLOWTATION 2001
CD 002:
01. SONIC INC – A TASTE OF SUMMER (Fire & Ice Vital mix)
02. RANK 1 featuring SHANOKEE – SUCH IS LIFE (Marco v. remix)
03. ORION – SEE ME HERE (Skope`s vocal remix)
04. SYSTEM F. – NEEDLEJUICE
05. YAHEL – U INSIDE
06. RALPHIE B. – MASSIVE
07. DRAX AND SCOTT MAC – SUBLIME
08. ULTRAVIBE – CHOOSE FREEDOM
09. AIRWAVE – SAVE ME
10. MOOGWAI – THE LABYRINTH (Part 2)
11. WARRIOR – VOODOO (Oliver Lieb mix)
12. BISMARK – JUST A MOMENT
13. RISING STAR – CLEAR BLUE MOON
Special thanx to jaydee za poskytnutí alba k recenzi.