TRANCE.CZ - Elektronická taneční hudba v ČR i ze světa.

ReklamaArmin Van Buuren v Praze – report

08.05.2005

Den D, nebo spíąe den A, tak by se dala nazvat noc ze soboty 7. května na neděli 8. května, na kterou čekalo několik tisíc fanouąků trancové hvězdy z Holandska, kterou je Armin Van Buuren, jenľ zavítal do Tmobile Arény v praľských Holeąovicích. V zahraničí si jeho popularita v ničem nezadá s takovými jmény jako Tiësto nebo Paul Van Dyk, bylo tedy jen otázkou času, kdy se objeví i u nás. A fakt, ľe se zde objevil, svědčí o jediném, a sice ľe se česká taneční scéna vyvíjí a hledá svoji tvář. Buďmě tedy rádi, ľe momentálně je trance v kurzu, co se týče velkých parties, jeątě před dvěma či třemi roky byl Armin v Praze pouze snem několika desítek nadąenců. Uľívejme si tedy tuto skutečnost plnými douąky a doufejme ľe zájem o trance bude u nás trvat minimálně tak dlouho, jako se na výsluní velkých party akcí drľelo techno či house, tj. pět nebo i více let. Jelikoľ jsem navątívil i minulou trance akci v Tmobile aréně s Tiëstem, můľu tedy snadno tyto dvě party dále v reportu porovnávat. Pojďme se tedy podívat, jak takto party z vypadala z mého pohledu, z pohledu člověka, kterému jiľ není dvacet a pravidelné navątěvování akcí nepatří mezi jeho největąí hobby, jako tomu bylo před několika roky 🙂
Tmobile Aréně jsem dorazil krátce po desáté hodině, fronta u vstupu nebyla ľádná. Ale tohle se vědělo dopředu, ľe na akci nebude 14 000 lidí jako na Tiëstovi, organizátoři mluvili o zhruba polovičním počtu. Odpovídalo tomu i uspořádání uvnitř haly, kdy hlavní stage nebyla napříč, ale podélně, to jest se nedalo sedět na obou postranních tribunách, ale jen na jedné a to na té proti hlavní stagi. Ale tohle se také vědělo, takľe vás tím nebudu zatěľovat, kdo četl naąe tiskové zprávy k akci, vąechno tohle dopředu očekával a na místě jej pak nic nezaskočilo. Jak jsem psal o pár řádek výąe, do haly jsem se dostal po desáté hodině. Vzhledem k absenci fronty u vstupu jsem čekal poloprázdný taneční parket, skutečnost byla ovąem jiná. Hala byla jiľ v tu dobu velice sluąně zaplněná a to včetně protilehlé tribuny. V první moment jsem si říkal, a jéjé, za tři hodiny na Armina tu nebude k hnutí stejně jako při Tiëstovi, na druhou stranu jsem byl samozřejmě rád, ľe je na akci dostatek lidí a ľe k tomu pomohla i propagace na naąem serveru. Desky v té době roztáčel Michael Burian a jako jiľ tradičně, lidé se velmi dobře bavili. Mě osobně překvapila skladba od BBE – Seven Days And One Week v remixu, na ní jsem poprvé vyzkouąel tanec na parketu 🙂 Michael je profesionál, chápu, ľe kdyľ někdo slyąí jeho set třikrát do měsíce, můľe mu to přijít stejné, to se mě ale netýká, takľe mě jeho set bavil a přiąel úplně v pohodě. Samozřejmě skladby od Filterheadz a Roc Project uľ znám i já, tyhle hraje váľně dlouho, divím se, ľe se mu jeątě deska neohrála. I kdyľ vlastně Michael hrál nějaké skladby (ale kolik to nevím) z notebooku, respektive Final Scratche.
Krátce po jedenácté hodině nastoupil první zahraniční host, Dj Remy. Jeho set byl kompaktní, pařil jsem na něj s pár přestávkami něco přes hodinu. Byl to hodně progresivní místy aľ techno set, aľ v samotném závěru se ozvalo i pár trancových tónů. Pokud má člověk v sobě jen jedno dvě piva, je asi obtíľnějąí tančit na takovou hudbu, neľ kdyľ je v náladě díky jiným stimulantům. Ale dalo se a Remy zahrál dobře, na druhou stranu ortodoxním trance fanouąkům se jeho set nemohl moc líbit, s trancem to nemělo nic společného. Ale zase, kdo se o taneční hudbu zajímá, dobře ví, ľe Remy nehraje trance jako Armin, Tiësto a daląí. Nyní se vyjádřím k technické stránce akce©atny ľádný problém, toalety jakbysmet, stánky s občerstvením také ne, i kdyľ ty se mě moc netýkaly, já ąel na akci najezený, takľe jsem si vystačil s Friscem od příjemné slečny, která jej rozdávala u VIP vstupu (a dodám detail, ľe za celý večer dostala jedno pozvání na rande, to druhé jsem chtěl přidat já, ale kdyľ mi sdělila, co odpověděla prvnímu zájemci, své pozvání jsem stáhl, neb by to nemělo cenu :)). Zvuk byl proti Tiëstovi tak o 70 procent lepąí, samozřejmě ľe pokud jste stáli někde hodně na straně, k ideálu to mělo daleko, ale pokud jste byli proti stagi, a» uľ na parketu nebo na tribuně, zvuk byl na naąe poměry hodně kvalitní, snad jen ty výąky stále trochu chyběly, ale ono to asi váľně nejde chtít, aby na party zněly výąky tak, jako kdyľ si doma pouątíte mp3 ripnutou z cd nebo vinylu ve 192kbitech 🙂 Mně se zvuk zdál dobrý, aparatura byla hodně výkonná, ten kdo byl vepředu blízko pódia, musí mít jeątě teď zalehlé uąi, pokud v nich neměl ąpunty. Pak ale nemohl slyąet ty výąky 🙂
Přejděme k jedné hodině ranní, kdy nastoupil mistr trancu, Armin Van Buuren. MC nejprve oznámil ľe vystoupí jeden z nejlepąích djs světa, poté na pódium nastoupila operní zvěvačka, který svým neskutečně silným hlasem zazpívala intro k Arminovo setu. Slovům jsem nerozuměl, ale emočně to na mě hodně zapůsobilo, no a kdyľ poloľil Armin na gramofon první desku a pustil její tóny a do toho vąeho se jako třeąnička na dortu spustilo takové mnoľství zelených laserů, aľ jsem měl na tribuně strach ľe oslepnu, neb nosím brýle, tohle vąe mě dostalo do naprosté euforie, ľe jsem začal skákat, měl ruce nad hlavou a ječel “armin, armin, jóoo” 🙂 Situaci jsem vyjádřil v smsce, kterou jsem v ten moment poslal jednomu známému a jejímľ obsahem bylo “orgasmus :-)” A poté se rozjela smrą», na kterou větąina čekala. Armin skvěle komunikoval s davem, jakmile zvedl Armin ruce, zvedl se les rukou a ozývalo se nadąené ryčení několikatisícového davu. V průběhu setu zazněly skladby jako Andy Moor – Halcyon, MIKE – Massive Motion, LSG – Netherworld 2005 (Oliver Prime Remix), skladby od Paul Van Dyka, zazněla i nová hymna letoąní Sensation, ale aľ na konci setu, to uľ jsem neslyąel. Více o skladbách hledejte ve fóru, kde je k tomu zaloľený tento thread. Celkově hrál Armin podle mě o něco tvrději, neľ jak hraje třeba v Asotech, ale to je prostě trend na party, party není radioshow, na party by se mělo tančit. Samozřejmě Arminův set se mi z trojice Remy, Burian, Armin líbil nejvíce, byla to radost tancovat a uľívat si jeho set. Bylo také hodně zajímavé sledovat, jak spousta návątěvníků fotila či natáčela videa na mobil. Samozřejmě kvalita nebude valná, ale je vidět, ľe technika pokročila kupředu, tolik zvednutých rukou s mobily v ruce jsem jeątě na party neviděl.
ZHODNOCENÍ: Já jsem se na party bavil a o tom to má být, potěąilo mě ľe United Music se poučila z minulých akcí a organizačně zvládla akci bez nějakého problému a povedly se jí podstatné věci a sice přivézt Armina a zajistit dostatečné ozvučení. Tím poloľila základ k výborné party a na místě se vytvořila vynikající atmosféra, na kterou se bude myslím jeątě hodně dlouho vzpomínat. Celkově bylo podle mě na akci tak 7 aľ 8 tisíc lidí. Začátek při Arminově setu patřil k tomu nejlepąímu, co jsem kdy na parties zaľil. Snad jediná menąí výtka patří světlům, kromě těch super laserů při Arminovo nástupu jsem nějak světla moc nezaregistroval, no ale zase, nechtěl bych celou noc koukat do laserů, to bych váľně mohl oslepnout a kdo by pak napsat tento report. Na viděnou u daląích kvalitních trance akcí.
P.S. Díky Diwimu za poskytnutí fotek do reportu, kompletní fotky najdete tady.

Monika
Author: Monika

Komentáře nejsou povoleny.