TRANCE.CZ - Elektronická taneční hudba v ČR i ze světa.

ReklamaCarl Cox v Letňanech – kompletní info

08.03.2003

Po vyprodaném vystoupení celosvětově uznávaného DJ Carla Coxe v Průmyslovém Paláci na Výstavišti v Praze v listopadu 2000 se tato Djská legenda vrací opět do Čech, a to první jarní den 21. března 2003, tentokrát do nového prostoru. Stane se jím Pražský Výstavní Areál v Letňanech, konkrétně zcela nově postavená hala č.3 o rozloze 4.000 m2. Celý program zpestří svým živým vystoupením domácí projekt E.C.A., který nedávno vydal svůj druhý klubový počin Hustokop/Understand a náladu celého večera doplní svými sety DJs TrávaLana a Josef Sedloň. K dispozici bude i druhá hala, kde bude deep house/ chill out scéna o rozloze více než 1.000 m2. Zde se představí djs Groof, Trnqua, Fun a také mezinárodní projekt Zip Orchestra. Aktuální cena vstupenek činí v sítích Ticketpro a Ticketportál 320,- + poplatek.
Carl Cox bývá označován jako nejlepší DJ na světě. Při pohledu na jeho široké spektrum aktivit a řadu primátů jako mixování na tři gramofony, je ale třeba vzít v potaz, že je to on, kdo v první řadě dal písmenům DJ další rozměr. Nehledě na to kolik prvenství a superlativ je naměstnáno v jeho biografiích, pro jeho úspěch je klíčový především jeho přístup přirozeně geniálního baviče. Cox dokonale ovládá principy komunikace s davem, nehledě na to jak je velký, a dokáže s nimi pracovat ve svůj prospěch, nebo lépe řečeno ve společný prospěch všech, které právě baví. Za to je davy bez nadsázky milován a následován. Byl to on, kdo na přelomu milénia seděl 9 hodin v tryskovém letadle, aby stihl dva novoroční sety, což je v rámci showbusinessu jako takového nevídaná událost. Nikdo jiný nezpůsobí takový poprask v sále pouhým vkročením na pódium. Přesto si ale stále zachovává zdravý nadhled a rozum, na rozdíl od mnoha jiných kterým sláva zlomila vaz.
Narodil se v Manchesteru, vyrůstal v idylickém rodinném prostředí. Jeho rodiče často pořádali večírky pro příbuzné a známé. Už tehdy rád Carl pouštěl hudbu celé společnosti, zejména svým sestrám a odtud také zřejmě pramení jeho schopnost vyjít vstříc svým posluchačům. V 10 letech už Carl utrácel všechny ušetřené peníze za funkové a soulové desky. V 15ti dostal pár gramofonů a začal hrát na tolika parties, kolik se dalo stihnout, což ho dovedlo k poznání, že jeho koníček se může samofinancovat. Jak čas plynul, hudba se posunula od soulu k discu a pak k hip-hopu, ale poté co se Carl přestěhoval v roce 1986 do Brightonu zasáhla ho naplno vlna acidhouse. Život se mu od základu změnil stejně jako se stalo většině těch, kdo prošli pověstným Summer Of Love. Carl se také velmi rychle proslavil díky zapojení třetího gramofonu do setu. “Bylo 10:30 ráno a podařilo se mi postavit na nohy všechny ty unavený lidi zpátky na jejich bolavý nohy a znova rozjet party.” Jen třeba dodat, že těch unavených lidí bylo 15.000 a že telefon Carla Coxe už od té doby nepřestal zvonit. Po brilantním debutu se třemi gramofony ho chtěl zabookovat snad každý. Přes nesčetná hraní na všech tehdejších podstatných akcích se Carl stíhá věnovat i dalším činnostem. Je spolumajitelem labelu Intec, Ultimatum a Ultimatum Breaks a spolu s Jimem Mastersem rozsévá progresivní semínka díky noci Ultimate Base.
V roce 1992 vyšel jeho debutový singl na labelu Perfecto a okamžitě se dostal na 23. příčku Top Of The Pops. Do top 40 se vešel i následující Does It Feel Good To You. Carl nepropadl komerčnímu běsnění, ale raději zůstal věrný svým undergroundovým kořenům. V roce 1997 vyšel asi nezásadnější Coxův počin. Mixovaná kompilace F.A.C.T. (Future Alliance of Communication and Technology) na značce React. Ta dodnes patří mezi učebnice crossoveru trance a techna a celosvětově se jí prodalo pře čtvrt miliónu kusů. Její druhé pokračování sice již tak masový úspěch nezaznamenalo, ale díky distribuci ve Spojených Státech aspoň zajistilo mistrovi ohlas i za velkou louží. Mixovaných kompilací následoval nespočet. Za zmínku stojí i dvě Coxova autorská alba At The End Of A Cliché a Phuture 2000, nicméně stěžejním bodem pro jeho kariéru je Djské hraní. Carl Cox je totiž impozantní DJ a bavič. Od prvního momentu, kdy se objeví na pódiu do posledního beatu v setu má publikum pevně v rukou. V jeho setech se snoubí až strojová preciznost, hudební rozhled, a pokrok, stejně jako ojedinělý temperament a schopnost komunikace s davem. Kdo měl možnost Carla Coxe vidět a slyšet hrát, jistě potvrdí, že se jedná o výjimečný zážitek a skvělou zábavu.
 

PROJEKT: CARL COX (Intec, UK)
POŘÁDAJÍCÍ AGENTURA: LIGHTHOUSE
MÍSTO: PVA LETŇANY, hala č.3
DATUM AKCE: pátek 21.3.2003
ČAS: 21.00 HOD. – 05.30 HOD
KAPACITA: 10.000 OSOB

Další info o chystaném vystoupení Carla Coxe naleznete na www.lighthouse.cz

Monika
Author: Monika

Komentáře nejsou povoleny.