TRANCE.CZ - Elektronická taneční hudba v ČR i ze světa.

ReklamaChicane – trocha historie, nový singl na obzoru

20.01.2002

Britský chillout / tranceový producent Nick Bracegirdle začal svou hudební kariéru společně s Leo Elstobem pod hlavičkou projektu Disco Citizens. Jejich debutový singl se jmenoval “Right here right now” (Deconstruction Records) a skladbě se v červenci 1995 povedlo proniknout do anglické Top 40 oficiální prodávanosti. Nespokojenost s labelem je v roce 1996 vedla k zaloľení vlastních labelů Moderna Records a Cyanide Music. Později se upsali labelu Xtravaganza (label Alexe Golda) a dali si jméno Chicane. První singl pod tímto pseudonymem se jmenoval “Offshore” a byl to obrovský hit, jenľ zaznamenal úspěchy po celém světě. Na konci roku 1996 vstoupil do britských prodejních charts na #12. Dále také obsadil #1 v několika tanečních charts (Mixmag Buzz Charts, Music Week Dance Singles Charts nebo MTV Dancefloor Charts). S postupem času se “Offshore” stala klasikou předevąím na Ibize, kde byl také natáčen videoklip. Zatímco Leo Elstob brzy opustil projekt Chicane, Nick dále vydával desky pod jmény Chicane a Disco Citizens. V březnu 1997 vydal nový Disco Citizens singl “Footprint”, jenľ byl také vcelku úspěąný. Krátce na to vyąel daląí Chicane singl “Sunstroke”. Tento song existuje v dvou zcela odliąných radio verzích (Original a Disco Citizens Remix Edit) a videoklip tvořil pokračování k videoklipu skladby “Offshore”.
“Sunstroke” dosáhl #21 UK charts a #1 Mixmag update club charts. Na internetu se časem začali vyskytovat ilegální bootleg verze skladby “Offshore”. Jednu z nich vytvořil Anthony Pappa, který “Offshore” namixoval se skladbou “A little love, a little life” (Power Circle). Tato verze byla společně s několika daląími remixy vydána na singlu “Offshore 97”. Skladba dosáhla #18 UK charts. V září 1997 konečně vyąlo debutové album “Far From The Maddening Crowds”, kterého se prodalo více neľ 80.000 kusů a díky němuľ se Chicane stal vysoce uznávaným projektem. Na albu byl jako hostující projekt zastoupen Salt Tank, který se společně s Nickem podílel na skladbě “Leaving town”. Dvojice skladeb “Lost you somewhere” a “Red skies”, jenľ se vyskytovaly na albu, byly krátce nato vydány jako singly. “Red Skies” ale jen v několika zemích (např. Belgie, Holandsko). I přes velký úspěch Chicane dosud jeątě přeľíval projekt Disco Citizens. V létě 1998 vyąel třetí singl tohoto projektu s názvem “Nagasaki Badger”. V říjnu 1998 se Nick spojil s Rayem Hedgesem (Madman), který jiľ napsal několik skladeb m.j. pro popové projekty Boyzone a B*Witched. Společně vytvořili nový Chicane singl “Strong In Love”, který byl zaloľen na melodii Nickovi první skladby “Right here right now”. Oproti větąině očekávání nebyl singl nijak výrazně úspěąný (#32 UK charts).
V květnu 1999 pak vyąel daląí singl “Saltwater”. Nick dal skladbu dohromady opět s Rayem Hedgesem. Skladba “Saltwater” obsahovala samply ze songu “Theme from Harry’s game” od projektu Clannad. Nick si tak do studia pozval vokalistku jménem Maire Brennan (coľ je zpěvačka projektu Clannad). Videoklip byl natočen ve známém britském klubu Gatecrasher v Sheffieldu a také na Ibizské pláľi. Song se stal globálním hitem a dnes má kultovní status. Celkem dosáhl #6 UK charts a Nick tak pokořil svůj dosud nejúspěąnějąí skladbu “Offshore” (#12). Jeątě v roce 1999 vyąlo remixové album “Chilled”, které obsahovalo 6 remixů dosud vydaných titulů. Na začátku následujícího roku 2000 se Nick Bracegirdle uvedl povedenou spoluprácí s kanadským rockovým zpěvákem Bryanem Adamsem pod titulem “Don’t Give Me Up”. Skladbě se podařilo postoupit na #1 UK charts. Nick udělal jiľ předtím pro Adamse několik remixů (např. “Cloud #9”) a nyní mu to Bryan vrátil ve formě vokálů a moľná i díky němu se skladba “Don’t Give Me Up” stala dosud nejúspěąnějąí skladbou s “ochranou značkou” Chicane. V březnu 2000 pak vyąlo druhé studiové album “Behind The Sun”, jemuľ se dostalo podobného uznání jako debutovému albu a také se mu podařilo prorazit do Top 20 britské prodávanosti. Jeątě v roce 2000 vyąly daląí dva singly “No Ordinary morning / Halcyon” a “Autumn Tactics”. V roce 2001 vydal pak Nick kompilaci “Visions of Ibiza”. Na konci roku 2002 Nick přesídlil k labelu Warner Music (po dlouhé periodě u Xtravaganza), aby zde na začátku roku 2003 vydal svůj nový singl “Love On The Run” (ukázka). Song, ve kterém se o vokály postaral Peter Cunnah, má ambice stát se následníkem “Don’t Give Me Up”. O remixy skladby se postarali Blank & Jones (ukázka) a Rob Searle. Na přelomu jara a léta 2003 by pak mělo následovat třetí studiové album. Podle Nickových slov je materiál pro nové album velmi výrazný, takľe je na co se těąit.

Monika
Author: Monika

Komentáře nejsou povoleny.