TRANCE.CZ - Elektronická taneční hudba v ČR i ze světa.

ReklamaDJ Chris Fortier na daląím REASONU!

26.02.2002

Jako kaľdou první sobotu v měsíci se můľete i v březnu těąit na poslední přírůstek do rodiny pravidelných parties v klubu Roxy – REASON. Tentokrát se noc bude muset obejít bez svého residenta DJe Jamese Zabiely. Při příleľitosti křtu své kompilace na kultovním labelu BEDROCK vystoupí americký DJ Chris Fortier, který má na svědomí enormní vzrůst popularity progressive scény v Orlandu. Za gramofony se dále postaví domácí DJs Joel Einhorn a Rai.
Audiovizuální arénu dotvoří svým uměním VJ sdruľení Phase, speciální atmosferické dekorace a laser show. V chilloutu vás hodí do pohody Ekumena DJs.
DJ CHRIS FORTIER
Chris zahájil svou djskou kariéru na počátku devadesátých let v městě Orlando ve státě Florida a podílel se výrazně na rozvoji tamní taneční scény. Na své rezidentní večírky Aahz v lokálních klubech zval jména jako Sasha, John Digweed či Dave Seaman a i díky jeho snaze se “Orlando sound” vyprofiloval jiným směrem neľ zbytek USA. I díky kontaktu s veličinami tohoto ľánru se Chris stal velmi důleľitou osobou americké progressive house / trance scény coby promotér, booking agent, labelový manager, DJ i producent. Jeho zákulisní tahání za pomyslné nitě scény nás ovąem nemusí zajímat tolik jako to, co dokázal svým hudebním nadáním:
V raných dobách americké scény zaloľil Chris společně se studiovým partnerem Neilem Koloem a s veterány jako DJ Icey či Jimmy Van M label Fade, na kterém vyąly singly jako tenkrát velmi ľádaný “Heaven to Heaven” . Produkční duo brzy podepsalo smlouvu s anglickými labely a remixovalo například BTho či Future Force (track What You Want). Nedávno se pak Chris podílel na remixech pro Bedrock a DJe Tiesta.
Důleľitou kapitolou v ľivotě Chrise Fortiera je BEDROCK. (Je těľké tento kultovní název uchopit: Jedná se o klub, klubovou noc, label a autorské synonymum – podstatný je spojovací článek vąech těchto aktivit: DJ JOHN DIGWEEED). Digweed je dlouholetým přítelem Chrise Fortiera, absolvovali spolu bezpočet turné Northern Exposure a Bedrock jako takový dopomohl k věhlasu mnohým DJům, nevyjímaje Chrise Fortiera. V současné době Chris připravuje třetí pokračování Bedrock kompilací, která by měla vyjít v dubnu 2002.
Chris Fortier ob měsíc sekundoval na rezidentní noci Davea Seamana v známém klubu Twilo v New Yorku a v současné době ho lze potkat za gramofony ve vąech top klubech celého světa.
Mimo studio a kluby je Chris velmi aktivní v promotérské skupině Balance Promote Group. Zatímco Jimmy Van M se organizačně stará o termíny turné, Chris nabízí převáľně anglickým labelům nejlepąí distribuci jejich desek v Spojených Státech.
Nenechte si ujít Chrise Fortiera a “Orlando sound” na party REASON v sobotu 2. března v klubu Roxy.
Rozhovor s Chrisem Fortierem

Ahoj Chrisi. Jak jde ľivot?

Díky za optání, vede se skvěle. Tento rok si zatím skutečně dobře uľívám.
Vystupujeą 2. března na noci Reason v klubu Roxy. Publikum v Roxy je z těchto nocí zvyklé spíą na “UK sound”. Jak ty vnímáą rozdíl mezi britským a americkým zvukem?
Já osobně inklinuji spíą k anglickému zvuku, ale myslím, ľe specifičnost obou zvuků se poslední dobou fúzuje. V USA se hraje spíą více “deep”, je to takové angaľovanějąí. V Anglii je vąe trochu více “natrancelé”, veąkeré tracky mají party atmosféru. A v tomto bodě si mají obě scény co předávat.
Byl jsi u toho, kdyľ se scéna v Orlandu začala rozvíjet. Jaká byla tenkrát nálada? A kam aľ se scéna vyvinula dodnes?
V počátcích to bylo vąe velmi komorní a úzce provázané. Kaľdý znal kaľdého a vąichni byli otevření novým vlivům a lidem. Byla to tenkrát skvělá atmosféra. Myslím, ľe vąichni, kteří se na té scéně podíleli, včetně mě, jsou dodnes velmi pyąní, ľe nakopli tak úľasnou věc. Byla to skutečně takřka komunitní pocit z klubů a z hudby. Bylo to velmi rozjeté. Dnes je scéna mnohem větąí, celonárodní. Kdysi to byly malé ostrůvky hudby, rozeseté tu a tam po Státech, teď je to vąudypřítomné. “Orlando sound” měl velký dopad na celou Ameriku. Poslední dobou se to vąak změnilo, uľ to není, co to bývalo, takľe bydlím uľ dva roky v New Yorku.
Vydáváą v těchto dnech kompilaci na labelu Bedrock. O čem ta deska bude?
Je to solidní reflexe vąech vlivů, které na mě působí a odraz toho, jakou hudbu momentálně poslouchám. S malými odbočkami do minulosti a budoucnosti. Jsem na to album velmi hrdý.
Jste dobří přátelé s Johnem Digweedem. Jak důleľité bylo pro tebe setkání s ním?
Znám Johna asi 10 let. Neřekl bych, ľe bylo důleľité ho potkat. Měli jsem ho u nás v klubu v roce 1992 a zjistili jsme, ľe je přímá souměrnost mezi tím, co on dělá v Anglii a já v Americe. Stali jsme se blízcí přesto, ľe nás dělí oceán. Bylo skvělé a inspirativní slyąet, čím se oni zabývali za velkou louľí. Od té doby se John stal velkým zdrojem inspirace a vlivu v mé kariéře. V průběhu času jsem si uvědomil, ľe nás spojuje mnoho věcí: náą vztah k hudbě. Náą proces tvorby ale i rodinné pozadí a podobné dětství.
Jak zní tvé sety? Jsou spíąe ve stylu “Sasha” s dlouhým gradujícím příběhem, nebo jsou úderné?
Řekl bych, ľe jsou spíąe “postupně se rozvíjející”. Rád udávám tempo v kontextu atmosféry noci. Hraju spoustu zvukově odliąných desek, ale hlavně silné tracky, které v celku tvoří úderný set s positivním gradujícím závěrem.
Absolvoval jsi s Digweedem několik turné Northern Exposure. Které kluby máą nejraději? Hrajeą radąi v klubech nebo na velkých ravech?
Hraju hlavně kluby. V létě objedu pár festivalů, ale mému zvuku odpovídají spíą kluby. K mým favoritům patří třeba Twilo v New Yorku, Pacha v Buenos Aires, Government v Torontu, vlastně je spoustu klubů, které mám rád. Doufám, ľe brzy přidám do seznamu i Roxy.
Čím přesně se zabýváą v promotérské agentuře Balance Promote Group a jaké aktivity tato skupina má?
Starám se o distribuci desek. Děláme promo pro labely z celého světa na území USA. Máme seznam těch nejlepąích amerických DJů, kterým dáváme promo desky a oni nám řeknou svůj názor. Jsme silným barometrem pro dění na house a progressive scéně. Mimo distribuci máme také bookingovou agenturu, která se exkluzivně stará o termíny hraní v USA lidem jako jsou Sasha, Digweed, Dave Seaman, Nick Warren, Anthony Pappa, Steve Lawler, Jimmy Van M a mnoho daląích.
Děkuji za rozhovor, těąím se na tvůj set v Roxy.
Já děkuji.
Roxy promotion uvádí:
REASON – 2. 3. 2002
DJs: Joel Einhorn & Rai (roxy praha)
special guest: CHRIS FORTIER (Therapy music – UK)
chill out: Ekumena DJs
visual design by Phase, laser by Overthere, special athmosphere decorations, lights by Technik, light show by LJ Technical

Monika
Author: Monika

Komentáře nejsou povoleny.