TRANCE.CZ - Elektronická taneční hudba v ČR i ze světa.

ReklamaDJ Quicksilver ještě nekončí

12.05.2002

Orhan Terzi (narozen 28.6.1964 v Turecku) aka DJ Quicksilver je vlastně jedna z těch nenápadných hvězd hudební scény. I přesto dosáhl velkého mezinárodního uznání. Jako jeden z nejvytíľenějąích a nejľádanějąích DJů světa, cestuje jiľ léta po celé zeměkouli a dostává návątěvníky nejnavątěvovanějąích klubů do varu. A» uľ ve Skandinávii, Anglii, na dálném východu, v Austrálii nebo Jiľní Americe, vąude rozumějí řeči jeho hudby. Neľ se ale DJ Quicksilver stal hudebním producentem, provozoval v Bochumi obchod s vinyly, který se krátce po zaloľení stal středem pozornosti místních DJů a raverů. Tam se také poprvé setkal s DJem a producentem Tommasem de Donatisem. Toto osudové setkání na začátku roku 1995 bylo začátkem kariéry DJe Quicksilvera. Tito dva se rozhodli pro vzájemnou spolupráci a od té doby lítá ven jedna pecka za peckou od tohoto úspěąného týmu z Porůří.
Hned první produkcí “Bingo bongo” (1996) se jim podařilo nejen vytvořit obrovský klubový hit, ale také dosáhnout umístění v TOP 100 MCC. Následující skladba “Bloind!” navazovala na předeąlý úspěch. V roce 1997 ovládl DJ Quicksilver hitparády jako ľádný jiný taneční projekt před ním. Dvojsingl “I have a dream / Bellissima” a následující singl “Free” po vydání dosáhli TOP 5 MCC a dostali zlatou desku. S 650.000 prodanými singly obsadil 20.místo v celoročním hodnocení prodávanosti za rok 1997. Mezinárodní úspěch se dostavil předevąím prostřednictvím umístění v TOP 10 britské prodávanosti. “Bellissima” dosáhla hranice 400.000 prodaných kusů a taky má status zlaté desky. S debutovým albem “Quicksilver” (06/1997) se dočkala dvojice producentů daląího milníku své hudební kariéry, #22 prodávanosti alb v Německu a to byl v té době pro taneční projekt neobyčejný úspěch.
V prosinci 1997 vydaný titul “Planet Love” se osvědčil nejen v klubech, ale také přesvědčil i vysokými umístěními v hitparádách a senzační videoklip dosáhl vysokých rotacích na hudebních kanálech VIVA a MTV. I přes tyto enormní úspěchy zůstal Orhan Terzi skromným člověkem. V Turecku narozený hudebník ľije jiľ 30 let v Německu. Vyváľení k jeho hektickému a intenzivnímu povolání nachází u mountain-bikingu, plachtění a ve fitnes centru, pokud na to zbude čas. Jeho náruľivost pro hudbu se objevila začátkem sedmdesátých let. Nejprve se zajímal o elektronickou muziku ve stylu Jean Michel Jarre, Klaus Schulze nebo Kraftwerk, neľ později také objevil belgické trancové produkce. Kdyľ se pak z jeho koníčku stalo jeho zaměstnání, splnil se jeho sen. Jméno Quicksilver mu bylo přiděleno v soutěľi DJ Battle, kde se měří úspěch barometrem, který reaguje a tleskání publika. Kdyľ hrál DJ Quicksilver, tak barometr vyąplhal aľ na vrchní hranici. Tato zkuąenost ho tolik nadchla, ľe okamľitě začal pouľívat jméno Quicksilver jako svůj umělecký pseudonym. Jeho jméno je slyąet stejně často jako jména velikánů taneční scény: Westbam, Carl Cox nebo Sven Väth.

Poté co Tommaso de Donatis na jaře 1998 dokončil výstavbu nového (větąího) studia, věnoval se s Orhanem zcela trackům pro druhé album. Poháněni úspěchem předeąlého alba a vlastní ctiľádostivostí uskutečnili více svých vizí aktuální muziky, která by se měla v budoucnosti jeątě dále rozvíjet. Ty dva vytvořili cestu do atmosférické elektronické hudby. Poté co první album obsahovalo hudební mnohotvárnost a detailní zvuky, se druhé album “Escape 2 planet Love” (12/1998) a z něj vydané singly “Planet Love” a “Escape to paradise / Timerider” vyznačovalo spíąe příběhem, fantazií a klasickými elementy taneční muziky, které dělají z tohoto alba věc pro hudební labuľníky. Poté bylo chvíli ticho kolem projektu DJ Quicksilver, ale ne kolem dvojice producentů. Nyní se oba soustředili na remixové práce např. pro Faithless, Jam & Spoon, Future Breeze, Porn Kings, U.S.U.R.A., Disco Citizens, Enigma, Mark van Dale with Enrico, Dance 2 Trance, Brooklyn Bounce a Chicane.
Dále Tommaso de Donatis zaloľil nový projekt Watergate, pod jehoľ hlavičkou vydal singly “Mull Of Kintyre (The Battle)” a “Maid Of Orleans”. Poslední singl projektu Watergate “Heart of Asia”, na kterém spolupracoval také Orhan, po vydání vstoupil do MCC na 26. pozici a v Anglii dosáhl dokonce prvního místa. Pak se Tommaso a Orhan opět vrátili k produkci projektu DJ Quicksilver a v roce 1999 vydali nový singl “Cosmophobia”, který obsahuje text z románu H.G.Wellse “War of the worlds”. Hudební předělání slavné literární předlohy se povedlo. V německé verzi skladby “Cosmophobia” byl pouľit hlas legendárního Curda Jürgense a v anglické verzi lze slyąet Richarda Burtona. Jiľ po vydání vinylu do té doby nejtrancovějąí skladby DJe Quicksilvera, se hned umístil v různých klubových hitparádách. Následuje dvouletá produkční přestávka, během níľ se DJ Quicksilver věnuje DJingu po celém světě. Aľ konečně v roce 2001 vydává svůj daląí singl “Ameno”, coľ je coververze kultovní hitu mystické skupiny Era. DJ Quicksilver profituje předevąím z relativně nedávného vydání původní verze (1997). Kombinace trancu a mystiky sedla naprosto přesně a ze skladby se stal klubový hit. O několik měsíců později se v na pultech obchodů objevuje daląí singl “Boombastic”. Je to opět coververze tentokrát největąího hitu zpěváka Shaggyho z roku 1995. Song sice nebyl ľádný propadák, ale nedosáhl ľádných výrazných úspěchů a to předevąím proto, ľe kvalita hudební produkce jde zcela zřetelně dolu. A nyní DJ Quicksilver vytvořil daląí coververzi “Always on my mind”, coľ je remake jednoho z hitů Elvise Presleyho. O něco podobného se před několika roky úspěąně pokusili Pet Shop Boys, ale jejich úspěch DJ Quicksilver jistě nezopakuje i přes to, ľe muľský vokál nahradil ľenským, nebo» to zní tak trochu jako Alice Deejay, coľ rozhodně nelze brát jako pozitivum. Singl vyjde 27.5.2002 Vypadá to, ľe z tehdejąí velké hvězdy se stane zcela průměrný taneční projekt.

Monika
Author: Monika

Komentáře nejsou povoleny.