TRANCE.CZ - Elektronická taneční hudba v ČR i ze světa.

ReklamaDJ TIËSTO – jak viděl své vystoupení v Aténách?

10.09.2004

O tom, že světová DJská jednička dostala možnost reprezentovat taneční scénu na zahájení letošních Olympijských her v Athénách jistě víte. Jak celou událost vnímal sám umělec si můžete přečíst v několika řádcích níže. Když mě Athoc (Athens Olympic Comitee) v říjnu minulého roku požádal, abych zahrál na úvodním ceremoniálu, nemohl jsem tomu uvěřit. Myslel jsem, že si ze mě někdo dělá legraci. Ale když George a Maria (hudební ředitelé) přiletěli do Holandska a přesvědčili mne, že je to skutečně pravda, začal jsem se opravdu těšit. Okamžitě mi došlo, že to je historická chvíle pro mě, taneční hudbu a samozřejmě i Olympiádu.
Na rovinu, na honorář DJe nebyla vymezena žádná částka, ale myslíte, že mě to zajímalo? Byl jsem poctěn nabídkou hrát pro zhruba 15.000 sportovců, 70.000 lidí na stadiónu a další 4 miliardy doma u televizních obrazovek. To jsem si nemusel rozmýšlet dvakrát.
V lednu 2004 jsem letěl do Athén na kreativní schůzku s lidmi z Athoc. Ukázalo se, že důvodem nabídky bylo DVD Tiësto in Concert. Chtěli, abych napsal pár skladeb, které by vystihly olympijskou atmosféru a kombinovaly klasickou hudbu s elektronickou. Dalším požadavkem bylo, abych sestavil set výhradně z autorských skladeb. A konečně: nesměl jsem to nikomu říct. Když jsem byl v Athénách v lednu, viděl jsem ještě hodně práce, kterou bylo třeba udělat. Nikdo nevěřil, že to Řekové dokážou včas. Ale když jsem se vrátil v srpnu, týden před mým velkým dnem, Athény byly příjemným, dobře organizovaným místem a olympiáda byla vidět na každém kroku. Všechno šlo naprosto hladce, dostal jsem veškeré vybavení, o které jsem požádal, a to dvakrát. Dokonce připravili kompletní Djský pult do mého hotelového pokoje. Měl jsem dva stage managery, zvukaře a asi deset velkých chlapíků tlačících pult směrem k olympijskému ohni.
První zkouška proběhla v sobotu 7.8. na prázdném stadionu. Byla to dost nuda, jedinou chvilku vzrušení jsem zažil při prvním vstupu na stadion. Dokážu si představit, že když je člověk atletem, který se čtyři roky připravuje, je to pro něj asi úžasný pocit. Druhá zkouška byla v neděli 8.8. se zhruba 35.000 dobrovolníky na stadionu. Toho večera jsem už cítil silnou atmosféru během svého setu. Hodně lidí taky znalo některé tracky jako Traffic nebo Adagio. Poslední zkouška s asi 60.000 lidmi proběhla v úterý 10.8. Při ní došlo k pár chybám jako výpadky mixu a odposlechů, hudba taky nehrála v konstantní hlasitosti, ale všichni byli pořád spokojení, protože to byly detaily, které se daly do pátku vyřešit.
Pak už přišel velký den zahájení her. Můžete zkoušet kolikrát chcete, ale jakmile dojde na opravdovou show, všechno je jinak. Nebyl jsem vlastně ani tak nervózní, ale cítil jsem zvláštní napětí. Byl jsem spíš vzrušený. Když jsem nastoupil, byl jsem tak ohromen atmosférou místa, že jsem málem zapomněl namixovat druhý track. Bylo úžasné sledovat všechny ty sportovce a teamy procházet kolem mého pultu. Bylo to trochu jako cesta kolem světa za jeden večer. Při průchodu každé ze zemí se mi vybavily ty nejhezčí vzpomínky na ní. Hodně lidí mi mávalo, tančilo okolo a fotilo, takže jsme i navázali kontakt, což mi hraní usnadňovalo. Bylo úžasné, jak sportovci z Holandska zaútočili na můj pult a museli být vytlačeni ochrankou, protože další delegace nemohly procházet! Publikum na stadiónu si postupně na mou hudbu zvyklo a asi po hodině i dost lidí tančilo. Dokonce jsem viděl pár předsedů vlád tleskat do rytmu.
Hrát pod olympijským ohněm, sjednocovat svět mou hudbou, je zážitek, na který nikdy nezapomenu!
Love
Tiësto

Monika
Author: Monika

Komentáře nejsou povoleny.