TRANCE.CZ - Elektronická taneční hudba v ČR i ze světa.

ReklamaDJ Tomcraft – Bang Bang

10.04.2002

Německý dj a producent DJ Tomcraft je součástí klubové scény od roku 1995, kdy vyąel jeho první singl This Is No House. Dnes jiľ tato věcička zní trochu archaicky, ale ve své době to byl opravdu podařený a také hodně úspěąný kousek, který Tomcrafta okamľitě katapultoval mezi německou producentskou elitu. Tomcraft si v průběhu let stále vybruąoval svůj styl a kaľdý jeho nový singl byl o něco lepąí neľ ten předeąlý. Dnes má za sebou jiľ opravdu pěknou řádku vlastních skladeb jako “Mind”, “Versus”, “The Mission”, “The Lord”, “Prosac” atd. a také jeho podařených remixů se jen tak nedopočítáte, např. Nalin Inc – Planet Violet, Schiller – Dream Of You, Niels Van Gogh – Pulverturm, Brooklyn Bounce – Club Bizarre… Tomcraftovi ovąem jeho tvůrčí invence nedochází ani náhodou a tak po singlu “Overdose”, který se stal velkým klubovým hitem a opravdu dobře se i prodával, atakuje tento nadaný dj a producent (nejen) německé kluby s novým singlem – “Bang Bang”. K dispozici je zatím pouze vinyl, na kterém najdete dva mixy této skladby (goal mix, dark offside mix). CD singlu se dočkáme o několik týdnů později …
První verze, která je k dispozici – goal mix začíná tvrdąím beatem a protoľe je Tomcraft k djům, kteří zakomponují jeho nahrávku do svého setu shovívavý, nechá hrát samotné bicí celých 40 sekund (za tu dobu srovná bpm snad i úplný začátečník). Potom se ozve hlasová smyčka a cool hlas odstartuje futuristicky pojatou melodii. S hlasy a vokály si Tomcraft pohrává opravdu rád (prohání je svými maąinkami, různě je zkresluje a upravuje) a i v této skladbě si své samplovací hrátky neodpustil. Pokud je to ovąem dělané tak dobře, jak to dělá Tomcraft, nelze proti tomu absolutně nic namítat… Základní motiv (vystřiľený z nějaké popové skladby 80. let) se nenápadně objevuje někdy kolem druhé minuty, ale vychutnat si ho plnými douąky můľete aľ o něco později. Tomcraft nás napíná hodně dlouho, chytře skladbu graduje a potom odpaluje strhující taneční smrą». Jeho mix electra, popu a hiphopu je více neľ chutný a tak dokonale zmixovat jmenované styly dokáľe snad jenom on (ukázka). Nedávno jsem se zmínil o tom, ľe se nám vracejí 80.léta a jak je vidět, skutečně tomu tak je. Po Zombie Nation – Unload a De Borah feat. Onassis – We Bring You Love si i Tomcraft v Bang Bang vybírá to nejlepąí z taneční hudby 80.let, přidává vlastní nápady a přetváří do aktuální klubové podoby. Je pravda, ľe 80. léta nejsou tím nejlepąím hudebním obdobím (hloupé disko, kolovrátkový pop), ale pokud nás čekají jeątě daląí podobné skladby inspirované touto dobou, tak alespoň k něčemu byla tato hudební éra dobrá.

Druhý mix – dark offside není zase aľ tak odliąný od úvodního goal remixu. Zpočátku se dokonce zdá, ľe posloucháme jen mírně poupravenou verzi předeąlé skladby, potom ovąem Tomcraft přehazuje výhybku a zaplavuje nás tajemnými a ponurými zvuky. Jak uľ název remixu napovídá, je tento kousek přeci jen o něco více deep. Tomcraft nás bere na krátký výlet na nějakou chladnou a temnou planetu. Je to zajímavá exkurze, ale moľná vám při ní bude trochu běhat mráz po zádech… (ukázka) Mix je opět maximálně propracovaný a jediné, co by se mu snad dalo vytknout, je absence základního motivu (zvuk syntetizátoru ala 80. léta), který se tak příjemně poslouchal v předchozím mixu. Aby byly informace k tomuto vinylu úplné, je třeba jeątě dodat, ľe s komponovaním Bang Bang Tomcraftovi vydatně pomáhal jeho labelový kolega Eniac, který má jistě také velkou zásluhu na vydařenosti tohoto dílka.
Tomcraft s Bang Bang opět prokázal svoje producentské kvality a vytvořil nahrávku, která se v následujících týdnech zcela jistě stane nedílnou součástí setů mnoha renomovaných djů. Určitě se můľeme těąit na zajímavé video k této nahrávce, protoľe i na vizuální ztvárnění svých skladeb klade Tomcraft velký důraz a videoklipy k jeho skladbám jsou vľdy velkým záľitkem. Vinyl “Bang Bang” vyąel včera, tj. 9.4.2002 na německém labelu Kosmo Music a je pouze na vás, zda si ho zařadíte do své diskografie nebo si ho neháte ujít. Já bych v kaľdém případě volil první moľnost, protoľe “Bang Bang” je jedna z nejlepąích Tomcraftových skladeb vůbec.
Tracklist:
01 – bang bang (goal mix) – 07:16
02 – bang bang (dark off) – 06:36

Monika
Author: Monika

Komentáře nejsou povoleny.