TRANCE.CZ - Elektronická taneční hudba v ČR i ze světa.

ReklamaFreezerův report z Trancefusion Old School Edition 2

11.11.2013

Nejlepší klubová trance akce tohoto roku? Asi velká spousta by odpověděla na tento dotaz, že Trancefusion Old School Edition, která se konala tento rok v únoru. Její první edice přilákala tehdy do klubu SaSaZu ohromné množství skalních trance fanoušků a atmosférou se jí jen těžko mohla jiná klubovka rovnat. Slyšet ty staré dobré trance klasiky bez příměsí house, dubstep a dalších jiných hudebních žánrů, jak tomu bohužel v dnešní době bývá zvykem, byla opravdovým balzámem na uši. Pro druhé pokračování se team Trancefusion pod taktovkou BTL Agency rozhodl přemístit tuto akci do klubu Mecca. Byl to dobrý tah?
Přemístění do klubu Mecca mělo svá pozitiva i negativa. Začal bych tím pozitivním a to je bezesporu zvuk. Zdejší Funktion-One repro nemají konkurenci a zvuk je naprosto křišťálově čistý. Negativem byl samozřejmě lehce stísněný prostor. Mecca prostě není schopná pojmout tak velké množství fanoušků klasické trance hudby. Dalo se to čekat už dopředu a také se to potvrdilo. Takto zaplněný klub k prasknutí jsem snad na trance akci ještě neviděl. Nicméně na celkové atmosféře to nic neubíralo a myslím, že se dokonce rovnala té první edici. Sestava vystupujících DJs zůstala velmi podobná, zřejmě proto, že se zkrátka minule osvědčila!
Večer odpálil ve velkém stylu Thomas Coastline, který nasadil laťku hodně vysoko a jednoznačně ukázal kam prahne jeho srdce. Klasické old-school trance hitovky od System F, Gouryella nebo Rank1. To vše svištělo v té době již zcela zaplňěnou Meccou. Thomase vystřídal německý DJ Shog, který se proslavil před 10ti lety hitovky jako My Sound nebo Another World. V té době jeho sound balancoval na pokraji trance a hands-up, proto bylo pro mne a celou Meccu velkým otazníkem co vlastně předvede. Když začal hrát, tak jsem se raději ujišťoval zdali jsem si náhodou nespletl budovu nebo snad datum, protože si nejsem zcela jist, zdali je vhodné hrát na akci s názvem trance a ještě k tomu old-school tracky od Swedish House Mafia nebo Dimitri Vegas. Myslím, že mu Mecca dala jasně najevo palcema dolů, co si o těchto tracích myslí a po několikátém napomenutí si Shog dal nakonec říci a docela prudce přešel ke starému dobrému trance soundu, byť v trochu komerčním ražení. Zazněla i většina jeho vlastní produkce. Myslím, že i mírně přiopilí Shog si musle povšimnout jak se okamžitě změnila atmosféra v klubu. Místo zaražených ksichtů, kroutících hlav a palců dolů se najednou Mecca proměnila v dav pařících a skákajících lidiček. Shog si to na poslední chvilku nakonec přeci jen u fanoušků napravil.
Hlavní hvězdou večera byl opět Kai Tracid, který už si musí u nás připadat jako doma, protože tu je opravdu velmi často. Pro tento večer si Kai připravil docela tvrdý set, kde nechyběli hard-trance a tech-trance klasiky jako Its Our Future, Derb, The Second Trip a samozřejmě, že nezapomněl ani na své hitovky jako Life Is Too Short nebo třeba mou oblíbenou Suicide. Jak už bývá zvykem, tak vrcholem jeho setu byla Trance & Acid. Mnozí by třeba řekli, že Kaiovo podání je trochu chladné, ale ono to prostě souvisí s jeho osobností. On je totiž neuvěřitelně klidná a vyrovnaná osoba, věnující velkou část svého života rozjímání a Józe, a proto je i při vystupování velmi klidný a koncentrovaný, a to i přesto když hraje zrovna hard-trance na 142bpm V každém případě dostal zdejší osazenstvo do neskutečného varu (viz přiložené video). Johan Gielen navázal v trochu melodičtějším duchu, ale tempo nepolevovalo. Řekl bych, že jeho set byl o něco svižnější než posledně. Překvapil se spostou klasik jako Kiss (Airscape remix), For An Angel, Three Drives a došlo i na očekávané Twisted a Beauty Of Silence, jen škoda, že v upravených verzích. Večer zakončil řezník s vizáží predátora. Scot Project je asi vůbec nejzásadnější osobnost stylu hard-trance. Celý jeho set byl poskládaný v podstatě z jeho produkce a Mecca pařila ne jeho energetické řežby až téměř do 7h ranní. Bohužel jsem přišel o jeho největší hit Overdrive, protože jsem musel pospíchat na bus.
Celý večer opět jasně ukázal, že starý dobrý trance sound ve své čisté podobě dokáže dostat lidi do obrovského varu a dokáže rozpoutat neskutečnou atmosféru a euforie. Jasně se potvrdilo, že zabírá i dnes již polovymřelý styl hard-trance, kterým se prezentovali Kai Tracid a Scot Project. Určitě to rozpoutalo větší peklo než kdejaký trouse! Když si Shog troufnul na takové akci pustit house, pěkně to schytal. Moderní pojetí trancu, kdy se současná producentská špička pokouší přimíchávat do našeho milovaného trancu jiné žánry, především electro-house, se mi opravdu příčí a budu v tomto ohledu vždy nekompromisní. Rozhodně to není chyba organizátorů akce. Těm naopak patří velká poklona, že tu takový ojedinělý typ akce pořádají a to za velice přijatelnou cenu. Nezbývá než se těšit na třetí edici, doufejme že již zanedlouho!

Monika
Author: Monika

Komentáře nejsou povoleny.