Freezerův report z Trancefusion Pure Autumn 2013
Máme za sebou v pořadí již šestou edici halové trance párty Trancefusion, pořádané jíž tradičně pod hlavičkou BTL Agency. Akce se opět usídlila v prostorách Průmyslového Paláce v Praze, aby potěšila tisíce trancových fanoušků z různých koutů světa. Tradiční podzimní edice nabídla opět jednu velkou hlavní stage v prostřední části paláce, kde hlavními headlinery měli být Marco V a Judge Jules. Zajímavou alternativou pak byla menší stage, která se nacházela v pravé části. Svůj stánek si zde postavili chlapci z populárního německého rádia Sunshine Live. Nechyběla ani speciální yes/no stage, kde dostaly prostor hvězdy československého trancového nebe.
Dopředu jsem tušil, že tato párty se rozjede spíše až ke konci, protože při pohledu na line-up bylo jasné, že to bude jedna z těch akcí, kde se toho skutečného pure trancu dočkáme až v druhé polovině. Mluvím teď ovšem o hlavní stagi. Předpokládal jsem totiž, že vedlejší stages vytvoří jakousi alternativu a mohlo by se zde hrát rychleji, více trancově. Ovšem trochu jsem se mýlil. Skoro až do půlnoci jsem si připadal jak Alenka v říši divů. Přišel jsem totiž na trance akci s tím, že ten trance nejspíše dostanu v dávce vrchovaté. Ať jsem ovšem přišel kamkoliv, skoro nikde jsem neslyšel trance, ale pouze jeho mutaci nazývanou trouse. To znamená jakási kombinace mezi styly house a trance, ke které se většina slavných producentů uchyluje, protože tento styl je momentálně hodně mainstreamový a zaujme širší publikum. Jediný, kdo mě v ten moment dokázal roztancovat byl usměvavý sympaťák Cold Blue na Sunshine Live stage. Ten ukázal, že i v podstatě jako rozjížděci DJ může zahrát čistě trancově. Juventa, Jonas Stenberg, Myon and Shane54 a částečně i Bobina se mezitím na hlavní stage prezentovali právě již zmiňovaným stylem trouse. Bobina se to možná snažil zachránit slušným, trancovým závěrem v podobě jeho pecky Lovin Lies, ale celkový dojem z jeho setu moc nenapravil.
Hodně zajímavé vystoupení předvedli holandští 4 Strings, kteří do svého setu zakomponovali trance klasiky v nové house podobě, trance klasiky ve své původní podobě a pár novějších věcí. Jejich set byl jeden velký mišmaš. Ještě jsem snad nikdy nezažil, aby někdo zahrál handz-upový track od Shauna Bakera a hned na to komerční house od Davida Guetty. Nezbylo mi než stát a kroutit hlavou. Ostatní se ale docela bavili, vzhledem k tomu, že zaznělo několik klasik, navíc i v doprovodu úžasné zpěvačky, kterou byla Andrea Britton. Take Me Away si s chutí zazpívala celá hala. Zajímavým zpestřením pak byla i další zpěvačka Betsie Larkin, která rozdávala nejen svůj kouzelný úsměv, ale donutila zpívat své hitovky jako Made Of Love celou halu.
Headliner Marco V pak pokračoval v duchu předchozích vystupujících a zpočátku to moc trancově také nevypadalo. Nakonec však zahrál několik povedených klasik, kde vrcholem pro mě byla Cafe Del Mar právě v jeho remixu. Při jeho vystoupení se naplno rozjel světelný a laserový park. Chvílemi to byla opravdu úžasná podívaná. V tomto byl team Trancefusion vždy na špičkové úrovni. Blikátka byla prostě opět fantastická! Mezitím jsem si však odskočil na yes/no stage, kde se pomalu již připravoval Pizz@dox, na kterého jsem byl hodně zvědav. Po pár minutách jsem však odešel zklamaný, protože zahájil svůj set s One Republic v house remixu. To tedy opravdu na trance party slyšet nechci a doufám, že nejsem sám. Utíkal jsem pryč, jak kdyby mě s vidlemi honili a zakotvil jsem na Sunshine Live stage, kde zrovna úřadoval Charles McThorn a sázel jednu klasiku za druhou. Lange – Follow Me, The Quest – C-Sharp nebo System F – Exhale. Kdo sem nezavítal, přišel opravdu o hodně. Charlese zde vystřídal německý dědoušek Talla2XLC a všem předvedl jak by to mělo vypadat. Všechny DJs, co mezitím odehráli svůj set bych postavil do řady a nechal je podívat jak má vypadat trance set na trance akci. Nezkrotná energie, emoce, bpm neustále nad 138, přesně tak úchvatné to bylo. V tu chvilku mě vůbec nezajímalo co se děje na hlavní stage. Bylo mi úplně ukradené co zde předvádí Judge Jules, protože jsem věděl, že ten mi trance také nesjpíše nenaservíruje. Tady jsem dostal přesně to, co jsem potřeboval, totiž pořádnou trance dávku! Vyvrcholením pro mě byla Rise ve Photographer remixu. Velkým otazníkem byl pro mne extravagantní Taucher, který postavil svůj set především na klasikách jako Orange Theme nebo Age Of Love, nicméně jsem se přemístil na hlavní stage, protože si zde vybalil své nástroje Giuseppe Ottaviani. Jeho set mě docela bavil a konečně také zaznělo něco svižnějšího na hlavní stagi. Brilliant People nebo Dont Deserve You v jeho remixu to byla ta opravdová euforie a to ještě to nejlepší mělo přijít. Indecent Noise byl můj osobní headliner večera a také ze mně vyždímal poslední zbytky sil. Začít set s takovou řežbou jako je Adam Ellis – Napalm Poet to dokáže snad jen on. Jeho set to byla pořádná dávka energického tech-trancu. Třešničkou na dortu byla skvělá klasika Alex Bartlett – Amnesia (Flutlicht vs. S.H.O.K.K Mix) a především Scot Project – Overdrive. Takto to mělo vypadat po celý večer!
I když může někomu připadat, že jsem tento report pojal až příliš kriticky, a že jsem se ten večer příliš nebavil, tak to není až tak úplná pravda. Večer jsem si užil opravdu skvěle, především v jeho druhé části a velký respekt patří opět teamu Trancefusion za skvělou organizaci, přijatelné ceny, špičkový laserový park a povedené ozvučení. Mor zvaný trouse bych však z trance akcí vymítil, ale to se asi nepovede, protože je potřeba na tyto větší akce prostě nějak nalákat větší množství lidí. A rozhodně to není chyba pořadatele, protože jednotlivý DJs mají svá vlastní svědomí, a když jsou pozváni na akci, která má slovíčko trance v názvu a nezahrajou ho, tak je to podle mě tak trochu podvod pro návštěvníky a fanoušky tohoto stylu. Uvidíme jak dopadne jarní edice, která zatím slibuje line-up s čistě trance jmény. Jiných stylů bysme se tedy dočkat neměli. Pevně doufám, že se potvrdí, že se Průmyslový Palác zaplní až k prasknutí i s těmito pure trance jmény!