TRANCE.CZ - Elektronická taneční hudba v ČR i ze světa.

ReklamaIn Search Of Sunrise 3 – mixed by DJ Tiësto

12.06.2002

Není snad dne, kdy by na nějakém hudebním serveru zabývajícím se trance hudbou neprobíhala diskuse na téma DJ Tiësto. Tento holandský dj a producent je vľdy vděčným tématem k nejrůznějąím otázkám, domněnkám a spekulacím. Ačkoliv je na trancevé scéně velká spousta jmén, jedním z hlavních (ne li hlavním) představitelů tohoto stylu je právě DJ Tiësto. Je to trochu paradox, pro mě osobně byl před nějakými dvěma, třemi roky Tiësto naprosto neznámým djjem, ale od té doby uplynulo hodně času a nakonec, Tiësto si svoji pozici top dj-je a producenta vybudoval zejména v letech začínajících číslicí 2, tedy 2000, 2001 a 2002. Budoval si ji leččíms. Jednak svými bezchybnými a precizními livesety, kterými pravidelně víkend co víkend přiváděl do varu tisíce kluberů po celém světě, jednak svojí vlastní hudební produkcí. Singly Flight 643, Lethal Industry či skladby z loňského alba “In My Memory” se hrají dodnes a roząiřují kvalitní trance hudbu i do těch nejzapadlejąích klubů na světě, snad s výjimkou Česka, kde se promotéři prozatím úspěąně vyhýbají “booknutí” Tiësta a ruku v ruce s tím místní hrstka rádoby trance dj’s jen velmi sporadicky zařazuje Tiëstovu produkci do svých prý “zaručeně” tranceových setů. Mimo singly a vlastní album se Tiësto proslavil i kompilacemi, které svojí “zlatou” ručkou namixoval.
Asi nejznámějąí řadou je série “In Search of Sunrise”, které zatím vyąly dva díly, první na počátku roku 2000 a ten druhý o rok později, tedy v lednu 2001. Myslím, ľe kdyľ řeknu, ľe obě vydané kompilace patří do zlatého fondu trance hudby, nebudu daleko od pravdy. Snad právě proto se tolik čekalo na třetí díl této řady, na díl, jenľ bude uspokojovat tranceové buňky kluberů v roce 2002. Ten čas právě nastal, protoľe “In Search of Sunrise 3” je hotovo a DJ Tiësto je připraven předvést nám, ľe i potřetí dokáľe nemoľné, a sice namixovat dokonalou trance kompilaci. Nic se nebojte a pojďte se společně se mnou podívat, jak ono touľebně očekávané ISOS 3 vypadá ve skutečnosti.

Moľnosti odstartovat tuto kompilaci se dostalo projektu Noa Assembly – Into The Fire. Tato skladba zde plní pouze funkci jakéhosi intra, nebo» zanedlouho je vystřídána druhou skladbou. Přesto nás za tu krátkou dobu stačí navnadit na věci příątí, zároveň s tím nás ale donutí soustředit se jen a pouze na hudbu. Funkci intra splňují Noa Assembly dokonale. Mnohem větąího prostoru se tak dostává veteránovi (skoro se mi aľ chce napsat “dědečkovi”) taneční hudby. Ano, legendární DJ Hooligan – Hear You Now (Grand Chillas Mix) je zastoupen na tomto výběru. Pokud byste si náhodou mysleli, ľe se hudba po intru zvrhla kamsi do německého průměrného trance zvuku, tak vězte, ľe aľ si poslechnete verzi od Grand Chillas, velmi rychle vás podobné myąlenky přejdou. “Hear You Now” je naprosto bezchybná chill-out skladba (ukázka), při které se slabąí povahy mohou i rozbrečet, pokud jsou třeba náhodou neą»astně zamilovaní, tolik emocí v sobě “Hear You Now” skrývá. In Search of Sunrise 3 ovąem nemá za cíl prohlubovat vaąe milostné problémy, naopak, jeho cílem je podobných útrap vás zbavit .) Takľe rychle pryč z chill-otu, Starecase – Faith (Loafer Mix) jsou jiľ regulérní progressive vocal trance skladbou. Hlavní předností “Faith” je inteligentní, propracovaný a precizně nazpívaný ľenský vokál, který nám jako jiľ poněkolikáté dokazuje, ľe vocal trance není a jen tak nebude uzavřená kapitola taneční hudby (ukázka). Na počátku kompilace mixuje Tiësto v docela rychlém tempu, nebo» jsme teprve v desáté minutě a uľ je tady čtvrá píseň, Andain – Summer’s Calling (Josh Gabriel Mix). Já uľ tuąím, proč tomu tak je, ale prozatím si to nechám pro sebe, zkuąenějąím napoví pohled na tracklist. “Summer’s Calling” je opět vokálový trance, opět brilantně zpracovaný, jakoby nám chtěl Tiësto dokázat, ľe řeči o vymírání vocal tranceu jsou dobré leda pro babské povídačky někde na bleąím trhu. Výhodou skladby je, ľe je zbrusu nová, neokoukaná a neohraná, tudíľ si ji jen tak neoposloucháte, protoľe ji vlastně poprvé slyąíte aľ na této kompilaci.

Na CD je celkem patnáct skladeb a první třetinu z nich neuzavírá nikdo jiný, neľ Solar Stone – Solar Coaster. V momentě, kdy se ozývají zastřené vokály opakující “you’re so cool, you’re so cool” a pak se ozve relativně jednoduchá, avąak o to geniálnějąí melodie doplněná pohodovým trance rytmem, by se vám měly v hlavě převalovat myąlenky, ľe jste jedineční, celý svět vám leľí u nohou a ľe je tak krásné ľít, protoľe ten ľivot za to jednoduąe stojí (ukázka). Pokud ve vás “Solar Coaster” neevokuje tyto či podobné představy, měli byste se nad sebou asi trochu zamyslet, případně vyhledat lékařskou pomoc, jistě vám přijde vhod!:) Namlsáni Solar Stone nestačíme pomalu ani vydechnout, ani si na chvilku odpočinout a uľ na nás útočí daląí zákeřná a nečekaná zbraň, tentokráte v podání Tremor – Meia Lua (Steve Gibbs Mix). Opravdu vám v tuto chvíli neřeknu jaký producent stvořil tuto lahůdku, kaľdopádně se mu to povedlo více neľ náramně. Kombinace toho nejlepąího z Airwave a Push doplněná vlastními originálními nápady nás přivede přímo do tranceové nebe, ano opět se tam po deląí době nakoukneme (ukázka). Schválně si teď vzpomeňte, kdy jste tam byli naposled. Byli jste tam vůbec někdy? Máme za sebou ąest skladeb a uľ jsme poznali pravý trance ráj. Před námi je ale jeątě spousta času na to podívat se tam případně znovu. Pro tuto chvíli ale jistě vąichni oceníme malinkou změnu. Tu přináąí DJ Tiesto – In My Memory (Gabriel & Dresden Mix). Skladba zde zní rozpustile, hravě a co je nejdůleľitějąí, velice pohodově. Kdyľ jsem remix od Gabriel & Dresden Mix poslouchal samotný, moc jsem mu na chu» ne a ne přijít, zde na ISOS3 je to ale docela jiná káva. Oproti větąině předchozích skladeb si zde Tiësto udělal více prostoru a tak se nám “In my memory” předvádí v takřka plné délce. To je právě to, co jsem měl na mysli, kdyľ jsem psal o tom rychlém střídání na počátku výběru, totiľ pro vlastní tvorbu je potřeba více prostoru a ani ISOS3 není výjimkou. Naątěstí si s klidným svědomím mohu odpustit slůvo “bohuľel”, protoľe Tiëstovo tvorba je stoprocentně OK. Argonaut – Your Body Is A Temple nás zavede zase trochu jinam, do ponurého a tajemného progressive tranceu. Vąe perfektně namixováno, takľe si to vlastně skoro ani neuvědomíte, ľe posloucháte něco diametrálně odliąného, neľ bylo předtím ve skladbě “In My Memory”. Na první pohled vás Argonaut asi moc nezaujme, skutečně to není hlavní skladba kompilace, její funkce spíą spočívá v zapadnutí do setu a vytvoření celkového dokonalého dojmu z CD jako celku. To Argonaut plní bez sebemenąích problémů.
Trochu jinou pozici mají World Clique – Don’t Do It. Ty byste si jiľ měli pamatovat jako stále v progresivnějąím rytmu nesoucí se skladbu, ale jiľ s výraznějąím motivem. Přesto i World Clique jsou jen jakousi přípravou na daląí z vrcholů alba. Ano ano ano, tranceové nebe opět otevírá svoji nebeskou bránu a vítá nás, posluąné trance klubery, ve svém království. Průvodcem nám budiľ píseň Chiller Twist – Stringz Ultd (Shelley Mix). Smyčcové nástroje jsou v tomto případě opravdu Ultd, tedy Unlimited, tedy nekonečné .) Typický tranceový opus, kterých nikdy není dost. Tenhle song by se stejně tak dobře mohl objevit jako soundtrack u nějakého filmu, úplně jej vidím na pozadí nějaké vypjaté scény mého oblíbeného amerického krváku 🙂 Tiësto hraje Chiller Twist ve svých setech jiľ nějaký čas, takľe pokud jste se dostali k nějakému z jeho posledních setů, určitě skladbu velice brzy rozpoznáte (ukázka). Chiller Twist uzavřeli druhou třetinu CD, před námi je poslední pětice ľhavých trance vypalovaček pro toto “incoming” léto. Paul Oakenfold – Southern Sun (DJ Tiësto Mix). Jedni hovoří o nejlepąím Tiëstově remixu, druzí o nejhorąím. Trochu paradox, nemyslíte? Já jsem se doteď přikláněl spíąe k těm, kteří říkali, ľe remix je opravdu s prominutím “divný”. Ano, i mě přiąel ten ľenský vokál jako od chovanky z ústavu pro postiľené. Ale. Co ale, ALE! Ale jen do té doby, neľ jsem si jej vychutnal na In Search of Sunrise 3. Opravdu netuąím, jak to Tiësto dokázal, ale v rámci této kompilace zní “Southern Sun” zase (ano, já vím, ľe se opakuji), dokonale. Let’s go dance, yeahhh .. )) Co více si přát, neľ emotivní, veselou, optimistickou hudbu, která vám vyloudí úsměv na vaąem do této doby kyselém obličeji? Já více nepotřebuji, já jsem své ątěstí jiľ naąel.

Ale pojďme zpět do reality z tranceového opojení, i kdyľ tedy nevím jestli se z něj dostaneme, zvláątě kdyľ nám k tomu hrají Accessive Rhythm – Activate. Tohle je totiľ přesně onen klasický trance roku 2002, známý třeba z livesetů Armin Van Buurena a daląích předních trance dj’s. Pokud jste vydrľeli poslouchat aľ sem, tak vězte, ľe “Activate” rozhodně nebude skladbou, která by vás donutila něco na tom měnit. Píseň plná emotivních a táhlých ploch, to vąe okořeněné ąlapajícím a v klubu zcela jistě stoprocentně fungujícím trance beatem, to jsou Accessive Rhythm. DJ Tiësto nezapomněl ani na Way Out West. Kdo je neznáte, neváhejte ani na okamľik a přijd’te si je 21.6.2002 vychutnat na Výstaviąte do Prahy, budou zde totiľ vystupovat! Tiësto zařadil na výběr skladbu Way Out West – Mindcircus (Gabriel & Dresden Mix). “Mindcircus” najdete i na druhém WoW albu “Intensify”, vydaném minulý rok. Na této kompilaci je skladba v remixu od Gabriel & Dresden a pokud jste byli pozorní, jistě jste si vąimli, ľe to je jiľ druhé zastoupení tohoto dua na kompilaci, asi momentálně patří k Tiëstovým oblíbencům. A» tak či onak, remix se jim povedl, byl zachovám lahodný ľenský vokál z original verze, Gabriel & Dresden jej ale navíc obohatili o svoje nápady a výsledkem je daląí vysoce kvalitní vocal trance píseň (ukázka). ®e se na výběru dočkám i Nalin and Kane – Open Your Eyes, to jsem opravdu nečekal. Jasně, ľe Tiësto neobjevil tuhle klasiku trance hudby aľ nyní, přesto mě ale zařazení trochu překvapilo. Avąak proč ne, nikde přece není psáno, ľe výběr musí být sloľen jen z posledních hitů, jeątě to tak .) Pevně věřím, ľe se při poslechu této skladby a celého alba otevřou oči daląím lidem, kteří doteď nemohli stylu trance tak docela přijít na chu». Poslední, závěrečnou skladbou na ISOS 3 jsou Jericho – Personal Reflexion. Dobrá volba na konec, naąlapaný melodický trance, tak trochu ve stylu Push. Nebudu zde psát, ľe tohle je ten správný trance, nebo» vím, ľe spousta lidí to má prostě jinak, avąak … tohle je stejně ten správný trance 🙂 Tak, více neľ 79 minut uteklo jako voda a máme tu konec In Search of Sunrise 3.
ZHODNOCENÍ: Asi je kaľdému, kdo ci přečetl moji recenzi, jasné, jaké bude moje zhodnocení. DJ Tiësto si na In Search of Sunrise 3 udrľel svůj kredit jednoho z leaderů současné trance scény a navíc, pravděpodobně si jej jeątě zvýąí, jen co ISOS 3 oficiálně vyjde (červenec 2002) a dostane se tak ke vąem svým fanouąkům. Pokud chcete chcete na někom vyzkouąet (třeba na své nové přítelkyni / příteli), jestli by ho / ji mohl oslovit hudební styl zvaný trance, pus»te dotyčné osobě výběr DJ Tiësto – In Search of Sunrise 3. A můľete dodat i větu: “A jestli se ti tohle CD nebude líbit, tak víą houby o tom, co je to dobrá hudba, takľe uľ s tebou nechci nic mít, běľ si hledat někoho sobě rovného!”. Tuto větu ale pouľívejte jen na vlastní nebezpečí! 🙂 Hezký den a nezapomeňte, dobrý trance nikdy nevymře.
Recenze na Trance.nu
DJ Tiësto website
Tracklist
:
01. Noa Assembly – Into The Fire
02. DJ Hooligan – Hear You Now (Grand Chillas Mix)
03. Starecase – Faith (Loafer Mix)
04. Andain – Summer’s Calling (Josh Gabriel Mix)
05. Solar Stone – Solar Coaster
06. Tremor – Meia Lua (Steve Gibbs Mix)
07. DJ Tiësto – In My Memory (Gabriel & Dresden Mix)
08. Argonaut – Your Body Is A Temple
09. World Clique – Don’t Do It
10. Chiller Twist – Stringz Ultd (Shelley Mix)
11. Paul Oakenfold – Southern Sun (DJ Tiësto Mix)
12. Accessive Rhythm – Activate
13. Way Out West – Mindcircus (Gabriel & Dresden Mix)
14. Nalin and Kane – Open Your Eyes
15. Jericho – Personal Reflexion

Monika
Author: Monika

Komentáře nejsou povoleny.