TRANCE.CZ - Elektronická taneční hudba v ČR i ze světa.

ReklamaInterview s Yoelem Lewisem o izraelské scéně, filozofii hudby a pilotování letadel

21.01.2023

Jeruzalém je domovem izraelského DJe a producenta Yoela Lewise. Ten sice v našich zeměpisných šířkách nepatří mezi známá jména, ale můžete si vsadit na to, že o něm v budoucnu ještě uslyšíme. Svou hudbu vydává na značkách Armind a A State Of Trance, což jsou jedny z nejstarších sublabelů pod majoritním vydavatelstvím Armada Music. Minulý rok zde vydal tři skladby, kterými rozhodně zaujal, což vzbudilo i naší pozornost. Proto jsme zkušeného hudebníka vyzpovídali a co nám na sebe prozradil se dočtete níže v tomto rozhovoru.
 
Ahoj Yoeli, můžeš se nám v krátkosti představit? Jak jsi se dostal k hudební produkci a DJingu? Kdo byl tvým vzorem a inspirací?
Vždy jsem miloval scénické umění, ale nikdy jsem si nemyslel, že se budu věnovat hudbě. O elektronickou hudbu jsem se začal zajímat v poměrně pozdním věku, kolem roku 2009, když mi bylo 24 let. Dva producenti, kteří mě vlastně přiměli produkovat hudbu, byli David Guetta a Bob Sinclair. Miloval jsem to, co dělali natolik, že jsem chtěl být jako oni, takže moje první produkce byly více orientované na progressive house.
 
V tvé zemi je velice populární žánr psytrance a goa. Čím to je a proč ses rozhodl jít jiným směrem?
Pokud jde o hudbu, je to otázka spojení a ne trendu. Nemohu produkovat hudbu, pokud se nespojí s tím, co ze mě vychází. Můj hudební vkus je velmi rozmanitý. Rád si poslechnu trance, house, rock, pop, jazz nebo téměř jakýkoli jiný styl. A dokonce i psytrance. Je pro mě důležité, aby se moje hudba dotkla lidí a dnes mám pocit, že to dělám tím nejlepším možným způsobem prostřednictvím trance hudby.
 
Hudební produkci se věnuješ přes deset let. Je něco, co bys rád změnil, aby se scéna posunula k lepšímu?
Mám pocit, že spousta producentů jde prostě po stylu, který je momentálně v kurzu a ne po tom, s čím se spojují. Pokud je určitý styl trendovější, mnoho producentů, zejména mladých, se bude snažit tento styl následovat, aniž by ho příliš inovovali. Hudba by měla vycházet ze srdce, ne pouze následovat trend. Opravdu věřím, že pokud hudba vychází zevnitř, tak je mnohem kvalitnější. Takže pokud si mohu dovolit dávat rady mladým producentům – řiďte se svým srdcem a ne tím, co si myslíte, že chce průmysl slyšet. Vaše spokojenost bude mnohem větší z vás samotných a budete více věřit tomu, čeho jste schopni.
 

 
V loňském roce jsi vydal singl nazvaný Dubai. Jaký je tvůj vztah k této arabské metropoli? Tvá diskografie obsahuje i další tracky se zeměpisnými názvy jako Monaco, Nepal, Golden Gate či Caesarea. Kam nás zavedeš příště se svou hudbou?
Dubaj jsem navštívil asi před dvěma roky. Krátce poté jsem začal produkovat skladbu, kterou jsem později pojmenoval ‘Dubaj’. Hodně jsem cestuji po světě, ale Dubaj byla velmi odlišná od mnoha míst, kde jsem byl. Snažil jsem se tam během své krátké návštěvy inspirovat a rozvíjet svou hudbu a jsem opravdu spokojený s výsledkem. Mnoho mých skladeb je pojmenováno po různých místech ve světě. Někdy je to kvůli inspiraci, někdy je to prostě proto, aby vás to přivedlo na určité místo při poslechu tracku a někdy prostě jako poctu tomuto místu. Když začnu pracovat na nové skladbě, vím, jak začnu, ale skoro nikdy nevím, jak skončím a kam mě hudba tentokrát zavede. Po letech zkušeností byla většina mých nejlepších skladeb právě těch, které nebyly předem naplánované, ale vyšly z duše během produkce. Takže věřím, že vezmu své publikum na výlet do mnoha dalších překvapivých míst naší planety.
 
Co je dosud tvůj největší milník tvé kariéry a co je teď tvým dalším cílem, co se hudebního světa týče?
Mám jednu z nejúžasnějších prací na světě. Každá skladba, kterou vyprodukuji a kterou uslyší miliony lidí na světě, je milníkem sama o sobě. Cokoli nad to je pro mě bonus. Stačí mi jedna zpráva od někoho, koho ani neznám na Instagramu, kdo mi jen řekne, že se mu moje hudba líbí, a dodává mi to energii produkovat další a další. Takže toto je opravdu příležitost poděkovat všem lidem, kteří poslouchají mou hudbu. Mým cílem tedy není umístění v té či oné hitparádě, nýbrž aby mě i nadále bavilo to, co dělám, dělat lidi šťastnými, hudba může změnit život! A můj nejvýraznější gig, byl bezpochyby ASOT 850, kde jsem měl tu čest hrát v roce 2017.
 
Poslední dobou hodně spolupracuješ se zpěvačkou Elizabeth Osei (EL Waves). Je to trvalejší spojení? Můžeme od tebe tedy očekávat spíše vokálové věci nebo se vrátíš k instrumentálním trackům?
Elizabeth je úžasná zpěvačka. Její jedinečný styl byl přesně to, co jsem pro tyto kousky hledal. Pracoval jsem s několika velmi talentovanými zpěváky, z nichž každý dal songu velmi specifickou barvu, která se k dané sekci nejlépe hodila. Líbí se mi stejně instrumentálky i vokální party. Nakonec je to to, co mi v tu chvíli připadá správné. Například v případě ‘Brave’ jsem poprvé slyšel Meitalův vokál, který mě okamžitě chytl. Stačilo postavit kolem tohoto vokálu celou produkci. Vždy jsem rád, když obdržím zajímavé vokály, takže pokud máte nějaké skvělé vokály, neváhejte a pošlete mi demo.
 

 
Je nám známo, že tvou volnočasovou aktivitou je pilotování letadla. Můžeš nám k tomu říct více? Do jakého kokpitu bys rád usedl?
Ano, první láskou pro mě vlastně nebyla hudba, ale letadla. Když jsem poprvé sedl do letadla, byly mi 4 roky a už v ten den jsem věděl, že jednou budu pilotem. A skutečně se to stalo. Dnes jsem pilot, právě v těchto dnech studuji na komerční licenci a pravděpodobně se také stanu akrobatickým pilotem. Kdo ví, třeba mě někdy přijdete pozdravit do kokpitu. Stejně jako v hudbě, tak i ve vzduchu mám rád výzvy. Automatizovaná letadla mě nevzrušují. Víc mě baví malá letadla, se kterými se létá obtížněji a zejména v počasí, které činí let náročný, nikoliv však nebezpečný. Překonáváním výzev se zlepšujeme.
 
Víš něco o České republice a Praze? Byl jsi někdy u nás?
V Praze jsem byl dvakrát jako turista a je to jedno z nejkrásnějších měst na světě. Atmosféra, krása města, lidé, všechno je prostě úžasné a rozhodně je to jedno z měst, kam se rád vracím. Vím, že noční život ve městě je jeden z nejlepších v Evropě, a kdo ví, třeba si tam jednou zahraju.
 

Dolvich
Author: Dolvich

Napsat komentář:

Please Login to comment
  Odebírat  
Upozornit