TRANCE.CZ - Elektronická taneční hudba v ČR i ze světa.

ReklamaJam X and De Leon – Can U Dig it

11.04.2002

Bez dvojice Jam X & De Leon (Jurgen Mutschall a Dominik de Leon) by trance hudba jistě nebyla tak populární, jako je tomu dnes. Tito výborní producenti a dj’s z nedalekého Německa nám jiľ nejméně po čtyři roky přináąejí kvalitní a jedinečnou taneční hudbu. Jedinečnou ve smyslu, ľe se zatím ľádnému jinému producentovi nepovedlo napodobit jejich nezaměnitelný zvuk, který je sice občas podobný s jejich jinou tvorbou, ale řekněme si na rovinu, proč měnit něco, co je takřka dokonalé. Sice platí pravidlo, ľe pořád je co zlepąovat, ale v případě dvojice Jam X a De Leon si nejsem jistý, zdali jiľ nedosáli hranice, za kterou se nedá jít. Známějąí je tato dvojice pod jménem DuMonde, s kterým si vlastně vytvořila jméno a aľ po úspěchu se singly “Tomorrow” a “Just feel free”, které ve své době hrál skoro kaľdý významný dj jako např. Paul Oakenfold, Judge Jules či Tall Paul, si mohli Jam X a De Leon dovolit produkci pod svými vlastními jmény. S tím souvisí i vznik vlastního labelu F8T Recordings, který jiľ skutečně patří jen jim, nebo» label Chaos Recordings, zaloľený v roce 1999, vlastní DuMonde společně s Tallou 2XLC. Prvním singlem z tohoto nového labelu je skladba “Can U Dig it”, na kterou se blíľe podíváme v naąí recenzi.
Cover verze, neboli skladby vytvořené na základě jiľ jednou vytvořené písně, dnes vládnou hudbě, taneční nevyjímaje. Ačkoliv o tom málokdo ví, i “Can U Dig it” je cover verze, a sice skladby “Self Control” zpěvačky Laury Brannigan. Dal jsem si tu práci a naąel text k této písni, nakonec se vąak ukázalo, ľe se ve verzi od Jam X a De Leon z originálu neobjevuje ani jedno slovo, onen vokál “can you dig it” v originále není. CD obsahuje celkem čtyři mixy. Jako první na řadě je tříminutový “video edit”, naznačující, ľe se dočkáme videoklipu joo! Uľ zapínám VIVA TV, snad to brzy poběľí, klip bude jistě super! “Video edit” je víceméně stejný jako druhý “radio edit”, který se liąí v tom, ľe je o půl minuty deląí a je trochu jinak uspořádaný. Ty pravé orgie tak začínají aľ u třetí skladby, kterou je “original mix”. Jak originální, ľe?) Celková délka mixu, která je přes devět minut, dává konečně prostor k vyniknutí nezaměnitelnému DuMonde zvuku. Vokály “can you dig it” sice mohou někomu přijít jako “amatérské”, ale dle mého názoru jsou pořád lepąí, neľ nějaký “dokonalý” female vokál. Vokál zní, stejně jako celý singl, hodně syrově a drsně, pokud se to tak dá nazvat. Progresivní, avąak hodně rychlá basová linka je základem, melodie pronikající do morku kosti je doplňkem. Určitě si tento mix zamilujete, pokud máte rádi sviľnou, tak trochu hard tranceovou hudbu (ukázka). I kdyľ hardtrancem bych “Can U Dig it” zrovna nenazýval, hodně těľko se DuMonde někam zařazují, snad bych jejich styl mohl nazvat “DuMonde sound”. Posledním mixem na CD je “u.k. mix”, který je o něco více tranceovějąí, tj. melodičtějąí, neľ original mix a nezní tolik agresivně. I zde jde ale o mix vysoké kvality, který nemůľe nikoho urazit.

ZHODNOCENÍ: “Can U Dig it” mohu vřele doporučit kaľdému, kdo jiľ někdy něco z DuMonde tvorby slyąel a líbilo se mu to. Skladba pokračuje ve stylu, který DuMonde před léty proslavil a ačkoliv singl nepřichází s ničím převratným, tj. nějakým novým postupem, stále se výborně poslouchá a jeątě lépe se na něj tancuje. To dokazuje i úspěch skladby v hitparádách, např. v DDC je singl v současnosti na druhém místě, to překvapilo i mě. Kaľdopádně jde o progresivnějąí kousek, např. v porovnání s posledním DuMonde singlem “Memory”, který byl na můj vkus aľ moc sladký a uplifting. Snad jedinou ąkodou singlu je, ľe na CD není ľádný remix, ale na druhou stranu, samo “Can U Dig it” je cover verzí a tak by remix cover verze asi vypadal trochu podivně. CD vychází u labelu EMI, datum zatím není známo.
Tracklist:
01 Video Mix – 03:06
02 Radio Edit – 03:34
03 Original Mix – 09:12
04 U.K. Mix – 07:11

Monika
Author: Monika

Komentáře nejsou povoleny.