TRANCE.CZ - Elektronická taneční hudba v ČR i ze světa.

ReklamaLamb – What Sound

19.11.2001

A je to tady, mnou netrpělivě očekávané album od dvojice Lamb. Jako obvykle se musím zmínit, jak jsem se vlastně k nim dostal. Je to jednoduché, spouątěcí moment k tomu, abych se začal shánět po jejich novém albu, byla naprosto úchvatná skladba s názvem Gabriel, která byla jako poslední skladba zastoupena na chill-out výběru Cafe Del Mar 8. Tak tenhle výběr jsem měl moľnost poslouchat na dovelené v Chorvatsku a to při západu slunce na pláľi malého starého městečka Biograd. Nespočetněkrát dokola přehrávaná poslední skladba tohoto výběru, spolu s krásně čistým mořem a čerstvým vzduchem mě totálně odrovnala a tak po zjiątění, ľe se chystá hned celé album, jsem se začal hodně těąit. Ve velké konkurenci, která na Cafe Del Mar byla (Dido, Goldfrapp, Afterlife, Illumination), vąak Lamb o troąku málo nad ostatní vyčnívali a mě si tím jeątě víc získali.

Lamb – dvojice z Manchestru, která tedy vydala v pořadí uľ třetí album se skládá ze zpěvačky Loise Rhodesové a producenta Andy Barlowa. První bezejmenné album vyąlo v roce 1996 a o tři roky později ho následovalo album Fear Of Fours. Alba na kterých byl znatelný triphop, elektrojazz a downtempové věci byly celkem úspěąné a tak bylo jen otázkou času, kdy svět spatří a hlavně uslyąí album nové.

Na albu What Sound, které vychází u firmy Universal pracovali Lamb dva roky a hned na začátek jeho popisu je třeba říci, ľe si ho budete muset poslechnout několikrát, neľ plně vstřebáte atmosféru celého alba. Jak uľ jsem psal, tak úvodní singl má název Gabriel a je to opravdu náramně povedená skladba skoro aľ s dětským a medovým hláskem zpěvačky Loise. Zpočátku nevinné piánko, ale kdyľ se záhy přidává vokál zpěvačky a stále se nabalují nové a nové zvuky a nástroje. Kdyľ skladba v polovině graduje, tak je tu opět ten parádní pocit, ľe tahle věc vznikla z lásky k hudbě a ne kvůli popularitě, či penězům. Prostě a jednoduąe nejlepąí skladba celého cédéčka. Remix k tomuto singlu dělal Laurent Garnier a to uľ je co říct, protoľe Dj takového jména si můľe vybírat co bude a nebude remixovat a dokonce se nechal slyąet, ľe remix pro Lamb udělá zdarma, protoľe je to pro něj čest takovou skupinu remixovat.


Lamb – jeden by řekl, ľe jsou manľelé, ale není tomu tak …

První věc, která album otevírá má shodný název jako album samotné a jmenuje se tedy What Sound. Hlásek zpěvačky je tak mazlivý a příjemný, ľe lepąí hlas pro celé album si snad ani nejde představit. Tahle písnička patří spíąe k těm pomalým, ale na albu se dočkáte i rychlejąích věcí jako je například skladba Scratch Bass, která se nejlépe hodí do nějakého malého undergroundového klubíku. Parádní scratchování doplněné o různé efektíky mě ke svému konci dost hodně připomíná svým typickým zvukem, takové ty známe zvuky z hitu Dooms Night remixované Timo Maasem a nebo jestli si vzpomenete na Flat Erica určitě pochopíte co mám namysli. Tuhle věc nedělali Lamb sami, ale pozvali si partičku, která si říká Scratch Perverts a v Británii jsou hodně známý. Je třeba napsat, ľe se jim skladba, kterou někdo hned na poprvé neskousne celkem hodně povedla. Daląí rychlejąí skladba je triphopová Sweetheart, ale samozřejmě zde najdete i pomalé skladby, které vás příjemně ukolébají.

Určitě k nim patří věc Written, kde se opět uplatňuje parádní hlas zpěvačky. Druhá skladba s názvem One, je dosti temná záleľitost se zajímavými táhlými zvuky a pokud jí posloucháte v kvalitnějąích sluchátkách, tak se vám zdá ľe zvuky krouľí kolem vaąí hlavy a vytvářejí tak povedený efekt.. Následující skladba Sweet je v rychlejąím tempu a je zajímavé pozorovat jak se hlas zpěvačky, naprosto perfektně přizpůsobí úplně jinému druhu skladby, neľ je například pomalý Gabriel. Skladba Heaven zpočátku vyzní jakoby byla zpívaná jako nějaká ukolébavka, ale po zaznění prvních tónů kytary a přidáním rytmu má potenciál se stát daląí oblíbenou skladbičkou. Kdyľ si to tak uvědomíte, tak na albu nenajdete ani jednu čistě instrumentální věc, ale není se čemu divit, protoľe skvělý hlas zpěvačky je tu slyąet v tak různých podobách a rozpoloľení, ľe vynechat ho by byl snad i hřích. Těľko si představovat, jak by zněli Lamb právě bez tohoto hlasu. Daląí skladbu, kterou bych jeątě měl zmínit je úplně poslední Just Is, která vás naprosto určitě uspí, pokud máte Lamb puątěné před spaním. Hlásek zpěvačky zde působí jako opravdové pohlazení a ze své vlastní zkuąenosti musím říci, ľe odolávat téhle písničce před spánkem určitě dlouho nebudete.


Loise Rhodesová je matkou uľ dvou dětí, to musí být usínání,
kdyľ vám někdo tak pěkně zpívá před spaním …

K dostání je jeątě speciální vydání jejich alba, kde mimo audio cédéčka najdete jeątě cd-rom, který v sobě ukrývá klip k písni Gabriel a záznam z ľivého vystoupení Lamb. Jak se Lamb pochlubili, tak chystají dát dohromady celý smyčcový orchestr a připravit koncertní podobu jejich alba, se kterou by měli vystupovat na zhruba ročním turné. ©koda jen, ľe vynechají Čechy, ale není problém se na jejich internetových stránkách dozvědět, kdy koncertují v sousedním Německu a nebo Rakousku. No a pak na ně popřípadě vyrazit. Takľe album jako celek je pestrobarevné jako podzimní listí a vybere si na něm určitě kaľdý. Obsahuje jak čistě elektronické věci, tak pomalou odpočinkovou hudbu, kterou můľete pustit své přítelkyni a na rychlou Scratch Bass zas někde zapařit v klubu …

Tracklist:
01.  What Sound
02.  One
03.  Sweet
04.  I Cry
05.  Scratch Bass
06.  Heaven
07.  Small
08.  Written
09.  Gabriel
10.  Sweetheart
11.  Just Is

Monika
Author: Monika

Komentáře nejsou povoleny.