TRANCE.CZ - Elektronická taneční hudba v ČR i ze světa.

ReklamaMassive Attack – 100Th Window

20.02.2003

Po čtyřech letech od alba Mezzanine dokončili Massive Attack novou desku a jak toto zajisté hodně očekávané album dopadlo? … čtěte dál a dozvíte se víc ! Celé album napsal převáľně 3Da kromě známých jmen jako je Daddy G a Horace Andy, na něm uslyąíte i hlas zpěvačky Sinead O’ Conor a také Damona Albarna ze skupiny Blur. Tolik tedy holá fakta a jak se celé album poslouchá a zda Massive Attack překročili stín skladeb jako je Protection a nebo Teardrop, potaľmo jejich předchozích alb?

Předem je třeba napsat, ľe hudba Massive Attack je hodně temná a skoro aľ depresivní, s hutným basovým základem. Mezi jejich skladbami vąak lze nalézt i světlá místa a tak to nejsou jen samé depresivní skladby od začátku aľ do konce. Mají zkrátka svůj osobitý styl, který posluchače přitahuje. Odpověď na mou otázku není vůbec jednoduchá, jestli budete hledat silné skladby, které si zapamatujete a budou se vám uľ při prvním poslechu hodně líbit, tak na albu nenajdete vyloľeně na první poslech zabírající věc. První skladba, která by se o to mohla pokusit je What Your Soul Sings (ukázka) s příjemným vokálem a nezbytným basovým základem. I daląí v pořadí Everywhen, kde hostuje právě Horace Andy je hodně povedená věc (ukázka), místy sice připomíná skladby z alba Protection, ale uľ zdálky vám tím pádem musí být jasné, ľe to co právě hraje, vytvořili Massive Attack. Zase jsme u jejich stylu a někdo můľe namítat, ľe je to v podstatě jen daląí odvar z jejich nejslavnějąí tvorby. I kdyby tomu bylo tak, je to stále výjimečná tvorba, která si určitě najde hodně posluchačů. Asi nejsilnějąí skladbou celého alba je Small Time Shot Away (ukázka). Příjemně se poslouchá a hodí vás do pohody, vy tak můľete v klidu vnímat zajímavě zabarvený vokál. Temná a hluboká pauza ve prostřed skladby, vás na chvíli vrátí do reality, ale ne nadlouho, protoľe vokál přichází znova a jak přetaľením kouzelného závoje se vracíte z míst kde jste byli předtím. Určitě přínosem bylo angaľování zpěvačky Sinead O’ Conor, protoľe její vokál se náramně dobře hodí do vąech třech skladeb ve kterých zpívá a vznikají tím tak o něco světlejąí místa alba.
Album je to rozhodně dobré, ne vynikající a ani ne nějak objevné. Pro vąechny, co hltají Massive Attack plnými douąky, tak je to povinnost. Ty kteří mají potuchu, co je to vlastně za skupinu, tak těm radím a» si album určitě poslechnou a to nejméně pětkrát ! No a nakonec pro ty, co tápou a nevědí jaká bije, tak nechápu jak mohli dočíst aľ sem. Hodnocení tedy není lehké a nejradąi bych dal tak 4.5, to samozřejmě nejde a tak ty co Massive Attack sjíľdějí několikrát týdně a mají vąechny alba, plus výtečné remixy Mad Professora, tak a» počítají s klidem s vyąąím hodnocením. A na konec poslední otázka. Máte stejný názor jako Massive Attack, ľe agrese nic neřeąí a stavíte se proti válce s Irákem? Zkuste napsat svůj názor do fóra stránek …
Styl: těľko zařadit, hodně deep …
Hodnocení: 4/5

Tracklist:
01. Future Proof
02. What Your Soul Sings
03. Everywhen
04. Special Cases
05. Butterfly Caught
06. Prayer For England
07. Small Time Shot Away
08. Name Taken
09. Antistar

Monika
Author: Monika

Komentáře nejsou povoleny.