TRANCE.CZ - Elektronická taneční hudba v ČR i ze světa.

ReklamaMauro Picotto – The Others

08.03.2002

Kdyby se provedla anketa, který italský dj je ve světě nejznámějąí, Mauro Picotto by nevyhrál, protoľe má ve své zemi zdatného konkurenta v podobě Gigi ‘D Agostina. Ačkoliv je Gigiho produkce pro někoho kdo poslouchá třeba dechovku, naprosto shodná s tím, co skládá Mauro Picotto, ta část populace, která se o taneční hudbu zajímá intenzivněji, rozdíl bezpečně pozná. Dokonce i hit singly od M.Picotta jsou těľký underground oproti “výplachům” Gigiho. M. Picotto je tedy asi druhý nejznámějąí italský dj a producent. Jeho hit singly jako Lizard, Pulsar a Proximus spolu s nekompromisními sety na pomezí techna a ostatních stylů jsou známé skoro po celém světě. Nové album nazvané “The Others” přichází na trh společně se singlem “Pulsar 2002”, který je cover verzí jednoho z prvních Picottových velkých hitů. Jestli je na albu techno, trance, nebo dechovka, to se dozvíte právě teď.
Album otevírá skladba Pulsar, v novém Picotto Verdi (ukázka) mixu. Pulsar byl první ze série singlů, díky kterým se stal Mauro Picotto takovým superpopulárním djjem, jakým je dnes. Snad jen v úvodu skladby byste poznali originál z roku 1999, větąinou je to totiľ hodně odliąný zvuk, jak se sluąí na kvalitně provedený mix. Přesto se občas objeví úryvky z originálu, včetně onoho dnes jiľ legendárního hláskování M.A.U.R.O. P.I.C.O.T.T.O. Tenhle mix je orientovaný hodně na progressivní zvuk, skoro je to aľ techno, i kdyľ rodilý technař by asi řekl, ľe tohle tedy techno rozhodně není .) A» je to co je to, Picotto Verdi mix zajisté obohatí nejeden dj mix. Awesome!!! (ukázka) je druhá lahůdka v pořadí. Hned na úvod je nutno napsat, ľe jde o starąí song, na vinylu vyąel někdy v létě minulého roku a od té doby se stal nedílnou součástí setů Mauro Picotta a samozřejmě i daląích dj’s. Vysoce hutný italský techno sound se na vás valí po celou dobu skladby a nedovolí vám ani malinký odpočinek, pro fandy progresivnějąích skladeb je tohle povinně “must have”. Album není mixované, resp. je mixované .), ale přechod z jedné skladby na druhou bezpečně poznáte, pokud nejste úplní hudební analfabeti. Tudíľ bez sebemenąích problémů poznáte začátek písně nazvané Hong Kong . Ta začíná hezkých tranceovým intrem, posléze se z toho ale opět vyklube tvrdá a nekompromisní progresivní smaľba. Bohuľel ne přílią zajímavá a proto s povděkem vítám rychý přechod (a překvapivě namixovaný!) na song s názvem Like a Dog. Tahle skladba se inspirovala z písně Like a cat od projektu CRW ft. Veronika. I kdyľ zase, originál poznáte jen podle občasných vokálů, jeľ se sem mihnou na pozadí.

Like a Dog (ukázka) má hezkou vsuvku uprostřed písně, kdy na chvíli přestanou buąit beaty a ozve se nenásilná a poklidná melodie, aby se za malý okamľik rozeznělo daląí bubnování. Song je plný plechových a ponurých zvuků z daleké i blízké budoucnosti. Úplně na mě dýchá chladný kov, připadám si, jako bych byl v nějaké staré továrně, kde ohýbají plech a veąkerou činnost vykonávají suboidi (geneticky upravení lidé, kteří mají omezené myąlení a o to více se věnují práci). V podobném rytmu se nese i song Cyberfood (ukázka), který vám naservíruje tu správnou porci “hudby” pro váą mozeček. Celé to ale zní docela groovy, zvláątě od druhé poloviny písně, kdy se skladba rozjede naplno. Tohle se mi na Mauro Picottovi ohromně líbí, ľe vytváří skutečně originální a neotřelý zvuk, prostě víte, ľe to není techno, trance ani house, prostě víte, ľe to je Mauro Picotto. Jeho zvuk je nezaměnitelný. A bez problémů jej poznáte i z písně Joyenergizer (Mauro Picotto Mix) (ukázka). Singl od Joy Kitikontiho se stal v uplynulém roce nejúspěąnějąí skladbou na TRANCE.CZ, částečně i díky geniálnímu mixu od M.Picotta, by» tento vyąel o několik měsíců později za samotným singlem. Co ke skladbě dodat? Kdo nezná, jako by nebyl, i dnes mě tohle spolehlivě dostane do naprosté extáze a euforie, tvz. se “udělám” 🙂 Aľ se sedmou skladbou v pořadí (mimochodem sedmička je ą»astné číslo hodně lidí a např. můj bratr se narodil 7.7.1977) přichází první čistokrevná trance skladba. A vy si po těch ąesti předeąlých skladbách, kdy se do vás sypalo samé “skoro techno”, připadáte, jako by jste se ocitli v ráji a nikdy předtím nic lepąího neslyąeli. Back to Cali (ukázka) je hodně atmosférická píseň, kterou si zcela určitě zamilujete. Moc se mi líbí, ľe skvěle můľe znít nejen německý či holandský trance, ale i ten italský. Moľná ľe někdy na sklonku léta tohle vyjde jako daląí singl Mauro Picotta, po pravě vydávaném Pulsar 2002. Back to Cali je pro mne vrchol tohoto alba.

A po tranceovém vrcholu následuje techno progressive vrchol. Ano ano, píseň Verdi (ukázka) si toto ocenění určitě zaslouľí. V playlistu Mauro Picotta déle neľ rok a stále se hraje. Díky “Verdi” jsem před rokem objevil, ľe nejen trance hudba má své kouzlo, ľe i takovýto “výplach” spolehlivě ukojí vaąe touhy po kvalitní taneční hudbě. Docela by mě zajímalo, jestli Verdi někdy hráli/hrají čeątí techno/progressive dj’s, i kdyľ pravděpodobně song vůbec neznají! Bangkok jako devátý song alba napovídá, ľe toto album je definitivně o tvrdąí hudbě, neľ jakou je trance a odráľí tak styl, jaký M.Picotto jiľ nějakou dobu razí ve svých setech. Song je to temný a zřejmě se snaľí zachytit atmosféru deątivého a zabláceného Bangkoku (to se mi vybavuje v hlavě při poslechu). Potěąitelné je to, ľe i kdyľ je na albu převaha progresivní hudby, kaľdý song zní odliąně a rozhodně vám album nesplyne v jeden nicneříkající celek. Charm jako daląí skladba pokračuje ve stylu předchozího Bangkoku, jen je trochu agresivnějąí. Dvakrát se objeví zajímavé skoro tranceové plochy, ale ty zde netvoří hlavní motiv skladby, jsou pouze na obohacení. Trasponder je předposlední písní, na albu je song bohuľel jen v poměrně krátké verzi a tak neľ jej stačíte pořádně vstřebat, jste na konci. Milovník progresivní hudby si ovąem opět přijde na své. Album otevírala skladba Pulsar a také jej uzavírá, tentokráte v Megamind (ukázka) remixu. Ten je, jak jsem uľ psal v mini recenzi singlu Pulsar 2002, spíąe tranceového raľení, i kdyľ příznivec uplifting tranceu by se mnou nemusel souhlasit. Remix je to ovąem brilantní a jak skvěle album začalo, stejně skvěle i končí.
ZHODNOCENÍ: “The Others” od Mauro Picotta mohu jen vřele doporučit kaľdému, kdo má v taneční hudbě určitý rozhled a nečeká od alba směsku Picottových radio hitů .) Album věrně odráľí současný trend taneční hudby (více progressive na úkor ostatních stylů, a» uľ je to trance, house nebo techno) a jde ruku v ruce i se stylem, který udělal z Mauro Picotta megastar, jakou dnes po zásluze je.
P.S. Album vyąlo v pondělí 4.3.2002.
Tracklist:
01. Pulsar (Picotto Verdi Mix)
02. Awesome!!!
03. Hong Kong
04. Like A Dog
05. Cyberfood
06. Joyenergizer (Mauro Picotto Mix)
07. Back To Cali
08. Verdi
09. Bangkok
10. Charm
11. Trasponder
12. Pulsar (Megamind Mix)

Monika
Author: Monika

Komentáře nejsou povoleny.