TRANCE.CZ - Elektronická taneční hudba v ČR i ze světa.

Reklama



Maxistore.cz – Tipy pro digitální DJing 2

11.12.2010

V minulé článku (Tipy pro digitální DJing) byl zmíněn jeden ze způsobů jak povýšit pouštění hudebních souborů z počítače na DJské umění a to pomocí kontrolérů. Tedy zařízení umožňující ovlivňovat přehrávání a mixování skladeb pomocí kompaktně řešených přístrojů ovládající program v počítači. Dalším řešením je poněkud univerzálnější spojení MIDI kontroléru a přehrávače CD v jednom (např. Denon DN-S1200) . Jsou i varianty, kde není CD mechanika, ale pevný disk nebo vstup pro USB paměti. Další možností je ovládat dva virtuální přehrávače z jednoho přístroje, kde si jen tlačítkem přepínáte mezi přehrávačem A a B. Toto řešení je určeno pro majitele klasických CD, kteří chtějí jít s dobou a počítač už si také nosí sebou v tašce. Nebo pro opatrnější DJs, kteří se nehodlají 100% spolehnout na počítač. Je to trošku složitější řešení, ale nabízí široké možnosti. Nepřekvapí vás žádné hudební přání, když si někdo přinese své CD nebo MP3 na USB paměti, ani vás neohrozí spadnutí vašeho operačního systému. Budete však oproti kompaktnímu kontroléru, navíc potřebovat mixážní pult. Pro někoho je to výhoda a rád využije všech známých funkcí, někomu to může připadat jako zbytečná zátěž.

Zde bych se ještě krátce vrátil k předchozímu článku. Nezmínil jsem totiž variantu, kdy je samotný mixážní pult MIDI zařízením (kontrolérem) (např. Pioneer DJM 800) a dá se tedy jen s jeho pomocí úspěšně hrát. Je pár více či méně povedených modelů takových mixážních pultů, ale nejpraktičtější je použít tento mix pro pokročilejší hraní vlastních skladeb, které máte v nějakém z programů umožňujících skládání hudby a ovládání přes MIDI. Na klasické DJské hraní v pokročilém stádiu by vám asi jen mix nestačil.

Další a v profesionální sféře nejrozšířenější způsob je v převedení analogového ovládání, nejčastěji pomocí gramofonů do digitálního jazyka. Na klasický gramofon tedy dáte desku, kde máte místo zvuku nahraný jen jakýsi kód a pomocí převodníku (např. Serato Scratch Live SL-3), si počítač čte, jak rychle se deska točí, jakým směrem se točí a co všechno s ní děláte. Důležité je, že se to vše děje v reálném čase a je tedy možné mixovat, scratchovat, zrychlovat nebo zpomalovat vámi přehrávané soubory z počítače. Je to řešení, kde mixování zdánlivě neztratí nic na svém kouzlu a naučené triky můžete aplikovat na skladby, které už nejsou na vinylových deskách. Hrajete li tedy už pár let a gramofon je váš spojenec, určitě bude tento systém vaší volbou.

Podobně se dá použít i klasický přehrávač CD, kde je na mediu místo hudby kód a informace o manipulaci s CD se přenášejí do počítače pomocí převodníku. Ale jak jsem již psal, dnes je trend spojit MIDI kontrolér a CD přehrávač do jednoho zařízení a tím tedy tato varianta ztrácí smysl.
Na závěr zmíním jen krátce možnosti, které můžete použít pro ovládání a mixování hudby s pomocí dotykových zařízení. Zatím jde spíš o zábavné a profesionálně nepoužitelné varianty v telefonech nebo přenosných počítačích (např. Cue Play DJ), ale technika jde rychle dopředu a možnosti jsou velké.
Snad vám tento článek pomůže při výběru zařízení, které pro vás bude nejvhodnější. Pro radu a nakoupit přijďte k nám do obchodu maxistore na Žižkově v Praze (Bořivojova 57), nebo na stránky www.maxistore.cz.
maxistore.cz
x@maxistore.cz
Bořivojova 57
Praha 3
tel.: 222 722 999
mob: 608 20 30 36
Zvuková technika
Světelná technika
Akční výrobky
CD přehrávače
Gramofony

Monika
Author: Monika

Komentáře nejsou povoleny.