TRANCE.CZ - Elektronická taneční hudba v ČR i ze světa.

ReklamaMuzik Magazine presents The Guidance Collection

21.04.2001

O tom, ľe kvalitní desky na vás nečekají jen na pultech obchodů jsem se mohl přesvědčit u červencového vydání časopisu Muzik. Ten vychází kaľdou druhou středu v měsíci a pro spoustu lidiček, kteří se o hudbu zajímají, je výborným informátorem. Kaľdý se v tomhle anglickém časáku dočte nejľhavějąí novinky o začínajících projektech, hudebních stálicích, plánovaných festivalech, je zde obrovská zásoba recenzí na právě vycházející tituly, rozhovory – prostě vąechno co s hudbou bezprostředně souvisí. Dá se pořídit i tady u nás a za cenu kolem dvou stovek, včetně CDčka u kaľdého čísla, pro mě znamená hodně. Se vzrůstajícím rozvojem internetu (jako nového zdroje informací) to nebudou mít tiątěná média v budoucnu vůbec lehké, avąak díky kvalitním fotkám, obálce na křídě a milému zvukovému dárku, si zatím svůj okruh čtenářů udrľuje. Nutné zlo v podobě mnoľství reklam je jedinou negativní bolístkou kaľdého čísla.
Přiloľené CDčko mapuje projekty vydávající na labelu Guidance a zároveň nás seznamuje s mixováním jednočleného projektu A:XUS. Music Is Our Spiritual Guide Through Life je určitě pravdivým motem a my bychom se měli nejdříve seznámit s panem diskľokejem.

Austin Bascom začal skládat své první věci pod pseudonymem Abacus v roce 1995. Na střídačku vydával u dvou chicagských labelů 83 West a Guidance, kterému zůstal věrný dodnes. Ačkoliv je jeho hlavním působiątěm kanadské Toronto, americká house music ho vľdycky přitahovala. Svůj druhý projekt A:XUS rozjel teprve nedávno (začátkem roku 1999) a jiľ první výtvor – sambou ovlivněné EP Baghdad Cafe, které se zároveň dočkalo remixových pokračování, ukázalo ľe se můľe label Guidance pochlubit daląím talentovaným muzikantem. Kromě Austina zde zakotvili z těch známějąích – David Alvarado, Blue Boy, Larry Heard nebo Mark Grant (pokud si vzpomínáte – to on namíchal pro Next Eru devátý díl Houseparty). Ale zpátky k Austinovi. Letos mu vyąlo album Soundtrack For Life, které v sobě spojuje hned několik stylů. Najdeme tu odkazy techna, houseu, ale i funkovějąí věci a klidnějąí acidjazzové nahrávky. The Guidance Collection bylo namícháno exkluzivně pro Muzik a jde o výkladní skříň toho, co v Guidance jednotliví autoři dokázali.

Prvním trackem, který tohle exkluzivní CDčko rozjíľdí je You Make Me Feel Like (Peace & Love & Happiness) od Austinova současného projektu A:XUS. Vokály tuhle skladbu podpořila Naomi N´Sembi a uľ od prvních tónů je jasné, ľe tahle deska je přesně určena pro pobyty u vody, relaxaci o dovolených a vůbec pohodové trávení letních slunečných dnů (vąak jsem si ji také patřičně uľil:-). První Austinův mix ledacos napoví o jeho kvalitách. Není to klasická pouątěčina a pouhé prolínání dvou tracků, na řadu přijdou i hrátky s crossfaderem a ąavlemi mixpultu, přičemľ následující skladba What You Feel In Your Heart od Dubtribe Sound System je jeątě více uvolněná. Hlavní zásluhu na tom mají vąeobjímající plochy a ąiroký zvukový prostor tohoto tracku.

Podstatně rozjetějąí skladby zaútočí na vaąe zlenivělé nohy díky projektům Blue Boy a Fresh and Low. Blue Boy budete znát asi předevąím z jejich nejznámějąího singlu Remember Me, který poslouľil i jako reklamní spot na jedny nejmenované dľíny. Skladby Funky Friday a Wind On Water jsou opět dost unikátně propojeny a jak tak zjią»uju, Austin je hodně ve výhodě, protoľe label Guidance slučuje své umělce na základě hudební pospolitosti. Stejné cítění a velká podobnost tracků to Austinovi hodně zjednoduąují. Co skladba – to vokální příspěvek, ale vůbec to nevadí. Nejde totiľ o ľádný začátečnický projev (povětąinou zpěvaček), ale o hlasovou přehlídku a um vąech zúčastněných vokalistů. Ti dokáľí do deephouseových tracků vpravit tu patřičnou ą»ávu a vydají ze sebe úplně vąechno. V pořadí druhý track od Fresh And Low (Stay The Night) je překvapivě ukončen, aby se ke slovu dostala rodačka z Philadelphie – Ursula Rucker. Ta je pověstná tím, ľe se v jejím podání nejedná o klasický zpěv, ale recitování básní. Pokud si dáte tu práci a její slova si přeloľíte, budete dokonale zmateni a moľná začnete přemýąlet i nad smyslem ľivota. Straąně dlouho jsem si lámal hlavu, odkud hlas Ursuly znám. Hned po prvních slovech bylo jasné, ľe jsem ho uľ někde slyąel. Shodou náhod, při nedávném poslechu posledního alba Joshe Winka (Here Hear) mě její hlas oslovil znovu, ve skladbě Sixth Sense a mě konečně svitlo. Jasně je to ona a to ji znám jeątě z projektu 4hero! Tahle verze v téměř chilloutovém remixu německých Jazzanova je hodně podmanivá, ale do té doby ąlapající deephouse úplně přetrhne. Jsem opravdu zvědavej, jak si s tím Austin poradí, aby svůj set zase patřičně rozdmýchal. Má dost těľký úkol, který mu nezávidím. Opět unikátní řeąení – do posledních doznívajících tónů vmíchal samotné vokály skladby I´ll Be There od Brother Of Soul. V okamľiku kdy hlasy dozní, bicí vás vyloľeně nakopnou a vy můľete opět začít poskakovat. Austin není ľádným začátečníkem a v jeho mixu je to hodně znát. Daląí vlastní track A:XUS (Callin´U) je vyjmut opět z desky Soundtrack For Life a mě tak trochu připomíná věci, které vycházejí na labelech Nuphonic nebo skotském Glasgow Underground. Jde celkem o nudnou smyčku poskládanou z perkusí a bubínků a zdá se, ľe chtěl svoji skladbu dostat na tenhle výběr za kaľdou cenu! Jako by si to uvědomoval, nechá jediný track bez vokálů znít pouze chvilku a pak pohotově naváľe projektem Nu Spirit Helsinki (Colors Of My Mind). Je to jedna z nejlepąích skladeb na albu. Výtečné filtry ve vokálech vybruąují hlasy do úctyhodných výąek, vąe podbarvuje flétna a opět vás zaujme obrovský prostor tohoto tracku, zároveň s letní lehkostí vąech nástrojů.

Závěr alba v podobě jiného Austinova projektu – Abacus, patří mezi skutečné vrcholy tohoto mixu. A aby se to dobře rýmovalo:-), zpívá zde zpěvačka Bratticus. Docela by mě zajímalo, kolikpak jí vlastně je – její hlásek zní totiľ jak od nějaké dvanáctileté holčičky, Hodně procítěný hlas, syčivé hi-haty, vybrnkávaná basa, rejstřík syn»áku, který je hodně znát z Moralesových skladeb – lepąí závěr bych si ani neuměl představit.

Zhodnocení: Větąí reklamu jsem časopisu Muzik ani nemohl udělat (ne, opravdu nejsem jejich reklamním agentem:-). Sám odebírám konkurenční Mixmag a tak mohu srovnávat. Tahle deska se hodně povedla. Slyąel jsem uľ dříve některé Austinovy tracky nebo mixy na vinylech, ale působily na mě dost zvláątním dojmem. Svými mixy i skladbami na tomhle albu mě vąak přesvědčil, ľe v hudbě neřekl jeątě poslední slovo. Pro mnohé sice hodně zpívané skladby, ale proč si občas neudělat radost nenáročnou hudbou a tak nějak si odpočinout od vąeho toho stresu a uspěchanosti? Mám taky rád kvalitnějąí tracky s nějakou hlubąí myąlenkou, ale tohle album vám rozhodně neuąkodí. Uľ jeho obal s barevnými rybičkami v tmavěmodrém moři vás dokonale uvolní.
Myclick

Monika
Author: Monika

Komentáře nejsou povoleny.