TRANCE.CZ - Elektronická taneční hudba v ČR i ze světa.

ReklamaNalin & Kane – The Remixes

06.08.2001

Na nové album dua Nalin & Kane jsem se hodně těąil (i kdyľ jsem si myslel cosi o snaze snadno díky nějakým remixům vydělat $$$), protoľe stále mám v paměti jejich nesmrtelný hit Beachball, či daląí velmi povedené skladby jako např. Open your Eyes. V poslední době je kolem této dvojice, kterou tvoří dj a producent Andry Nalin společně s Harry Kanem, poměrně ticho a uľ dlouho jsme se nedočkali nějaké nové skladby, či alespoň remixu. Na druhou stranu Andry Nalin dál vydává nové věci, ovąem pod jinými jmény, naposledy to byl např. projekt Superlative Minds se singlem Ultraflash / Virtual Analogue. Album nazvané The Remixes se nakonec objevilo bez nějakých velkých reklam a o touľebných očekáváních a to, jaké ľe vlastně je a co na něm najdete, to vąe se dozvíte právě teď.
Uľ název alba, The Remixes, napovídá, ľe by mohlo jít o nějaké remixy. Ano, skutečně je tomu tak, jde o album těch nejlepąích remixů, jaké kdy tato dvojice sloľila. Album obsahuje 9 skladeb v celkové délce 73 minut a 25 sekund, namíchal jej Andry Nalin a vyąlo v červnu tohoto roku u mamutího labelu Universal Records. Na CD je sice “pouze” devět skladeb, ale zato jsou to samé perly taneční hudby. Jiľ hned na úvod se tak dočkáme Energy 52 – Cafe Del Mar, coľ je klasika tranceu, o které se asi nemusím přílią rozepisovat. V takřka desetiminutové verzi zavzpomínáme na dobu zhruba před 4 roky, kdy tento singl vyąel poprvé. Poté se dočkal několika remixů, včetně Nalin & Kane mixu, který byl vydaný v roce 2000 a který je na tomto albu. Druhou skladbou jsou Resistance D. – Human 98, opět v remixu od Nalin & Kane. Vlastně vąechny skladby na albu jsou remixy této dvojice. Human vyąlo v roce 1998 na double vinylu a kromě Nalin & Kane remixu byly vydány mixy od Resistance D, Hardyho Harda / Westbama, Tally 2Xlc a Marka Anthonyho. Opět jde o klasiku taneční hudby, netřeba dodávat, ľe vynikající. Pokud tuto skladbu přeci jenom neznáte, poslechněte si ukázku a zavzpomínejte na skvosty tranceové hudby.
Lustral – Everytime je daląí skladbou. Úchvatná skladba s nádhernými vokály (ukázka), na albu opět, jak jinak, v remixu od Nalin & Kane. Tenhle song jsem do dneąka přílią neznal a tak jsem s velkým překvapením zjistil, jakou bohatou historii Everytime má. Vyąel v létě roku 1999 a o remixy se postarali mimo Nalin & Kane např. Way Out West, Timo Maas či Mike Koglin. Opravdu je to super song, kdyľ se ozvou vokály “everytime i close my eyes, i see your face” a do toho procítěné vzdychání a výkříky, ocitnete se v ráji tak rychle, ľe tomu ani uvěřit nemůľete. Capricorn – 20 Hz je hoodně stará skladba, jiľ z roku 1994. To mě bylo 16 let, byl jsem malý, hloupý a světa neznalý. Byl jsem prostě bezmocný. Ale zase jsem v té době nenosil trenýrky, ale slipy. 20 Hz je vcelku progresivní kousek (ukázka), remix od Nalin & Kane vyąel v roce 1997. S překvapením zjią»uji, ľe touto skladbou se zcela jistě inspiroval projekt Taiko se svými singly Die Blechtrommel či Silence. Andry Nalin zatím mixuje skladby naprosto bezchybně a album se tak výborně poslouchá. Jam & Spoon – Stella má na albu číslo pět, ovąem kdybych měl skladbu hodnotit jako ve ąkole, dostala by samozřejmě jedničku. S hvězdičkou. Nalin & Kane remix má takřka 14 minut a jde o nejdeląí skladbu na albu. Se Stellou můľeme zavzpomínat na dobu, kdy byl Jam & Spoon jeątě hlavním projektem dua Jam El Mar a Mark Spoon. Dneska je to uľ Storm, kdo se veze na vlně popularity a moľná je to trochu ąkoda. I kdyľ aktuální Jam & Spoon singl Be.Angeled také není zas tak ąpatný. No ale na Stellu rozhodně nemá, Stella patří k tomu nejlepąímu od Jam & Spoon.
Kylie Minogue – Breathe není na albu nedopatřením, nebojte se. Starąí singlík z roku 1998, na albu v devítiminutové Nalin & Kane verzi. Po báječných Jam & Spoon tato skladba velmi dobře zapadá do mixu a jen tak umocňuje zatím skvělé dojmy z celého alba. I kdyľ větąinu songů znám, o některých jsem ani nevěděl, ľe k nim existuje Nalin & Kane remix. Jiľ teď mohu říct, ľe nápad vydat ty nejlepąí remixy na samostatném albu byl skvělý. Breathe je fakt krásný song (ukázka), opět úchvatné vokály, k tomu Nalin & Kane originální dance sound, opravdu paráda tohle poslouchat. Zrovna nedávno jsem si říkal, ľe se mi jiľ nelíbí trance, kde je vľdy nějaký sladký ľenský vokál. Hmm, na tomto albu není o ľenské vokály rozhodně nouze, ale jsou tak jedinečné, ľe se to ani slovy popsat nedá. Inu, vokály v minulém století byly asi na vyąąí úrovni a nekopírovaly samy sebe, tak jak to často vidíme dnes. Breathe jde hodně do zasněného tranceu, skoro aľ do chill-outu, milování při poslechu této skladby musí být úľasné. Robotnico – Backfired, daląí dnes jiľ historická skladba, jejíľ kořeny hledejme v dalekém roce 1994. Hodně mě při psaní recenze a poslechu tohoto alba přepadá nostalgie a smutek nad tím, ľe nejde vrátit čas. Tolik věcí bych si přál udělat jinak, tolik bych toho jistě změnil. Bohuľel to nejde. Co jde, je vzpomínání na tuto dobu. Backfired je k tomu zcela ideální skladba (ukázka). Málem jsem na tento song jiľ zapomněl a tak jsem velmi rád, ľe jsem si ho díky albu mohl opět připomenout. Snad jiľ nikdy nezapomenu. Chce se mi napsat, ľe Backfired je nejlepąí skladba na albu, skutečně asi je, protoľe mi aľ vhání slzy do očí, přestoľe mě nepotkala ľádná tragédie a kromě občasných hádek s jistými osobami v diskusi vedu vcelku spokojený a poklidný ľivot. Robotnico dostává 10 bodů z deseti, anebo ne, dám mu 11 bodů, anebo ne, dám mu nekonečno bodů, tak to bude nejlepąí!
Van Bellen – Let me take you. To byly časy. V té době jeątě Van Bellen dělal trance a sice trance s velkým T. Let me take you si pamatuji dodnes, dokonce i videoklip si pamatuji, byl natočený v nějakém nočním městě, někdo tam pořád někam utíkal, metro tam jezdilo, prostě paráda. Van Bellen sice dál dělá dobrou hudbu, bohuľel uľ to ale není trance, ale progresivní tech-trance, či tech-house. Trance z roku 1997 mu ale myslím sluąel více. Na albu je Van Bellen pouze v krátké tříminutové verzi a záhy se jeho skladbě začnou ozývat vokály z posledního tracku alba The Remixes. Ty vokály jsou ze songu Welcome To The Pleasuredome od slavných to Frankie Goes To Hollywood. Na rozdíl od Van Bellena dostali F.G.T.H. k dispozici plných deset minut, samozřejmě v remixu od Nalin & Kane. Tento remix je trochu progresivní, jestli se to tak dá nazvat. Jednoznačně je ale příjemnou tečkou za tímto jedinečným albem.
ZHODNOCENÍ: O dvojici Nalin & Kane sice není v dneąní době moc slyąet, ale jejich historie mluví za vąe. Vytvořit remixy ke skutečným ozdobám taneční hudby a pak je jeątě tak báječně sestavit v jeden přes 70 minut dlouhý mix, to asi opravdu nikdo jiný nedovede. Kdyľ jsem se chystal pustit si toto album poprvé, říkal jsem si, hmm, Nalin & Kane vydávají nějaké remixové album, asi uľ jim doąly nápady a tak chtějí urvat nějakou tu marku, dokud to jeątě jde. Po poslechu tohoto alba bych si to netroufal tvrdit a omlouvám se, ľe jsem o nich takto smýąlel. Album The Remixes je jedinečné a pokud ho někde uvidíte, coľ by se vám díky tomu, ľe vyąlo u velkého a známého labelu mohlo podařit, neváhejte ani vteřinu a kupte si ho. Vąech devět skladeb je totiľ na vyąąí úrovni, neľ větąina současné produkce.
Tracklist:
01 – Energy 52 – Cafe Del Mar
02 – Resistance D – Human
03 – Lustral – Everytime
04 – Capricorn – 20 Hz
05 – Jam & Spoon – Stella
06 – Kylie Minogue – Breathe
07 – Robotnico – Backfired
08 – Van Bellen – Let Me Take You
09 – Frankie Goes To Hollywood – Welcome To The Pleasuredome
Special thanx to jaydee za poskytnutí kompilace k recenzi.

Monika
Author: Monika

Komentáře nejsou povoleny.