TRANCE.CZ - Elektronická taneční hudba v ČR i ze světa.

ReklamaNové album: LTJ BUKEM – JOURNEY INWARDS

20.04.2000

LTJ Bukem pro nás přichystal své vlastní album. Uľ bylo načase – ąéf labelu Good Looking nás totiľ dosud zásoboval spíąe kompilacemi s projekty naladěnými na stejnou vlnu jako on, neľ aby se věnoval své vlastní tvorbě. Občas přispěl svojí troąkou do mlýna, a» uľ se jeho skladby objevily na kompilacích Earth (to je ta jazzovějąí), Logical Progression ci Progression Session (to je ta mixovaná) nebo Points in Time (to je ta, co vzniká z jiľ vydaných EPček) větąinou za vokálové podpory toho nejukecanějąího drum´n´bassového rapera, MC Conrada. Vzhledem k tradiční délce skladeb okolo osmi aľ devíti minut by byla tak trochu ostuda hodit na trh jen sedm novinek, takľe se chytře vytasil hned s dvojalbem, i kdyľ některé tracky (Watercolours, Rhodes to Freedom nebo Journey Inwards) uľ budete znát ze zmiňovaných výběrů. Danny Williamson (tak se LTJ opravdu jmenuje) otevírá první disk titulní skladbou a my jen můľeme po prvních tónech konstatovat, ľe nepůjde jen o hru chytrých maąinek, ale opět o kombinaci aktuálních zvukových přístrojů s opravdovými ľivými nástroji. Uľ jen ty basové spodky – budete mít pocit ľe sedíte přímo u muzikantových nohou, protoľe při tom smyčcovém hoblování je cítit dokonce i jakou silou bylo na smyčec tlačeno :-). Pokud uľ teďka můľu dát Bukemovi prvního hudebního Oskara – má ho za zvuk! Uľ na předchozích kompilačních deskách jsem zaregistroval tu obrovskou čistotu. Kriątálové výąky na strane jedné a hutná basa na té druhé – navíc je vąe hozeno do prostoru, který vás svou nekonečností obejme. Je to paráda, jak vás ten zvuk vtahuje k sobě.

První vokály se objevují v tracku Our World. Nejprve ľenský smích a pak příjemně nahalované hlasy s německým (?) přízvukem. Echa jsou opravdu výjimečná – místy Bukem bicí stopne a hodně hlasité World, World, World prolítne celou ąířkou pásma. Podobné hrátky s ozvěnami jsem slyąel snad jen na albu Colours od stylového kolegy Adama F. Good Looking byl první label, kde jsem si vąiml jedné absurdity, které jsem později podlehl. Drum´n´Bass je styl hodně zaloľený na strojových bicích, proto mě vľdycky dostávaly ty přírodní zvuky, které je doplňovaly. ©plouchání vody, rackové, foukání větru, zvuk hromu (ľe se ąel člověk pomalu podívat ven, jestli opravdu neprąí) byly vľdycky hodně věrohodné. Takľe tak trochu: technika versus příroda. Jedno je jisté – protiklady se přitahují a o zvukových laboratořích Good Looking to platí dvojnásob. Matička příroda řádí i zde (Undress your Mind, Deserted Vaults) za podpory lámaných beatu a je jen na vás, co si u těchto skladeb budete představovat. A pak ľe drum´n´bass nemůľe vonět romantikou! Zcela bez beatu, jen s vrzáním opravdového cella je Point of View – skladba, která dokazuje ąiroký Bukemuv rozhled.

Druhý disk je o poznání klidnějąí. Pohodové pasáľe jsou spíąe s hiphopovými bicími neľ těmi lámanými. V červnu vyąel nový singl z tohoto dvojalba, s romantickým názvem Sunrain a jsou zde čtyři verze včetně dvou “Flying Fish” remixů. O vokály se zde vkusně postarala zpěvačka Elliot a její hlas skvěle doplňuje Bukemovu lenivou melodii. Asi to byl záměr, ale její pobrukování nahrazuje ústřední melodii z Journey Inwards, kterou tam odehrála ľivá flétna. Inner Guidance je opět hodně prostorovým trackem s funky nádechem, kterou bych si nejraději vychutnal naľivo, třeba v Lucerna Music Baru. Po dvou standardních d´n´b tracích a downtempové Unconditional Love s ľivým saxofonem přijde překvapení celého dvojalba. Feel What You Feel (skutečne přiléhavý název) je totiľ prvním trackem, který opuątí ąkatulku “Drum & Bass”. Mám pocit, ľe je to historicky první houseový track od LTJ Bukema. A nezní vubec ąpatně! Moľná to byl záměr, ukázat posluchačům ľe hudební rozhled je skutečně ąiroký, moľná jde o výzvu pro potenciální remixové zakázky. Díky agentuře Lighthouse se měl LTJ Bukem objevit v rámci turné Progresion Session 2000, které pořádá s MC Conradem a DRS i tady u nás na festivalu Lucky People Center – Open Airfield. Vzhledem k Bukemovým trochu přemrątěným poľadavkům z toho nakonec seąlo. Je to velká ąkoda – věřím tomu, ľe by to byl určitě svátek pro vąechny drum´n´bassové nadąence, vidět ho naľivo:-) Premýąleli jste někdy o tom, jak sloľitou cestu musí absolvovat kaľdý tón skladby, neľ vás ve finále chytne za srdce? Odtud můľe pramenit název desky – Journey Inwards. Label Good Looking je u nás hodně respektovaný, ale díky své přeslazenosti má i spoustu odpůrcú. Vzpomínám si, jak jsem jednomu drum´n´bassovému DJi nabízel vinyl s LTJ Bukemovým remixem James Bond Theme pro Davida Arnolda a dočkal jsem se lakonické odpovědi, jeľ zněla: “Jenľe já hraju jungle…”.

Zhodnocení: Musím přiznat, ľe jsem od této desky očekával mnohem víc. Po poslechu druhé sady třídílné kompilace Points in Time nevidím ľádný rozdíl mezi tím co dělá Bukem nebo jeho labelové ovečky, a» uľ jsou to Artemis, Big Bud, Blu Mar Ten nebo Intense. Vąichni jsou dobří a tradice “Good Looking Soundu” je v nich určitě uloľena. Také mě naątvala absence MC Conrada. Aspoň jeden track si zde mohl střihnout. Obal má na svědomí jiľ tradičně N. Purser, který pokračuje v rozjeté grafické úpravě “dobře vypadajícího” labelu. Bukemovy fotky zde zvýrazňují jeho velké charisma. Pokud patříte k obdivovatelům těch klidnějąích a zasněnějąích odnoľí D´n´B, album vás určitě příjemně pohladí. Zásluhou Maximum Underground můľete vychutnávat tohle emotivní dvojcédécko i u nás. Příjemný poslech!
Myclick

Monika
Author: Monika

Komentáře nejsou povoleny.