TRANCE.CZ - Elektronická taneční hudba v ČR i ze světa.

Reklama



O slovo se hlásí mistři Jam & Spoon

27.01.2004

Kdo ze čtenářů Trance.cz by neznal velmistry Jam El Mara (vl.jm. Ralf Ellmer) a Marka Spoona (vl.jm. Markus Löffel), kteří uľ od začátku 90. let spolu tvoří hodně kvalitní taneční hudbu a to hlavně pod hlavičkou Jam & Spoon? A jak to vąechno začalo? Na to se podíváme právě teď. Oba pánové se hudbě věnovali odjakľiva. El Mar byl nejdříve koncertním kytaristou. Po seznámení s Dagem Lernerem (DJ Dag) spolu tvořili projekty Dance 2 Trance a Tokyo Ghetto Pussy (hit “Everybody on the floor – Pump it”). Avąak v roce 1995 se rozeąli z důvodu různého stylového zaměření. To Mark Spoon měl jiné začátky. Uľ od konce 80. let jezdil po Německu a pouątěl vinyly. Také spolupracoval s Turbem B ze Snapu a Mosesem P (v současnosti majitel labelu 3P), a to mu určitě také dopomohlo k tomu, aby se seznámi se samotnými mozky kultovního projektu Snap! – Michaelem Münzigem a Lucou Anzilottim. Později dělal manaľera jejich labelu Login records. Daląí ze Spoonových aktivit bylo spolu s Alexem Azarym otevření nového klubu XS ve Frankfurtu, který bohuľel koncem roku 1994 musel být uzavřen. No a nyní zpět k jejich slavnému projektu Jam & Spoon.
První jejich společné dílko vyąlo uľ v roce 1991 a neslo název “Breaks Unit 1”. A jak název napovídá, jednalo se pouze o kolekci jakýchsi breaků a bubínků. To rok na to uľ na nás panové vyrukovali s prvním EP “Tales from a danceographic oceans”, které obsahovalo tři tracky včetně kultovní “Stelly”. Hned na to pro nás pánové pod pseudonymem Age Of Love ukuchtili věc, která se také zapsala zlatým písmem do trance classics, a která nesla název rovněľ “Age of Love”. Jeątě v roce 1993 vychází různé reedice a různé remix CD Stelly, na kterých se nacházely hned dva remixy od Mobyho (Electro mix a Barracuda mix). Kdyľ pak jeątě v listopadu téhoľ roku, 1993, vydali debutové album, resp. dvojalbum “Tripomatic fairytales 2001 & 2002” a k tomu jeątě druhý singl “Right in the night (fall in love with music)”, sklidili nečekaně obrovský úspěch, jak doma v Německu, po celé kontinentální Evropě, Velké Británii, tak i kupodivu ve Spocených státech. Nabídky na remixy se jim hrnuly, ľe si mohly vybírat. Vybraly si a zremixovaly například tyto hudební velikány: Moby, Cosmic baby, Enigma, Frankie Goes To Hollywood, Pet Shop Boys, Yello, New Order, Queen, Simple Minds či Stereo MC’s. No a na konci roku 1994 byli britským časopisem MixMag vyhláąeni remixéry roku. V roce 1994 jeątě stihnuli vydat daląí neméně úspěąnou věc “Find me (Odyssey to Anyoona)”, kterou sem nenaąel na ľádném jejich albu, a která vyąla hned na 4 vinylech (12 různých verzí) a to pochopitelně jen pro Ameriku.
V následujícím roce vydávají “Angel (Ladai O-Heyo)” (v USA teprve v srpnu 1995 “Find me”), na kterém s nimi spolupracovala autorsky i ľena, která jim uľ od začátku obstarávala ty krásné uchvacující vokály, a která si říká Plavka (celé jméno Plavka Lonich). Na maxáči tohoto singlu se nacházel také remix od Carla Coxe! No a teď si dali pánové chvilku volníčko, aby načerpali nových sil a nových nápadů. Ze spánku se probouzí v polovině roku 1997, kdy v květnu vychází věc “Kaleidoscope Skies / I pull my gun once and twice” (Plavka opět autorsky spolupracovala, incl. DJ Quicksilver remix) a dva měsíce na to vydávají druhé album “Kaleidoscope”. V rozhovoru pro jeden dnes uľ neexistující časopis řekli: “Lidé si myslí, ľe kdyľ nevydáte dlouho novou nahrávku, tak nic neděláte. To samozřejmě není pravda. Spojili jsme své nápady a při hledání materiálu pro nové album jsme zjistili, ľe máme hodně různých věcí. A tak jsme museli začít vybírat. Ale zamlouval se nám nápad spíąe klasického alba s písněmi a mnoha hudebními styly. A navíc jsme soudili, ľe ti, kdo poslouchali naąi tvorbu před čtyřmi roku, vyzráli právě tak jako my.” O tom jestli toto album bylo dostatečně inovativní myslím není třeba spekulovat. Později vyąly daląí věci, kterými byly “El Baile” vyjímečně bez Plavky, ale s Carlosem Sanchezem a “Don’t call it love/ Warm dead dog/ Call it love”.
V roce 1999 jakoby mistrům doąla fantazie a dostatek nových nápadů, tak vydávají novou verzi Stelly, jejiľ celý název zněl “Stella 1999-1992 – How Stella Got Her Groove Back”. Na tomto maxáči byly remixy od Anry Nalina & Harry Canea, Tall Paula a Westbama. Uplynuly dva roky a Jam and Spoon byli poľádáni o sloľení úvodní melodie k novému filmu “Be Angeled”. Poslední den aprílový roku 2001 vychází jejich novinka nesoucí stejný název jako film “Be Angeled”. Od teďka J & S začali vydávat pod labelem PVDho Vandit. Paul samozřejmě přispěl na tento singl svým dílem – a rovnou třemi remixy. Vokály k této skladbě nazpíval zpěvák Rea. O čtrnáct dní poději vyąlo také maxi DVD, obsahující MCD a 2 trailery z filmu. Tuto skladbu věnoval Jam el Mar své dceři Stelle. Britská verze tohoto singlu obsahovala remix od Hiver & Hammer… No a proč sem napsal takovéto poohlédnutí? Protoľe Jam & Spoon vydali novou věc “Cynical Heart”. Maxáč vyąel 8.12.2003 na labelu Vandit a najdeme na něm radio mix, extended radio mix, Cet Merlin mix a bonus track “Show me your strenght LG”. Slyąel jsem jenom rádiovku a kdyľ bych porovnal s předposledním “Be angeled”, tak obě jsou podobně zasněné, obě obsahují muľský vokál (“Cynical heart” Jimma Kerryho ze Simple minds), ale Cynical heart je o poznání sviľnějąí a v některých pasáľích obsahuje i kytarové rify. Někdy v dubnu se prý také můľeme těąit na zbrusu nové album. No a já jsem ąmejdil a ąmejdil aľ jsem naąel neoficiální tracklist alba “Tripomatic fairytales 3003”.
1) 05:52 Moment Gone (feat. Plavka)
2) 03:46 Cynical Heart (feat. Jim Kerr) [from Simple Minds]
3) 03:53 Set Me Free (feat. Rea) [from Reamonn]
4) 06:19 Mirror Love (feat. Dolores O’Riordan) [from Cranberries]
5) 05:25 Bianche Le Mie Mani (feat. Tricky)
6) 03:42 None Of This (feat. Xavier Naidoo)
7) 08:29 Vata (feat. Shweta)
8) 04:31 So Sweet (feat. Virginia)
9) 03:12 Butterfly Sign (feat. Plavka)
10) 06:17 Something To Remind Me (feat. Midge Ure)
11) 05:10 Mary Jane (feat. Marc Gardener)
12) 05:55 Why? (feat. Rea) [from Reamonn]
Bonustracks:
13) 06:32 Blue Moon Tidal (feat. Plavka)
14) 05:43 Junoon (feat. Shweta & Mike Romeo)
15) 03:37 Be.Angeled (feat. Rea)

Monika
Author: Monika

Komentáře nejsou povoleny.