TRANCE.CZ - Elektronická taneční hudba v ČR i ze světa.

Reklama



Orbital – Work 1989-2002

06.09.2002

Orbital je jedna z legendárních tanečních kapel se svým osobitým stylem hudby, vedle Underworld a Chemical Brothers se řadí k těm kapelám, které mají stále co říci a přicházejí stále s novými nápady. Orbital uľ vydali celkem ąest alb a po DVD The Altogether se rozhodli, ľe je čas vydat svoje best of album. Bratři Paul a Phill Hartnollové by vąak nebyli spokojeni jen s klasickým výběrem “hitovek” z předeąlých alb a proto přidali jednak úplně novou skladbu Frenetic a navíc zařadili i verze skladeb dosud nikde nevyąlé. Z těch raritních verzí tu je hned první skladba Chime a to v původní sedmipalcové singl verzi. Daląí je dosud nevydaná verze skladby Illuminate, a je tu i sedmipalcová verze skladby Halcyon, která se objevila ve filmu i na soundtracku Mortal Kombat. V bookletu cédéčka jsou vľdy ke kaľdé skladbě napsané celkem zajímavé poznámky obou bratrů ke vztahu k dané skladbě.
01) Chime (7 single version)
První skladba tohoto výběru je vlastně i první skladbou, kterou v roce 1990 Orbital vydali. Uľ u ní je patrný jejich charakteristický sound, který je bude provázet i daląími skladbami. Hravá melodie dělá pohodovou věc, kde je vąak uľ na dneąní dobu znát datum jejího vydání a ničím extra objevným vás nepřekvapí. Tím myslím samozřejmě posluchače, kteří ji slyąí poprvé a o Orbital ani nevědí, ľe vůbec existují. Jinak pro vąechny ostatní, skvělé připomenutí začátků skupiny, která se jistě zapsala do zlatého fondu taneční hudby i do paměti nejednoho posluchače.
02) Choice (Original version – Crucifix Vocal Us Hardcore Punk)
Daląí, o rok starąí skladba začínajícím samplem “wake up” a opatřená muľským vokálem s malými melodickými mezihrami na různá elektronická piána. U Orbital máte pocit, ľe se stále něco děje a ľe slyąíte postupně ve skladbě stále nové a nové zvuky a melodie. Není to aľ tak pravda, protoľe oni jen skvěle zacházejí s melodickými plochami, sem tam přidají nějaký zvuk a sampl a tak vas stále drľí v napětí kam se skladba bude vyvíjet. Choice je daląí veselá taneční záleľitost, kde jsou jednak mezihry, ale i různé zfiltrované samply. Uplně si dovedu představit, jak v době vydání Choice muselo jít na svou dobu o pokrokovou skladbu.
03) Illuminate (Short version)
Oproti oboum předchozím skladbám se Illuminate nese v poklidnějąím tempu, k celkově pohodové atmosféře určitě přispívá i klidný muľský vokál zpěváka Richarda Greye. Tahle skladba z posledního řadového alba The Altogether, ze kterého tu mimochodem jeątě uslyąíme určitě známějąí věc Funny Break (One´s Enough) je hodně povedená a spíąe odpočinková věcička. Pokud byste jí slyąeli například v rádiu, moľná ani nebudete typovat jako autory skladby Orbital. Vokál v tomto případě hodně vybočuje ze zaběhnutých kolejí Orbital a skladbu trochu popostrkuje do vod popových, kde se tak dobře plave větąině naąim rozhlasovým rádiím. Abych vąak Illuminate před vámi moc nezchodil, tak bych se asi nejvíce klonil k označení jako velmi inteligentní pop.
04) Satan Spawn
Skladba s roku 1997 vznikla ve spolupráci s kytaristou skupiny Metallica Kirkem Hammettem. Vpravdě temná věc tvrdąího zrna doplněná o kytarovou sloľku byla vytvořena pro komixový film Spawn (běľel i u nás v televizi). Zfiltrované vokály, rychlé tempo a kvílení elektrické kytary se nemusí vąem zalíbit, ale jako skloubení taneční a metalové hudby nevyznívá ąpatně.
05) Nothing Left (Short version)
Jedna z mojich nejoblíbenějąích skladem ze stejnojmenného alba je na tomto výběru bohuľel pouze v krátké verzi. I tak vám to dovolí si vychutnat skvěle zapadající vokál Angličanky Alison Goldfrapp, která tvoří i svůj vlastí downtempový projekt pod stejným jménem. Jestliľe vám její vokál učaroval, zkuste se podívat po jejím debutovém albu Felt Mountain, které získalo hned několik ocenění a já ho nemůľu jinak neľ vřele doporučit, určitě vás svojí nenapodobitelnou atmosférou polapí a nepustí (ukázka).
06) Halcyon (7 version)
Uľ vzpomínaná skladba slyąená v závěrečné scéně se zjevením lidských duąí ve filmu Mortal Kombat. Svým křehkým vokálem obdařila tuto věc daląí Angličanka Kirsty Hawkshaw. Melodická a skoro aľ snivá a poutavá balada vás lehce nadnese nad pozemský ľivot. Moľná vás i donutí si prozpěvovat spolu se zpěvačkou. ©koda jen, ľe opět není v deląí verzi jako na soundtracku k Mortal Kombatu. Pokud se vám zalíbila pohledněte se po něm. Pro mne zase naprostá pecka, jeątě o kousek lepąí neľ skladba předchozí (ukázka).
07) Impact (USA version)
S touto skladbou z roku 1993 jsme v polovině alba Work a naątěstí se jedná o něco více neľ jedenáctiminutovou verzi. Právě to vám dovolí plně vychutnávat jak Orbital spojují prvky trancu, krátkých vokálů, různých zajímavých a nevąedních nástrojů a zvuků v jeden dobře ąlapající celek. U jejich skladeb máte pocit, ľe se snad nedají ani po deląí době oposlouchat. Po druhem i třetím poslechu se stále divíte kde se tam berou ty zvuky a efekty, které jste před tím neslyąeli. Zvláątě ke konci skladby to je hodně neotřelých zvuků a kde ke slovu přijdou hlavně hodně vysoké frekvence zvuku, skoro jak komunikace lidí a mimozemą»anů pomocí světel a zvuků ve sci-fi filmu Blízká Setkání Třetího Druhu.
08) Are We Here ? (Industry Standart? Version)
Pohodová skladba s lehce breakbeatovým základem a ľenským vokálem o rok starąí neľ předeąlá Impact. Bohuľel je to zase jen krátká rádio verze a tak jen co se trochu více zaposloucháte je u konce.
09) Style (SingleVersion)
Věc z alba Nothing Left vydaného v roce 1999 ve které je ze vąeho nejvíce slyąet zastřená melodie ke které se v druhé polovině přidá sampl ľenského hlasu nemusí poprvé nějak výrazně zaujmout. A jak uľ je zvykem, opět se jedná o krátkou verzi a tak doporučuji poslechnout aspoň několikrát, moľná tam to svoje také objevíte.
10) The Box (Single Version)
Temná věcička s pianovou melodii a filmovou atmosférou, která “pobublává” na pozadí a čeká kdy vyrazit napovrch. Poslechová skladba, která vám v paměti dlouho nezůstane.
11) Frenetic (Previously Unrealeased)
Zcela nový kousek, který můľete vychutnat pouze a jen na tomto albu a nebo na singlu Frenetic. Takzvaná “chytlavka” neboli skladba, která vás hned na poprvé něčím přitáhne. V tomto případě je to hlavně skvělý vokál a podbízivá melodie. Pro někoho moľná aľ přílią velký kalkul pro přilákání co nejvíce posluchačů, ale hitovost a povedenost se upřít nedá (ukázka).
12) Lush 3.1 (Original Version)
Předeąlou skladbu z letoąního roku střídá věc z roku 1993 s názvem Lush 3.1 a jedná se o věc podobnou jako dvě skladby ze začátku alba Chime a Choice. Táhlá melodie vás provází od začátku aľ ke konci a nečekejte nějakou změnu. Moc výrazných prvků zde zrovna nenajdete a tak se asi při vzpomínkách na best of od Orbital můľe stát, ľe na ní zapomenete.
13) Funny Break (Single Version)
Uľ skoro poslední skladba, singlová Funny Break s předposledního alba The Altogether je jasná pecka s parádním vokálem hojně pouątěna i na Radiu 1. Musím napsat,ľe na zmiňovaném albu mě právě nejvíce chytli Funny Break a Illuminate a jsem rád, ľe je obě Orbital zařadili na svoje best of album.
14) Belfast (Original Version)
Lepąí konec alba jsem snad ani nemohl chtít. Bombová věc, vokál opět propůjčila Goldfrapp a snová létající věc je na světě. Lehká melodie, poklidné tempo to je to co umějí Orbital ze vąeho nejlépe a pro co je mám tak rád. Balada se kterou se těľko loučíte, prostě nezapomenutelná věc (ukázka).
Zhodnocení: Přesně tak, to je to co se ke konci článku nejvíce hodí. Nebudu běhat kolem horké kaąe a radąi se do ní rovnou pustím. Takľe mám tu dvě věci které mě tu vadí, ta první sice trochu méně ale ta druhá uľ je přinejmenąím na zamyąlení. Zaprvé mi je celkem líto, ľe dost skladeb je pouze v krátkých verzích. Jestli jde o celkový čas, mohli klidně Orbita sáhnout po dvoj-disku, materiálu kterým ho mají zaplnit mají určitě dost. Zadruhé je to absence dvou skvělých kousků s filmu Beach a Saint. Přece jen Beached je bezesporu parádní kousek a ani druhá přece jen starąí věc ani trochu nepokulhává. Je sice pravda, ľe obě skladby vyąly pouze na soundtracích k daným filmům a nebyly součástí ľádného alba, ale Orbital je přecejen zařadit mohli. Jinak nemám nejmenąích námitek a a» uľ se jedná pěkný booklet cédéčka s kulatými motivy, tak i výběr skladeb je naprosto odpovídající podnázvu best of. Je tu nová skladba Frenetic, coľ se u best of výběrů zrovna moc nevidí. Přece jen větąinou je to narychlo splácané Cd s jediným cílem a to vydřít s lidiček jeątě víc penízků za uľ jednou vydané skladby. To samozřejmě není případ alba Work, kde dostanete i něco víc, a» uľ vzpomínanou novou skladbu a nebo verze skladeb dosud nevydané. Na závěr tedy díky bratři Hartnollové a a» vám to dál tak skvěle skládá a a» jsou vaąe skladby stále plné nových nápadů.
Tracklist:
01) Chime
02) Choice
03) Illuminate
04) Satan Spawn
05) Nothing Left
06) Halcyon
07) Impact
08) Are We Here ?
09) Style
10) The Box
11) Frenetic
12) Lush 3.1
13) Funny Break
14) Belfast

Monika
Author: Monika

Komentáře nejsou povoleny.