Paul van Dyk přináší s novým albem dystopickou vizi budoucnosti
Globální hvězda Paul van Dyk je ikonickým DJem a inovativním producentem, jehož renomé sahá nejen za hranice žánru trance ale dokonce i mimo oblast elektronické hudby. Ano, i někdo kdo neholduje taneční muzice, tak dobře ví, kdo je Paul van Dyk. Společně s dalšími výjimečnými umělci jako jsou Armin van Buuren, Markus Schulz, Ferry Corsten či Paul Oakenfold má výrazné zásluhy na šíření povědomí o trancu a budování jeho popularity. Během své bohaté 35leté kariéry vydal berlínský producent 10 autorských alb, kdy dvě poslední z nich Escape Reality a Guiding Light spatřili světlo světa v roce 2020. A nyní se Paul van Dyk po pěti letech vrací zpět s novým LPčkem nazvaným This World Is Ours.
Tato dlouhohrající deska je po velmi dlouhé době prvním dlouhodobým projektem německého průkopníka žánru trance. Paul naposledy zaznamenal pětiletou pauzu mezi alby In Between (2007) a Evolution (2012). A nutno dodat, že posledních pět let přineslo opravdu mnoho podnětů k zamyšlení. Zásadním tématem je nová technologie umělé inteligence a toto se Paulovi honilo hlavou, když tvořil This World Is Ours.
Pro album s takovou povahou potřeboval Paul sestavit skupinu stejně smýšlejících spolupracovníků. Ty našel v lidech jako John 00 Fleming, Ciaran McAuley, Paul Thomas, Fuenka, Sue McLaren, The Yellowheads, Christian Schottstaedt, Reznor a dalších. A prostřednictvím názvů skladeb jako Take Me Away, Against The Algorithm, Let Go And Listen, Back 2 The FVTR, Gatekeeper a samozřejmě titulní skladby This World Is Ours směřuje své myšlenky a intuice o našem budoucím světě.
Paul van Dyk o své desce říká následující:
„Toto album není jenom o dystopických, ponurých prognózách budoucnosti, ale i o tom, kde se nacházíme v současnosti v roce 2025. V současné době je This World Is Ours konstatováním faktu. Možná jsme svět zdědili, rozhodně s ním ne vždy zacházíme tak, jak bychom měli, ale je náš od chvíle, kdy jsme před několika stovkami tisíciletí vystoupili z oceánu. Nicméně jsme 5-10 let od vytvoření něčeho, co to výrazně naruší. Entity, která myslí, počítá, dosahuje výsledků tisíckrát rychleji než my. Myslím, že je potřeba o tom více přemýšlet. Řítíme se teď do bodu, odkud není návratu“
„Hudba, názvy skladeb a texty na albu This World Is Ours jsou inspirovány touto narušenou realitou. Například skladba Two Rivers je inspirována dvěma prvky, které definují mou hudbu – lidskými emocemi a těmi elektronickými. Na začátku 90. let se často říkalo, že elektronická hudba nemá emoce, je to jen hudba strojů. Dnes všichni víme, že to tak není. Jaké další mylné představy o budoucím technologickém pokroku si aktuálně zachováváme? Většina lidí na naší planetě vnímá technologie jako něco, co je užitečné a dosud jsme to měli pod kontrolou. Až umělá inteligence dosáhne sebeuvědomění, změní se to a my už nebudeme nespornými vrcholnými obyvateli Země.“
„Ať už to milujeme nebo nenávidíme, skrze naše zkušenosti se sociálními sítěmi jsme zahlédli portál potenciálních technologických úskalí. Již nyní jsme sociálně narušení do té míry, že to ovlivňuje chování lidstva. Algoritmy nás do značné míry již programují. Věřím, že by to mělo být jakýmsi varováním před tím, co přijde. Tohoto tématu jsem se dotkl ve spolupráci s Johnem 00 Flemingem. Chtěli jsme vytvořit skladbu, která jde proti algoritmu požadavků hudebního průmyslu – nekonečnému proudu stejně znějících dvouminutových a třicetisekundových skladeb navržených tak, aby se elegantně hodily do playlistů a rádiových rotací.“
„The Poem, minutová labutí píseň z alba je mou první a poslední hudbou vytvořenou prostřednictvím umělé inteligence. Není to protiklad k mému přesvědčení, ale experiment. Dal jsem AI klíčové fráze a ona odpověděla těmi nejkrásnějšími texty. Pak jsem k jejímu recitování použil starý a zkušený hlas generovaný umělou inteligencí. To byly náznaky kreativní emocionální lidské úrovně a bylo to pro mě nerozpoznatelné od skutečnosti. Rané lidstvo svedlo boj svého života, aby si vybudovalo své místo v hierarchii Země. Nelson Mandela, George Washington, Michail Gorbačov a další se sice vzdali moci, ale učinili to pro vyšší účel. Název tohoto alba je This World Is Ours. Rád bych, kdybych nemusel své další album nazývat Why Did Just Give It Away?.“
Album This World Is Ours vyšlo 11.4.2025 u Vandit Records. Více informací o tomto vydání včetně tracklistu a odkazu na hudební služby naleznete zde.