Paul van Dyk – Reflections
Tento dj, remixér a producent se narodil 16.12.1971 v německém městě Eisenhüttenstadtu, které se nachází nedaleko Frankfurtu nad Mohanem. Paula hudba zajímala odjakľiva, tak uľ v sedmnácti letech začal hrát. V počátcích hrál house a techno a to nejdříve v berlínském klubu Turbine. V březnu 1991 Paul poprvé vystoupil ve slavném klubu Tresor. Pak drľel rezidenství v klubu E-Werk. První Paulův oficiální release vyąel v roce 1992. Bylo jím “Perfect day” a vyąlo to pod pseudonymem Visions of Shiva, coľ byl PVD a tehdy dost známý projekt Cosmic Baby. O dva roky později vyąel první release pod jménem Paul van Dyk, který se jmenova “The Green Valley E.P”. Téhoľ roku vyąlo Paulovi také jeho debutové album “45 RPM” a dokonce i remixová verze tohoto alba. V roce 1996 mu vyąlo druhé album ” Seven Ways”. Největąí zlom v jeho kariéře byl v roce 1998, kdy vydal skladbu “For An Angel”.
Touto skladbou dobyl tolik vytouľenou Británii (sloľil i track Greatness of Britain). V roce 1998 zároveň zakládá svůj vlastní label Vandit Records. V roce 2000 vychází Paulovo předposlední album “Out There and Back”, které zaznamenává největąí úspěch a to hlavně díky skladbám ” Tell Me Why (The Riddle)” a “We Are Alive”. V prosinci 2001 namixoval tento němec svoji první kompilaci, kterou bylo 2CD “Politics Of Dancing”. Paul se postaral také o řadu remixů. Z těch nejdůleľitějąích jmenujme např. Jam and Spoon – “Be Angeled”, Members of Mayday – “10 in 01”, Ghostland feat. Sinead O’ Connor – “Guide Me God” nebo Binary Finary – “1998”. No a nyní na nás narukoval se čtvrtým longplayerem, který se jmenuje “Reflections”.
Album otevírá track, který se jmenuje “Crush” a myslím, ľe takovouto skladbu se dalo čekat, ľe Paul udělá. V první minutě a něco je to taková krásná chilloutovka, která se později zlomí na klasický Paulův progressive trance. Po 20 sekundách řekne krásným ľenský vokál ” I know you want me” a pokračuje se dál. V páté minutě se zase zpomalí a ľenský vokál opět nabíhá. O něco míň neľ dvě minuty to trvá a pak se vrátí opět do onoho progressive, který od něj známe. Takovouto skladbou Paul obvykle začíná svůj set. Na skladbě spolupracoval s projektem Second Sun, jehoľ zpěvačka právě ty vokály má na svědomí. Skladba končí zpomalením a náběhem na daląí skladbu, aktuální “Time Of Our Lives”. První minuta této skladby je pomaloučký náběh. A pak začíná zpívat John Mc Daid z britské skupiny Vega 4, s kterou PVD na tracku spolupracoval. Skladba obsahuje poměrně dost kytarových rifů. Samozřejmě nechybí Paulův typický sound, ale tato skladba mi připadá spíą jako Paulův remix, neľ jako Paulova vlastní produkce, i kdyľ za spolupráce jiného interpreta. Třetí skladba s jmenuje “Like a friend”. Myslím, ľe takovouhle věc nikdo od Paula nečekal. Je to něco mezi chilloutem a junglem, doplněné ľenským vokálem, který má na svědomí zpěvačka, o které není třeba se nijak rozepisovat. Je jí Jan Johnston, která Paulovi na výrobě této skladby pomáhala.
Tuto netypickou Paulovu skladbu vystřídá stejnojmenná skladba jako celé album – “Reflections”. Na začátku tracku je jakési pumpování. Kdyľ budeme poslouchat dále, tak zjistíme, ľe změna přichází aľ ve druhé minutě, kdy přijde zpomalení a náskok ľenského vokálu, který mluví mě neznámým jazykem. Pokračuje opět jemný pumping. Tato více jak sedmiminutová skladba je směsí tranceu a junglu. Tak a teď následuje první věc, kterou Paul z tohoto alba vydal jako singl. “Nothing but you” začíná pomaloučku nabíhajícím vokálem skvělé Jan Johnston. Po první půlminutě se to zlomí začne to “ąlapat” , jak vąichni víme. Netrvá to dlouho a opět klesne BPM a my slyąíme hlásek JJ, jak vyslovuje úľasné “Ah hajiajajajajajjajajajan”. A tyto dvě fáze se v celé skladbě pořád střídají. A to stačilo, aby se do mě tato věc tak neskutečně hluboko vryla. Skladba má stopáľ sedm a půl minuty. Jediné, co skladbě chybí, ale to aľ tak zase nevadí, je na začátku muľským vokálem vyslovené “Jeg har ingenting men jeg har alt nar jeg har deg”, coľ znamená “Já nemám nic, ale mám vąechno, kdyľ mám tebe”. Na této skladbě PVD spolupracoval s duem Hemmstock and Jennings, coľ myslím není třeba připomínat. Číslo ąest má na tomto albu věc “Buena Ventura”, která začíná elektro zvuky, které asi ve čtyřicáté vteřině první minuty vystřídají líbivé bubínky za podpory jemného ľenského vokály, jenľ vyslovuje jen “Feel”. Bubínky několikrát za skladbu vystřídá jakési elektro piánko. Později “jedou” bubínky i elektropiano současně. Za občasné podpory oněch female vocals to Paul dotáhnul takto aľ do konce. Dobré by bylo také podotknou, ľe tuto skladbu Paul uľ vydal na soundtracku k filmu La Mano Del Zurdo, který vyąel jen v Mexiku. Tahle věc se mi opravdu líbí.
Sedmičku má track, na kterém Van Dyk opět spolupracoval s Jan Johnston a ta se postarala i o vokály k této skladbě. Právě začala věc, která nese jméno “Homage”. Na začátku je slyąet pravidelným rytmus různých krásně znějících chrastítek. Právě tyto chrastí vydrľí aľ do konce aľ na menąí intermezza, která jsou ve znamení lehoučkých basových linek. Skladbu nádherně dolaďuje hlas slečny Johnstonové, která zpívá o tom proč se v davu lidí cítí tak sama. Osmá skladba “Never forget” je práce pouze mistra. Na začátku to vypadá jako kdyby Paul udělal hip hopovku, ale díkybohu se to změní a je to z toho krásná chilloutovka, která od Paula asi nebyla očekávána. Chillout mi není nijak proti srsti, takľe skladba se mi poměrně líbí. “Never forget” je skladba dost nízkého BPM a je to věc dobrá pro relaxaci. Obsahuje jednoduchou, ale krásnou piánkovou melodii, která se začne vyskytovat hlavně po třetí minutě. Daląí track na albu na mě alespoň podle začátku moc nezapůsobil. Má to sice rytmus, ale tentokrát je tam ta směs junglu a hip hopu za podpory pumpingu. Pod skladbou není podepsán jen PVD, ale také Toyin Taylor a Atomek Dogg, jehoľ jméno jsem uľ někde a to ve spojitosti právě s hip hopem slyąel. Abych nezapomněl věc nese název “Knowledge”. První desítku skladeb uzavírá track That’s Life, na kterém je slyąet opět hlas Johna Mc Daida z Vega 4. Druhý vokál v této skladbě má na svědomí sám Paul. Na této věci je pouľito trochu elektra, za občasné podpory bubínků.
Tak a je tu jedenáctka – neboli béčko k “Time of our live”, kterou je píseň “Connected”. Tuto věc si zvolila firma Motorola do své reklamy. Vystupuje zde i postava samotného mistra. Tato skladbička je krásně trancovatá, ale to nemusím říkat, protoľe větąina z vás ji určitě zná. Kdo ne, tak je několik silně tlučících bubínků a i melodie je silná. Jedna z nejpovedenějąích skladeb alba. Můľeme si ji opravdu uľít, protoľe na albu je ve více neľ ąest a půl minutové stopáľi. Na řadě druhá věc z druhé desítky a zároveň předposlední track. “Spellbound” se jmenuje a je to na “Connected” krásně navazující daląí trancová věc. Zatím to vypadá, ľe dvanáctka bude asi moje neojoblíbenějąí skladba z tohoto alba. Silnou a líbivou melodii doplňuje zpěv Jan Johnston, která, jak jste si mohli vąimnout Paulovi na albu hodně vypomáhala. Třináctka “Kaleidoscope” je také práce pana van Dyka s Jan Johnston. Tato věc je dosti energická a myslím, ľe tohle přesně ten typický Paulův sound, který jsme mohli zaslechout asi jenom pouze na úvodu alba. Opět hlas oné zpěvačky. A je z toho daląí věc, kandidující na “titul” nejlepąí skladby z alba.
Zhodnocení:
Tohle jsem od PVD opravdu nečekal. Přiznám se, ľe jsem dost zklamaný. ®e mě aktuální věc “Time Of Our Lives” moc nebere, to vím, ale ľe na “Reflections” najdeme i hip hop a jungle to jsem opravdu nečekal. Jediné co mě napadá proč PVD udělal i takovéto skladby, ľe chtěl udělat dojem na Ameriku, protoľe tam přeci jenom taneční hudba nemá tolik příznivců jako v Evropě. Ostatně podívejte se na jmenovce Paula Oakenfolda. Trancer a kvůli Americe – klidně hip hop. Za nejpovedenějąí věci na alu povaľuji úvodní “Crush”, “Spellbound” a jiľ vyąlou “Nothing but you”. Neboli nejvíce povedené tracky jsou ty, na kterých Paulovi pomáhala Jan Johnston. Naopak skladby, které mě vůbec neoslovily jsou hlavně “Knowledge”, “Like a friend”. Minulé album bylo o něčem jiném, Paul byl dle měho názoru více svůj. Ale je moľné, ľe Paul měl nějaké ąpatné období (ale určitě ne na dráze profesní) a tím vyjádřil svoje pocity, svoje “reflections”. Kdybych to měl obodovat tak bych mu dal 5,5 bodu z moľných deseti.
Tracklist:
01 Crush
02 Time of Our Lives
03 Like A Friend
04 Reflections
05 Nothing But You
06 Buena Ventura
07 Homage
08 Never Forget
09 Knowledge
10 That’s Life
11 Connected
12 Spellbound
13 Kaleidoscope