TRANCE.CZ - Elektronická taneční hudba v ČR i ze světa.

ReklamaPaul Van Dyk v Praze – report

29.05.2006

3. týden a 3. velká halová akce v areálu praľského výstaviątě. Byl jsem opravdu zvědavý, jak tenhle nápor clubbeři zvládnou a v jakém počtu se sejdou na poslední párty z této trojice. Stačí vąak říci jméno Paul van Dyk a vąichni clubeři jásají, otevírají se vąechny peněľenky, ąampaňské stříká na vąechny strany (uľ troąku přeháním). Někdo můľe namítnout, ľe celá párty je jen velká dojná kráva, ale já si myslím, ľe jen o peníze tady nejde. Stačí se jen podívat na Lineup a musí být vąem jasné, ľe tady jde hlavně o hudební kvalitu. Musím říct, ľe jsem byl rozsekán postupně kaľdým, kdo zahrál a to dokonce i Luccou, kterou zrovna dvakrát neľeru a při které jsem seděl na tribuně. Za celý večer zaznělo mnoho hudebních stylů, ale kaľdý z nich se drľel spíąe v klubovějąích vodách, takľe ten kdo očekával tranceovou párty, mohl klidně zůstat doma. Ale nepředbíhejme a dejme si to hezky od začátku.
V Ostravě je krásné květnové odpoledne, svítí sluníčko, ptáci zpívají a já nasedám po deląí odmlce opět na Pendolino. Kdyľ něco málo po 17 hodině přijíľdím na Holeąovické nádraľí, tak mě přivítalo zamračené počasí a velmi nízké teploty. Musel jsem se zabalit do oblečení, které sebou v batohu tahám jen pro případ nouze. Skočil jsem si do hospůdky na večeři a kolem 19 hodiny jsem ąel na srazík s kamarády před halu. Podle toho co slibovali se mělo zrovna teď pouątět do haly, ale jak se tak koukám přes prosklené dveře dovnitř, tak nikde ani náznak akce tohoto směru. Ono to není zrovna dvakrát příjemné, kdyľ se ani u této akce nedrľí slibu, protoľe celkem dost prąí a těch několik stovek lidí, co tu stojí se mnou, se nemá kam schovat. Za několik minut má začínat Milo Moretti, mohl by začít včas, kdyby ovąem netvrdnul před akreditacemi a nedoľadoval se marně (zatím) vstupu do haly. Nicméně ątěstí se na něj za několik minut usmálo a on se jiľ mohl jít dovnitř připravovat. Na organizaci celého dění si stěľoval i samotný mediální manager Milan Turek, kdyľ se snaľil projít se skupinkou lidí na tiskovku přes VIP vstupy. Oni totiľ zaměstnanci u vstupů jak se zjistilo ani neměli klíče.
No sláva je něco kolem čtvrt na 9 a dveře se konečně otevírají. První kroky v aréně vedou samozřejmě na záchod a pak do ąatny. ©aten je otevřeno víc neľ dost a tak můľu za několik málo chvil běľet na Američan Audio stage (malá stage v blízkosti jedné ze ąaten), kde jiľ bylo v plném proudu vystoupení mladíka, který si říká Thomas Coastline. Není nic příjemnějąího neľ troąka upliftu na začátek párty. Nebyl jsem sám, komu se Thomasovo vystoupení líbilo, ke konci jeho setu tady pařilo cca 20 lidí. Kolem 9 hodiny večerní střídal Thomase nějaký Holanďan, co si říká DJ Daan. No raději jsem ąel s kamarády na main stage, kde uľ byl v plném proudu set Steve Angella. Hlavní podium bylo situováno na ąířku arény, tedy podobně jako na vystoupeních Tiesta nebo jako na Transmission 2, coľ ve mně vzbuzovalo obavy o zvuk. Nicméně jak se ukázalo, byly to obavy zbytečné nebo» zvuk byl na velmi dobré úrovni. K vizuální stránce musím dodat, ľe určitá snaha tu byla, ale jak poznamenal jeden z návątěvníků párty – .. ledky jsou určíte lepąí neľ projektory, protoľe víc září… to co bylo na nich uľ bylo horąí… holt, ze se nejedna o VI člověk pozná hned… Nesmím zapomenout na světla, ty byly výborné a byly skoro vąude. Laseru bylo také dost, pouľit byl sice jen občas, ale kdyľ uľ svítil, tak to byla paráda.Také musím poznamenat, ľe po deląích stranách celou arénu lemovaly nejrůznějąí bary, takľe člověk nemusel chodit moc daleko, kdyľ měl náhodou ľízeň.
Ale teď se jiľ vra»me ke Steve Angellovi. Tenhle chlapík byl pro mě hrdinou večera, jeho set mě rozsekal od prvních minut které jsem slyąel, prostě paráda. Samozřejmě nevynechal ani pár kousků ze své vynikající produkce či remixů, které dělá se svým par»ákem Sebastianem Ingrossem. Třeba takový Eurythmics vs Liebrand – Sweat dreams (Steve Angello remix) odzpívala polovina publika, Steve nám také párkrát ztlumil zvuk, abychom byli slyąet. Daląí parádní track Deep Dish – Say Hello (Steve Angello & Sebastian Ingrosso Remix), tohle je prostě paráda, chudák moje hlasivky. Kdyľ se na jeho vystoupení podívám celkově, byl to takový hauzík, hodně deep, troąku proggy, něco z electra a taky pár oldschoolovek. Koukal jsem kolem a divil jsem se jak brzy se zaplnila skoro celá taneční plocha, dokonce i na tribunách jiľ bylo plno lidí. Steveův set je fakt paráda, jestli to půjde s kvalitou muziky takhle dál, tak na vlak se asi poplazím. Steve Lawler-That sound (Steve Angelo and Sebastian Ingrosso remix) je daląí songa co mě totálně dostala, tohle má prostě ą»ávu. Do vystoupení PVD zbývá jeątě hromada času, ale i přesto se dopředu ľene fůra lidí. Ve předu jiľ není místo, ale přesto se tam pořád snaľí někdo dostat.
Daląím účinkujícím je Michael Burian, byl jsem na jeho set opravdu zvědavý, protoľe před 2 týdny zahrál na narozeninách Fabricu fakt skvěle. Při jeho nástupu na nás někdo mrsknul hromadu nafukovacích balonků, mno celkem sranda. Ale ani tentokrát nezklamal, měl sice poněkud vlaľnějąí začátek, ale pak se do toho opřel a výsledek stál opravdu za to. Pustil nám několik opravdu dobrých pecek jako třeba Kuffdam & Plant – Summer Dream (Paul van Dyk Remix) nebo Mojado Feat. Mr. Sam – Naranja (Mr. Sam Vision). I přes jeho výborný set sem si říkal, ľe si půjdu na pár minutek odpočinout na tribunu a pokecat s kamarády. Nahoře jsem docela čuměl, kdyľ tam bylo opravdu něco slyąet, nebylo to jen hučení a mlácení basů jako to bývá v T-Mobile aréně při kaľdé akci tohoto typu, ale v tom hučení a mlácení bylo zcela zřetelně slyąet vąechno co hrálo, tudíľ to byl rozhodně krok kupředu. Po necelé půlhodince se vracím zpět do kotle abych opět nasál skvělou atmosféru a přidal se k velkému davu pařících lidí. Hodně se mi líbily momenty, kdy zněla nějaká vokálová skladba, půlka haly začala zpívat a kdyľ si toho MB vąimnul, tak ztlumil zvuk a nechal nás postarat se o zvukovou kulisu. Něco podobného nastalo také kdyľ jsme tleskali při Gabriel & Dresden Feat. Molly – Tracking Treasure Down. A je to tady, za udiveného výrazu několika tisíců lidí si Michaela Buriana odváľí policie. Ale ne to nebyla policie, jen dvě krásné tanečnice v policejních uniformách jen jako nasadily Michaelovi pouta (která ani nechtěla drľet) a odvlekli ho do backstage, aby mohla začít krátká módní přehlídka oblečení a obuvi firmy Adidas. Oděvy a obuv předváděli profesionální tanečníci a musím uznat, ľe jim to tančení docela ąlo. Přispěl k tomu i výborný soundtrack, který se po dobu přehlídky linul z repráků. Byl to takový hudební miąmaą, ale celkem povedený.
A nyní uľ k tomu, co s napětím očekávalo asi 8000 návątěvníků akce. S blíľící se první hodinou ranní měl vystoupit headliner celé akce a druhý hrdina tohoto večera Paul van Dyk. A uľ je tady, ale nějak mu to nechce hrát. PVD je uľ na podiu, snaľí se tam něco pustit, ale ono to ne a ne hrát pořádně, pořád tam něco nefunguje. Technik zběsile pobíhá z místa na místo a se stejnou zběsilostí přepojuje audio kabely. Tento celý cirkus, který je ukázkou “profesionality” zvukařů, trvá něco kolem 10 – 15 minut během kterých je PVD neustále vyvoláván celou halou. Naątěstí je uľ po cirkuse a Pájův set můľe za nadąených reakcí celé arény konečně začít. Hmm pár prskavek, nějaké plamínky, pyrotechnická show zatím fakt slabota. Ty stříbrné papírky si taky mohly odpustit, ono to vleze úplně vąude. Samozřejmě ľe se teď desítky lidí derou opět do předních míst, samozřejmě ľe tam není místo a tak se ve předu vąichni cítíme jako sardinky, nemluvě o tom, ľe mám jiľ skoro rozdrcené nohy, nebo» sem lezou samí sloni. Máme tady Giuseppe Ottaviani & Marc van Linden – Until Monday , PVD jeątě ani pořádně nezačal, ale celé publikum je totálně ve varu. Já hlavně řádím při Emjay – Real High. Marcos – Just For A Day (Marc van Linden Remix) tak tohle jsem opravdu nečekal, prostě paráda. Při Paul van Dyk feat Second Sun – Crush (Vandit Club Mix) má celý sál ruce nahoře, no upřímně řečeno Paul má lepąí tracky neľ je tohle. A máme tady daląí vzpomínku na 2 roky staré vystoupení Oceanlab – Satellite (Alx Odden’s Flipside Vocal Mix). Tak tohle je mazec Paul van Dyk feat Vega 4 – Time Of Our Lives (UK Club Mix), Pája nám dokola pouątí smyčku a ne tam narvat beaty, za nadąených ovací celého publika se tohle opakuje snad 2 minuty neľ do toho PVD pořádně praątí. A máme tady malý bonbónek na závěr Paul van Dyk – For An Angel (Marc van Linden Remix), tenhle track nesmí chybět při ľádném vystoupení.
No a máme tady opět střídání stráľí. Stejně jako na Macháči 2005 střídá Paula naąe domácí DJ’ská královna Lucca. Začátek je celkem zajímavý, ale i tak si jdeme sednout na tribunu, PVD byl prostě masakr a tak bolí nohy. Dávám si malou svačinku, bageta za 45,- to je fakt maras, je dobrá, ale kdo má platit takové kruté peníze. Jelikoľ neznám sety od Luccy ,tak je tenhle track pro mě překvapením Marco V – False Light (Marco’s Thunderdub Mix). Na tribunách je to tentokráte fakt sluąně slyąet a tak si můľeme taky sluąně zapařit. Po pár minutách vąak navrhuji zaskočit na American Audio stage, tady je to celkem pěkně rozjeté, tak se přidáváme k pařícím a zůstáváme tu do začátku setu Josepha Armaniho, toho si pak jdeme poslechnout na tribunu. Zůstáváme aľ do Gustavo Santaolalla – The Wings (Gabriel & Dresden’s Organized Nature Remix) a pak zvedáme definitivně kotvy. Hlad je pěkná potvora a tak sedáme v MC Donaldu nedaleko Holeąovického nádraľí. Mno to se kluci z Mekáče moc nepředvedli, kola chutná jako obarvená voda, hranolky jako kusy papíru a MC Country jako Rumcajsova bota a ta hořčice, no fuj. Hodil sem kámoąe na autobus a mě teď čeká hodina tuhnutí na nádraľí a pak kodrcání 3 a půl hoďky Pendolínem domů. Ach ta Hořčice, cítím ji jeątě v polovině cesty vlakem a celou dobu se mi z ní zvedá kýbl.
Kdyľ si to shrneme, byla to fakt vynikající párty, stín na ní vąak vrhá několik věcí. Kladem byl bezesporu zvuk, slyąet bylo vąechno a to skoro vąude, akorát se při nějakých tiąąích pasáľích ozýval hodně zvuk z vedlejąí stage. Hudebně byla tahle akce opravdu luxusní, to bez debat. Světla i lasery byly parádní, slabąí uľ to bylo s LEDpanely a plátny, kromě záběrů na DJ’s tam nic zajímavého nebylo. Co se týká pyrotechnické show, tak to nebyla show, těch pár prskavek umí pustit i batole a upéct světla plamenometem taky není ľádné umění, takľe tohle bylo spíąe zklamání. No hodně svou práci zanedbali uklízeči na WC, nebo» byl jsem kolem 10 na záchodě a vąude bylo brutálně nablito, byl sem na tom samém záchodě o 2 hodiny později a nic se tam nezměnilo, snad jen nablito bylo víc. Ceny na barech celkem uąly, aľ na ty bagety. Takľe kdyľ se na to podívám celkově, tak hlavně díky vystupujícím dávám párty 8/10. Jeątě taková perlička na závěr, opravdu nedokáľe více “zpříjemnit” ľivot neľ společensky velmi unavená persóna Slovenského původu, která vám do ucha půl hodiny prská, ľe Paul van Dyk je faąista a ľe je to pěkný hajzl, ľe jezdí furt jen do Čech a né na Slovensko. Mno to byl ale opravdu záľitek.
Fotografie do reportu poskytl Alexx, kompletní fotoreport najdete TADY.

Monika
Author: Monika

Komentáře nejsou povoleny.