TRANCE.CZ - Elektronická taneční hudba v ČR i ze světa.

ReklamaPERFECTO PRESENTS Paul Oakenfold – Another World

12.03.2002

Myslím, ľe není třeba se zde dlouze rozepisovat o tak známem Dji, kterým bezpochyby Paul Oakenfold je. Člověk, jeľ je legenda a průkopník taneční scény a jako jeden z prvních objevil ostrov Ibiza, coby skvělé místo pro pořádání párty akcí a zasadil se o roząiřování a pozdějąí nebývalý rozmach celé taneční scény. Vedle nespočet mixovaných výběrů, vytváření soundtracků k filmům, práci na několika vlastních projektech a hraním na velkých festivalech se řadí k těm nejvíce zaměstnaným Dj´s na světě. Kompilace s podtitulem Another World je první ze série Perfecto presents, kterou mixoval Oakenfold. Právě proto je nejstarąí a najdete na ní i pár skladeb z výběru Travelling. Neočekávejte tedy aktuální přehled jeho v současnosti nejoblíbenějąích skladeb, ale osvědčená jména jako jsou například:
Timo Maas, Max Graham, Salt Tank, Lost Witness, Jan Johnston, Dj Tiesto, Circulation atd.
Jeątě neľ se vrhnu na první disk, musím vám povědět o dvou zajímavých věcech. Tak zaprvé, v mixu jsou občas přidány navíc samply hlasů různého charakteru. Nepozorné ucho posluchačovo by dokonce některé z nich mohlo povaľovat za regulérní součást skladby. Je to celkem dobrý nápad, který celý mix jeątě více oľivuje a přidává uľ na tak dobré atmosféře a energii mixu. V téhle souvislosti mne napadá, ľe vlastně ani nevím jestli je tenhle mix záznamem ľivého vystoupení a nebo je speciálně připraven pro řadu Perfecto presents. Tipoval bych spíąe druhou moľnost. Tou druhou věcí je přítomnost skladeb z různých soundtracků (Bladerunner, Baraka, Insider). Pod větąinou z nich jsou podepsáni legendární Dead Can Dance. Jedna ze skladeb vlastně otevírá celé dvoj-cédéčko a je naprosto parádním úvodem. Opět musím tleskat, mistr Oakenfold je prostě parádní a jedinečný Dj a není tedy vůbec divné, ľe si ho jako předskokana brala na své turné i skupina U2.

Disk první, aneb melodie ze známých filmů obohatí mix !
Cédéčko nabírá ty správné rotace a k uąím doléhají první libozvučné tóny . Po prvním spuątění se můľe zdát, ľe jste si snad omylem zaměnili cédéčko za nějaké jiné, ale kdepak, to jen mistr Oakenfold rozjíľdí svůj mix skladbou od Dead Can Dance – The Host Of The Seraphim. Tato skladba legendární kapely, kterou v původní délce naleznete na soundtracku k filmu Baraka se dokonale hodí na začátek mixu. Navozuje tu správnou atmosféru očekávání, kam se mix bude ubírat a jak se bude vyvíjet. Nejradąi mám rád mix, který má jakýsi vývoj a není na něm “nasekáno” třeba třicet skladeb v délce pár minutek. U kompilací mapujících třeba celý rok nazpátek to chápu, ale u kompilací dj´s, kteří se jen chlubí kolik moc skladeb různých interpretů jejich mix obsahuje, mi smysl trochu uniká.
Po doznění dlouhých vokálů první skladby navazuje věc od Tone Depth – Majestic. V této skladbě vystupuje celkem jednoduchý rytmus se samplem ľenského hlasu a ani tato skladba není v mixu přílią dlouho. Perfektně je do ní vmixována třetí skladba, coľ je Chilled Eskimos – Take Me Away (Circulation Mix) a aľ po několikátém poslechu zjistíte, kdy se skladba začne přidávat a nespoléhejte na display přehrávače, protoľe číslo tři vám na něm naskočí aľ po dost dlouhé době co předchozí skladba dohrála. Přesněji to je po prvním přidaném samplu, ve kterém vám bude oznámeny názvy několika Amerických měst ve spojení slov perfecto radio. Po doznění vokálu “Take Me Away” se přidává daląí kousek v podobě skupiny Led Zeppelin – Babe I´m Gonna Leave You (The Quiver Mix). Ze začátku skladby se dokonce můľe zdát, ľe vokál zůstal úplně stejný jako v předchozí skladbě, ale nenechte se mýlit je jiný.
Ono je totiľ aľ neuvěřitelné jak Oakie dokáľe odhadnout náladu a vyznění skladby a skládá je k sobě jako nějako stavebnici a pracuje s nimi tak, jakoby byly přímo stvořené pro jeho mix.
The Quiver Mix je hodně povedený a čekejte různé efekty a bubínky v pozadí, vokál je dobře posazen a po tiąí pasáľi přijde i na jakési “ladění frekvencí”. Nějak tak, bych popsal tento efekt skládající se z vysokých tónů, hodně originální a zajímavé. Pochvíli nabíhají beaty a vrací se skladba i s vokálem.

Modleme se vąichni za lepąí zítřky.
Daląí na řadě je počin bývalého prodejce mobilních telefonů a tím není nikdo jiný neľ Timo Maas – Ubik (Dance Mix). Stejnou skladbu jste uľ mohli slyąet na i na výběru Travelling, ale zde je úplně zproątěna vokálu a tak naplno můľete vychutnat drsnějąí rytmus skladby. Ubik se vám buď svým drsným zvukem zalíbí a nebo se vám nebude vyloľeně líbit, nic jiného mezi tím. Sám si myslím, ľe Ubik je hodně nápaditá a jedna z nejlepąích věcí co Timo Maas udělal. Daląí věcí je dost naąláplá LSG – Into Deep a jak jiľ název napovídá bude se drľet spíąe v temných zvukových hlubinách, ani se pořádně nerozkoukáte a je tu daląí perla prvního disku. Max Graham – Airtight, tak tomuhle říkám inteligentní sound, úplně neuvěřitelná práce s melodii, která je zabalena do progresivního a propracovaného obalu. Vrstvení zajímavých zvuků vám při své gradaci a následovném “rozběhnutí” skladby vleze aľ do morku kostí. Já osobně bych tomuhle umělci předpovídal skvělou budoucnost. Pokud vydrľí ve své hudební produkci, kterou do teď prezentoval, tak by se moľná v budoucnu mohl stát tak slavným jako samotný Oakenfold. Neuniklo mi, ľe na vąech výběrech z řady Perfecto Presents je zastoupen nějakou svou skladbou a pravděpodobně bude i Oakenfoldův oblíbenec. Jen mne trochu mrzí, ľe jsem neměl moľnost slyąet kompilaci Tranceport 4, kterou Max Graham mixoval a na níľ má i několik svých vlastních věcí. Moľná větąina z vás ani neví, ľe první díl kompilace Tranceport, která byla vydána v roce 1998 mixoval sám Oakie. Pro mne to je stále jedna z nejlepąích kompilací mapující rozvoj trance scény, vľdy» jména jako Energy 52, Agneli & Nelson, Three Drivers On A Vinyl, Tilt vs. Paul Van Dyk, Sasha atd. mluví za vąe, určitě by si i tato uľ legendární kompilace zaslouľila pár řádků. Moľná někdy v budoucnu taky sepíąu menąí recenzi, vľdy» nezáleľí na době vzniku kompilace, ale na jejím obsahu a jak její hudba ovlivní scénu.

Věř mi, trance je vąude kolem nás
Daląím trackem je projekt Oakenfolda s názvem Planet Perfecto – Bullet In A Gun (Rabbit In The Moon Mix). Tuhle věc jsme opět mohli slyąet na novějąím Travellingu, takľe jediné co napíąu je, ľe je to zajímavým způsobem pojatý mix a zcela něco jiného neľ klasická verze, která je daleko více do trancu. Braccancio & Aisher – Darker je věc která otvírala druhý disk výběru Travelling a je to pohodička s klidným vokálem a propracovaným breakbeatovým spodkem skladby, zvláątě uspokojí majitele basových sluchátek.
Právě teď nastává okamľik, kdy Oakie přidává do svého kouzelného kotlíku obsahující vůbec ty nejlepąejąí ingredience trochu nového koření na dochucení v podobě druhé věci od Dead Can Dance – Sanvean. Pára nad kotlíkem vytvoří opojnou vůni, kdy se člověku aľ skoro zamotá hlava a je schopný jen vnímat dlouhé vokály této skladby. Podstatě to je jen takový malý odpočinek před daląím trackem, který je parádně do pomalé skladby přimíchán.
Oakenfold je bezpochyby mistrem svého řemesla a není se čemu divit, ľe se pravidelně drľí v prvních příčkách co se oblíbenosti dj´s na celém světě týče.
Navazuje tedy track s pořadovým číslem sloľeným ze dvou jedniček od Highland – No Way Out (Highland Mix) a jedná se o vokálovou skladbu s nijak moc zajímavým zvukem, ale to uľ je neřadě daląí vypečený kousek. Je to Max Graham – Bar None. Opět parádní skladba a perfektně odvedená práce. Pomalu začínám věřit tomu, ľe tenhle človíček snad ani průměrnou a natoľ ąpatnou skladbu ani neumí vytvořit, co kus to bonbónek. Ani poslední věc Sepia, kterou najdete na novém výběru Ibiza a nebo jeho Dead Sea Mix pro Conjure One – Redemption mě nevyvedly z přesvědčení, ľe je to opravdu člověk na pravém místě a svojí hudbu dělá parádně. Ve skladbě Bar None si vyloľeně hraje, oddaluje nastoupení “rozjezdu” skladby jak jen to jde a nájezd to je hodně povedený. Skoro je vám aľ smutno, ľe uľ skladba končí a ztrácí se v ozvěně, ale to jen proto aby mohla být vystřídána daląím trackem pocházejícím ze soundtracku.
Vangelis – Teras In Rain je skladba původně převzata z kultovnímu sci-fi filmu Bladerunner, můľete tedy čekat daląí klidnou pasáľ mixu, ale ne nadlouho, protoľe je tu poslední track prvního disku a to je Amoebaassassin – Piledriver (Grayed Out Summer Mix). Pod docela komplikovaným jménem se skrývá dost povedený muľský vokál a stále se vrstvící melodie. Celkově tenhle track dopadá hodně dobře a je parádní tečkou za prvním diskem.

Tak po ochutnání prvního pokrmu, který Oakenfold ukuchtil se můľeme vrhnou na chod druhý a jen letmý pohled do kotlíku značí, ľe se bude jednat opět o velkou dobrotu. Z prázdných obalů sloľek jeľ tvoří druhý chod se dají vyčíst jména jako Dj Tiesto, Lost Witness, Jan Johnston, Delirium a daląí.
Disk druhý, aneb hlavní tranceový chod !
První sousto z druhého chodu Oakenfoldovy kuchyně je věc se zasněným vokálem Jamez Presents Tatoine – Music. Zpočátku klidný, skoro aľ kolébající zvuk je přidáním beatu rozpohybován do sluąného rytmu tranceové skladby. Melodie tu má silnou pozici a to je jen dobře, protoľe vy si spokojeně hovíte a těąíte se na daląí lahodné pokrmy. Ty na sebe nenechají dlouho čekat, protoľe po daląím vloľeném ľenském samplu, tu je troąku násilně a znenadání druhá věc za níľ stojí Salt Tank – Eugina 2000 (Progressive Summer Mix).
Prostor v téhle věci byl věnován v první části předevąím piánu a jeho pohodové melodii. Později se přidá i vokál a jakoby vzletný sampl hlasu prohnaný efektním filtrem. Celkově to je daląí parádní věc se super mezihrou skládající se jen se samotného piánka.
Tento track střída věc od Lost Witness – Song To The Siren (Did I Dream) (Fable Mix).
Opět libózně namixováno a vy se jen oblizujete s kaľdým daląím soustem s duhového koláče který Oakenfold pro vás upekl. Jednoznačně velmi procítěný vokál této skladby vám zůstane v mysli. Někteří moľná najdou podobnost se skladbou Německého projektu Ratty (ex chudáci ze Scooteru). Je aľ neuvěřitelné jak někdo má odvahu splácat tak skvělou věc jakou Song To The Siren bezesporu je do slaboduchého rádoby trance kabátku Německé provience. Schválně by mne zajímalo kolik skladeb uľ podruhé nejmenované skupiny, je z jejich celkového počtu, jejich vlastních a zcela původních. Daląí voňavé sousto je Skope – Back & Front. Zdá se, ľe jsme se oprostili od lehkých pokrmů a dostáváme se k věcem, které nejsou tak lehké na zaľívání a kaľdý je hned tak napoprvé nepozře s chutí. To ale neznamená, ľe by byly ąpatné, jen si k nim musíte vztah vybudovat po několika opětovných ochutnáních. Ano, to je příklad právě téhle věci, s trochu tvrdąím zvukem neľ jsme měli moľnost ochutnat v předeąlých kouscích. Není zde nijak moc silná melodie, ale to dohání celkově hodně zajímavý zvuk a vyznění celé skladby.

Prostupuje mnou nevídaná energie.
U čísla pět je jedna s třeąniček koláče. Kdyľ se spojí perfektní producent se jménem BT alias Brian Transeau a zpěvačka obdařená sladkým a nádherným vokálem v podobě Jan Johnston a aby to celé jeątě nestačilo, tak to remixuje guru trance scény Dj Tiesto, tak je na světě věc, kterou by jste neměli minout. Mnozí uľ tuąí, ano je to věc Jan Johnston – Flesh (Dj Tiesto Mix). Jeden z nejpovedenějąích remixů co se celé kariéry Dje Tiesta týče. Neuvěřitelné jak dokáľe drľet posluchače v očekávání tak dlouho, aľ do druhé poloviny, kdy teprve se vąí silou mrątí hlavní melodii v ústrety vaąich sluchových orgánů a to s takovou silou, ľe jediné východisko je rozpohybování vaąeho těla v tanečních kreacích. Bravurně, někteří by mohli namítnout, ľe uľ je to přílią komerce, ale je to tisíckrát lepąí neľ někdy vyloľeně přehnané a monumentální nájezdy Ferryho Corstena.
Předeąlá skladba se ztrácí a je střídána klidným songem od Vangelis – Rachel´s Song.
Skladba ze soundtracku k filmu Bladerunnur a hlavně její vokály není asi třeba představovat. Asi větąina s vás ví o co jde a vlastně to samé platí i u daląí skladby v podání zpěvačky se jménem Lisa Gerrard – Sacrifice (soundtrack k filmu Insider). Musím chtě nechtě opět opakovat a vynáąet Oakenfoldovo mistrovství, jak dokáľe kombinovat nové taneční skladby se starąími legendárními nahrávkami a vytvářet tak tím nové (jiné) světy pro posluchače, do kterých by se stále rádi vraceli. Uľ jen mix mezi klidným songem a taneční věcí hovoří sám za sebe a neznám ľádné producenty a nebo Dje, kteří by s podobným tématem jen trochu koketovali.

Oakenfold – legenda taneční scény
Lost It. Com – Animal, to uľ je opět taneční věc s rovným beatem a efektem “prolétávání nekonečným tunelem”. Spolu s ľenským vokálem velmi energický track. Křik racků a nekompromisní mixování dává tuąit, ľe je na řadě uľ skoro poslední sousto výtečně dobrého koláče. Je to tak, tím předposledním je Blackwatch – Northsky.
Na Severní obloze lze zjistit, ľe hlavním motivem tu bude vrstvená melodie s rychlejąím rytmem, coľ s lehkým skoro nepostřehnutelným vokálem vydá na velmi příjemný track.
V krátké klidné mezihře se skřekotem racků uslyąíte naposled dodaný sampl ľenského hlasu a za malou chvíli je tu bohuľel poslední věc v podobě remixu na který je Dj Tiesto osobně nejvíc pyąný a sice věc Delirium – The Silence (Dj Tiesto remix).
Věc, která se zapsala zlatým písmem do kroniky trancu a jeľ se stala ve své době tune number one na ostrvě Ibiza je dokonalá nejen díky perfektnímu vokálu Sarach Mc Lachlan, ale taky díky parádní remixérské práci samotného Tiesta. Práce s melodii, skvělé načasování rozjezdu beatů a daląích spoustu věcí dělá neobyčejnou lahůdku. Myslím, ľe lepąí konec celého chodu jsme si snad ani nemohli přát.

Závěr
 :
Tak ten bude jednoduchý. Ten kdo má Oakenfolda rád si určitě nenechá ujít první z jeho dvoj-cd výběrů Perfecto presents, uľ jen proto aby měl sbírku kompletní a taky díky zajímavého spojení s filmovou hudbou známých filmů. Ostatní můľou mít výhrady, co se výběru skladeb týká vzhledem k tomu, ľe uľ je slyąeli na výběru Travelling. Coľ je pravda, ale musíme si uvědomit, ľe Another World byl vydán dříve a jak jsem se z vlastní zkuąenosti mohl přesvědčit, nebude lehké ho v Česku sehnat. Ke koupi jsem viděl pouze výběry Travelling a nový výběr Ibiza. Takľe pro fandy Oakieho nutnost, pro ostatní dle jejich uváľení a schopnosti výběr sehnat. Doufám, ľe je jasné, ľe jeho fandové mezi které se počítám si svojí cestičku vľdy najdou …

Tracklist
Cd 1:
01. Dead Can Dance – The Host Of The Seraphim – from the Baraka Soundtrack
02. Tone Depth – Majestic
03. Chilled Eskimos – Take Me Away (Circulation Mix)
04. Led Zeppelin – Babe I´m Gonna Leave You (The Quiver Mix)
05. Timo Maas – Ubik (Dance Mix)
06. LSG – Into Deep
07. Max Graham – Airtight
08. Planet Perfecto – Bullet In A Gun (Rabbit In The Moon Mix)
09. Braccancio & Aisher – Darker
10. Dead Can Dance – Sanvean
11. Highland – No Way Out (Highland Mix)
12. Max Graham – Bar None
13. Vangelis – Teras In Rain – from the Blederunner Soundtrack
14. Amoebaassassin – Piledriver (Grayed Out Summer Mix)
Cd2:
01. Jamez Presents Tatoine – Music
02. Salt Tank – Eugina 2000 (Progressive Summer Mix)
03. Lost Witness – Song To The Siren (Did I Dream) (Fable Mix)
04. Skope – Back & Front
05. Jan Johnston – Flesh (Dj Tiesto mix)
06. Vangelis – Rachel´s Song – from the Bladerunner Soundtrack
07. Lisa Gerrard – Sacrifice – from the Insider Soundtrack
08. Lost It. Com – Animal
09. Blackwatch – Northsky
10. Delirium – The Silence 2000 (Dj Tiesto Remix)
Oficiální stránky:
www.perfecto-fc.com

Monika
Author: Monika

Komentáře nejsou povoleny.