TRANCE.CZ - Elektronická taneční hudba v ČR i ze světa.

Reklama



Perfecto presents … PAUL OAKENFOLD – Ibiza

26.10.2001

Na toto dvoj CD jsem se celkem těąil, protoľe předchozí výběr od P.Oakenfolda – Travelling patří mezi mé zvláą» oblíbené a to díky různorodosti skladeb na něm vybraných a také díky bezchybnému parádně zapadajícímu mixu jednotlivých tracků. Větąina z nich byla tranceových a nebo alespoň měla takové náznaky. Musím konstatovat, ľe u tohoto nového výběru uľ to tak jednoznačné není a spíąe konec druhého CD se drľí v tomto směru, ale nepředbíhejme a podívejme se na celý výběr postupně.
CD 1 Netrpělivě vkládám první CD do přehrávače a uľ se to roztáčí první věcí, kterou je Nat Monday – Waiting (John Creamer remix). Tahle skoro desitiminutová věc je celkem příjemná, nikterak rychlá rozjezdovka s pohodovým muľským vokálem a jednoduąí melodií. Druhou stopu obsadila Jan Johnston se Superstar v Bill Hamel mixu. Od téhle dámy jsem uľ slyąel lepąí věci, neľ je tahle, ale i tak příjemná věcička pro poslech s parádními vokály. Trojku má skladba This Is Not A Breakdown od The Realm. Muľský hlas odříkávající text písně s minimem nápadu a jednoduchou přímou linkou, ale to uľ se tlačí daląí track, kterým je projekt Flash zastoupený na výběru hned dvakrát, na prvním CD skladbou Megatron. Taková temnějąí věc, pohybující se v dosti velkých hloubkách a s občasným problesknutím silně upraveného vokálu. Zkuąený posluchač uľ pozná, kdy se mixuje daląí věc, i kdyľ tento přechod je perfektně zvládnut. Jsou tu Elektronauts – Bumper v Plump DJ´s mixu. Tahle věc je uľ avízovaná na nálepce na přední straně obalu. Sluąně ąlapající věc se zajímavými efekty a přímo pulsující energii, která by vás měla připravit na skvělé Radiohead se skladbou Idioteque (ukázka). Je to můj úplně největąí favorit prvního CD a nevyhnu se pobroukávání spolu ze zpěvákem, paráda věc, kde jsou na pozadí sem tam různé přesmyčky a jiné efektíčky. Přecházíme na daląí věcičku a to je jediná čistá tranceovka prvního CD, nebojte se, na druhým CD jich je daleko víc.

Takľe ą»astnou sedmičku má věc Accadia – Into The Dawn v Ashtrax remixu. Parádní tranceovka, houpání na vlnách umocňuje zasněný vokál, mírně připomínající jednu věc z posledního alba Paula van Dyka, prostě a jednoduąe celková pohoda, není nic víc co dodat. Tak a teď tu máme jakoby duchařskou věc, aspoň tak mi připadají zvuky u skladby Maas Attacks (ukázka), od nikoho jiného neľ od Timo Maase. Prostě vysamplované zvuky z nějakých starých hororových filmů a doplněné o ľivou trubku či co to je. Překvapivá věc, která docela chytne, opravdu zajímavé a od tohohle DJ bych takovou skladbu nejméně očekával. Tahle věc získává cenu za největąí překvapení celé kompilace.
Předposlední věcí je Arena – Transit. Věc, která mě moc neoslovila, pořád minimálně se měnící rytmus který se časem rozplývá na monotoní ąeď. Jedinou pozitivní věc bych viděl v tom, ľe se na tuhle věc parádně namixovává poslední věcička, kterou je starąí, ale perfektní skladba od skupiny Prodigy – Narayan. Jak tuhle věc hodnotit, kdyľ větąina z vás jí zná a uľ se myslím dokonce objevila i na nějakém soundtracku. Dnes uľ klasika, která má rozhodně co říct dneąním rádoby hvězdám, které buď kopírují jiné a nebo později dokonce sami sebe … První CD na mě dělá docela nesourodý dojem, ale najde se na něm pár opravdu skvělých kousků, které by vám neměly ujít. Dohrálo první Cd a tak se vrhneme na druhé.

CD 2 Pouątím druhé CD, které uvádí skladba Different Signs od World Clique. Na úvod si myslím, ľe byla zvolena nijak vyjímečná skladba s táhlými tony, která měla za úkol pouze rozjet druhé CD a připravit vás na druhou skladbu od nikoho menąího neľ jsou Depeche Mode. Uľ slyąíte I Feel Loved a hned víte, ľe to je úplně něco jiného neľ originální verze. A máte pravdu, skladba je v parádním Danny Tenaglia´s Labour Of Love mixu, na který se dá celkem dobře tančit a hned si řeknete, jak málo stačí k dobrému remixu, jen zvolnit trochu tempo a hned se vám to líbí víc neľ originál. Co jsem slyąel, tak jednoznačně nejlepąí remix známé kapely z poslední doby, zajímavý filtr na hlasu zpěváka a daląí efekty dělají perfektní věc, kterou musíte slyąet. Na pozadí začínají nabíhat nenápadné bubínky a to uľ je daląí skladba. Je to Nilo – A Summer Song (Be My Friend) určitě vás hned chytne basová linka, k temným zvukům se postupně přidá muľský vokál, ze kterého si určitě budete pamatovat slova Be My Friend, v pozadí uslyąíte kvílení kytary, které dělají z celé skladby trochu ponurou věc a nutí vás přinejmenąím k podupávání nohou do rytmu. Pod daląím trackem je podepsaná zkratka AB/DC – The Feeling, schovává se za ní Dave Clark. Tahle záleľitost mi zde moc nesedí, jakoby houseová skladba s juchavým vokálem ke konci skladby a se stále se opakující melodii, která se zeslabuje a nebo zhlasuje na pozadí mne moc nebere.
Jeątě ľe zhruba po pěti minutách uľ tu je daląí věc. Opět známá kapela a skvělý remix přímo od Paula Oakenfolda (je to vlastně jediný remix od Oakenfolda na obou cédéčkách). To se mi zdá docela ąkoda, vzhledem k tomu, ľe na předchozím výběru měl několik věcí, a» uľ vlastních projektů a nebo remixů a ty byly hodně zajímavé. Pátým trackem jsou tedy U2 a Beautiful Day v Perfecto mixu, ze začátku nijak nápadná věc, která se ale ze začátkem vokálu stává velmi příjemnou záleľitostí. Je vidět, ľe mistr Oakenfold má cit pro kaľdý druh skladby, kterou remixuje.Vokál je tu pěkně posazen a rytmika ani menąí efekty vůbec nekazí celkový dojem skladby, naopak jí perfektně doplňují. Naposled jsem měl stejný pocit u remixu Deep Dish a skladby Dusted – Always Remember To Respect And Honour Your Mother, prostě skvěle odvedená práce. Track číslo ąest startuje tu pravou trancovou jízdu. Je to člověk, který mě zatím nikdy nezklamal, Max Graham. Zde má věc Sepia, která je od začátku celkem dost rozjetá s útrľkem samplu ľenského hlasu, kterého se později uľijete v celé jeho kráse. Propracovaný rytmus, který se po chvíli ztiąí a zklidní. A Právě v ten moment je čas na dlouhý vokál, který vás bude provázet celou skladbou. Velmi příjemná věc, nejvíce mi připomíná tvorbu BTýho a jeho vokalistky Jan Johnston, kterou mimochodem najdete na tomto výběru hned dvakrát. Asi tak po osmi minutách začíná daląí přechod na skladbu Deep Blue od projektu Nuclear Ramjet. Představte si tunel, kterým letíte, probleskující světla, příjemné teplo a vąude kolem slyąíte tuhle věcičku se zasněným motivem. Najednou vás z toho vytrhnou hutné basy a rytmika je zase stejná, jako na začátku skladby a něco vám říká ľe uľ se zase dere něco nového. No máte pravdu, protoľe začíná Flash – The Day After, po chvíli uslyąíte podezřele útrľky slov a uľ víte ľe se něco chystá. Začíná totiľ nabíhat parádní tranceovka, rytmus je super, prostě to parádně ąlape tak jak má. Tahle věc se mi líbí asi tak o padesát procent víc, neľ skladba na prvním CD od stejného projektu.
Jen je ąkoda ľe si to moc dlouho neuľijete, protoľe je tu Jan Johnston a Silent Words v Solarstone Vocal Mixu. Měl jsem moľnost slyąet promo vinyl v instrumentální verzi a musím se přiznat ľe s těmi vokály je to daleko lepąí, sem tam nějakej efekt aplikovanej na konec vokálu, který se různě překrývá atd. Není to vůbec ąpatná věc, ale předeąlé věci, jako třeba Sunblind (vznikla spoluprácí BTýho, Paul Van Dyka a Jan Johnston) se mi líbily víc. Nechyběl tam parádní vokál, hodně různých efektů a nových nápadů a hlavně ta pravá ą»áva do klubu, aby lidi pořádně roztancovala. Právě u Silent Words mi to trochu chybí, ale pojďme dál. Je tu daląí super skladba a to Insigma – Open Your Eyes (ukázka) v instrumental verzi. Asi nejlepąí trance z druhého CD, není co vytknout, paráda a nezbývá nic jiného neľ si to poslechnout znovu a znovu. Poslední věc je projekt PPK – ResuRection (ukázka) ve Space Club Mixu. Tahle věc vám bude určitě připomínat nějakou filmovou melodii, bohuľel jsem někam zaloľil booklet cédéčka, takľe nemohu dělat chytrého, ale určitě je motiv odněkud vypůjčený. Na konci skladby jsou slyąet hlasy hovořících rusky, takľe moľná tam někde bych hledal původ toho motivu. Tenhle track je prostě parádní tečkou nakonec.

Musím konstatovat ľe druhé CD se mi líbilo daleko víc a asi ho zvolím před pouątěním toho prvního, které se mi zdálo jako celek málo výrazné. A hodnocení, pokud Paula Oakenfolda znáte, dobře víte, ľe kdyľ si tuto kompilaci vyberete určitě neprohloupíte. Dostane se vám dlouhých mixů a zajímavých skladeb, které se hned tak neoposlouchají a čistě tranceové CD taky není to úplně pravé, občas to chce nějakou změnu. Moľná mě jeątě trochu mrzí, absence remixu a nebo i původní skladby od Dj Tiesta, kterému bylo na předchozí kompilaci věnováno dost místa. Parádní věc z poslední doby je třeba DJ Johan Gielen pres. Abnea s věcí Velvet Moods v Dj Tiesto search Of Sunrise remixu a nebo i nějaká věc z jeho alba.
Je vidět ľe Oakenfoldova hvězda stoupá vzhůru, kromě vydání této kompilace smíchal daląí CD pro řadu Voyage Into Trance, podílel se jednou skladbou na soundtracku k novému filmu Planeta Opic. Dokonce má hrát ve filmu, který je volným pokračováním kultovního filmu Human Traffic. Toto léto o něm dokonce uvaľovala agentůra Lighthouse, ľe by ho přivezla do Čech, ale nakonec zvítězil Laurent Garnier a sami víte jak to dopadlo …
Oficiální stránka Paula Oakenfolda: www.perfecto-fc.com
TRACKLIST:
CD1
1.Nat Monday – Waiting (John Creamer & Stephane K Mix)
2. Jan Johnston – Superstar (Bill Hamel Mix))
3. The Realm – This Is Not A Breakdown
4. Flash – Megatron
5. Elektronauts – Bumper (Plump DJs Mix)
6. Radiohead – Idioteque
7. Accadia – Into The Dawn (Ashtrax Mix)
8. Timo Maas – Maas Attacks
9. Arena – Transit
10. Prodigy – Narayan
CD2
1. World Clique – Different Signs
2. Depeche Mode – I Feel Loved (Danny Tenaglia Labour Of Love Mix)
3. Nilo – A Summer Song[Be My Friend] (Davoli\\’s Propane Mix)
4. AB/DC – The Feeling
5. U2 – Beautiful Day (Perfecto Mix)
6. Max Graham – Sepia
7. Nuclear Ramjet – Deep Blue (Remix)
8. Flash – The Day After
9. Jan Johnston – Silent Words (Solarstone Vocal Mix)
10. Insigma – Open Your Eyes (Instrumental)
11. PPK – ResuRection (Space Club Mix)

Monika
Author: Monika

Komentáře nejsou povoleny.