TRANCE.CZ - Elektronická taneční hudba v ČR i ze světa.

ReklamaRecenze alba Above & Beyond – Tri-State

14.03.2006

Projekt Above & Beyond tvoří trojice producentů Jono Grant, Paavo Siljamaki a Tony McGuiness. Posledně jmenovaný se přidal k první dvojici o něco později a společně pak zremixovali skladbu Chakra – Home právě pod názvem Above And Beyond v roce 2000. Následovaly daląí remixy pro takové umělce jako Dido, Britney Spears, Armin Van Buuren, Delerium nebo Ayumi Hamasaki. Komerčně nejúspěąnějąím remixem se stal remix pro song What It Feels Like For A Girl od Madonny, coľ byl pro Above And Beyond průlomový počin. Po vąech těchto remixech vyprodukovala tato trjice také velmi úspěąné vlastní vokálové počiny jako Far From In Love a No One On Earth, ale ani jednu z nich na jejich albu Tri-State nenajdeme. Členové Above And Beyond (kteří zahrají 31.3. v Brně na Vibrations, kam je pozval Vodafone) mají na svědomí i jiné projekty jako například Oceanlab, Aalto, Free State, P.O.S. nebo Tranquility Base. Ale pojďme se jiľ věnovat jejich aktulnímu debutovému albu Tri-State.
Album otevírá právě skladba nazvaná Tri-State. Má na albu funkci Intra, i kdyľ poměrně dlouhého. Tri-State je více neľ 4 minutová chill-outová skladba s opravdu nádherným piano motivem. Lepąí Intro jsem slyąel snad jenom na albu Freefall od Nu Nrg a jedná se o geniální Eclisse. V kaľdém případě skladba Tri-State nás opravdu navnadí na daląí poslech a dává na jevo, ľe by album mohlo být opravdu fantastické. To jestli tomu tak opravdu je se dočtete v daląích řádkách. Druhou skladbou je Stealing Time a jedná se o pomalejąí trance song. O vokály se postaral Richard Bedford, který nazpíval na tomto albu jeątě daląí tři skladby. Stealing Time je poměrně posmutnělá skladba s výbornou atmosférou, ale pravdou je, ľe Richardovi vokály nemusí úplně kaľdému sednout. Já osobně bych dal přednost spíąe instrumentální verzi této skladby. Následující skladba nese název World On Fire, která je o dost sviľnějąí neľ předchozí Stealing Time. V půlce songu se ozve hlavní melodie a také nasamplované ľenské vokály. Opět se nejedná o ľádnou euforickou skladbu, ale spíąe o smutnějąí song. Melodie není nikterak chytlavá, ale celkově se jedná o poměrně zajímavou skladbu. Po World On Fire uľ se ozívají první tóny obrovského hitu roku 2005. Air For Life snad vyhrála vąechny charts minulého roku, včetně hlasování posluchačů pořadu A State Of Trance. Osobně se celkem podivuji, proč se stala tato skladba takovým hitem. U mně to za minulý rok vyhrála skladba Love Theme Dusk od Mike Foyle. Ale pravdou je, ľe Air For Life je kvalitní dílko na kterém Above And Beyond spolupracovali s Andy Moorem. Andy se postaral o naąláplý spodek skladby s velmi výraznou basovou linkou. Melodie je velmi zasněná a velmi příjemně se poslouchá. Jediným ruąivým elementem jsou pro mě v této skladbě vokály, ale to je spíąe věc vkusu. Následuje skladba Can´t Sleep, která je opět zase o něco sviľnějąím počinem. Can´t Sleep je velmi typickou skladbou pro Above And Beyond. Melodie je opravdu velmi vydařená a má opět spíąe melancholický nádech. I přesto, ľe vokály v podání Ashley Tomberlin nejsou vůbec ąpatné, více bych si skladbu vychutnal v instrumentální verzi. Skladba Hope je jedna z mála na tomto albu, která obsahuje poměrně optimisticky laděnou melodii doplňenou o nasamplované vokály. Hope je velmi vydařená skladba, která mě chytla hned na první poslech. Sedmou v pořadí je skladba Liquid Love s vokálama od Richarda Bedforda. Liquid Love je parádní atmosferická skladba, kterou kazí jen jedna jediná věc a to jsou právě Bedfordovy vokály. V tomto případě se opravdu do skladby nehodí a dokonce si troufám říci, ľe vokály v této skladbě zní téměř příąerně. Opravdu velká ąkoda. Následující skladbou je In The Past a podobně jako u Tri-State o ní lze říci, ľe je to opravdu geniální ambientí dílko s tentokrát epicko-dramatickým nádechem.

Na tento skvost navazuje aktuální hitovka Alone Tonight s vokálama Richarda Bedforda. Alone Tonight je rozhodně nejkomerčnějąí skladba z celého alba a spíąe neľ na tranceové akce se hodí na diskotékové parkety pro teen-agery. Skladba je to poměrně chytlavá a ve svém ľánru, kterým je dance/eurotrance rozhodně vyniká. Na vinylech a maxisinglu s necházejí jeątě remixy od Ronski Speed a Mathew Dekay. Desítku má chill-outová skladba Good For Me s vokálama od Zoe Johnston. Celkově skladba aľ přílią nápadně připomíná Enyu. Melodie je opradu nádherná, vokály jsou velmi emotivní a přílią v tomto případě skladbu nekazí, ale jsou aľ přílią ubrečené. Jedenáctou skladbou je For All I Care a dala by se zařadit do melodického progressive house/trance. Ale vokály Richarda Bedforda přibliľují tuto skladbu blíľe spíąe k pop music. Nejedná se rozhodně o úplně ąpatný počin, ale skladba mě nijak zvláątě nezaujala. To ale vůbec neplatí pro dvanáctou Indonesia, která je zcela bezpochyby nejlepąí skladbou z alba, pokud tedy nepočítám Intro a přechodovou In The Past. Indonesia je breakbeatová balerická skladba se skvělou melodií i atmosférou, při jejímľ poslechu nás neruąí ľádné vokály. Poslední skladbou na albu je ambientní Home, kterou nazpívala zpěvačka Hannah Thomas. Melodie je velmi pěkná a vokály jsou také tentokrát velmi vydařené, i kdyľ je pravda, ľe i bez nich by byla skladba výborná.
Hodnocení: Je to trochu paradoxní, ale na tomto albu mě nejvíce zaujalo Intro Tri-State, krátká ambientní In The Past a také parádní Indonesia. Zbytek velmi zaostává za těmito skladbami. Na můj vkus je na albu aľ přílią mnoho vokálů a to dělá z tohoto alba aľ přílią komerční, skoro aľ popové album jehoľ hlavním úkolem je zaujmout co nejąirąí spektrum posluchačů. Album je to poměrně rozmanité a obsahuje různé ľánry, ale ani přesto bych osobně albu nedal více neľ 7 bodů z 10, ale mám-li být více objektivní musím jeden bod přidat, takľe album si vyslouľilo solidních 8/10 a doporučit ho mohu přdevąím milovníkům vokálů. Ti kteří vokálům přílią neholdují z alba rozhodně nadąení přílią nebudou.
Tracklist:
01. Above & Beyond – Tri-State (4:11)
02. Above & Beyond – Stealing Time (7:11)
03. Above & Beyond – World On Fire (4:44)
04. Above & Beyond – Air For Life (with Andy Moor) (7:27)
05. Above & Beyond – Can’t Sleep (7:23)
06. Above & Beyond – Hope (4:28)
07. Above & Beyond – Liquid Love (6:42)
08. Above & Beyond – In The Past (2:28)
09. Above & Beyond – Alone Tonight (6:23)
10. Above & Beyond – Good For Me (5:42)
11. Above & Beyond – For All I Care (5:50)
12. Above & Beyond – Indonesia (5:01)
13. Above & Beyond – Home (7:12)
Datum vydání: 6. března 2006
Label: Anjunabeats
®ánr: Eurotrance, Trance, Chill-out
Celkový čas: 74:47
Celkové hodnocení: 8/10

Monika
Author: Monika

Komentáře nejsou povoleny.