TRANCE.CZ - Elektronická taneční hudba v ČR i ze světa.

ReklamaRecenze alba Airwave – Touareg

11.05.2008

Při pohledu na diskografii belgického producenta a DJe Laurenta Véronneze alias L-Veeho čítající přes 40 různých pseudonymů a projektů a mnoľství skladeb, jejichľ počet pomalu připomíná letopočet, by se mohlo zdát, ľe tenhle člověk snad ani nemá čas jíst. A moľná ani nejsem daleko od pravdy, srovnání jeho fotografií tak před pěti lety a dnes hovoří za vąe. Nejdůleľitějąí a nejznámějąí ze vąech L-Veeho projektů byl vľdy Airwave, pod kterým v minulosti vydal dvě alba – Believe z roku 2002, ke kterému o dva roky později vyąla o daląí CD roząířená verze I Want To Believe, a téměř legendární trojdiskové Trilogique z roku 2006.
Kromě nich má ovąem Laurent na kontě jeątě celou řadu daląích desek v rámci svých četných projektů – jmenovitě to jsou A New Beginning z roku 2005, které nahrál spolu se svým dlouholetým par»ákem DJ Firem, s nímľ tvoří duo Fire & Ice, dále PastPresentFuture pod aliasem Nova z r. 2006, loňské Evolution Revolution spolu s Marnixem B pod jménem Antidote, v rámci projektu Planisphere, na kterém spolupracuje s Georgem Petkidesem, to jsou Lektrophony z r. 2004 a Solarism z r. 2007 (vzápětí následováno doplňkovými Remix Edition, Hybrid Edition a Solarized). V prosinci loňského roku vyąlo 1 + 1 = 3 pod jménem Lolo, hned v únoru následované Aviateurem od Cape Town, které tvoří spolu s Ferry Taylem. Od té doby uběhly sotva tři měsíce a uľ tu máme daląí album – tentokrát pod hlavním projektem Airwave – nazvané Touareg, jehoľ recenzi vám nyní přináąíme. Narozdíl od posledních dvou zmíněných alb, která obsahovala převáľně uľ dříve vydané skladby a jen pár novinek, jde tentokrát o plnohodnotnou desku, i kdyľ se dočkáme i několika starąích tracků, ovąem v novém kabátku. Album vyąlo 6. května na labelu Bonzai Trance Progressive buď v digitální nebo dvoudiskové CD podobě. Je nemixované a vąechny skladby jsou v plné délce, coľ bylo předem z Airwavovy strany avizováno. Nyní se uľ ale podívejme na skladby samotné.
Album otevírá tajemná zvonková melodie skladby Notice Of Eviction (ukázka), ke které se zanedlouho přidávají nasamplované dechové nástroje a smyčce. V tuto chvíli je uľ jasné, ľe tato skladba nemá s trancem moc společného, jde v podstatě o elektronickou klasickou hudbu. Povedená epická orchestrální melodie je střídavě doplňována klasickými bicími nástroji a elektronickým lámaným beatem. Kdyľ jsem toto dílo slyąel poprvé, ani se mi nechtělo věřit, ľe jeho autorem je opravdu L-Vee, protoľe v rámci trancu se takto originální kousek opravdu moc často neslyąí. Přestoľe je skladba dlouhá pouze pět a půl minuty, funkci intra splnila víc neľ skvěle. Následující skladba uvedená orientálním ľenským vokálem je uľ ovąem regulérní trance. Punjabi Child, jak zní její název, obsahuje typický Airwavův rukopis, ovąem kromě zmíněného vokálu, který se jeątě několikrát v průběhu tracku objeví, na ní není nic extra zajímavého, melodie je trochu nudná a celkový sound nemá moc ą»ávu. Následuje Sunshine In Your Heart, coľ je velmi překvapivě vokální skladba. Moľná se divíte, na tom, ale vězte, ľe za celou svou desetiletou kariéru má Laurent na kontě snad jediný track se standardně zpívaným vokálem a to The Promise I Made z alba Trilogique, ve kterém se stejně ale stále opakovala jen jedna věta, a najednou na nás vychrlí plnohodnotnou vokálovku! Nečekejte ale nějaké cheesy zpívánky, kterými nás zahlcují někteří populární producenti. Zpěv, o který se postaral černoąský gospelový zpěvák Didier Likeng nemá v trancu obdoby. Jeho velmi osobitý hlasový výkon se mi zpočátku moc nezamlouval, ale časem jsem mu postupně přiąel na chu». Instrumentální část skladby má tech-trancový nádech, který se naplno projeví po breakdownu, kdy je buildup ukončen podivně ostrým přechodem na vrzací techy pasáľ, která uľ ale nepřinese kromě několika vokálových partů nic moc nového. Celkově má skladba velmi originální nápad, který bohuľel nebyl dotaľen úplně do konce. Čtvrtá skladba začíná chrastěním, které vzniklo, věřte tomu nebo ne, nahráním třesení krabičkou Tic Tacu. Název Candy Of Life tedy není vůbec překvapivý. Zbytek skladby ovąem uľ není ničím zvláątním zajímavý, ani lehce vrzavá basovka ani melodie mě moc nezaujaly. Nutno jeątě podotknout, ľe poslední dvě jmenované skladby v brzké době vyjdou jako první singl, na kterém bude Sunshine In Your Heart doplněna o Radio Edit a nový mix zvaný Club-A-Dub a Candy Of Life o Andyho Tau Remix.
Daląí skladba začíná mnohem energičtějąím a tanečnějąím beatem, který po chvíli přeruąí domorodý africký zpěv černoąského zpěváka Coky doplněný o chytlavou a hravou melodii, která se postupně rozvíjí a nabírá na síle. Breakdown patří Cokovu halekání, které vzápětí následuje podobně jako v Sunshine In Your Heart prudký střih na vrzací techy pasáľ. Chápu, ľe Airwave chtěl své skladby troąku přitvrdit pro ľivá hraní, ale takovéhle ostré skoky podle mě kazí kontinuitu skladby. Druhý breakdown je následován uľ trochu standardnějąí gradací a dlouhou melodickou pasáľí. Coka’s Song, jak zní název tohoto jedenáctiminutového tracku, má docela velký potenciál být hitem. Následující skladba s docela zvláątním názvem Mind Repair Centre je podobně energická, obsahuje výraznou epickou melodii a opět je buildup po breakdownu následován techy pasáľí, která sama o sobě zní docela originálně a svěľe, ale opět mi trochu vadí ten ostrý přechod na ní. Jinak tu nemám co vytknout, i na ľivo bude tento track fungovat výborně. Urban Touareg (ukázka), svým způsobem titulní track alba, se vyznačuje sluąně ąlapajícím spodkem a zasekávanými vokály podobnými jako ve skladbě Alizé z Planisphere alba Solarism. Mohutná basovka postupně vygraduje, aby byla následována breakdownem vyplněným ľenským operním zpěvem, na který parádně plynule naváľe opravdu pekelná jízda! Po zvukové a melodické stránce tohle dílo sice není zas tak oslnivé, ale dohromady dává smysl a energie má opravdu na rozdávání. Jednoduąe killer track! V Mahebourg Expressu se znovu setkáváme s Cokou, i kdyľ oproti jeho prvnímu songu je toto uľ spíąe jen slabý odvar. Po breadownu přijde obligátní vrzání, i kdyľ v tomto případě je uľ trochu přehnané a k zbytečně zastiňuje upliftingovou melodii ve stylu L-Veeho aliasu Lolo. Celkově skladba působí docela nekonzistentně, coľ je ąkoda. První disk zakončuje Batignolles Blues, na kterém se podílel Ludovic Meyer, coľ není nikdo jiný neľ L-Veeho par»ák Ferry Tayle z projektu Cape Town. V tomto případě ovąem nepomáhal s produkcí jako takovou, ale hraje tu na saxofon, coľ ač nejsem zrovna fanda jeho zvuku, je dost zajímavý nápad a celý breakdown se poslouchá hezky, bohuľel zbytek skladby je trochu nudná vrzačka bez nějakého zvláątního nápadu.
Druhé CD téměr celé patří předělávkám starąích Airwave tracků. První z nich je Save Me 2k8. Přestoľe originální verze nikdy nepatřila k mým nejoblíbenějąím Airwave trackům, jde o jednu z největąích jeho klasik a nová verze mu rozhodně nedělá ostudu, moľná také proto, ľe se od něj zásadně neliąí. Spíą jde jen o update zvuku k do současného Airwave stylu, plus je na začátek skladby dosazeno asi minutové atmosférické intro. Above The Sky 2k8 je také původní verzi docela podobná, sound je “zelektrizován”, ovąem tu obligátní vrzací pasáľ si mohl Mr. Véronnez tentokrát odpustit. ©patný rework to sice není, ale Original mix a Remix z alba Believe mi přijdou mnohem ľivějąí a energičtějąí. Daląí v pořadí, The Division Bell 2k8 se rozjíľdí aľ děsivě tvrdě, techy riff objevivąí se po první minutě obavy stupňuje, nakonec se ale ukáľe, ľe mohutný beat skvělé melodii originálu sluąí, dokonce nepřijde ani ľádné zbytečné vrzání, přesto se mi původní verze líbí o něco víc. Následující track jménem Sunday Dark Firma (ukázka) není reworkem, nýbrľ mashupem starąích skladeb a to hned tří – z názvu je jasné, ľe jde o Sunday Break (konkrétné jeho Beat mix), ze kterého si půjčuje hlavní melodii, techy pasáľe a nějaké daląí samply, Alone In The Dark, ze které je tu celá hlavní melodie, a Terra Firmu, kterou tu ovąem není slyąet skoro vůbec, maximálně tak její těľkou basovku. Přestoľe jde jen o spojení starých skladeb, které moc nového nepřináąí, jde o velmi povedený kousek, melodie Sunday Breaku a Alone In The Dark do sebe pasují naprosto dokonale.
©estý track druhého disku nese název Lightspeed 2k8 a poměrně klidný originál obléká do rychlejąího a energetičtějąího kabátu. Ovąem vzhledem k tomu, ľe jsem z původní verze nikdy nebyl nijak zvláą» uneąený, tak ani nový rework mě moc nebaví. Neurazí, ale ani nenadchne. To samé lze říct i o Sky Blues 2k8, která přepracovává klidný a melodický originál do poměrně nezajímavého bolierovského tech-trancu. Poslední předělávkou v pořadí je Angelica (Sagittaire Remix). Sagittaire je nový Laurentův alias, pod kterým vydal koncem loňského roku album jménem 60, které ovąem díky prakticky nulové propagaci neveąlo ve známost. Podobně jako toto album je i remix Angelicy pojatý v progressive housovém duchu a je docela povedený. Kdyľ uľ by se zdálo, ľe nás chce Airwave ke konci alba ukolébat, přichází menąí ąok. Sviľný lámaný beat, zběsilý pokřik novozélandského ragbyového týmu a ohromně veselá a euforická melodie vás prostě dostanou! Haka For Peace (ukázka) je pravděpodobně nejstarąí skladba alba (Airwave ji hrál jiľ loni v létě na svém vystoupení v Bratislavě) a troufám si říct, ľe i nejlepąí.
Závěr:
Přestoľe Touareg obsahuje několik slabąích skladeb jako Batignolles Blues a Candy Of Life, některé reworky klasik jsou trochu zbytečné a aľ moc často se L-Vee uchyloval k tendenčnímu vrzání, které navíc větąinou uváděl poněkud podivným způsobem, stále je to album plné originálních a v trancu nevídaných nápadů. Sice se ne vľdy podařilo je dovést do úplně ą»astného konce, ale skladby jako Coka’s Song, Mind Repair Centre, Urban Touareg a Haka For Peace jsou důkazem, ľe i dnes lze dělat trance originálně a kvalitně bez zbytečného uchylování se k popu. Sice album nedosahuje kvalit skvělého Trilogique či dokonce geniálního Solarismu, stále ale jde o jednu z nejlepąích desek poslední doby.
Celkové hodnocení: 8/10
Tracklist:
CD1:
1. Notice Of Eviction (05:22)
2. Punjabi Child (10:05)
3. Sunshine In Your Heart (08:17)
4. Candy Of Life (09:00)
5. Coka’s Song (11:07)
6. Mind Repair Centre (07:47)
7. Urban Touareg (Vocal Mix) (08:19)
8. Mahebourg Express (08:38 )
9. Batignolles Blues (08:30)
CD2:
1. Save Me 2k8 (09:47)
2. Above The Sky 2k8 (07:38 )
3. The Division Bell 2k8 (08:35)
4. Sunday Dark Firma (08:46)
5. Lightspeed 2k8 (09:17)
6. Sky Blues 2k8 (08:47)
7. Angelica (Sagittaire Remix) (10:25)
8. Haka For Peace (08:29)
Celkový čas: 2:28:49
Datum vydání: 6.5.2008
Label: Bonzai Trance Progressive

Monika
Author: Monika

Komentáře nejsou povoleny.