TRANCE.CZ - Elektronická taneční hudba v ČR i ze světa.

Reklama



Recenze alba Airwave – Trilogique

08.02.2006

Projekt Airwave má na svědomí belgický producent Laurent Véronnez nebo také L-Vee. Vystupuje pod celou řadou různých pseudonymů jako Antidote, Planisphere, Green Martian nebo Blue Velvet, ale jeho hlavním projektem byl vľdy Airwave. První singl pod Airwave se jmenoval I Want To Believe, který vyąel v roce 1998 na Bonzai Trance Progressive. Následovaly daląí úspěąné singly jako Alone In The Dark, Save Me, Lightspeed či poněkud tvrdąí Another Dimension. V roce 2002 vydal své první Airwave album s názvem Believe. O více neľ rok později vyąlo toto album znovu pod názvem I Want To Believe a obsahovalo jeątě CD2. Z tohoto alba vznikly daląí hity jako When Things Go Wrong nebo Lady Blue. Neuběhla přílią dlouhá doba a L-Vee nám servíruje daląí album s názvem Trilogique. A tentokrát je to pořádná porce, jelikoľe se jedná o 3CD. Kaľdé CD má svou atmosféru. První je zaměřeno na melodičtějąí trance, druhé na progressive trance/house a třetí obsahuje chilloutové a lounge opusy. Pojďme se tedy na tyto tři světy podívat. Nebudu se přílią dlouho rozepisovat o jednotlivých skladbách, vzhledem k tomu, ľe jich je opravdu mnoho.
CD1 – Jak jsem jiľ psal, toto CD je zaměřeno na melodičtějąí trance, ale v ľádném případě nečekejte nějaký euforický uplifting trance, nebo snad cheesy trance. Album otevírá jakési mini-intro, na které velmi ryhle naváľe skladba Sky Blues (Icarus Mix). Musím říci, ľe L-Vee nemohl snad volit jako úvodní skladbu lépe, protoľe Sky Blues je oprvadu parádní (ukázka), poněkud pomalejąí trance skladba s velmi zasněnou melodií, opravdová nádhera. Druhá skladba Hello Sunshine (Magical Dub) jako jediná z celého alba obsahuje vokály. Jedná se o muľské vokály, ale jsou různě poupraveny a filtrovány. Tato skladba je pravděpodobně potencionální daląí singl. Rozhodně se nejedná o ąpatný počin, ale přeci jenom mně osobně přílią nezaujala, není přílią napáditá. Na třetí skladbě s názvem Angelicaspolupracoval L-Vee s Markusem Schulzem a výsledný počin je aľ přílią nápadně podobný sklabě od Holden & Thomson – Nothing 93 (Returning Mix). Je jasné, ľe se oba producenti nechali touto skladbu inspirovat. Daląí v pořadí je Sunday Break (ukázka). Jak uľ název napovídá, jedná se o break trance. Tato skladba má skutečně díky své tajemné melodii velmi mrazivou atmosféru. Takové tracky já osobně zboľňuji a Sunday Break se zařadila mezi mé největąí favority na tomto albu. Daląí track s názvem Terra Firma je spoleąný počin Antidote a Airwave. Antidote tvoří dvojice L-Vee a Mranix B. Skladba se zpočátku tváří poměrně progressivně, ale brzy se objeví melodie, která je opět spíąe temnějąí a zasněná. Následuje track Higher And Higher, který hned od začátku nabere docela sluąné obrátky a je přeci jen o něco agresivnějąí neľ předchozí tracky. V breakdownu se ozývá velmi pěkná melodie, ale ta se záhy vytratí a track se opět vrátí do své agresivní aľ skoro hardtranceové podoby. V pořadí sedmá skladba People Just Dont Care je moje vůbec nejoblíbenějąí skladba na celém albu (ukázka). Markus Schulz jí hraje uľ od léta minulého roku. Koncem roku jí začal hrát i Armin a daląí Dj´s. Tato skladba je prostě přenádherný nekončící tranceový opus od začátku aľ do konce. Melodie je opravdu skvostná, skoro aľ slovy nepopsatelná. Následuje dvojice skladeb s názvy Summer In a Summer Out. Summer In je spíąe pozitivní energií nabitá trance skladba, kdeľto Summer Out je spíąe melancholičtějąí záleľitost. Oba trakcy jsou velmi pěkné melodické počiny. Desátou skladbou je The Promise I Made, kterou L-Vee sloľil společně s Johnem O´Birem. Je to velmi povedený song s pěknou, poměrně chytlavou melodií. Na závěr CD1 si pro nás L-Vee připravil opravdovou lahůdku. Jedná se o mashup dvou skladeb z předchozího alba Believe. When Things Go Wrong 2005 Meets Sunspot 2005 je dohromady více neľ 14 minutový track. První část patří nové verzi When Things Go Wrong a druhá zase nové verzi Sunspot 2005. Oba tracky jsou nabité pozitivní energií a jsou velmi emotivní aľ euforické. Rozhodně nejmelodičtějąí počin z tohoto alba. První CD je za náma a bylo opravdu téměř aľ geniální.
CD2 – Před poslechem tohoto CD jsem měl trochu obavy, aby se nejednalo o více neľ hodinu nudných progressivních tracků. Ale mé obavy byly zbytečné. Rovnou prozradím, ľe toto CD je sice velmi odliąné od prvního. Jsou na něm daleko temnějąí a progressivnějąí záleľitosti, ale rozhodně Vás nebude nudit a některé songy obsahují i melodie. CD2 otevírá opět intro, které nám oznamuje, ľe nás čeká 74 minut dlouhá progressivní episoda. První track Infusion je zpočátku velmi zasněný a vypadá velmi nadějně, ale nakonec se ľádné melodie ani ľádného zajímavého motivu nedočkáme. Zajímavějąí je track Appletonz, který se řadí do ľánru break progressive (ukázka). Obsahuje i velmi dobrou melodii, která mě chytla hned na první poslech. Třetí v pořadí 8Bitz je opravdu velmi deep progressive skladba, která mě osobně přílią nezaujala. Daleko lépe je na tom Close Encounters, která obsahuje velmi pěkný motiv, který se stále dokola opakuje, přeruąí ho jen velmi podařený breakdown. Následující Ubiquity povaľuji za nejpovedějąí skladbu na CD2 (ukázka). Má velmi zvláątní a také velmi chytlavou melodii, která mě také, stejně jako u předchozího tracku, dostala hned na první poslech. ©estou v pořadí s názvem Mice sloľil L-Vee splolečně s Ozgurem Canem. Zpočátku je tato skladba hodně deep, ale časem se objeví docela povedená melodie. Tuto skladbu uľ poměrně dlouho hraje ve svých setech Markus Schulz. Buzzer je poněkud rychlejąí záleľitost s velmi výraznou, ale přitom jednoduchou melodii připomínající nějaké vyzvánění mobilu :-). Skladba Hardtek je, jak uľ název napovídá, poněkud tvrdąí a hodí se spíąe do klubů, na domácí poslech není přílią určená, neobsahuje vůbec ľádnou melodii. Následující dva tracky povaľuji za vůbec nejslabąí pasáľ z celého troj-alba. Progressive Agressive je nejnovějąí Airwave singl, coľ je velmi překvapující. Není divu, ľe se tento singl vůbec nechytil a stal se v podstatě propadákem. Stále dokola opakující se hláąka Progressive Agressive je pravdu doslova ubíjející a celkově je tento track opravdu jedna velká nemelodická nuda. Ani poslední track z CD2 na tom není o moc lépe. Ping Pong je spíą experimentální záleľitost. Lehce mi to připomíná Mr. Oizo – Flat Beat. Máme za sebou CD2, které bylo, snad jen kromě posledních dvou tracků, také velmi kvalitní.
CD3 – Čeká nás téměř hodina chill-outové hudby. První song Bellytown je velmi pomalý a také poměrně dost deep. Beam mě zaujal podstatně více, velice se mi líbí melodie, která je opravdu nádherná. Celý track zní velmi futuristicky. Opravdová paráda. Třetí Sleep Alone je poněkud sviľnějąí chill-outový kousek a obsahuje dokonce typickou Airwave tranceovou melodii (ukázka). Moľná se časem dočkáme nějaké trance podoby této sakldby. Následující skladba Gong Zu je opět o něco pomalejąí, obsahuje poměrně výrazné beaty a basová linka připomíná spíąe jazz. Gong Zu je poměrně zasněný track, který obsahuje opravdu prapodivné zvučíky. Daląí skladba má opravdu zvláątní název 80211GOD. Za tímto tajemným názvem se skrývá sviľnějąí záleľitost. Spíąe bych tuto skladbu řadil mezi breaks progressive neľ do chill-outu. Skladba mi připomíná některé songy z alba Sashy – Airdrawndagger. CCCP Genius, to je název daląího chilloutového opusu, tentokrát velmi futuristického s velmi pěknou melodií. Space Beans je daląí skladba, která by se spíąe dala zařadit do breaks progressive. V breakdownu je nám naservírovaná opět velmi pěkná melodie, která poté pokračuje aľ do konce tracku. Předposlední Faux Semblant je nejrychlejąí skladbou z celého CD3 a pravděpodobně i z celého alba. Také se jedná o breakbeatovou záleľitost se zajímavou originální melodií. Ke konci se objeví i klavír a celé to zní moc dobře. Na závěr celého alba si na nás L-Vee ponechal titulní track celého alba, tedy track s názvem Trilogique. A je to opravdu zakončení jak se patří (ukázka). Trilogique je ze vąech chill-outových tracků rozhodně nejmelodičtějąí, nejemotivnějąí a také nejpozitivnějąí. Ani CD3 v podstatě není co vytknout, v podstatě neobsahuje ľádné nudné pasáľe.
Na závěr si neodpustím trochu toho srovnání. Kdyľ totiľ srovnám toto album například s posledním albem Armina nebo Tiesta, je znát podstatný rozdíl. Rozdíl je v tom, ľe například Arminovo album Shivers má hlavně zaujmout co pokud moľno největąí spektrum posluchačů a také je děláno za účelem vydělat co největąí moľnou sumičku. Album Trilogique je přesným opakem. Z alba je cítit, ľe vąechny tracky jsou dělané od srdce a nesnaľí se zaujmout kde koho lacinými vokály či snad komerčními tracky. Vąechny tracky na albu jsou v podstatě tranceové opusy a ani jeden se, by» je na vteřinku, nesnaľí tvářit komerčně. Přestoľe na tomto troj-albu je jedna slabąí pasáľ, a to je podle mně závěr druhého CD, tak dát známku niľąí neľ 10/10 by byl hřích. Toto album povaľuji za jedno z nejlepąích trance alb v historii a řadím ho mezi takové velikány jako je třeba Sasha – Airdrawndagger.
Hodnocení:
CD1: 10/10
CD2: 9/10
CD3: 9/10
Tracklist:
Disc 1:
01. Airwave – Sky Blues (Icarus Mix)
02. Airwave – Hello Sunshine (Magical Dub)
03. Airwave Feat Markus Schulz – Angelica
04. Airwave – Sunday Break
05. Airwave Feat Antidote – Terra Firma
06. Airwave – Higher And Higher
07. Airwave – People Just Don’t Care
08. Airwave – Summer In
09. Airwave – Summer Out
10. Airwave Feat Jon O’Bir – The Promise I Made
11. Airwave Vs Rising Star – When Things Go Wrong 2005 Meets Sunspot 2005 (Bonus Track)
Disc 2:
01. Airwave – Intrusion
02. Airwave – Appletonz
03. Airwave – 8Bitz
04. Airwave – Close Encounters
05. Airwave – Ubiquity
06. Airwave Feat Ozgur Can – Mice
07. Airwave – Buzzer
08. Airwave – Hardtek
09. Airwave – Progressive Agressive
10. Airwave – Ping Pong
Disc 3:
01. Airwave – Bellywood
02. Airwave – Beam
03. Airwave – Sleep Alone
04. Airwave – Gong Zu
05. Airwave – 80211GOD
06. Airwave – CCCP Genius
07. Airwave – Space Beans
08. Airwave – Faux Semblant
09. Airwave – Trilogique
Celkový čas: 206:33
Datum vydání: 10.03.2006
Label: Banshee Worx

Monika
Author: Monika

Komentáře nejsou povoleny.