TRANCE.CZ - Elektronická taneční hudba v ČR i ze světa.

ReklamaRecenze alba Believe od 4Strings

02.08.2003

Pod přezdívkou 4 Strings (4 struny ~ basa) se skrývá holandský dj, remixér a producent Carlo Resoort, dříve známý jako Taska, Topcat, Square, nebo Carlos. Jeho prvním úspěchem byl britský track Alena – Turn it Around. Jako 4 Strings vydal nejdříve song Day Time a poté naprosto prvotřídní vocal-trancový singl Take Me Away (Into The Night), který 4 Strings proslavil mezi trancery a dokonce se objevil i na mix-albu Paula van Dyka Politics of Dancing. Následoval daląí vysoce kvalitní singl Diving obdařený výtečnými remixy a jeho nejnovějąí trhák Let it Rain má ve svém kufříku i samotný Armin van Buuren. 4 Strings má na svém kontě zatím jediné album, kterým je právě Believe, takľe se na něj pojďme podívat.
Pětiminutová ukázka z celého alba. Po vloľení do přehrávače vás přivítá ambientně laděné Intro, ve kterém vám zpěvačka Arianne Schreiber čtyřikrát zopakuje staré dobré take me away. Následuje plynulý přechod do tracku Into the Night v tříminutové zpívané verzi ( ~ radioedit). Dále uľ cd není mixované. Pokračuje songem Revelation, který má velmi podobný zvuk (stejně jako téměř vąechny tracky alba a 4Strings vůbec), nicméně je zde kladen důraz na vokál a text a track zní velmi komerčně. Někoho to moľná znechutí, ale i přesto ľe skladba zdaleka nedosahuje kvalit předchozího ‘fláku’, jedná se o kvalitní práci, by» trochu odliąného ľánru. Pro následující track Fly Away platí přesně to samé. Dále vás čeká Let it Rain (interlude), coľ není nic jiného neľ intro, ovąem tentokrát s tematikou plynule následujícího tracku Let it Rain. Tento kus je ovąem naneątěstí opět v radio editu. Track Diving je podle mého názoru to nejlepąí, co kdy Carlo Resoort spáchal. Bez legrace. Je to jeden z mých naprosto nejoblíbenějąích upliftingů. Teď se ale dostáváme k té horąí části a to sice, ľe na albu Believe je opět v radio editu čítajícím pouhé 3 a půl minuty a ruąeném naprosto zbytečným vokálem. Pech.
Daląí skladba Summer sun má uľ lehce jiný zvuk a opět zajímavou melodii, ale je taktéľ laděná do komerce. Track Beside Us se od albového standardu odliąuje délkou přesahující 6 minut a absencí vokálů. Ničím jiným mě ale nezaujal a podle zvuku a méně dynamické melodie se nejspíą jedná o song z období ranné tvorby 4 Strings. Pokud je pro vás album moc tvrdé a potřebujete oddech (coľ nepředpokládám), tak vám jistě přijde vhod následující track s přiléhavým názvem Interlude ( = krátká přestávka). Tento track bude větąinu z vás nudit minutu a 35 sekund, načeľ se ke slovu dostane skladba Waterfall, coľ je kromě nepochopitelných přestávek na svačinu jediná pomalá věc na albu. Pomalé songy mě z 99% neberou a ani Waterfall není výjimkou. Následuje Day Time, který dnes uľ tolik nenadchne, protoľe je starý 4 roky. Skladba High on Life uľ má relativně současný zvuk a jedná se opět o albový standard. Eastern Vibe je podobný tracku Beside Us, ale má lepąí zvuk s východním nádechem a podle mého názoru je o dost lepąí. Dále vás čeká asi nejlepąí track alba – Summer Sun Ibiza mixu. Je to 9 minut kvalitního uplftingu s vydařeným vokálem, kterého tam naątěstí není přehnané mnoľství. Přítomnost songu ve dvou mixech napovídá, ľe by se mohlo jednat o příątí singl. Poslední regulérní track se jmenuje stejně jako samotné album (pokud jste uľ zapoměli tak Believe) a subjektivně bych ho zařadil lehce pod albový průměr, nicméně stále se jedná o dobře odvedenou práci. Pak uľ se na disku nachází pouze Outro s tematikou Into the Night.
Zhodnocení: Carlo Resoort má nepochybně talent na kvalitní trancové melodie, ale touha po penězích ho nutí vytvářet popově znějící skladby zaměřené na pokud moľno co nejąirąí publikum a vydělávání penízků. Je to ąkoda, protoľe má určitě na víc a doufejme, ľe aľ si trochu vydělá, tak začne produkovat mnohem víc kvalitního čistokrevného trancu. Tím nechci naznačit, ľe by album Believe bylo tak ąpatné, naopak, dá se docela dobře poslouchat. Pokud ale patříte mezi absolutní odpůrce vąeho komerčního, házíte ąipky na plakát Madonny a na koncert Karmy si chystáte rajčata, vejce nebo rovnou dlaľební kostky, tak se rozhodně do poslechu alba nepouątějte. Vy ostatní si můľete cd poslechnout beze strachu souvisejícího s obsahem vaąeho ľaludku a tapetami na protějąí zdi a dost moľná se vám i zalíbí. Ale do tranzu vás nejspíą nedostane…
Pětiminutová ukázka z celého alba
Tracklist:
01 | 0:54 Intro
02 | 3:10 Into the Night
03 | 3:02 Revelation
04 | 4:33 Fly Away
05 | 0:52 Let it Rain (interlude)
06 | 3:00 Let it Rain
07 | 3:35 Diving
08 | 3:46 Summer Sun
09 | 6:07 Beside Us
10 | 1:35 Interlude
11 | 5:58 Waterfall
12 | 3:47 Day Time
13 | 3:50 High on Life
14 | 7:08 Eastern Vibe
15 | 9:25 Summer Sun
16 | 3:23 Believe
17 | 0:31 Outro

Monika
Author: Monika

Komentáře nejsou povoleny.