Recenze alba Leama and Moor – Common Ground
Dvojici Leama and Moor tvoří duo britských djs Martin Smith (Leama) a starý známý Andy Moor (Moor, překvapivě 🙂 Do kupy se dali v roce 1999 a spolupracovali na nezapomenutelných skladbách “Melodica” a “Requiem For a Dream”, obě vąak vyąly pouze pod pseudonymem Leama, aľ poté se dohodli na pouľívání společného jména Leama and Moor. Remix “2-players – Signet” byl jejich prvním projektem pro Lost Language records (z jejich portfolia jmenujme například Ozgura Cana, Tilt, Probspot, Luminary), u kterých vydávají dodnes. Za těch několik plodných let vytvořili remixy jak pro hvězdy trancu, tak popu, například Britney Spears, Avril Lavinge, Tiesto, Orbital, Brian Eno, Paul Oakenfold a Above & Beyond, jejich vlastní tracky se dostaly do setů předních světových trance djs. A jak uľ to tak bývá, vydání vlastního alba se stalo nevyhnutelným. Po spíąe otravném teaseru vyąel 5.6.2006 na labelu Lost Language očekávaný full release debutového album Common Ground. A proto se tu dnes scházíme nad těmito řádky. Milí přátelé, ujasněme si to hned na začátku: Jestli zamačkáváte slzu při vzpomínce na jmenovanou Melodicu či Requiem, jestli čekáte album plné trancových rytmů, slaďoučkých melodií a tklivých tonů, budete velmi pravděpodobně zklamáni. Pojďme se teď podívat proč.
Na albu je jedenáct tracků spojených do 66 minutového nonstop mixu, jak je dnes jiľ obvyklé. Hned zkraje mohu říci, ľe díky tomu působí album velmi kompaktním dojmem – nikde nic neční, nikde se nic nepere. Waterdrop funguje jako intro, jemná, táhlá a pomalu gradující melodie podbarvená nevtíravým ľenským vokálem příjemně uvádí album a naznačuje, v jakém duchu se ponese. Následující Hill Climb naopak přináąí elektronické tóny, které zpočátku mohou působit poněkud ruąivě, přinejmenąím neočekávaně. Coming of Age se navrací k chilloutovému pojetí, chvílemi v něm prolnou i vokály z intra, propojení skladeb je v tomto případě dokonalé. Neon Approachpak přináąí o něco technicistnějąí zvuky a melodii a o něco rychlejąí rytmus pravděpodobně ve snaze napodobit futuristický svit záře z budoucnosti, avąak posluchače zřejmě ničím výrazně nezaujme. V následující skladbě Everything Matters jiľ objevujeme klasický a známý sound Leamy a Moora, celá skladba je vąak poněkud zpomalená a, abych tak řekl, “vyklidněná”, aby zapadla do jednolitého celku alba. Po nenápadném začátku odhaluje Forever, ąestá v pořadí, svůj hlavní motiv, příjemnou melodickou linku běľící na neměnícím se podkladu z počátku skladby. New Division se pak znovu vrací k poněkud agresivnějąím tónům, které ale později doplní i vokál evokující blahé paměti Watergate – Heart Of Asia. Trancerovo srdce vąak zaplesá aľ při skladbě Cry For Help. Základem je kytarový rif doplněný příjemnou melodií a muľským vokálem konečně zpívajícím text. Tady cítíte, ľe by se album mohlo opravdu rozjet. Ale kdepak, po slibném začátku přichází znovu návrat k chill outovým rytmům. Není vąak pochyb, ľe tato skladba představuje solidní základ pro skvostný remix, při jehoľ poslechu bude na parties vąem běhat mráz po zádech. V albové verzi to bohuľel nehrozí. Calling navazuje na nadějnou vlnu, tempo se zrychluje, přichází první plnohodnotná trancová skladba. I přes chvilkové zpomalení ve střední pasáľi není o stylu pochyb. Obávám se ale, ľe její melodii si nebudete broukat ve sprąe. Přesto má pár silných momentů, zláątě ke konci skladby, kdy elektronické nástroje doplní ľenský vokál doplňující základní melodii. Plnou esenci trancu přináąí aľ předposlední skladba Waiting, nádherný vokál z dob počátků tvůrčí dvojice nastavuje zrcadlo předchozím padesáti minutám právě hrajícího alba. Zrcadlo nepříjemně kruté. Album uzavírá track Communications, chill outový rytmus uklidňuje váąně rozpoutané přechozími několika skladbami a naznačuje nadcházející konec.
Předchozí výčet skladeb a krátký popis vám jen těľko zprostředkuje pocity, které budete při poslechu zaľívat. Nabízím tedy své. Poprvé jsem si Common Ground pouątěl při práci na počítači, začátek byl příjemný… aľ pak jsem zjistil, ľe jsem zhruba ve třetině alba a stále se mi zdálo, ľe běľí intro. Ty nezapomenutelné melodie, které vám utkví v paměti takřka navľdy a určí váą náhled na celé album, jaksi nepřicházely. Za dopoledne jsem celé album projel třikrát aniľ bych to postřehl. To nevypadalo přílią dobře. Co bylo ąpatně? Hudba? Nebo jsem snad přehnal svá očekávání? Sami autoři popisují své album jako cestu od snivé hudby, při které jako byste pluli krajinou, aľ po elektronické mručení a rockové vokály.” Ehm. S přivřenýma očima lze mezi řádky vyčíst, ľe se tentokrát ľádné strhující rytmy a orgastické melodie nekonají. ©koda. Je to ale dostatečná omluva?
Z alba Common Ground celkově mám poněkud rozporuplné pocity. Chill out mám rád, ale přiznávám, čekal jsem něco lepąího, výraznějąího, nezapomenutelnějąího. Jeden poslech Calling a Waiting vám naznačí, jak dobré mohlo album být, kdyby si Smith a Moor řekli, ľe udělají čistě trancové album. Jeątě markantnějąí je to po zavzpomínání na bájnou Melodicu. Není sporu o tom, ľe jsou jednotlivé tracky brilantně smíchané dohromady, a jak bezvadně za sebe pasují. Tato kompaktnost a jistá jednolitost vąak poněkud ubíjí celkový dojem, který ve vás poslech zanechá. Trance by vás měl těąit, strhnout a nadchnout, v tomto případě si spíąe odpočinete a uklidníte se. Je to opravdu to, co chcete, co očekáváte? Velmi se hodí přirovnání ke dvěma albům Blank and Jones – Relax. Piet a Jaspa se také po nádherně melodických a neobyčejných skladbách (a neméně povedených albech) vrhli na chill out a vytvořili sice dobrá, ale naprosto zapomenutelná alba.
Resumé? Common Ground je album, které neurazí, ale ani přílią nenadchne. Pokud vám ale styl Relaxů sedí, nebo pouľíváte hudbu předevąím jako uklidňující prostředek či pozadí pro jinou práci, nebudete zklamáni. Tri-State vąak zůstává jako dosavadní nejlepąí trancové album roku neporaľen, navíc se jeho trůn ani nezakýval.
Style: trance, chill out, electro, ambient
Release date: 5.6.2006
Tracklist:
01) Waterdrop
02) Hill Climb
03) Coming Of Age
04) Neon Approach
05) Everything Matters
06) Forever
07) New Division
08) Cry For Help
09) Calling
10) Waiting
11) Communications
Total time: 66:12 “