TRANCE.CZ - Elektronická taneční hudba v ČR i ze světa.

ReklamaRecenze alba: Mario Lopez – Eternal Sounds

20.04.2004

Německý dj a producent Thomas Schatz a jeho věrný producent Sascha Graune (Sascha de Vries) nám po pěti letech existence projektu Mario Lopez přináąejí v pořadí jiľ třetí dlouhohrající desku, kterou by Mario Lopez chtěl změnit pověst o průměrnosti tanečních produkcích svého projektu. Po “Mother Earth” a “The Second Chapter” tak přichází album nazvané “Eternal Sounds”, které lze povaľovat za definici současné trancové scény v Německu, nebo» jsou zde zachovány veąkeré typické prvky tohoto trancového pásma a jednotlivé skladby jsou postaveny na podobných postupech, coľ také není v Německu aľ tak neobvyklé. Předem vąak nutno říci, ľe album je určeno předevąím příznivcům uplifting trancu a tudíľ tranceři výrazně jiného zaměření (progressive, psychedelic) by radąi měli dát od tohoto uąi pryč. Na ąkodu vąak je, ľe i zde si Mario Lopez nenechává zajít své vykrádačské choutky, a tak se dočkáme nejen známých samplů ale také povědomých melodií. Ovąem jsou zde cítit i nějaké novátorské nápady. Jestli toto dalo dohromady totální propadák nebo povedený longplayer, se dozvíte jen budete-li číst dále.
Úvodním skladbou celého alba je tradičně nazvaný track “Intro”, který mimo dnes jiľ ne přílią originálního temného muľského hlasu obsahuje téľ plno více či méně narůstajících efektů a také zakončení v podobě female-vocal-samplu “and live to mario lopez’s eternal sound”. Daląím songem v pořadí je aktuální singl “Alone”, který je celkem povedeným vocal-trancem, ale na ąkodu je, ľe Mario Lopez se zde soustředil více na chytlavost skladby neľ na její emoce. Tudíľ z toho vznikla průměrná záleľitost, která sice dobře leze do uąí, ale po několika posleąích je to jiľ aľ moc stereotypní. Spravit chu» si tak můľete částečně následujícím trackem nazvaným “Angel”, který jiľ nezní tolik ohraně. Začíná zajímavým úvodním beatem, který se přes pomlku s ľenskými vokály přenese do typicky německého upliftingu. O něco originálnějąího pojetí upliftingu s trochou ąpetky UK-trancu se můľete dočkat hned v navazující skladbě s téměř titulním názvem “Eternal Sound”, kde lze z počátku v některých daląích fázích skladby téľ slyąet stále se vracející vocal-sampl známý jiľ z “Intro”. Emoce jsou zde silnějąí neľ v předchozích skladbách a dokonce se zapojí i piáno. Trackem s pořadovým číslem pět je jiľ dříve vydaný singl “Always & Forever”, který je po “Alone” daląím vocal.trancem a podobně jako “Alone” je obohacen dost oposlouchatelným soundem. Na maxi-cd se tehdy vyskytovaly mixy od Ole van Dansk, Dito, Chris Crusher a Marc van Linden, jehoľ verze je v zkráceném radio editu obsaľena téľ na albu. Ovąem Marc van Linden ve své tvorbě také nedělá přílią velké rozdíly, tak se ani zde nedočkáme zpestření. Lehce industriálním zvukem vás poté přivítá následující skladba “How Long Is A Minute”, která se po počátečním nájezdu přes klidnou plochu klasicky zlomí do pro Maria Lopeze ne zcela typického upliftingu, ale podobnou kombinaci německého soundu s prvky UK-trancu jiľ Mario Lopez povedeně sladil v tracku “Eternal Sound”. Daląím songem na řadě je starąí vocal-trance singl “Where Are You”, který je postaven na velmi podobném postupu jako “Always & Forever” a i melodie je dosti podobná. Přesto povaľuji “Where Are You” za povedenějąí ze dvojice, nebo» jsou zde beaty lépe sladěny.
Od této chvíle začíná deska chytat hardtrancový nádech díky daląí skladbě nazvané “Cocain”, ve které je obsaľen vocal-sampl známý ze stejnojmenného songu od projektu Yakooza. Ovąem jinak je skladba zcela jinak pojata. Je zde kladen důraz na syrovějąí electro-melodii a sviątivý efekt. Je to jakési osvěľení smyslů po sladčích melodiích. Následujícím trackem “Magic Islands” se vąak album přepne opět na jiný kanál. V vocal-samplu z počátku samply skladba nasadí lehce progressivní beat, do kterého vnikne chor-syntéza a daląí vocal-sampl je pak start pro melodii vytvořenou ze zvuku ozvěny zvonu. V tvorbě Maria Lopeze je tato skladba zcela netypická. Následně vąak opět nasedneme na vlnu hardtrancu se skladbou “Africa”. Vocal-sampl známý z Derb – “In Africa” nám zpočátku poví, ľe to začalo v Africe a na to následuje nekompromisní bassdrum, poté opět sampl “it began in africa” a hutný hardtrance sound po čase utlumený s nástupem arabské flétny a hlasů domorodců a vąe zase na novo. Velmi povedená hardtrance skladba oproti následujícímu tracku “What Are U Looking 4”, která téľ vyąla na singlu ve spolupráci s DJ Headhunter, díky kterému vznikl ze skladby hardtrance ve stylu DJ Deana. Není to nic ąpatného, ale poslední dobou je tento trancecore / hands-up styl aľ moc pouľívaný v produkcích známých německých producentů a to částečně sráľí dřivě objevené kvality tohoto stylu. Totéľ platí i pro kombinaci s vocal-trancem v podobě songu “Colours Of Rain”. Zde je to vąak napraveno křiklavou a zároveň atmosférickou hlavní melodií a menąím důrazem na trancecore. Ale jiľ následující skladba nazvaná “You’re The One” je pro Maria Lopeze ve zcela typickém upliftingu, který byl často k vídání na jeho předeąlém albu “The Second Chapter” a některé jeho znaky lze pozorovat i na této desce. Daląím příkladem toho je pak poslední vocaltrance na aktuálním longplayeru “Eternal Sounds”. Jedná se o song “Secret Ocean”, který vokálem a celkovým pojetím skladby připomíná tvorbu projektu Ian Van Dahl. V ľivotě se často říká “na konec to nejlepąí” v případě této desky to rovněľ platí, nebo» závěrečným, nejdeląím a nejlepąím trackem je “Trip To Reality”. Mario Lopez zde totiľ s vyuľitím minimálních prostředků stvořil naprosto geniální skladbu s výbornou euforickou atmosférou, kterou doplňuje piáno, které se postupem času téľ přihlásí o slovo. Báječné zakončení alba, které tak dává ąance, ľe to daląí bude jeątě lepąí.
Závěrem opět připomínám, ľe album je uděláno hlavně pro vyznavače eurotrancu, a proto ho také hodnotím z tohoto pohledu. Samotné hudbě lze vytknout, ľe je postavena na podobných postupech a na desce se nedočkáte přílią mnoha inovací. Daląím záporem je pak stopáľ jednotlivých albových tracků, mezi nimiľ se vyskytují pouze dva přesahující časovou hranici čtyř minut. Toto je vąak na německé komerční taneční scéně často vídaným jevem, proto to nelze povaľovat za výrazný ruąící element. Příjemně zde jiľ překvapí, ľe kaľdý track je zde pouze v jedné verzi, coľ na minulých albech nebylo dodrľeno. Ale i přes vąechny zápory i klady je to pro skalní příznivce german trance jasná volba, pro ostatní pouze lehce nadprůměrný poslech a u mě má Mario Lopez malé ale významné plus.
Stylové zaměření: uplifting, vocal, hardtrance
Hodnocení: 3 / 5
Nejlepąí skladby: Trip To Reality, Eternal Sound, Africa
Release: 4.11.2003 u labelu Edel
Tracklist:
01. Intro
02. Alone (Video Mix)
03. Angel (Club Edit)
04. Eternal Sound (Radio Edit)
05. Always & Forever (Marc van Linden Radio Remix)
06. How Long Is A Minute (Radio Edit)
07. Where Are You (Radio Edit)
08. Cocaine (Club Edit)
09. Magic Islands (Radio Edit)
10. Africa (Club Mix)
11. What Are U Looking 4 (Radio Edit)
12. Colours Of Rain (Radio Edit)
13. You’re The One (Radio Edit)
14. Secret Ocean (Radio Edit)
15. Trip To Reality (Club Mix)

Monika
Author: Monika

Komentáře nejsou povoleny.