TRANCE.CZ - Elektronická taneční hudba v ČR i ze světa.

ReklamaRecenze alba Moonbeam – Around The World

13.04.2010

Ruská dvojice Pavel Khavleyev a Vitaly Khavleyev, kteří jsou od roku 2003 známí jako Moonbeam se řadí mezi nejpilnější producenty taneční scény. Od roku 2008, kdy po nich sáhli Black Hole Recordings na trh chrlí více než 10 singlů ročně. Však 2008 nebyl přelomový pouze přesunem k holandskému major labelu, nýbrž v tomto období vydali také své debutové album “Consumption” a další 3 dlouhohrající desky. Následoval superúspěšný rok 2009, během něhož vystoupili v nejvěhlasnějších radio-shows Clublife, A State of Trance a Global DJ Broadcast a bratrská dvojice se tak díky své práci za gramofony vyhoupla na 76. místo pravidelného DJ Mag Top 100 žebříčku a jejich tracky hráli ve svých setech headlineři Above & Beyond, Tiësto, Armin van Buuren, Cosmic Gate, Judge Jules, Markus Schulz, Matt Darey, Paul Van Dyk, Ferry Corsten a další. Letos Moonbeam zatím vydali společně s americkým producentem Tylerem Michaudem a britskou vokalistkou Tiff Lacey vinyl “Openhearted” a aktuální spolupráci s Danielem Mimrou “Look Around”. A také své druhé studiové album “Around The World”, o kterém bude právě tato recenze.
 
Jejich osobitý styl nelze jednoznačně žánrově zařadit, je to kombinace trance, progressive a house s prvky minimalu a techna. A často spolupracují se svými domácími kolegy, což potvrzují hned úvodním trackem “Life Tree”, na němž se podílel Andrei Zhavoronkov (J-Soul). Skladba samotná se již od počátku dobře poslouchá, ale nějak nepřichází zásadní vývoj jako by se zcela spoléhalo na ústřední syntézu, která sice charakterizuje podstatu trancu, ale osamocená zní chudě a vyvrcholení před poslední minutou působí spíše jako rušivý element. Celkově bych označil úvod desky za lepší průměr. Následujícím co-producentem je Yevgeniy Gagarin (Blackfeel Wite) a v pořadí druhý track “Song For A Girl”, jenž je tvořen jednoduchými beaty na pozadí a nepříliš chytlavým mužským vokálem s romantickým textem, ale song samotný moc romanticky nevyznívá, kořením je pak pro ruskou scénu typické zvonkové samplování, připomeneme si tím vedlejší projekt bratrské dvojice nazvaný Glockenspiel. Toho kontrastu je tu však až moc, což ubírá na kvalitě “uměleckého díla” a já již nyní můžu prozradit, že nic horšího se na longplayeru nenachází. Jedeme dál na track č. 3 “Through A Fog”. Tento zvládli Moonbeam skvěle a já se po “Life Tree” opět dočkávám povedené produkce. Ze začátku nastavuje tempo trancový lead-sound, který si ne a ne sednout do nějakého lineárního směru a po mírné pomlce se vše opakuje. Dobrá práce i když vrchol kreativity to nepředstavuje.
 
Další stopou je již zmiňovaný singl “Look Around” s rakouským pop-rockovým zpěvákem Danielem Mimrou, jehož hlasový projev je velmi procítěný, škoda že to Moonbeam nekvitovali hudebním doprovodem a naservírovali opět ležérní podklad, ale celkově se to dobře poslouchá, avšak mohlo z toho být víc. To samé platí o sólovce “Breathless”, ve které je vsazený krátký ale výborný ženský vokál a ladící hlavní melodie, ale zbytek zase pouhá zvonkohra. Moonbeam mají dobré nápady, ale nějak se jim nedaří dotáhnout je do finále. Následující vokálová skladba “Evelyn” vznikla ve spolupráci se zcela neznámým jménem Ali.Bi a Moonbeam si s ní moc renomé nevylepšují, podobně jako u “Song For A Girl” je zde nezajímavý mužský vokál doprovázen monotónním soundem. Producenti Sergey Kuznetsov a Ivan Starzev (Mars Needs Lovers) jsou pak taktéž hosty na albu, jejich součinnost je zaznamenána v instrumentální podobě s názvem “Save The World”. Tento experiment lze jen ztěží popsat a já jen žasnu nad tím, jak málo toho vymyslela čtveřice hudebníků, až na ústřední melodii se jedná o nekvalitní “lepidlo”. Další příklad dobré myšlenky zmařené laxním přístupem. Nic naplat, život jde dál a track “Elephant Ride” již klubovým nájezdem dává najevo, že se nebude jednat o žádné lážo plážo, basová linka se opravdu povedla za pomoci producenta Akshaie a o zpěv se postarala ve svém rodném jazyce dvorní vokalistka Avis Vox, která pochází stejně jako Moonbeam z Nižnij Novgorodu. Ucházející záležitost i když pouze v poměru se zbytkem alba.
 
Následuje instrumentální počin “Closer To Me” s natolik temnou atmosférou, že bych doporučil vyhnout se poslechu schizofrenikům a osobám s dýchacími potížemi. Další track je opět s Avis Vox tentokrát v angličtině s názvem “The Lilt”. Počáteční samply nápadně připomínají RMB a jejich “Horizon”, ale zbytek je originál Moonbeam v jejich lepší podobě. Matka obou producentů reaguje na tuto skladbu v netradiční upoutávce na album slovy “very good” a moje hodnocení je “just good”. Rozhodně nejlepší vokálovka na desce nejen zásluhou samotného zpěvu. Temným kouskem je i další “Forever Sun” vyjadřující se po většinu své délky industriálními beaty. Poslední skladba se pak nazývá “Falling Stars” a jde o výbornou optimistickou až téměř epickou tečku. Kéž by alespoň takto rytmicky bylo střižené celé album, ale že by “Around The World” bylo vysloveně špatné se říci nedá.
 
Verdikt:
Hudba na tomto CD je dosti jednoduchá kriticky řečeno místy nudná až fádní, neboť se stále opakují podobné samply a motivy, což Moonbeam částečně vynahrazují kolísavými výškami a změnami rytmu. Avšak tohle je obecný nedostatek ruské scény, kde během posledních let probíhá trancový boom a kvantita stoupá na úkor kvality. Produkce se drží až moc při zemi a i přes světlé momenty a melancholickou atmosféru musím album označit za nevýrazné a s žádnou skladbou nejsem plně spokojen. Moonbeam jsou nadějní, originální a v Rusku velmi populární, ale pro postup do první ligy nesmějí střílet jenom levné góly. Chybí mi zde skladby typu “About You”, “7 Seconds” či “Sky”, ale je zřejmé, že album je záměrně méně komerčnější. A pokud jste tedy ochotni akceptovat laťku, kterou Moonbeam nastavili a neočekáváte žádný monumentální uplifting, vokálové pecky ani křišťálově čistý trance, tak si “Around The World” možná i oblíbíte. A pak se můžete zaměřit na jejich vlastní label Moonbeam Digital nebo naladit radiová show Moonbeam Music a Moon Magic na DI či Protonu nebo zavítat dne 14. 5. 2010 na live-set do klubu Dopler v Bratislavě, kde vystoupí také ruská DJská jednička Dmitry Almazov alias Bobina.
 
Hodnocení: 3 / 5 
Release: 22. 3. 2010
Label: Black Hole Recordings
Mixováno: Ne
Délka: 1:10:07
Žánrové zařazení: Trance, House, Progressive
Top skladby: Life Tree, Trough A Fog, Falling Stars
 

 
TRACKLIST
01. Life Tree (with J-Soul)
02. Song for a Girl (feat. Blackfeel Wite)
03. Through A Fog
04. Look Around (feat. Daniel Mimra)
05. Breathless
06. Evelyn (feat. Ali.Bi)
07. Save The World (with Mars Needs Lovers)
08. Elephant Ride (with Akshai feat. Avis Vox)
09. Closer To Me
10. The Lilt (feat. Avis Vox)
11. Forever Sun
12. Falling Stars
 
ODKAZY
Oficiální stránky: http://moonbeam-music.net/en/
Ukázky vąech tracků a moľnost zakoupení alba EUR 16,99:
http://www.amazon.de/Around-World-Moonbeam/dp/B0035W8QL0/ref=sr_1_1?ie=UTF8&s=music&qid=1270079470&sr=8-1
Videoprezentace, propagační materiály a videoklipy:
http://www.youtube.com/user/Moonbeamru

Monika
Author: Monika

Napsat komentář:

Please Login to comment
  Odebírat  
Upozornit