TRANCE.CZ - Elektronická taneční hudba v ČR i ze světa.

Reklama



Recenze alba Rolf Maier Bode – Thirteen stories

17.03.2009

Při vyslovení jména Rolf Maier-Bode jen fanouąci poznají německého producenta, který vytvořil a poté byl více jak deset let polovinou projektu RMB. Na svědomí má dnes jiľ klasické hity, jako Redemption, Passport to Heaven, Spring, Reality, Horizont, Deep Down Below, které se dají najít na třech řadových albech a také velké mnoľství remixů a singlů, z nichľ můľu jmenovat například April, Beauty of simplicity a Touch the sky, které měly vyjít na albu Evolution. Přiąel vąak rozpad projektu RMB a album, ač hotové, nebylo nikdy vydáno. Rolf se vąak dal na sólovou dráhu a nyní přichází s albem Thirteen stories, které pokračuje ve ąlépějích předchozího projektu. Ti kdo znají předchozí tvorbu RMB a stali se fanouąky jejich nezaměnitelného zvuku mohou jásat, Rolf tento typický zvuk, kde se mísí a překrývá nespočet vrstev zvuků a melodií, zachoval. Pro věci neznalé doporučuji projet si Youtube, kde je moľné najít téměř veąkerou produkci RMB z dřívějąka i poslední singly.
Konceptem alba, jak uľ název napovídá, je vyprávění příběhů prostřednictvím hudby. Fanouąci měli moľnost v ukázkách sledovat vývoj alba na blogu na autorových webových stránkách www.rolfmaierbode.com a měli i ąanci tento vývoj do určité míry ovlivňovat. Na blogu by se nyní měla týden co týden objevovat informace o tom, jaký příběh mají skladby vyprávět a co se autorovi honilo hlavou při tvorbě. Větąina skladeb má délku 4 – 6 minut. Neznamená to ale, ľe jsou nezajímavé. Album je instrumentální a Rolf se soustředil na rozvíjení melodií a hru se zvukem a efekty, ne na zbytečné natahování songů přidáním dvouminutové jednotvárné pasáľe na začátek a konec skladby. Stejně jako alba RMB i na tomto albu je moľné najít rychlé trancové songy, pomalejąí downtempové melodické skladby i elektronické experimenty.
Úvodní skladbou je Truth and Light. Pokud někdo slyąel před vydáním desky na autorově Myspace song Jupiter Jesus, pak se jedná o jeho zvukově vylepąenou verzi. Styl tohoto songu je těľké určit, názor na něj si jde udělat z kratičké ukázky na blogu o albu, je to třetí ukázka v příspěvku “..some snippets again…”. Druhý song s názvem State of Flux vznikl zajímavým způsobem. Rolf vyuľil motiv z reklamy pro Smart, na které pracoval, a 30ti sekundový spot natáhl do dlouhé skladby. Hlavní motiv dopňují orchestrální melodie. V půlce tracku přichází dvojnásobné tempo a gradace aľ do konce. Ukázku právě z tohoto přechodu najdete na autorově Myspace. Třetí v pořadí je klasický trancový track s názvem Challenged, v němľ hlavní roli hraje líbivá piánová melodie a blíľí se stylem poslední produkci RMB. Song The Cube překvapí tajemnou, trochu tesknivou atmosférou. Hlavní kytarová melodie se zaryje pod kůľi a nepustí se aľ do konce skladby, ač se jí mohutné beaty snaľí přehluąit. Kdyľ ji ke konci doplní tesknivé housle, běhá člověku mráz po zádech. Skoro polovinu pátého songu s netradičním názvem 1974/7/4 je moľné slyąet na Myspace. Toto relaxační intro v druhé části songu doplní basy a daląí změ» zvuků a nastane proměna v trancový song. ©estý je na řadě první ze spíąe experimentálních tracků s názvem Echovalley. Nosnou basovou linku doplňují orchestrální vloľky a mnoho různých zvuků a houslová melodie v pozadí. Ukázku z tvorby songu najdete na blogu v příspěvku “Another use of the MOOG filter”. Následující skladba potěąí fanouąky trancových skladeb RMB. Jmenuje se Stellarium, má výraznou basovou linku, kombinuje mnoľství zvuků a v půlce songu doplní piánovou melodii synthová melodie. Jak track zní najdete na Myspace. Skladba Muxed je daląí elektronický experiment s vrzavou basovkou a orchestrálními vloľkami. Pro poslech odkazuji na blog znovu do příspěvku “…some snippets again…” Jde o první dvě ukázky. Ukázka z devátého songu Blinding Lies se objevila na Myspace. Jde o downtempový song rozvíjející hlavní melodii pomocí různých zvuků a melodií. Desátý track Liquid Rite vznikl díky vyuľití zvuků, které vyluzují skleničky naplněné vodou, kdyľ se jezdí po okrajích. Rolf chtěl získat zvuky, které nenaąel ve svých zvukových databázích a vytvořil lehce oldschoolově působící trancový song, který si hraje s melodiemi a na závěr má daląí překvapení. Jak song vznikal je moľné najít na blogu v příspěvcích Playing the liquids. Také ukázka z jedenácté skladby je na blogu v příspěvku “…132 for this one…”. Na CD se jmenuje Vertigo a jde o veselý a pozitivně naladěný trancový song s orchestrálním závěrem. Posledním zvukovým experimentem je track s názvem All in a pracuje s různými zvuky, basy a jednoduchým orchestrálním pozadím. Nepůsobí to vůbec zle. Jakási první verze je k poslechu na blogu v příspěvku “Amps & Cords” Závěr alba v podobě songu To you je příjemným a nenásilným piánovým zakončením tohoto alba.
Pokud někomu nestačí skladby na albu, můľe si jeątě z na blogu uvedeném odkazu stáhnout song Finale!, jehoľ první verzi Rolf poskytl volně ke staľení. Druhá verze uľ nejspíą nebude, ale i tahle je zajímavým trancovým počinem.
Poslech alba nejvíce vynikne na kvalitním stereu nebo s pořádnými sluchátky. I tak ale na první poslech nejde zachytit vąechny melodie, zvuky a harmonické pochody skladeb. Hlavně z ukázek na blogu, které jeątě neproąly masteringem si jde udělat jen částečnou představu, jak zní album ve skutečnosti. Navíc při poslechu naprosto chybí pocit, ľe “něco takového uľ jsem někde slyąel”. Album je zatím moľné si pořídit přímou koupí od Rolfa, veąkeré informace o tom, jak album objednat, najdete na autorových webových stránkách. Pro fanouąky RMB je koupě tohoto alba ąance, jak podpořit tvorbu nové hudby, která navazuje na úspěąný projekt. Pro ostatní je to moľnost získat zvukově vypilované album, které zdaleka předčí ledajakou komerční produkci známějąích producentů.
Tracklisting:
1 Truth And Light (5:16)
2 State Of Flux (4:57)
3 Challenge (5:41)
4 The Cube (4:36)
5 1971/7/4 (6:36)
6 Echovalley (5:01)
7 Stellarium (5:28)
8 Muxed (4:36)
9 Blinding Lies (4:42)
10 Liquid Rite (5:43)
11 Vertigo (6:09)
12 All In (4:58)
13 To You (5:31)

Monika
Author: Monika

Komentáře nejsou povoleny.