Recenze Arctic Quest – Strings & Guitars / Basecamp
Emiel R. Teen Hor, jedenatřicetiletý rodák z holandského Amersfoortu, je trancovému publiku známějąí pod nickem Arctic Quest. Jeho hudební talent se projevoval uľ v dětství, kdy hrál na piano, které počátkem 90. let vyměnil za počítač, na němľ se učil skládat vlastní tracky. Během roku 1999 se přestěhoval do Amsterdamu za účelem studia ekonomie, avąak navázal tam i kontakty s předními djs a producenty. Jeho první deska Feels Like Runnin‘ vyąla v témľe roce pod aliasem Relic, v koprodukci s E-Craigem, a měla solidní úspěch v evropských charts. O čtyři léta později vytvořil prvotinu pod svým hlavním projektem, jímľ je Arctic Quest. Deska Raygun / Under My Skin (2003, Mystica Rec.) obsahovala i elementy stylu goa. Následoval vinyl Offbeat / Glaze (2004), jenľ byl vydán pod patronací labelu Armind, na kterém vyąly i daląí releasy – brilantní Renaissance / Femme Fatale (2006), zahrnutá i na DVD Armin Only The Next Level a poněkud slabąí Black Smoke / White Smoke (2007). Tento sympa»ák, který mimo jiné zremixoval skladbu Guarana od Marca Marberga či No Hesitation od Vincenta de Moora, uľ má za sebou i vystoupení v Česku. Jeho sety jsou nabité energií stejně jako jeho zbrusu nový počin, který já osobně povaľuji za vůbec nejlepąí. Jeho vysokou kvalitu dokládá i fakt, ľe samotný Tiësto jím často zavrąuje své koncerty jakoľto pomyslnou třeąničkou na dortu.
Moľná to bude tím, ľe Strings & Guitars je na první poslech inspirovaná Tiëstovým Adagiem, ale v ľádném případě se nejdená o nějakou lacinou kopii. Track začíná hutnými beaty, k nimľ se zanedlouho přidá elektrizující background. Po druhé minutě se zjeví i melodická smyčka, jeľ nás doprovodí aľ k masivnímu breakdownu. Jemné scratche a loopy signifikují náhlé ztiąení vrcholící v úplném, několikavteřinovém tichu. Jakoby byl konec. Avąak to, co přijde po oné kratičké pauze je masakr nemající odboby. Hlasité struny a rozvrzané synthy v hluboké poloze se naplno rozezní za pozdějąího doprovodu tvrdých basů a melodie z první části tracku. Je to energická exaltace vypjatá aľ na maximum se vąemi atributy dancefloor killeru. Slyąet tuto skladbu live by pro mě bylo vrcholem celého eventu, protoľe nic dokonalejąího jsem v poslední době nezaznamenal. Netuąil jsem, ľe na tune of the year budu čekat aľ do září a ľe jejím autorem bude právě Arctic Quest… Ale vra»me se zpátky před ąestou minutu, kdy vymizí ‚Adagio smyčka‘ a pozvolný konec je uľ jen ve znamení basovky a později samotných beatů. Co dodat? Snad jen, ľe toto je ten ‚pravý‘ trance! Hodnocení: 10/10
Je evidentní, ľe natolik geniální opus – a zde je tento termín zcela namístě – B-Side nemůľe překonat. Skladba Basecamp je pouhým přídavkem, coľ vąak nevylučuje, ľe si své fanouąky také najde. Začíná niľąím BPM a opět elektrizujícím pozadím, na jehoľ bázi se rozvine nepřílią výrazná melodie. Pomalejąí synthy v souladu se silnějąími basy tvoří dobrou kompozici. Následné klávesové samply dodávají této skladbě v pomalejąím tempu oldschoolový nádech, který nás vrací na konec 90. let. Příjemná záleľitost, avąak kvalitou dosahující jen průměru. Osobně mi tento styl v dneąní době uľ mnoho neříká a i zvukově je to posun o několik let zpět. Ale to byl zřejmě záměr autora, aby nabídl publiku dvě odliąné skladby a kaľdý si tak mohl přijít na své. Hodnocení: 6.5/10 Pro úplnost dodám, ľe scene release je naplánován na předposlední zářijový týden na labelu Soundpiercing.