TRANCE.CZ - Elektronická taneční hudba v ČR i ze světa.

ReklamaRecenze: Artful Dodger presents Re-Rewind

20.12.2000

Tahle recenze je mojí historicky první ochutnávkou nového anglického stylu – 2 step. Pokud si vzpomínám, jde i o historicky první 2 stepovou recenzi na naąem serveru. Kdyľ se člověk bude věnovat pouze jednomu tanečnímu stylu z té obrovské nabídky hudebních produktů, asi by časem zakrněl a proto je nutné stále objevovat nové a nové skladby. Dnes uľ není tajemstvím, ľe větąina autorů hledá únik před stále více svazujícím čtyřčtvr»ovým rytmem. Někdo to zkouąí přes různé D´n´B postupy a breakbeatové krkolomnosti, ale v Anglii si jednoho krásného dne řekli: “Stop, zkusíme něco nového!”. Pro větąinu konzervativních lidiček tak vznikl poměrně dost komplikovaný styl. Jak uľ název napovídá, nejde o klasickou houseovou “tucku”, ale vąe se odvíjí od zcela jiných spodků. Ty tvoří pouze dva údery v taktu. Pokud by se vám zdálo, ľe musí být skladba mnohem pomalejąí – opak je pravdou. Rychlost totiľ neurčuje pouze automatický bubeník, ale jeątě daląí faktory. Aktuální rychlost na parketech je dosaľena mnoľstvím perkusí a hi-hatů, ale hlavně hodně kra»oučkými hlasovými samply. Větąinou jde o vteřinové útrľky vytrľené zcela z kontextu nějakého konkrétního textu. Ovąem pak nastává hodně těľký úkol. Vąechno to splácat dohromady, aby byla zachována určitá pravidla v rytmice, zároveň vąak najít postupy, které posluchače překvapí. Tím máme hotovou instrumentální část skladby a na řadě je uľ jen vymyąlení nějakého textu, který vyzpívá zpěvačka nebo zpěvák brouzdající vodami R&B, nejlépe s hodně dobrým soulovým feelingem.

V Anglii 2 step (neboli UK Garage, jak sami angličané tento styl označují) hodně frčí, hraje se ve větąině rádií, dokonce i v obchodních domech a tak opět zůstáváme hodně pozadu. Tamní scénu zastupují tři nejaktivnějąí představitelé. V první řadě Matt Coleman alias MJ Cole, Dreem Team a projekt, který nás dnes bude zajímat nejvíc – Artful Dodger. Taneční duo ze Southamptonu tvoří Mark Hill a Pete Devereux. Zaloľili ho v roce 1996 a pro úspěch měli připraveny celkem dobré předpoklady – Mark je dost sluąným hráčem na perkuse (čili nástroj v 2 stepu hodně vyuľívaný), zatímco Pete vystudoval hru na klavír. Dnes uľ se ví, kdo je odpovědný za první houseovou nahrávku – zajímalo by mě tedy, která 2 stepová skladba byla napsána jako první. AD mají totiľ na rozmachu tohoto rozpustilého a zároveň roztomilého stylu lví podíl. Vąechny 2 stepové klasiky Something, What Ya Gonna Do, Movin´Too Fast, Woman Trouble a hlavně Re-Rewind mají na svědomí právě oni a vy je máte ąanci slyąet i na frekvenci 91,9 Mhz – praľského Rádia 1. Uznávaný label přes taneční hudbu FFRR vycítil moľnosti spjaté s 2 stepovým děním a projektu Artful Dodger věnoval prostor na umíchaný set, nazvaný stejně jako jejich veleúspěąný singl – Re-Rewind. Ve větąině případech sem AD nacpali krátké edity patnácti skladeb a» uľ z jejich produkce či z pera ostatních 2 stepových kolegů.

Začínáme červencovým singlem Woman Trouble, kde se opět blýsknul téměř dvorní zpěvák AD – Craig David. Jeho soulový a procítěný hlas v té změti chaotických beatů musí okouzlit kaľdého. Tahle skladba není tak dynamická jako větąina 2 stepových věcí, které jako předchozí garageový styl – Speed garage vyuľívají v hojné míře basovou linku. Mimochodem ten hlasový sampl Re-E-Mix si vypůjčil velký propagátor tohoto garageového stylu Béla Némeshegyi do svého pořadu Remix. Zvuk Woman Trouble je o poznání ploľąí a já si při pohledu na tracklist uvědomuji absenci předchozího hitu – Movin´ Too Fast. Ten ozdobila svým hlasem Romina Johnson a zvukově byl také mnohem zajímavějąí… Hned následující Let Me Be Your Fantasy (kdo by neznal dnes uľ klasiku od Baby D.?)je názorným příkladem jak se dnes ze starąích nahrávek vyrábí 2 stepové remixy. Aby nebyl výsledek tak suchý, rozhodl se projekt Trick Or Threat za mikrofon postavit rapera s přezdívkou MC Tails. Ten se celkem úspěąně stará o hluchá místa po hlasových smyčkách původního záznamu Baby D. Řekl bych ľe “Baby” má jeątě stále nedoceněný hlas. Celkem vtipné samplování jednotlivých slabik E-ner-gy se remixérům hodně povedlo. Čekali byste na tomhle albu velké konkurentky Spice Girls? Ano, i dívčí popová kapelka All Saints tu má své místo. Tentokrát nebyl remixérem William Orbit, ale mnohem garageovějąí Wideboys. V tomhle provedení je skutečně můľu a je to celkem balzám po vąech těch povětąinou muľských vokálech. Zpěv je jako od třináctiletých holčiček a můľe vám připadat jako by byl vyroben exkluzivně pro tuhle kompilaci. Skoro jako by All Saints dělali 2 step odjakľiva. Rozhodně jim tenhle mix sluąí. Vynikající filtry v přechodech jistě zaujmou. Za zlomové body tohoto alba patří zcela jistě stejnojmený singl Re-Rewind opět s Craig Davidem. Na téhle kompilaci je představen opět v úpravě Wideboys. Dal by se označit za ąkolu samplingu. Totálně vykuchaný hlas teprve devatenáctiletého zpěváka, tolik zkreslený, po písmenkách vypreparovaný a náhodně poskládaný zpět je opravdu vynikající. V mnoha případech svoji roli sehrál vokodér, který vstoupil do povědomí posluchačů zásluhou Cher a jeľ byl také v hojné míře vyuľit i novým Madonniným autorem Mirwaisem. Troąku trapný nápad si u mě AD ľehlí bezvadným fíglem v podobě zastavení Craigova hlasu a vytvoření jakési sirény elektronickou úpravou tohoto hlasu. Téměř hardcoreovou tvář 2 stepu získal tenhle výběr opět zásluhou Wideboys, kterí si pohráli s trackem Glad You Came To Me s jinak celkem romantickými vokály projektu United Groove Collectives. Opak (skoro 2 stepový plouľák:-) máte moľnost okusit v podání Christiana Falka společně se zpěvákem Demetreosem. Jeho hlasový projev v tracku Make It Right připomíná rané začátky Bobbyho Browna. Má hodně podobný způsob interpretace.

Co se týče mixovacího umění Artful Dodger myslím, ľe pro mě zatím téměř nesmíchatelný styl zvládají mixovat s lehkostí a přehledem. Vytknout by se dalo pouze jen o něco více slyąitelnějąí napojování ve výąkách.
Zhodnocení: 2 step je styl, který tady rozhodně nemá na růľích ustláno. Díky mnoľství vokálů je hodně zatracován a mě by docela zajímalo, jestli ho nepotká stejně krátký jepičí ľivot, který měla Speed Garage. Album Re-Rewind vám kromě zmiňovaných tracků nabízí remixy takových veličin jako jsou MJ Cole (zatím nekorunovaný král 2 stepu) nebo Sunship (kdepak je dnes pověstná melodičnost z jejich eponymního alba??). Myslím, ľe to byla trefa do černého poľádat AD o sestavení toho nejlepąího, co zatím z dílen 2 stepových království vzniklo. No a pokud to začnete s 2 stepem po poslechu tohoto výběru myslet váľně, zkuste se zařadit do mailinglistu bela@radio1.cz, který dění okolo tohoto nového stylu sdruľuje.
Myclick

Monika
Author: Monika

Komentáře nejsou povoleny.