TRANCE.CZ - Elektronická taneční hudba v ČR i ze světa.

ReklamaRecenze: Groove Armada – The Remixes

19.01.2001

Remixová deska pro taneční projekty znamená hodně. Větąinou je vydávána aľ po té, co se originální skladby roząíří mezi ąirokou vrstvu posluchačů, deska se musí vydat znovu ve větąím nákladu a tak aby posluchači, kteří ji jeątě nemají byli nalákáni na tzv. koupi “2 in 1”, dobaluje se větąinou jako bonusové CDčko k limitovaným edicím. Potom uľ jen záleľí na výběru remixérů, kteří mohou projekt jak pozvednout, tak mu i necitlivým zásahem hodně ublíľit. My si dneska představíme desku, která se povedla. Groove Armada je relativním nováčkem ve světě taneční hudby. Její vznik je datován rokem 1997 a tvoří ji dva ąikovní muzikanti – Tom Findlay a Andy Cato. Zásluhu na tom, ľe se tihle dva dali dohromady má vąak paradoxně Andyho přítelkyně. To ona se znala s klanem muzikantů na Cambridgi, odkud se později vylíhla taková jména jako Idjut Boys nebo producent Tim “Love” Lee. Jednou Andyho vytáhla na mejdan kde kluci poslouchali své oblíbené tracky, věnovali se chatu a improvizovali na bassovou kytaru. Andy s Tomem začali poznávat talent toho druhého a protoľe nápady neąetřili, začali pilně cvičit. Výsledkem byly dva singly 4 Tune Cookie a At The River, které ukázaly ľe jejich hudba dokáľe být hodně různorodá a moľná právě proto jim zajistila smlouvu s labelem Tummy Touch, na kterém o rok později vychází celé album s názvem Northern Star. Mimochodem hvězda se následně stává součástí jejich hudebního loga. Jako by se styděli za svá jména, pouľívají zde nicky Big C a Simba. Najdete tu opravdu vąechno, počínaje ambientními postupy labelu Ninja Tune, zajímavými samply, ale i silnými melodiemi alá The Air či tracky s rovnými beaty. Zdá se, ľe deska byla hodně nedoceněna, protoľe At The River která na ní překvapivě nevyąla, se objevila před rokem v novém vydání a daląí dva tracky Captain Sensual a M2 Many aľ letos. Obrovskou díru do světa vąak udělali s loňským albem Vertigo. Opět nabídli posluchačům přehlídku nejroztodivnějąích hudebních stylů a nálad včetně hip-hopových postupů, jazzových inspirací, funkových motivů a deephouseových beatů. Kaľdému učarovala At The River, která díky skvělému soulovému feelingu Patti Page ve vás nechá ty nejhezčí vzpomínky. Popularitě této desky přispěl i remix Normana Cooka alias Fatboye Slima pro (v Americe hodně konzervativní skladbu) I See You Baby. Díky filmu 60 Sekund jste mohli i v naąich kinech zaregistrovat jinou hitovku If Everybody Looked The Same (film byl mimochodem příąerný:-(.

Mezi nástroje, které Andy s Tomem pouľívají, patří samozřejmě různé klávesové maąinky, bassová kytara, Andy ovládá trombón a Tom jiný dechový nástroj – trumpetu. Za perličku z jejich osobního ľivota bychom měli zmínit jeątě otevření stejnojmeného klubu v Londýně. Jméno Groove Armada si vypůjčili podle nočního klubu sedmdesátých let v Newcastlu. Remixová deska je výběrem osmi skladeb z původních dvanácti, loňského alba Vertigo. K mé velké smůle jsem dostal do rukou anglickou edici od BMG, která oproti té americké u Jive Records patřičně ostrouhala a tak musím oľelet bonusové skladby At The River v nové úpravě samotných GA a I See You Baby v remixu Future Shock. ©koda:-(.

Pre 63 zaujme kaľdého tím tklivým saxofonovým sólem. Jako remixoví partneři zde byli vybráni Akasha, jejichľ tvorba je výhradně spojována s labelem Wall Of Sound. Uľ kdyľ jsem dostal tuhle desku do ruky, přemýąlel jsem v jakých stylech se asi budou remixové úpravy pohybovat. Remixovat totiľ tolik rozporuplnou Groove Armadu je dost těľkým oříąkem. Ani jsem se moc nespletl – čekal jsem houseové a d´n´b úpravy. Tohle duo z Brixtonu předvedlo ten polámanějąí styl, plný spousty dechových nástrojů, ale i zajímavých odlehčení v podobě aľ “bukemovských” vyklidněných ploch. Hodně zajímavý je i prostorově poloľený sampl “Groove Armada”. Drum´n´bass mi přijde v poslední době hodně stagnující, ale v podání Akashi vůbec nezní zle.
DJ Icey, jehoľ stylovou doménou je hlavně big beat, dostal za úkol přemíchat If Everybody Looked The Same. Icey pochází z Orlanda a jako správný američan začínal na hip-hopu. Jeho příspěvek kolísá někde mezi breakbeatem a bigbeatem se spoustou zajímavých zvuků. Dává této skladbě zcela novou tvář, kde se to sekanými samply jen hemľí a přílią komerčně znějící vokál přikrývá vrstvou ąikovně poskládaných beatů. Rozhodně zní tahle verze lépe neľ obehraný originál. Ačkoliv tu Icey není zrovna moc populární, je neobyčejně pracovitý. Vlastní label Zone Records a letos to dotáhl za pomoci Pete Tonga aľ k umíchání Essential Mixu, kde bychom mohli potkat tak různorodé autory jako jsou Azzido Da Bass, Orbital, Tom Novy nebo Sabres Of Paradise.
Chicago, skladba která Vertigo otevírala se stala oblíbenou mnoha moderátory na praľském Rádiu 1. Originál je víc neľ zajímavý – hodně minimalistický track, který se nenápadně vyvíjí a postupně si získává váą zájem. Remix vytvořil daląí američan – DJ Dan. Jeho verze je mnohem naąláplejąí a kromě hodně vespod ukrytých samplů nemá s originálem vůbec nic společného. Jde o celkem nudný track, který byste si vychutnali spíąe naľivo v nějakém klubu, neľ zabořeni do křesel po vzoru Groove Armady:-). Směs beatů ozvláątňují pouze zajímavé perkusové doprovody a pár efektů.
Attaboy, kteří jeątě nemají na světě ľádné album se blýskli přepracováním Whatever, Whenever. Jejich osudy jsou spjaty s labelem Toko a vy uľ asi tuąíte, co můľete očekávat. Deephouse se vąím vąudy – kdybych neznal remixéra, určil bych tuhle skladbu glasgowskému DJovi Kevin Mc Kayovi. Podobnost je hodně veliká. Chytrá hudba, oddechová atmosféra, vynikající scratche, velkou devizou jsou i hypnotické spodky a kytarová smyčka. Pro mě absolutně nejlepąí remix téhle desky!
Skladba Rap je jediným zástupcem přímo od GA. ®ádný remix – pouze track, který vyąel jako součást anglického vydání singlu If Everybody Looked The Same. Triphopový podklad, kde je důraz kladen hlavně na text a výborné frázování rappera jeľ si říká M.A.D. Mimochodem – je to člen Tomova fotbalového týmu (jak jen to ti kluci vąechno stíhají:-). Vynikající jsou zde různé efektové smyčky.
Nejzasněnějąí věc na albu vytvořil dlouholetý kámoą GA – Tim “Love” Lee. Your Song je udělána opravdu s láskou, která čiąí z kaľdého tónu tohoto remixu. Nudit se bude snad jen hluchý – hodně pocitový track s accapella vokálem na začátku, ľivou trumpetou, rozkolísaným piánem které vytváří aľ dojem starého flaąinetu a mnoľství nových barev a zvuků. Skutečná lahůdka pro dlouhé a pohodové zimní večery plné lenoąení, které vám tenhle sedm a půl minuty dlouhý track zajistí.
Stejně klidnou, avąak oproti předeąlé skladbě tentokrát s downtempovým nádechem, nabízejí angličtí Kinobe. A Private Interlude, která si z originálu neponechala opět téměř nic, je hodně tajemným trackem, kde se objeví i zajímavé scratchování. Vokál beze slov vyzpívává hodně příjemnou a náročnou melodii, vynikajícími zvuky se to tu jen hemľí. Klíčová otázka “What Is Destiny?” zůstává bohuľel nezodpovězena a tak můľete přemýąlet…
Poslední track Inside My Mind (Blue Skies) mě v originálu totálně odrovnal a tak jsem se hodně těąil, co s ním provedli NBG. Remix s názvem Elephant začíná jako Riders On The Storm od Doors. Příjemný deątík, ústřední melodii si tenhle track ponechává a přitom zní troąku jako Massive Attack. Procítěný hlas Sophie Barker téhle skladbě hodně napomáhá, ale uľ teď je mi jasné, ľe k originálu má hodně daleko. Tolik citlivou věc uľ jsem dlouho neslyąel a a» dělali NBG co mohli, nesahá jí remix ani po kotníky. Uprostřed vás zaujme stará hrací skřínka, odjíľdějící auto, ptáčci, vrány, ale na originál prostě dopustit nedám. Snaha byla:-).

Zhodnocení: Je těľké remixovat tak dobrou desku, jakou album Vertigo bezpochyby je. Některým se to povedlo více, někomu méně. Pokud vás Vertigo vzalo, určitě si poslechněte jak k těmto skladbám přistupovala zdatná remixérská jména. Pokud jste ji ale neslyąeli, nemůľete nikdy tenhle projekt, který začal s celkem zajímavou remixérskou činností, patřičně docenit. Ne nadarmo si je Madonna vybrala pro překopání svého “kolotočového” singlu Music. Andy a Tom mu vdechli úplně jinou náladu a zdá se, ľe my posluchači nemáme lehký úkol – o projekt víc jeľ si zaslouľí přinejmenąím naąi zvýąenou pozornost!!
Myclick

Monika
Author: Monika

Komentáře nejsou povoleny.