TRANCE.CZ - Elektronická taneční hudba v ČR i ze světa.

ReklamaRecenze mixpultu Citronic SM-FX 400

25.05.2008

Dnes se mi dostal pod ruce mixpult od ne příliš známé firmy Citronic a jak už to tak u méně známých výrobků bývá, přistupoval jsem k němu trošku s obavami, které se během zkoušení částečně rozplynuly, částečně zůstaly. Mixpult je čtyřšavlový s pěti line vstupy, dvěma phono vstupy, což je možná trošku málo, dvěma USB vstupy a jedním mikrofonním, který má i samostatné korekce, což je dost důležité. Co se týče výstupů, tak ty jsou tu celekm tři, respektive čtyři. Jeden master output v podobě “kanonů” a ten samý output ještě jednou jako “chinch”. Dále je tu “chinch” výstup pro odposlech a record a jeden digital out. Poslední konektor je dvakrát malý jack a to pro funkci fader start, která slouží k synchronizace s C-DJ které tuto funkci podporují. Je to pro jednoduché a rychlé spouštění CD pomocí faderu. U crossfaderu se dá nastavit průběh křivky, což je fajn, bohužel u šavlí tomu tak není. Crossfader dostal zátěžovou zkoužku v podobě několika hodin scratchování a musím říci, že je vcelku ucházející. Samozřejmě srovnávat ho s profi mixy nelze, ale pro běžné použití je dostačující.
Pokud si ale chcete koupit mixpult s úmyslem pilně trénovat scratching a jiné hiphopové techniky, tak na to rychle zapomeňte, jelikož byste ho asi celkem rychle oddělali. Bohužel jako většina crossfaderů, je i tenhle přišroubován sice zapuštěným šroubkem, ten je ale hned vedle konce faderu, což má za následek, že u určitých triků (např “crab”) se zachytáváte nehtem o šroub a to vás naprosto rozhazuje. Je to sice detail, ale pro určitou skupinu lidí dost důležitý. Řešení přiřazení crossfaderu k jednotlivým šavlím je klasickým způsobem pomocí dvou knobů a možnosti volby kanál jedna až čtyři, sampler nebo vypnuto. Řekl bych, že tohle řešení je nejjednodužší a zároveň nejefektivnější. Korekce jsou třípásmové a pravděpodobně jim není co vytknout. Nejdou sice vypnout úplně do ticha, ale to bych neviděl jako nějaký větší problém. Dokonce i mikrofonní vstup má třípásmové korekce a to cením. Co se týče sluchátkového výstupu, tak bych chtěl jen upozornit na funkci “split cue”. Tahle funkce totiž umí pustit do jednoho sluchátka jeden kanál a do druhého druhý kanál a pomocí knobu “cue mix” si můžeme skladby míchat přímo do sluchátek.
Né že by tahle funkce byla nějak extra potřebná, ale nejednou se mi stalo, že přestal hrát odposlech a přesně v tuhle chvíli bych tuto funkci ocenil. Jinak přepínání sluchátek je klasicky přes tlačítko nad šavlí. Nýní se pojdˇme věnovat efektové jednotce, která bych řekl je na tomhle mixpultu asi to nejlepší co zde můžeme najít. Je zde celkem 11 efektů plus samplovací jednotka. Je zde k nalezení a použití reverb, delay, dva druhy echa, phaser, flanger, detune, pitch shift, filter, kill, chop a pan. Efekty se ovládají pomocí dvou knobů X a Y, kterými se u určitých efektů dají ovládat dva parametry, u některých jen jeden. Bohužel knoby nejsou nic moc a tudíž modulace není úplně přesně ovladatelná, tak jak bych si představoval. Efekt si můžeme nastavit na šavle jedna až čtyři, mikrofon, XFA, XFB nebo master. Samozřejmostí je i knob pro nastavování hloubky či síly efektu. BPM se počítá buď automaticky nebo si ho “naťapeme” ručně pomocí talčítka TAP. Bohužel tohle pro mě bylo asi největší zklamání, protože automatickému počítadlu celkem dlouho trvá než se mu podaří spočítat BPM (nakonec se mu to podaří, ale občas to trvá trochu déle) a pokud se pokoušíte “naťapat” si to ručně, tak to je úplně marný a hodnota BPM skáče jak zběsilá, bohužel úplně mimo, takže nezbývá než to nechat automatu.
Dále je tady pět tlačítek s přednastavenými hodnotami pro efekt, aby nám to sedělo přesně do rytmu. Je zde 1, 1, 1/1, 2/1, 4/1. Co mě ale potěšilo je to, že se v efektové části nachází tlačítko cue, kterým si můžeme pustit efekt do sluchátek a poslechnout si, co že se to tam vlastně děje. Funkce kill, která bývá obvykle někde hned vedle korekcí a slouží k vypnutí celého jednoho pásma je zde vyřešena celkem nečekaně a to v podobě jednoho z efektů. Pokud si tuto funkci zapneme, tak pak vypínáme a zapínáme jednotlivá pásma právě pomocí tlačítek 2/1, 1/1, 1. Sice to funguje, ale přijde mi to trošku složité a matoucí. Poslední část které bych se chtěl věnovat, je část efektové jednotky nazvaná sampler. Je zde funkce “record” 1 a 2 a “sample” 1 a 2. Pokud si chceme nahrát sampl, tak se přepneme na record, nastavíme délku samplu (až 8 sekund) a pak můžeme pomocí tlačítka on/off spustit nahrávání a opětovným stiskem ho ukončit. Doporučuji nastavit si čas nahrávání na maximum, protože jinak se vám může nahrávání třeba po půl sekundě vypnout (podle toho co je nastaveno) a vy si toho ani nevšimnete. Pokud chceme nahraný sampl přehrát, musíme se přepnout na funkci “Sample” a poté můžeme přehrávat. Přehrávaný sampl si můžeme pomocí tlačítka “loop” zaloopovat a po té bude hrát dokola, dokud tuto funkci nevypneme. Podobně jako loop funguje i funkce “reverse”. Pokud tenhle mixpult zařadíme do kategorie střední třída, kam asi i patří, řekl bych že z hlediska kvalita/cena je na celkem dobré úrovni. Pokud bychom ho ale chtěli hodnotit jen z hlediska kvality, tak musím říci, že většina komponentů je kvality nižší třídy a tudíž jeho životnost při větší zátěži nebude pravděpodobně moc dlouhá. V případě, že mu ale budeme dávat pravidelný servis, občas něco vyměníme je dost možné, že nám poměrně dlouho vydrží.
Citronic SM-FX 400 je možné zakoupit za akční cenu 8 990 Kč v prodejně maxistore (ušetříte 4 600 Kč – původní cena 13 590 Kč). Další recenze dále najdete na www.maxistore.cz, www.shadowbox.cz a www.techno.cz. Uvedenou techniku je možné vyzkoušet přímo na prodejně nebo koupit na on-line shopu www.maxistore.cz a to i na ON-line splátky splátky na dálku.
maxi store Bořivojova 57,
130 00 Praha 3.
email: x@maxistore.cz
tel.: 222 722 999
maxistore.cz
maxistore.sk
akční výrobky
mixážní pulty
gramofony
CD přehrávače
sluchátka
SW pro DJs
zvukové efektory
osvětlení pro kluby
laserové efekty
výrobníky mlhy

Monika
Author: Monika

Komentáře nejsou povoleny.