TRANCE.CZ - Elektronická taneční hudba v ČR i ze světa.

ReklamaRecenze: Oxide and Neutrino present The Solid Sound Of The Underground

28.01.2001

Před nedávnem jsme si zde recenzovali první 2 stepovou kompilaci na trance.cz, namíchanou od těch nejpovolanějąích – Artful Dodger. Dnes nás čeká daląí výlet do rozpustilých rytmů! Oxide and Neutrino je hodně mladičký projekt, který začíná ve stále rostoucí 2 stepové konkurenci na sebe strhávat zájem. LL Bowen je duąí této formace ze západní části Londýna a pozoruhodný je hlavně jeho věk – sladkých sedmnáct let a uľ taková kariéra (kdypak má asi čas na ąkolu?:-). MC Neutrino je na tom podobně – pouze je mu o rok více a tam kde si Oxide nehraje s aktuálními hudebními rejstříky, bravurně vyzpívá jakýkoliv text.

Vzhledem k jepičímu ľivotu různých 2 stepových projektů se jeątě moc alb tohoto stylu neobjevilo. Umělci, které nový styl baví tak trochu přeąlapují na místě. Místo toho, aby vycházelo jedno album za druhým, soustředí se jeden jak druhý na kompilování mixovaných výběrů, kde se objevují starąí i nové tracky od stylových kolegů. Tuhle kompilaci mají v katalogu překvapivě Warner Music a já uľ se teďka těąím na soubor pro mě absolutně neznámých skladeb. DJ Oxide jich na tenhle kousek vecpal devatenáct, aniľ by zapomínal na své vlastní tracky:-). Má zde celkem tři skladby, z toho nejhitovějąí Bound 4 Da Reload je zde dokonce dvakrát. Jenom v prvním týdnu kralování tohoto singlu v anglické hitparádě se prodalo na 100.000 kousků a to uľ je sluąný úspěch. Tenhle výběr není tolik “veselý” a vyumělkovaný jako Re-Rewind od Artful Dodger – působí mnohem undergroundověji a chybí zde i hlavní prvek 2 stepových skladeb, kra»oučké samply nepochopitelných kombinací, které tyhle tracky zbytečně podráľejí. Mnohem více zde vynikají nové perkusové barvy, různé efekty při zkreslování vokálů a předevąím mnoľství stopbeatů, jejichľ následný rozjezd dodá skladbám novou energii. UK Garage je doménou velmi mladých lidí a» uľ na poli producentů (Oxide & Neutrino jsou klasickým případem), či při hlasových exhibicích (Craig David) a tvoří přesný protiklad k dění okolo houseových skladeb. Není vyjímkou, ľe s rovnými beaty spolupracují vokalistky, jejichľ věk uľ překročil čtyřicet let (Kym Mazelle, Jocelyn Brown, apod.). Nové myąlení vyľaduje samozřejmě i nový styl a zároveň odpor ke zkostnatělým a zajetým rytmům. Z devatenácti tracků tohoto disku vstoupíme do území 2 stepových vod přímo ochutnávkou od samotných O & N. Bound 4 Da Reload je skladba, která staví na vykradení znělky z britského Radia BBC. Celkem originální se zdají i úvodní houkačky. Snaľivý MC vám předvede, ľe 2 step vyľaduje zcela jiné frázování neľ v rapu a nepříjemným se zdají snad jen hluchá místa, které vyplňuje pouze bassová linka ne nepodobná speedgarageovým začátkům.

Celkem vtipný track, který se loni v létě objevil, je určitě DJ Dee Kline a jeho I Don´t Smoke. Reklama na kouření dýmky je zde obsaľena v 2 stepovém remixu s názvem Nu Skool Rave mix. Klasický případ toho, co nás zřejmě v nejbliľąí době čeká:-(. Řekl bych, ľe si firmy uvědomují nárůst 2 stepového publika a tak teď bude zřejmě v módě vzít houseovou verzi, ponechat základy a změnit ji do rytmu pro dva kroky. Mr Reds & Kaliber mi díky skladbě Bring The Lights Down konečně vysvětlují smysl samplu, který uľ jsem poznal při houseových dýcháncích – jen mi stále unikal smysl tohoto útrľku, kterému nikdy nebylo rozumět.
Zřejmě největąí odrhovačka, které se vąak drľí i na vlnách Rádia 1 bude pravděpodobně skladba Neighbourhood od Zed Bias. Vokály zde dostali na starosti Nicky Prince a MC Rumpus. Rumpusův hlas s typicky jamajským ąiąláním je opravdu příąerný. Hudebně je to ovąem vydařený track – objevují se zde i příjemné trumpetové přechody (jakoby odraz 80.let) a máte moľnost zaregistrovat i celkem dobré fígle při hraní si se ąavlemi mixpultu. Vynikající jsou i filtrovaná echa Rumpusových vokálů – tenhle nápad v tak hudebně komplikovaném stylu oceňuju.

Mixovací talent tohoto projektu je opravdu zřetelný. Oxide & Neutrino ve svých mixech nepouľívají pouze crossfader pro mix z levého na pravý gramofon, ale jejich ruce citlivě namíchávají výslednou atmosféru. Oproti minulé recenzi na jiné 2 stepové krále Artful Dodger, kteří míchají víceméně přes beaty, dneąní dvojka se nebojí hrající track násilně utnout a pokračování navázat z desky následující. Alespoň to není tak fádní a aby se posluchač nenudil, nasadili i daląí kalibr – několik odnoľí 2 stepu! Zazní zde jak tracky minimalistické (Mr Reds – Can You Feel It, Resorvoir Dogs – Buddah Fingers) tak hardcoreovějąí (Second Protocol – Basslick, DJ Oxide – Terminator). Jedno mají vąechny skladby společné. Aľ na pár vyjímek jde o radio edity, takľe celkový čas je okolo maximálně tří a půl minut. Celkem sluąná dávka ąikovnosti při rovnání rychlostí:-).
Zhodnocení: Přiznám se, ľe ani po této kompilaci jsem 2 stepu jeątě nepřiąel na chu». Tenhle styl mi stále připadá jako klasické zpívánkové disko třetího tisíciletí, proto zřejmě ta averze. Nedá se poslouchat moc dlouho, ale na útěk od přílią rovných beatů je ideální. Osobně jsem spíąe skeptik, kdy se tenhle styl rozmůľe po Anglii i u nás a tak se musíme nechat překvapit, jak to vąechno bláznění kolem něj dopadne.
Myclick

Monika
Author: Monika

Komentáře nejsou povoleny.