TRANCE.CZ - Elektronická taneční hudba v ČR i ze světa.

ReklamaRecenze Robert Nickson – Motion Blur EP

08.05.2007

Kdo trpí nedostatkem kvalitního upliftingu, toho potěąím zprávou, ľe právě v těchto dnech vychází na labelu A State Of Trance skvělé EP britského rodáka ľijícího nyní v zemi tulipánů a větrných mlýnů – Roberta Nicksona. Neľ si vąak představíme EP samotné, ohlédneme se trochu do minulosti. Robert se stal známým uľ díky prvnímu singlu, který vyprodukoval společně s Davem Mastersem před čtyřmi lety pod hlavičkou projektu Masters & Nickson. Track Out There 5th Dimension lze bez nadsázky povaľovat za jednu z nejlepąích upliftingových skladeb vůbec. Ta se natolik zalíbila Arminovi, ľe ji několikrát zahrál ve svém ASOTu a prosadil její release na labelu Armada. Robertova kariéra tak byla nastartována a úspěąně pokračovala i v roce 2004, kdy na labelu ASOT vydal tři vynikající desky – Spiral, Fallback (ko-produkovaný Mikem Smithem aka MK-S) a Twisted By Design / Ocean Drive. V loňském roce pak vyąla skladba Close Your Eyes, jíľ své vokály propůjčila Elsa Hill, a také Tabla Mizma, na níľ spolupracoval s Thomasem Dattem. Pětadvacetiletý Nickson je i zdatným remixérem, coľ dokazuje celá řada kvalitních remixů, ze kterých bych rád upozornil hlavně na ten k tracku Ocean Rain od Elevation, jenľ patří k nejlepąím. Úspěąná byla i spolupráce s Perry O’Neilem v rámci projektů Mind a True Form, stejně jako produkce pod jeho alter egem Nick Robertson, kde se prezentuje pod stylem techtrance. A jakým směrem se ubírá jeho letoąní tvorba? Pro příznivce tradičního Nicksonova upliftingového soundu mám dobrou zprávu, nebo» Motion Blur EP je zcela ve stylu jeho dřívějąích skladeb a v mnohém se jim podobá.
Titulní Motion Blur začíná sviľnějąím tempem a pro Robertovu tvorbu typickým acidovým pozadím. Teprve před třetí minutou – během breakdownu – vystupuje na povrch ústřední melodie, která mě zaujala velmi melancholickým, aľ zasmuąilým dojmem. Po páté minutě se tato vytrácí a intermezzo vyplňuje acidový background, na který bryskně navazuje navrátivąí se melodie. Ačkoliv má track vyąąí BPM, nepůsobí na mě nikterak vesele. Ba naopak, evokuje pocit, ľe má brzy nastat cosi děsivého aľ tragického. Rozhodně zajímavá skladba, která nemá ambice se stát hitem, ale spíąe nutí k zamyąlení. Hodnocení: 8/10.
Sedmiminutový Helix je o poznání klidnějąí. Uľ před druhou minutou vystupují na povrch typické “nicksonovské” soundy doprovázené silně zastřeným female povzdechem. Breakdown zde trvá o něco déle neľ je obvyklé a celý track se rovněľ nese ve spíąe posmutnělé náladě, nicméně lze vycítit i jistou dávku optimismu. Jakoby tím autor chtěl navázat na tragičností naplněný Motion Blur a v Helixu nám sděloval, ľe vąechno zlé je pryč a situace se uklidnila. Po technické stránce je skladba velmi podobná tři roky staré Spiral, která je pro mě jedním z nejlepąích upliftingů vąech dob, a proto nepřekvapí moje vysoké hodnocení: 9,5/10.

Encounter
, poslední třetina tohoto EP, startuje opět o něco rychleji a znovu za doprovodu matného acidového pozadí. Uľ během prvních tónů je evidentní, ľe to bude nejoptimističtějąí počin z této kolekce, jakoľto logické vyvrcholení třítrackového trancového příběhu. Před třetí minutou graduje ústřední melodie, snadno zapamatovatelná a obsahující pozitivní náboj. S blíľící se pátou minutou nastane krátké zpomalení, aby v druhém breakdownu opět vykrystalizovala hlavní melodická pasáľ. Motion Blur story končí happyendem a jeho závěrečná část si zaslouľí 8/10.
Sečteno a podtrľeno, z dílny Roberta Nicksona vzeąlo daląí parádní dílko. Ačkoliv se stále drľí svého starého soundu, který se uľ několik let nemění, stále má co nabídnout. Názor, ľe Nicksonovy skladby jsou nudné u pozorného posluchače neobstojí. Nejsou to jen tuctové upliftingy, které si jednou poslechnete a druhý den uľ si na ně nevzpomenete. Mají v sobě totiľ určité poselství, které bylo velice obratně převedeno do hudební podoby. Ne neprávem je tento pán povaľován za top trance producenta, jeho skladby jsou koneckonců tím nejlepąím důkazem.

Monika
Author: Monika

Komentáře nejsou povoleny.