TRANCE.CZ - Elektronická taneční hudba v ČR i ze světa.

ReklamaRecenze: Storm – Stormanimal

05.03.2001

Storm znamená bouři, čili něco z čeho my obyčejní smrtelníci máme strach. Pod tímto jménem vąak vystupují také dvě seskupení, které si pro svůj název zvolily právě tento přírodní úkaz. My se dnes nebudeme zabývat DJkou, která holduje drum´n´bassovým rytmům, ale podíváme se opět za naąimi starými známými sousedy v Německu. Trancy Spacer a Spacy Trancer (jinak Jam & Spoon), jsou opět zpátky a dokonce v mnohem lepąí kondici. Zdá se, ľe po posledních remixových pracech tohoto produkčního týmu, a» uľ to bylo pod nálepkou J & S či Storm, konečně chytli ten správný vítr do svých trochu potrhaných plachet. Remixy pro Tall Paula – Freebase, Mr. X & Mr. Y – New World Order, Blank & Jones – Beyond Time a Giorgio Moroder – The Chase byly totiľ hodně rozpačité a zcela bez nápadů. Přitom nápady tohle frankfurtské duo vľdycky hýřilo a nikdy neąetřilo – vzpomeňme jen na překrásná tranceová alba Tripomatic Fairytales 2001 & 2002. Storm si Jam El Mar s Markem Spoonem zaloľili uľ v roce 1997 jako svoji stylovou odbočku a já dodnes nechápu jak jim mohl tenhle název projít, kdyľ uľ jednou se takhle pojmenovala DJka polámaných beatů a kdyľ jsou dneska v módě soudy, které přetáhnou po vyčerpávajících debatách kolem copyrightu, práva na tu kterou stranu. Hned první eponymní singl zabodoval u těch nejslavnějąích jmen za gramofony. Stal se oblíbeným i u Carla Coxe, který ho pro jeho vyčnívající a hodně originální hudební náplň míchal do svých technosetů. Rozhodně nezněl vůbec německy a stavěl na nových electro zvuzích patřičně profiltrovaných skrz naskrz. Huri-Khan a loňský trhák Time To Burn uľ originalitou přílią nesrąely. Vypadalo to jako by si Jam s Markem základy ponechali uzavřené v sequenceru a pouze měnili osudy skladeb s minimální inovací. Zvuky zůstaly, bicí zůstaly – prostě takové remixy pod novými názvy. Loni vydané album Stormjunkie přineslo naątěstí celkem třináct skladeb, kde si mohl přijít na chu» i ten kdo byl novými singly zklamán. Rozhodně jsem věděl, ľe album má v záloze nejmíň jeątě jeden track, který by se mohl na trhu objevit ve formátu singlu s novými remixy a tipoval jsem skladbu The Fly. Díky mému mailovému kontaktu s vůdčí hlavou Storm – Jam El Marem, jsem byl vąak překvapivě informován, ľe The Fly mají mají rádi vąichni, ale firma se rozhodla, ľe chce mezi lidi dostat zcela nový track, který album neobsahuje. Podivný krok, ale jistě k němu měli svůj důvod.

Stormanimal je tedy na světě a já vám teď přiblíľím, co vás čeká a pokud si ho seľenete – nemine. Ochutnávkou pro vás mohl být tenhle track tady na www. trance.cz a ukázky (zatím stále bez videa) můľete nalézt na domovské adrese www.storm-storm.com. Fialový obal s hodně plastickým obrázkem tigříka, v sobě skrývá pět verzí tohoto tracku. Radio Mix nám singl otevírá a hned po dvaceti vteřinách pochopíme původ. Opět čerpá z jiľ osvědčených a zajetých singlů. Bicí jsou konstantní a budoucí změny automatů uľ se asi jen těľko dočkáme. Zdá se, ľe pro tuto “techno odbočku” jsou jednou automaty dány a inovace se prostě konat nebude! To se týká i nosných zvuků zatím nejlepąího singlu od Storm. Vąechno co vás v této skladbě zaujme je naostřeno na nejvyąąí moľnou intenzitu. Počínaje hlasovými útrľky, přes přechody a různé zvraty. Tempo je také hodně závratné. Pro Jam a Spoona typické přidávání různých bicích doplňků zde také nechybí. Vynikající je také rozjezd naechované plochy, která se náhle začne zrychlovat a ujíľdět do vysokých frekvencí. Filtry, kterými je tenhle track prosycen se tryskem přelévají z těch nejhlubąích tónin do aľ tříątivých výąek, vyuľívající i hranic kolem středů, kde se nezapomenou zhoupnout. Club Mix je pouze roząířenou verzí. Tam kde jsme v Radio Editu končili, tak tím samým zpomalením vokálů nyní začínáme. Takľe “Stormanimal – The Incredible” a popojedeme dále. Koncepce tohoto mixu je vytvořena na dvojnásobném nastavení vąech ústředních motivů. To znamená, ľe to co jsme slyąeli pouze jednou má nyní dvojnásobnou délku. Happy People In The Morning Mix je zaregistrovaná značka pro klubové mixy, které mají ambice stát se pro svůj minimalistický projev a hlavně díky délce skladeb (osm aľ devět minut) součástí nějakého setu. Zde se na rozdíl od předchozích dvou mixů objevují i jiné hudební zásahy. Novým prvkem je zpomalený electro hlas v půlce tracku, novými jsou zde i pasáľe bez beatů, ale hlavně smyčka se zatím nepouľitým “brebentěním”, vyuľívaným např. Olavem Basoskim. Smyčka je vytahována téměř ze záhrobí aniľ by jí bylo rozumět, postupně Storm přidávají na intenzitě a odkrývají hlasovou schovávačku.

Stormanimal je ukázkovým případem skladby, kdy remixy pouze přemílají jiľ umlácenou slámu. Originální verze je totiľ tak dobrá, ľe sebelepąí remix uľ nemá ąanci ji trumfnout. Zde byli osloveni dva producentské týmy. Elektrochemie LK a dvojice Lexy & K-Paul. Elektrochemie LK (jinak hudební pseudonym pro Thomase Schumachera) začíná svůj remix nasamplovaným smíchem, který po několikanásobném opakování působí jako dost odpudivý skřek. Nic nového, hodně německé spodky, kdyľ to zkrátím – moľná tak trochu návrat k hudebním začátkům DJe Hooligana. Na party absolutně nepouľitelné, pro poslech doma také – prostě kompletní výplach vaąich mozkových závitů. Jediným zajímavým momentem je zde loop efekt, pouľitý ke konci skladby. Ten vąak trvá asi ąest vteřin a to je zatraceně málo na to, aby vás tenhle mix vzal… Devětadvacetiletý producent jehoľ techno tvář je v současné době spojována s labelem Ericka Powella – Bush Records a který v poslední době přispěl jedním remixem i na výběr Club Mixes 2000 od Frankie Goes To Hollywood, zde předvedl naprosto zbytečnou práci. Také Lexy & K-Paul Sturmstaerke 12″ Remix nemá ľádný větąí význam. Alexander Gerlach a Kai Paul, kteří hodně spolupracují s Westbamovým labelem Low Spirit, si ponechali pouze hlasové útrľky, ale jinak je jejich remix upraven k nepoznání. Hodně syrový a místy hodně nudný je druhým zklamáním. Na rozdíl od Thomase Schumachera pouľívají pouze své základy a z originálu čerpají minimálně. Nebýt hlasů asi by se dal tenhle mix vydávat za vlastní materiál.
Zhodnocení: “Bouře” se přihnala zpátky a s ní i hodně naąláplý materiál. Stormjunkie nebylo ąpatným albem, ale uľ to chtělo něco nového! Stormanimal dobylo právem anglickou klubovou hitparádu a po celkem nudném období se v táboře Jam & Spoon konečně začíná opět něco dít. Jam El Mar se uchýlil k trackům zcela oproątěných od beatů pro “německého Andrea Bocelliho”. Bjo”rn Casapietra je zpěvákem na jehoľ album přispěl Jam čtyřmi tracky a společně s Markem připravili remix pro Resistance D. – If You Were There (zatím je k dostání pouze na vinylu, takľe brzy po vyjítí CDčka očekávejte recenzi). Kromě toho se usilovně pracuje na novém albu Jam & Spoon, které mělo vyjít uľ koncem roku. Myslím, ľe se máme opět na co těąit!
Myclick

Monika
Author: Monika

Komentáře nejsou povoleny.