TRANCE.CZ - Elektronická taneční hudba v ČR i ze světa.

Reklama



Report z Trancefusion Oldschool edition

12.02.2013

Druhý únorový víkend přinesl ojedinělou a opravdu raritní trance párty, která zatím u nás neměla obdoby. Troufám si říci, že hlavním impulzem pro uspořádání Old School edice pro team Trancefusion bylo vystoupení Kaie Tracida na podzimní eventu. Jeho classic set tehdy sklidil neuvěřitelné ohlasy a tak přišel tento famózní nápad přizvat ještě další megahvězdy a legendy trance hudby jako jsou M.I.K.E. aka Push, Johan Gielen a Tomcraft. Je pravda, že tito DJs už mají ty nejlepší léta za sebou, byť jsou všichni i nadále aktivní a stále vystupují a produkují. Tato akce umožnila vrátit se o několik let zpátky do dob kdy byl trance na výsluní, do dob kdy frčela Trance Energy v plném proudu a do dob kdy byl trance ve své nejčistější podobě bez nějakých příměsí. Pojďme se podívat jak tento unikátní event dopadl, naplnil nebo snad předčil očekávání?

Sety z Trancefusion Old School Edition ke stažení 
https://soundcloud.com/trancefusionparty/kai-tracid-live-trancefusion
https://soundcloud.com/trancefusionparty/m-i-k-e-aka-push-live
https://soundcloud.com/trancefusionparty/johan-gielen-live-trancefusion
After movie Old School edition
http://www.youtube.com/watch?v=Be9smRQuf6M&feature=youtu.be
Jako místo konání byl zvolen známý holešovický klub SaSaZu, který patří k těm nejluxusnějším u nás vůbec. Bohužel se to trochu projevilo na cenách drinků, ale s tím se tak trochu dalo počítat. SaSaZu byla dobrá volba, protože tento klub tak akorát pojmul návštěvu. Nepůsobilo to ani přeplněně ani poloprázdně, prostě ideální. Stage byla trochu skromnější a stylizovaná do konceptu tohoto eventu, takže nad DJ pultem se pohupovaly vinylové desky, na plátně se promítala tématická, mnohdy až lehce bizarní historická videa. Zvláštním nápadem byla dvě postranní plátna, na kterých bylo možné vidět pouze siluety tanečníků. Osvětlení bylo také trochu skromnější, žádné lasery se tentokrát nekonaly. Předpokládám, že to opět souviselo pouze s konceptem eventu a nikoliv tím, že na nás chtěl Trancefusion team šetřit.
Do klubu jsem přišel v době kdy svůj set zakončoval český Dj Orbith a podle očekávání měl za úkol místní osazenstvo spíše rozehřát. Z repráků se na mě nevalily žádné velkolepé melodie ale spíše monotóní techy sound. Není se čemu divit, tento DJ s trancem nikdy neměl nic moc společného. Ale jako rozehřívač určitě splnil svůj úkol. Vystřídal ho německý matador elektronické hudby Tomcraft, který se proslavil především díky hitovkám jako Loneliness, Overdose nebo Silence. Jeho set byl docela různorodý a zahrál od progressivu přes electro až po trance. Nevynechal ani už zmiňované vlastní pecky, všechny ve svých původních verzích. Bylo vidět že si večer nesmírně užívá a baví se, stejně jako celé SaSaZu a to bylo to nejlepší ještě před náma.

Po Tomcraftovi to pořádně rozpálil německý sympaťák Kai Tracid. Tenhle chlapík snad nestárne, ve svých 40ti letech vypadá stále stejně jako před 15 lety. Jeho set byl sice podobný jako zahrál na podzimní Trancefusion, ale to vůbec není na škodu. Při jeho setu vládla fantastická atmosféra a nastaly ty opravdové “hands in the air” momenty. Ty momenty při nichž zapomenete na všechny strasti života necháte se unášet tou fantasickou sílou hudby zvané trance. Jako soundtracky k těmto zážitkům posloužily tracky jako Too Many Times, Liquid Skies nebo Life Is Too Short. Velkým pozitivním překvapením pro mně bylo zařazení Energy 52 – Cafe Del Mar. Kai Tracid také zahrál klasické hardtrance tracky, které už dnes prostě nikde neuslyšíme. Derb – Derb, Hennes & Cold – The Second Trip (DJ Scot Project Remix) nebo Trance & Acid v naprosto drtícím Derb Remixu to jsou prostě raritky, které se dnes už moc po hříchu nehrají a už vůbec neprodukují. Kai zklidil zasloužené ovace a uvolnil místo další legendě trance hudby.
Kdo by neznal belgického veterána M.I.K.E.a, známého též jako Push nebo Plastic Boy. Jeho legendárné klasiky se zapsaly do pomyslných zlatých fondů trance music. Všechny tyto klasiky jako Universal Nation, Silverbath nebo The Legacy v jeho setu zazněly. Krom toho jsme se dočkali i dalších zajímavých klasik jako Marco V – Simulated, LSG – Hidden Sun Of Venus, The Thrillseekers – Synaesthesia a Cygnus X – Superstings (Rank1 Remix). Jako zpestření výborně zafungovaly i vokálovky Silence a As The Rush Comes, při kterých zpíval celý klub. Jeho set by se dal nazvat jako pure trance, totální trance nálož bez jediného slabšího momentu, při jeho setu zažívalo SaSaZu ty opravdové trance euforie, atmosféra byla neskutečná a při takovém Strange Worldu skákal nejel celý klub ale snad i obsluha za barem a sekuriťáci Noc zakončoval oblíbený usměvavý holanďan Johan Gielen. Jako jediný si dovolil zahrát starší kousky ale v nových úpravách, ale vzhledem k tomu, že to prokládal i klasikama tak proč ne. Největší radost mi udělala Gouryella – Ligaya a také Twisted, byť tedy v novějším Jochen Miller Remixu. Nechyběly ani předělávky klasik jako For An Angel nebo Take Me Away. Bonbónkem na závěr pak byla The Age Of Love v nesmrtelném Jam & Spoon Remixu.

Byla to taková stylová tečka za neskutečným večerem, kde jsem si připadal jak v trancové pohádce. Nebudu chodit okolo horké kaše a rovnou přiznám že tohle byla pro mně nejlepší trance akce a jeden z největších životních zážitků. Slyšet všechny ty tracky, které jsem ve svých recenzích odesítkoval takto naživo byl pro mně opravdu splněný životní sen. Podle ohlasů nejsem jediný kdo to tak cítil a i samotná atmosféra toho večera o tom vypovídala. Tohle se opravdu jentak nevidí, tolik nadšených a spokojených výrazů, úsměvů na tvářích, ruce neustále nahoře a pocity euforie. Tahle akce opravdu ukázala, jak je ten trance unikátní styl, jak dokáže spojovat lidi, jako dokáže vyvolat pocit euforie a štěstí a jakou dokáže strhnout atmosféru. Hlavně jsme se dočkali trancu v té čisté podobě, nikoliv z nějakou příměsí house či trouse jak tomu bývá v dnešní době zvykem. Myslím, že Old School edice jasně ukázala že trance nemá zapotřebí se propojovat s jinými styly a že je nejlepší tak jak ho známe z doby té největší slávy.

Monika
Author: Monika

Komentáře nejsou povoleny.