TRANCE.CZ - Elektronická taneční hudba v ČR i ze světa.

ReklamaRozhovor s Darren Simpson + soutěž o CD Trance Classics

08.09.2014

Pro další exkluzivní rozhovor pro Trance.cz jsme pozvali rezidenta předního trance rádia AH.FM, zastánce staré trancové školy a sběratele trancových klasik Darrena Simpsona. Ten je zodpovědný společně se svými přáteli za projekt Trance Classics, který se během posledních let stal velmi populárním mezi fanoušky klasického trance soundu. Darren nám prozradil nejen okolnosti Trance Classics a co se chystá do budoucna, ale také uvedl i několik epických tracků, které pro něj jsou legendární a označil i jednoho současného producenta, jenž jde ve stopách klasického trancu.
 
Ahoj Darrene, řekni nám něco o sobě. Co tě přivedlo k elektronické hudbě a DJingu?
Zdravím všechny z Trance.cz, díky za toto interview. Abych to vzal od začátku. Pocházím z Dundee ve Skotsku. A vše pro mě začalo někdy okolo roku 1991-1992. Vzpomínám si, že jsem byl na návštěvě u kamaráda a jeho starší bratr hrál ve vedlejší místnosti nějaký rave. Skladby jako Praga Khan – Injected With A Poison, Altern8 – Evapor8, The Prodigy – Everybody In The Place tryskaly ven a já jsem ho hned šel požádat o záznam na pásku. Od té doby se můj vkus rozmanitě změnil v průběhu let. Myslím, že mou další velkou lásku byla Hardcore / Gabber scéna z první poloviny 90. let. Byl jsem na všechny ty bláznivé holandského věci od DJ Paul Elstak a ostatních vycházejících na labelech jako jsou Rotterdam Records, Mokum Records, stejně jako harcore pocházející z Velké Británie od Bass Generator, Scott Brown a mnoha dalších. Můj přechod do světa trance music nastal kolem roku 1996. Robert Miles – Children a B.B.E. – Seven Days And One Week, byla dvojice prvních skladeb, které odpálily mou lásku k trancu a ta od té doby jenom roste. Prodal jsem všechny své hardcore vinyly, které jsem nashromáždil a za utržené peníze jsem vybudoval trance sbírku. Hodně mě ovlivnil můj blízký přítel a kolega Trance Classics admin DJ Rob C. On se mnou sdílel vášeň pro trance a má lví podíl na mém zalíbení v tomto hudebním žánru.
 
Kde se v tobě vzala tak velká vášeň pro trance classics? Které skladby jsou pro tebe největšími trancovými klasikami všech dob?
Klasiky pro mě jsou ty skladby, které se nikdy neoposlouchají. Skladby, které se osvědčily a vydržely zkoušku časem, masivní hymny, skryté poklady, skladby, které jsou naplněné surovou vášní, emocemi, silnou melodií, úžasnou basovou linkou a strhujícími beaty. Prostě trance, který vás vezme na cestu. Jedná se o druh skladeb, na kterých jsem vyrůstal a soudím, že má vášeň pro trancové klasiky vznikla z kombinace nostalgie, vzpomínek a jednoduše z toho, že mi ta láska pro tento oldschool trance z dřívějších let dnes poněkud chybí. Nedokázal bych vypsat své osobní top trance tracky, s tolika epickými skladbami je to prostě nemožné, ale zde je několik z mých oblíbených bez konkrétního pořadí: Age Of Love – Age Of Love (Jam & Spoon’s Watch Out For Stella Mix), Chicane feat. Moya Brennan – Saltwater, The Olmec, Heads – Spiritualised (The Astral Mix), Jones & Stephenson – The First Rebirth, Legend B – Lost In Love (Original Mix), System F – Out Of The Blue, Push – Strange World (2000 Remake), Salt Tank – Eugina (Michael Woods Remix), Humate – Love Stimulation (Paul Van Dyk’s Love Club Mix).
 

 
Co si myslíš o současné trancové scéně? Který z dnešních producentů patří mezi tvé oblíbené?
Myslím, že někteří lidé možná mají dojem z naší stránky na Facebooku, že nesnáším všechen moderní trance. Pravdou je však, že si vychutnávám i některé aktuální věci, ale musím přiznat, že je toho málo. Často mi lidé říkají, že je spousta skvělé nové hudby a já se jenom nehledám na správných místech. Prostě je to tak, že nemám tak moc rád to, v co se trance vyvinul v průběhu několika posledních let. Mnoho dnešních skladeb, které lidé považují za úžasné, ve mně zanechává dojem, že jsou docela o ničem. Dnešní scéna je plná nadbytku, generická, nevýrazná, nezvyklé bezduchá, plno bílého šumu, kterým se lidé zdají být lapeni. Příliš mnoho kvantity a nedostatek kvality. Nevím přesně, kdy se to stalo, ale když jsem kupoval všechny ty nové releasy každý týden, tak něco v mé hlavě bliklo a já jsem si uvědomil, že jsem koupil spoustu opravdu průměrného vzájemné podobného soundu. Myslím, že jedna z nejhorších věcí na dnešní scéně je konstantní touha přepracovat masivní klasiky, neboť tím jim vytrhávají duši a odstraňují to, co na nich bylo zvláštní. Tyto klasiky jsou shazovány jen proto, aby se vešly do tohoto generického věku. Někteří producenti vysloveně ničí své klasiky moderními aktualizacemi, které jsou někdy docela srdcervoucí. Existuje i několik výjimek, kde se moderní přepracování ukázalo být skvělé, ale zjistil jsem, že 95% z nich je dost hrozných. Jen je nechte být. Jsou to klasiky z nějakého důvodu, já nevyžadují aktualizaci. Pokud jde o umělce ze současné scény, tak jsem docela potěšen některými nedávnými tracky a remixy od Touchstone, které mají klasické vibrace. Touchstone – Stargazer, Hypaethrame – Unforgettable Memories (Touchstone Remix) a Johnston / Obsidian Radio – Love Like This (Touchstone Remix) jsou všechny dle mého názoru povedené.
 
Pověz nám něco o Trance Classics Live. Kolik lidí je za tímto projektem. Jaké máte ambice? Čeho chcete dosáhnout?
V současné době je nás šest v Trance Classics admin týmu, ale jen já a Mark Winstanley tvoříme každý měsíc radioshow Trance Classics Live, která je součástí programu Afterhours.FM poté, co bylo naše domovské rádio Tranceradio.FM bohužel zrušeno. DJ Rob C, Ross Anderson, Robbie Lock a Cojocaru Bogdan-Nicolae tvoří zbytek týmu na Facebooku. Roba znám už celá léta a ostatní kluci jsou všichni přátelé z Facebooku. Všichni sídlíme ve Spojeném království kromě Boghyho, který žije v Rumunsku, ale všichni víceméně sdílíme stejnou vášeň pro klasiky. Stránka Trance Classics byla spuštěna jako místo, kam si všichni příznivci staršího trance soundu můžou přijít zavzpomínat, sdílet vzpomínky a užívat si hudbu. Také bych chtěl říci, že je to možná i dobré místo pro novější trance fanoušky, kteří mají zájem vstřebat kořeny trance music nebo je jen zajímá, jak to bylo tenkrát. Neustále vymýšlíme způsoby, jak Trance Classics rozšířit. Aktuálně zvažuji plnohodnotnou webovou stránku a události v blízké budoucnosti.
 
Kde můžeme slyšet Trance Classics? Děláte i živá vystoupení?
Máme vlastní YouTube kanál – https://www.youtube.com/c/TranceClassicsOfficial, který má pravděpodobně jednu z největších sbírek klasik, téměř 1000 uploadů v té nejlepší kvalitě. Můžeme zde najít skladby z let 1988 až 2009. Také jsem na SoundCloudu – https://soundcloud.com/darrensimpson, kde můžete najít, poslechnout a stáhnout všechny epizody našeho pořadu Trance Classics Live na AH.FM. Živé akce a události jsou něco, co bychom chtěli, aby se v budoucnu stalo tak, aby jedna značka nastartovala další. Já a Rob C již máme premiéru za sebou, před pár měsíci jsme uspořádali párty v severním Skotsku, kde jsme pod hlavičkou Trance Classics odehráli pětihodinovou klasickou show. Akce byla úspěšná a získali jsme opravdu pozitivní zpětnou vazbu, takže doufáme, že bysme mohli vytvořil vlastní párty-řadu. Víme, že existují i jiné události klasického typu, které se objevují každou chvíli, ale my bychom rádi, aby oficiální Trance Classics noc dostala pravidelný rys, který plně reprezentuje naši stránku.
 
Co víš o České republice? Už jsi zde někdy byl?
Nebudu lhát, nevím toho moc o České republice, ale z toho, co jsem viděl, vypadá jako nádherná země a já bych jí rád někdy navštívil. Slyšel jsem, že trancoví fanoušci tam jsou velmi vášniví.
 
Darren nám také věnoval tři kopie své kompilace Trance Classics, kterou namixoval k příležitosti překročení hranice 7000 fanoušků facebook stránky Trance Classics. Vyhrají ji tři nejrychlejší z Vás, kteří správně odpovědí na následující soutěžní otázku. Z jaké země je vysíláno internetové rádio AH.FM? Odpovědi zasílejte mailem na dolvich@trance.cz

Monika
Author: Monika

Komentáře nejsou povoleny.