TRANCE.CZ - Elektronická taneční hudba v ČR i ze světa.

ReklamaRozhovor se Sean Tyas + Soutěž o CD Degeneration

29.02.2016

Americký DJ a producent Sean Edwin Tyas je jedna z nejvýraznějších postav trancové scény ve Švýcarsku. Své vlastní tracky začal vydávat již krátce po roce 2000 a před pěti lety založil vlastní vydavatelství Tytanium Recordings. Českému publiku je tento hudebník dobře znám. Mohli jste ho slyšet před sedmi lety na festivalu Summer Of Love, později na Crystalu v klubu Fabric a také na eventech Trancefusion, ale pražskému publiku se představil již v roce 2008 na akci Mind v klubu Retro Music Hall. Proto jsme právě jeho vybrali pro další exkluzivní rozhovor.
Ahoj Seane, právě vychází tvoje první album Degeneration. Jak bys ho popsal?
Pokrývá všechny žánry elektronické hudby, které mám rád a vše, co na nich mám rád. Můžete tam najít trance a tech trance samozřejmě, ale také psy trance, breaks, techno, schranz a i vydatnou dávku drum’n’bass.
Proč si tak dlouho čekal s debutovou deskou?
Myslím, že mě od toho odrazoval celý ten koncept několikaměsíčního čekání na moment, ve kterém budou všechny tracky vydány v jeden okamžik. Raději vydávám své skladby, když jsou ještě nové. Proto jsem již minulý rok vydal dvě EP po třech skladbách jako ochutnávku celého alba. To se mi zdá jako nejlepší způsob, jak dělat moderní album s tím, jak toto odvětví v současné době funguje.
Je to milník ve tvé kariéře?
Řekl bych, že je to rozhodně jeden z milníků nejen v mé kariéře, ale i v mém životě. Byly dvě věci v mém životě, které jsem mnohokrát zkoušel udělat, ale nikdy se mi to nepovedlo. Ale teď zbývá už jen jedna z nich. Nyní když jsem dokončil a vydal své album, tak je tou zbývající věcí, kterou jsem nikdy nebyl schopen udělat, konečně přestat kouřit.
Dáváš přednost práci ve studiu nebo DJskému vystoupení před publikem?
Miluji oboje, ale o trochu raději jsem ve studiu a tvořím hudbu. Cítím se zde více svobodný sám se sebou.
Ovládáš také hudební teorii? Dokážeš zahrát jakýkoliv track na klávesy poté, co si ho poslechneš?
Ne, nedokážu zahrát každý track po jeho poslechu, ale rozumím základům hudební teorie, což samozřejmě pomáhá ve všech melodických aspektech muzicírování. Je to sice klišé, ale nejdůležitější věc pro každého je vyzkoušené pravidlo: pokud to zní dobře, je to dobré.
Kde tě v současné době můžeme slyšet hrát?
Nedávno jsem hrál po Austrálii a v příštích týdnech budu v Kuala Lumpur, Singapuru, Curychu, Glasgow a Dublinu a také v Paříži. Už mám také potvrzeno hraní na několika velkých festivalech v létě.
Jak se ti žije ve Švýcarsku? Je tato země příznivá pro hudebníky? Jaká je místní taneční scéna?
Opravdu se mi líbí život ve Švýcarsku. Vše je čisté, organizované a krásné. I když většinou dost drahé. Vše tu funguje velmi dobře pro mě jako producenta a DJe, protože curyšské letiště je velmi praktické, jde o docela snadné získání letu kamkoliv po Evropě. Zdejší taneční scéna je v současné době především o stylech deep house nebo tech house s trochou Chicagského vlivu, ale je tam i docela velká undergroundová psy trance scéna.
Už jsi hrál několikrát v České republice. Jak vnímáš českou taneční scénu?
Naprosto úžasně. Mám pocit, že je to jeden z nejvíce nadšených národů pro taneční hudbu v Evropě. Bylo velmi smutné vidět konec Trancefusion v Praze, myslím, že Evropa ztratila jeden z nejlepších eventů. Ale jsem si zcela jistý, že Praha a další velká česká města jako je Ostrava, budou i nadále patřit mezi mé oblíbené destinace.
Jako vždy máte i nyní možnost vyhrát aktuální CD zpovídaného nejrychlejší správnou odpovědí na naší otázku. Výhrou je samozřejmě zmiňované album Degeneration, které vychází v těchto dnech. Soutěžní otázka je však tentokrát trochu kulišácká a možná to bude spíše tipovačka. Chceme po Vás totiž vědět, do jaké země v Evropě se Sean Tyas v roce 2004 původně přestěhoval z USA předtím, než se usadil ve Švýcarsku. Odpovědi můžete posílat na mail dolvich@trance.cz.

Monika
Author: Monika

Komentáře nejsou povoleny.