TRANCE.CZ - Elektronická taneční hudba v ČR i ze světa.

ReklamaRozhovor se Solarstone + soutěž o CD Pure Trance V4

11.12.2015

Britský DJ a producent Rich Mowatt alias Solarstone je jeden z nejstabilnějších tvůrců trance music. Již 20 let úspěšně pravidelně vydává své tracky, aniž by opustil žánr trance. Tento respektovaný hudebník je tak jednou z mála zbývajících stálic trancového nebe. A proto jsme právě jeho vybrali pro další exkluzivní rozhovor serveru Trance.cz. Zeptali jsme se Riche nejenom na jeho aktuální kompilaci Pure Trance V4, ale také jsme zjistili v jaké fázi je nové studiové album, co si Rich myslí o současné scéně, které umělce by nám mohl doporučit, co poslouchá ve svém soukromí a také nám dal pár tipů pro začínající DJs. Můžete si také zasoutěžit o dvouCD kompilaci Pure Trance V4.

Ahoj Richi, tvá nová kompilace Pure Trance V4 je právě v prodeji. Popiš nám, co od ní můžeme čekat. Řekni nám více o soundu značky Pure Trance Progressive.

Jistě, samozřejmě se jedná o čtvrtou kompilaci série Pure Trance. Začal jsem jí plánovat na začátku léta. S každou takovou kompilací je hodně práce nejen s vyhledáváním a podepisováním nové hudby. Také obvykle dělám celou řadu, retuší, úprav a remixů. To zabere hodně času, ale o tom jsou všechny kompilace velkých labelů. Avšak pro mě je to práce z lásky, opravdu. Nová značka Pure Trance Progressive vznikla během toho, když jsem hledal novou hudbu společně s Gai Barone. Je to skutečné oživení hlubší a pomalejší stránky Pure Trance. Mnoho umělců dělá výbornou hudbu v pomalejším tempu and raritnější než vše, s čím jsem přišel na Pure Trance Recordings. Proč bych tedy nedal svému hlavnímu kanálu malého brášku nebo sestru. Prvním releasem je moje spolupráce s Gaiem “Fata Morgana”.
Co bude tvým dalším hudebním krokem? Můžeme očekávat nové album?
Na novém Solarstone albu pracuji již delší dobu. Pomalu jej dávám dohromady a již pro něj mám titul, ale ten ještě odhalovat nebudu. Album je rozhodně mojí prioritou pro rok 2016. Je v plánu také několik singlů, nejprve však můj remix pro Stine Grove, spolupráce s Basil O’Glue a také můj nový track “Harold”, který již 6 měsíců hraji a ke kterému se aktuálně dělají remixy. Pokud se povedou, tak bude singl brzy vydán u Black Hole.
Kde si můžeme vychutnat tvá živá vystoupení v následujících měsících? Řekni nám také něco o projektu PureNRG.
Budu teď hraním zaneprázdněn několik následujících měsíců. V blízké budoucnosti se podívám především do USA, ale také se v lednu vracím se svým Pure Trance eventem do Helsinek. Práce s Giuseppem na PureNRG projektu je velká zábava, dobře si rozumíme ve studiu a oba milujeme živé hraní. Je to velmi rozdílné oproti běžnému DJingu, to je jasné.
Jsi hudebním producentem již déle než 20 let. Můžeš nám charakterizovat dosavadní vývoj elektronické hudby? A jak to půjde dále?
Jediná předvídatelná věc o elektronické hudbě je, že všechny prognózy jsou obecně špatně. Já jenom dělám své věci a doufám, že mě lidé budou následovat na mé cestě. Během posledních dvaceti let jsem se toho naučil hodně, ale hlavní lekce je to, že je třeba jednat s lidmi na vaší cestě vzhůru tak, jak byste chtěli, aby jednali s vámi na vaší cestě dolů.
Kde bereš svou inspiraci k tvorbě tvých tracků? Která z tvých skladeb je tvá nejoblíbenější?
Inspirace pochází z každodenního života, někdy nápad prostě vskočí do mé hlavy v plné formě, jindy nápady přicházejí ve fragmentech, někdy vycházím ze svých zkušeností, jindy něco zaslechnu. Vybírat mezi svými tracky favorita, to je skoro jako vybírat mezi svými dětmi. Kdybych byl nuce volit dnes, tak bych vybral něco z nového alba, ale jestli se mě zeptáte přístí týden, tak by to mohlo být něco úplně jiného.
Bude někdy oficiálně vydán tvůj track London Grammar – Wasting My Young Years (Solarstone Pure Mix)?
Ne, to se nestane. Klukům z Ministry Of Sound se sice můj remix líbil, bohužel kapela ho neocenila. Ale to se občas stane, když děláte bootleg. Nedělal jsem ten mix s očekáváním, že bude vydán. Sice preferuji, když je bootleg vydán, avšak i opačná situace dává tracku něco speciálního. Když je něco všude k dostání, tak to brzo ztratí svůj šmrnc.
Co by jsi doporučil začínajícím DJs k prosazení se v dnešním přesyceném světě DJingu?
Hrajte to, co máte rádi a co hrát chcete. Trochu okořeňte své vystoupení. Nestůjte jenom na DJském stanovišti. Je to o davu a jejich prožitku, není to o vás.
Co si myslíš o současné trance & progressive scéně? Které umělce bys nám mohl doporučit?
Doufal jsem a zároveň očekával obnovu hlubší a pomalejší stránky trance music a jsem za to nesmírně rád. Během sestavování Pure Trance V4 s Gaiem jsem podepsal mnoho deeper pure trance hudby. Ve výsledku to vedlo k tomu, že jsem spustil Pure Trance Progressive velmi rychle, abych podpořil tento sound společně s hlavním Pure Trance Recordings labelem. Scéna je opravdu zdravá, velmi mnoho nových i zavedených jmen dělá skvělou hudbu, lidé jako Jamie Baggots, Forerunners, Tom Bro. Všiml jsem si také, že Probspot je zpět pod labely jako Joof. Tento zvuk budoucnosti vypadá opravdu dobře.
Jaký druh hudby máš rád vyjma trance a progressive?
Všechny druhy hudby, poslední album které jsem koupil bylo “Solipsismus” od Joep Boeving na vinylu, mimochodem ve velmi pěkném balení. Také poslední album New Order je skutečně dobré. Ale mojí nejoblíbenější kapelou jsou Pet Shop Boys, ty poslouchám dlouhá léta. Zvlášť miluji krásnou piánovou hudbu, jednoduché věci. Avšak mohu se také dnes zamilovat do cheesy pop nahrávky a zítra jí nenávidět, jako každý.
Byl jsi několikrát v Praze. Co si myslíš o České trancové scéně?
Ano, hrál jsem teď několikrát v Praze. Je to tak krásné město, ty nádherné budovy a panoramata. Také jsem hrál v Brně, ale to jsem z města nic neviděl. U vás v České republice je loajální trancová rodina a také máte několik dobrých producentů. Těším se, až se zase vrátím.
Již tradičně společně s exkluzivním rozhovorem vyhlašujeme též soutěž o aktuální CD zpovídané osobnosti. Vyhrát tedy můžete dvouCD kompilaci Pure Trance V4, kterou namixovali Solarstone a Gai Barone. Tuto lákavou cenu získá ten, kdo jako první správně zodpoví následující soutěžní otázku. Ve kterém roce Solarstone poprvé hrál v České republice? Vaše odpovědi můžete zasílat na mail dolvich@trance.czkdy v předmětu uveďte “Solarstone soutěž”.

Monika
Author: Monika

Komentáře nejsou povoleny.