TRANCE.CZ - Elektronická taneční hudba v ČR i ze světa.

ReklamaRozhovory pro Trance.cz – Cliff Coenraad

02.02.2012

Po deseti dnech od rozhovoru pro náš server s Richardem Durandem nastává čas pro vyzpovídání dalšího hosta. Bude jím holandský dj a producent Cliff Coenraad, který se již příští pátek 10.2. 2012 představí premiérově v České Republice na party Trancefusion Club Edition v klubu SaSaZu. Rozhovor probíhal opět ve značně neformální atmosféře a Cliff rovněž dodržel slib, který před časem dal a pro náš server a své české fandy namíchal exkluzivní hodinový set mapující jeho dosavadní hudební kariéru!

Ahoj Cliffe, díky moc, že sis udělal čas na rozhovor pro náš server trance.cz! Pojďme na začátek trochu do Tvý minulosti: V Tvým Bio jsem se dočetl, že Ti bylo cca 12 let, když ses začal zajímat o hudbu a že ses během střední školy učil mixovat desky u kámoše doma, protože jsi neměl peníze na vlastní vybavení. Pamatuješ si ještě svůj první gig v nějakým klubu, kolik tam bylo lidí, co jsi hrál a jak moc Ti to (ne)šlo?
Ahoj, zdravím do Čech! Mno, s tím prvním hraním budu upřímnej: Poprvý, když jsem hrál pro nějakej větší dav, tak to bylo na střední na školním večírku. Bylo tam tak 500 lidí, mně bylo, tuším, nějakejch 14 let a každej si pochvaloval, jakej to byl skvělej mejdan. V tu dobu jsem hrál převážně hardcore a lidi se fakt dobře bavili, každej si o tom vyprávěl ještě pár týdnů potom, takže jsem se brzo stal jakýmsi králem školních večírků, na kterejch jsem hrál čím dál tím víc.
Jak jsem o Tobě pátral dál, tak když jsi s hudbou začínal, hrál jsi kromě zmiňovanýho hardcoreu taky další styly jako hip hop, clubhouse, techno. Tyhle styly jsi dokázal vystřídat vždycky během jedný noci nebo jsi měl už třeba nějaký rezidentní parties, každou zaměřenou na jinej druh hudby?
Kdepak, zezačátku to vůbec právě kluby nebyly, byly to víceméně tyhle školní večírky nebo různý privátní mejdany, kde jsem za noc zahrál opravdu pestrou hudební škálu stylů.. Začal jsem s klubovou muzikou, něco jako klubovej trance od roku 1999 dál, pak jsem přešel k novějším věcem a pak jsem hrál taky techno, protože mi přišlo, že si s ním víc vyhraju nežli s trancem. V tranceu máš všechny ty melodie a breakdowny a já jsem chtěl hrát víc věci na paření a k tomu bylo techno ideální.. Postupem času mi ale začal trance chybět a pak když jsem ho začal i skládat, hrál jsem ho už o dost víc víceméně napořád.
Kdy se stal ten zlom, že ses rozhodl, že budeš chtít zkusit i skládat svoji vlastní hudbu?
To mi bylo taky nějak tak 14 nebo 15, ten můj kámoš měl i program na skládání hudby a na začátku to byla taková docela jednoduchá hardcore music, co jsem dělal. Trvalo delší dobu, než jsem se odhodlal něco vydat, protože jsem si furt myslel, že to není dost dobrý. Pak jsem v ranejch dobách internetu brouzdal po různejch fórech, kam jsem svoje tracky postoval, abych dostal nějakej feedback, no a v jednom momentu jsem si řekl, že už je na čase zkusit ty svoje skladby poslat pár labelům, abych viděl, jak na tom vlastně jsem. Ozval se label Dedicated, což byl sublabel větší stáje Dedicated Recordings, a já si připsal na svý konto svý první releasy – jednalo se o skladby
“The Hollow Man” a “Cascada” mýho tehdejšího projektu Astatic.
Po těhle dvou skladbách přišly dva společný tracky s Leonem Bolierem – “Mighty Ducks” a “Mohawk”, brzo vým vyjde další společnej song, nová věc s názvem “Belmont´s Revenge”. Jak jste se poznali a jste třeba kámoši i v reálným životě, co občas zajdou na pivo?
Poznali jsme se právě na jednom z těch fór, kam jsem postoval svoje tracky, myslím, že se to jmenovalo Club charts nebo tak nějak. Pak jsme se poprvý viděli na Asotu 100 v Bloemendaalu a už od začátku mezi náma byla taková silná chemie, až jsem si říkal, jestli jsme se do sebe nezamilovali. (smích)
To neposoudím, ale podle pár fotek jste asi dobrý kámoši a spolu s váma ještě Jonas Steur..

Hahaha, nejsi Ty z bulváru, kde jsi to vyhrabal?! To bylo někdy o prázdninách, kdy jsme byli na týden v nějakým bungalow parku (prázdninový způsob ubytování v NL – pozn. autora) a Jonas zrovna slavil narozeniny.. Každopádně, abych se vrátil k dotazu: Byly to fakt skvělý časy, ale bohužel jsme pak šli každej svou cestou, Leon se přiklonil víc k tranceu, Jonas se dal spíš na takovej progressive house, takže dneska už se bohužel tolik nevidíme. Ale když se vidíme, rádi pokecáme jako za starejch časů o tom, jak se nám daří, co novýho atp..
Jak to vůbec všeobecně mezi váma djs z vyšší ligy chodí? Je mezi váma některejma podobná rivalita jako mezi modelkama? Tzn. že naoko jste všichni kamarádi a vycházíte spolu báječně, což diplomaticky tvrdíte v rozhovorech, ale v šatně si pak dáváte na sluchátka vteřinový lepidlo? 🙂
Haha, to se mi ještě nestalo. Řeknu to takhle: Je to asi jako v běžným životě. Myslím, že většina z nás jsme kolegové a že to není taková ta řevnivost, jako je třeba u těch modelek, že bysme si dělali vyloženě naschvály, to ne.. Časy se teď ale možná trochu změnily kvůli hudbě a internetu, protože dneska můžeš strašně snadno skládat hudbu s jednoduchým programem a můžeš bez problémů vydávat svoje věci a když to děláš správně, můžeš se stát třeba až tak velkým, jako je teď Avicii.. Tohle je občas docela frustrující, když vidíš, jak dřeš tvrdě několik let a pak k tomu někdo přijde jak slepej k houslím.. Ale je to bohužel tak, že některý lidi si holt zvolí tu jednodušší cestu a mají s tím větší úspěch než ty, co si to chtěj´ poctivě odřít..
Ok, čili chápu, že společnej projekt Clifficii asi nikdy nebude.. 🙂 Pojďme trochu do soukromí: Co rodina, podporuje Tě v hudbě nebo to jde spíš mimo ně?
Jojo, podporujou mě všichni. Furt se ptají, kdy jim přijedu zahrát do Indonésie. Část rodiny je tady se mnou a pochází už z Holandska, akorát moje mamka a pár dalších příbuzných pochází z Indonésie, takže na mě furt čekaj´, až jim přijedu zahrát.. Jinak mě dost podporujou, posílají si různě moje fotky z vystoupení, koukají na videa, posílají si tracky na Facebooku…
… uploadujou Tvoje tracky na různý EDM fóra.. Hmm, povedená rodinka..
Hahaha, ještě že jim neposílám unreleasy! (smích)
Jednu potenciální fanynku Cliffa Coenraada by zajímalo, jaký byly u Coenraadů Vánoce? Jak jsi je prožíval?
Vánoce jsou svátky, co bys měl mít vyhrazený pro svoji rodinu a lidi, co máš rád. Tenhle rok se mi naštěstí podařilo strávit pje ohromadě s rodinou, takže jsme měli dobrou večeři, dárky ty si ani moc nedáváme, protože nejsou důležitý, důležitý je trávit čas s těma, co máš rád. Takže asi nic zvláštního, klasický Vánoce jako měl každej jinej, bych řekl.
Seš docela pozitivní člověk, jak tak koukám.. Je něco, co Tě fakt naštve?
Tak to vím přesně: Nesnáším lidi, co lžou, nebo ty, co vytvářej´ nesmyslný drby.. Naštěstí s nima nepřijdu tak často do styku, abych byl často naštvanej.
Seš taky člověk, co hodně komunikuje s fanoušky přes Facebook, Twitter apod. Jak moc považuješ tyhle technologie za důležitý pro Tvoji kariéru?
Velmi důležitý, protože je to způsob, jak zůstat v kontaktu s mejma fanouškama. Dřív, když tyhle technologie ještě nebyly tak populární, to bylo docela složitý dostat se s fandama do kontaktu, teď je to fakt snadný se na něco zeptat nebo poslat fotku nebo cokoliv.. Pro mě je hodně důležitý udržovat kontakty “fresh”, aby lidi věděli, co dělám, na čem pracuju apod..
Kde bereš hudební inspiraci a je nějakej způsob, kterej při skládání tracků používáš?
To je dobrá otázka! Inspiraci dostávám z čehokoliv.. Z reálnýho života, z osobních zážitků, z toho, že poslouchám jinej styl muziky, že hraju hry, koukám na filmy, z čehokoliv.. Někdy můžeš sedět na WC a dostaneš nápad (smích), takže fakt z čehokoliv.. Co se týče postupu skládání, každej má nějakej svůj způsob, co mu vyhovuje. Začínám většinou beatama, někdy občas melodií nebo tím, že si udělám nějakej sample. Snažím se ale například nepoužívat stejnej kopák v pěti skladbách za sebou.. Asi mám nějakej rukopis, podle kterýho lidi poznají skladu Cliffa Coenraada, ale zároveň se snažím neznít v každý skladbě stejně.
Když skládáš, je něco, čím doplňuješ zásoby? Slyšel jsem, že má řada djs oblíbený bagety a zázvorovou limonádu, máš to stejně nebo je něco jinýho, čím dobíjíš baterky?
Asi budeš překvapenej, ale při skládání piju akorát vodu a ve studiu moc nejím. Jinak bych toho moc nesložil.. (smích)
Pověz nám nějakou veselou historku z natáčení?! Stala se Ti někdy během hraní nějaká kuriozita?
Jo, jednu bych měl. To bylo během mýho prvního hraní v cizině, v Polsku na party Entrance. Hrál jsem pro obří dav asi 10.000 lidí a někdy během mýho setu jsem zpozoroval jednu holčinu, jak leze přes ostatní fanoušky a míří ke mně na stage.. No a za pár chvil byla u mě. Já jsem zrovna mixoval a ona na mě mluvila něco polsky a smála se na mě.. Říkal jsem si “Sakra, co tu dělá?” a blízko schodů na stage stál Re-locate. Tak jsem na něj mávál, ať ji laskavě někam odvede, ale moc mi nepomohl, spíš se tam válel smíchy.. Ta holčina se mě pak začala dotýkat a dokonce mě začal i lechtat, takže jsem se fakt těžko soustředil na hraní.. Rád si s fanouškama pokecám nebo se s nima vyfotím, ale ne během přechodu nebo setu všeobecně, kdy se člověk musí soustředit, nota bene, když hraje pro takhle velkej dav..
Teď jeden krátkej dotaz od jedný fanynky Cliffa Coenraada: Co nebo kdo je to “Manjula”? (název jedné skladby Cliffa – pozn. autora)
To je legrační story. Dodělal jsem zrovna track, co měl uvnitř takový indický vokály a říkal jsem si “Ok, skladba je hotová, ale jaký jméno jí dáme?” Tak jsem vlezl na Google a hledal jsem nějaký indický ženský jméno a najednou jsem narazil na “Manjula”, tak jsem si říkal “Jo, to by mohl bejt dobrej název pro tenhle track?!” No a když jsem pak zjistil, že Manjula je i jméno manželky postavy Apu ze seriálu Simpsonovi, byl už výběr definitivní. 🙂
Zajímavý! Slyšel jsem, že jsi uvažoval už vloni nad vydáním svýho prvního autorskýho alba, ale zatím se tak nestalo. Nemáš to v plánu na letošek?
O tomhle jsem dost přemýšlel, ale udělal jsem ve svojí hudbě trochu změnu. Loni jsem složil dost věcí, ale myslím, že jsem vydal jenom jednu a bylo to z toho důvodu, že chci změnit svůj sound. Pracuju teď na hodně novejch věcech a až budu mít víc skladeb a lidem se bude líbit moje muzika a oslovím víc fanoušků, pak možná koncem roku nějaký album vydám. Myslím, že je pro mě ale důležitější stát se mimo Holandsko “větším”, takže přemýšlíme spíš o tom, udělat napřed nějakou cd kompilaci.
Dejmetomu, že to album vyjde. Bude pak v duchu novýho soundu Cliffa Coenraada nebo to bude průřez Tvojí kariérou a taková menší “Bestofka”?
Myslím, že by to byly spíš nový věci, ale je možný, že bych k tomu udělal ještě separátní cd se staršíma projektama, možná nějaký nevydaný věci, nějaký hity z posledních pár let…
Zmínil jsi ten “novej sound Cliffa Coenraada”. Co tím máš na mysli, kam by ses chtěl posunout? 
No, s mojí trancovou produkcí to bylo vždycky tak “něco mezi”. Lidi to nemohli definovat, jestli to byl spíš víc trance nebo house nebo progressive house nebo dokonce tech trance.. V určitým bodě jsem se rozhodl, že bych chtěl jít teď víc do progressive houseu, protože mě to fakt baví a když si poslechneš některý mý víkendový sety, uslyšíš tam spoustu různý hudby. Rád bych skládal takovej ten “big room stuff”, ale s nižším bpm. Nechtěl bych to škatulkovat do jednoho žánru, protože ty se už teď dost prolínaj´, ale něco ve stylu jako je můj remix na Marcela Woodse nebo Ferryho Corstena – ne vyloženě progressive house, ale takovej tvrdší progressive house.. Takovou párty muziku, ne nějakej cheesy progressive house, ale progressive house, co má fakt “koule”.
Trance během posledních pár let docela zpomalil a djs se hodně přizpůsobili komerčnímu publiku, takže Ty tímhle chceš oslovit větší masu lidí?
Ne, to vůbec ne, akorát to teď prostě fakt tak cítím, nemá to nic společnýho s tím, co je “in”.
Ok, budu Ti věřit.. Pojďme k hraní: Brzo Tě čeká u nás v Čechách Tvý první vystoupení na klubový edici párty Trancefusion. Liší se Tvůj styl hraní podle toho, hraješ-li v nějaký zemi poprvý? Hraješ třeba tracky, co jinde ne, popřípadě složíš svůj set jako určitej průřez svojí produkcí?
Když hraju někde poprvý, kde jsem předtím ještě nebyl, hodně lidí očekává, že jim zahraješ svoje starší věci a já budu víc než šťastnej, že jim je budu moct zahrát. Zároveň ale chci, aby měli lidi taky přehled o tom, co dělám právě teď, takže si myslím, že to bude taková kombinace obojího.
Četl jsem Tvoji smlouvu na tuhle akci a stálo tam, že když nezahraješ “Massive” a “Gone South”, že Ti prej promotér sundá polovinu honoráře..
Hahaha, určitě zahraju obě dvě tyhle věci, nemusíš se bát.. 🙂 Každopádně je celkem jedno, kde hraješ – když seš dobrej dj, tak umíš “číst” dav a v určitej moment se sice třeba rozhodneš, že půjdeš víc do tranceu nebo do progressive houseu, nejdůležitější věcí ale furt zůstává to, aby si lidi potěšil a oni se dobře bavili.
Nemůžeme nezmínit taky Tvoji vlastní radishow s originálním názvem “Repimped” (v překladu by se dalo přeložit něco jako “Nabonzováno” – pozn. autora). Kde a kdy Tě můžeme slyšet?
Repimped je moje hodinová radio show, která je vysílaná každý první úterý na afterhours.fm a obsahuje všechny styly hudby, co mám rád, od tranceu až po nějaký down-tempo tracky. Dobrá věc na týhle mojí show je to, že se na to dá jak pařit, tak si to můžeš poslechnout, když jedeš v autě a hlavně si tam můžu dovolit dát věci, který třeba naživo vůbec nehraju.
Dostáváme se k obligátní otázce – co rád děláš ve svým volným čase?
Rád zajdu někam s kámošema, zahraju si Xbox 360 (herní konzole) nebo skládám hudbu. Tyhle tři věci. Trochu nudný, já vím, ale je to tak.
A co nesnášíš, co Tě fakt prudí?
Doslova nenávidím administrativní záležitosti! Naštěstí už mám svoji účetní, co je dělá za mě..
Tvoji oblíbený producenti?
Marco V. nebo Hardwell, tyhle dva fakt můžu!
A naopak nějaká hudba, při který vypínáš rádio?
Německá “schlager muzik” (německá “lehce popovější” obdoba Evy a Vaška – pozn. autora). Mrkni na Youtube, abys zjistil, co mám na mysli.. Hudbu poslouchám, jenom když se sprchuju nebo když jedu v autě a jednou jsem omylem naladil nějakou stanici, co hrála tuhle hudbu a málem jsem pak naboural!
Jeden Tvůj fanda by měl lehce módní otázku: Všiml si že sis oblíbil takovou tu street modu a volnější věci vůbec. Máš rád třeba v soukromí hip-hop nebo Tě bavěj´ ty hadry jenom proto, že jsou pohodlný?
Ta hudba mi taky nevadí, ale nosím to jen proto, že se mi to prostě líbí. Když se mi budou líbit pyžama, budu nosit pyžama. 🙂 Mám rád hodně barevný věci a srandovní motivy a musím přiznat, že se v těhle volnějších věcech cejtím líp než v sáčku od Gucciho. (smích)
A na závěr skončíme trochu netradičně: Je nějakej dotaz, na kterej se Tě ještě nikdy nikdo nezeptal a Ty by sis ho přitom chtěl položit a zároveň zodpovědět?
Tak na tohle se mě fakt ještě nikdo nikdy nezeptal! (smích) Ale jo, jedna věc by to byla: Kdyby sis mohl vybrat jednoho Transformera, kterým bys chtěl bejt, kdo by to byl?
Ok. A máme tu, Cliffe, poslední dotaz: Kdyby sis mohl vybrat jednoho Transformera, kterým bys chtěl bejt, na koho by padla volba?
Optimus Prime!
🙂 Díky za rozhovor a těšíme se na Tebe v pátek 10.2., doufáme, že to bude “Massive” párty!
Díky, já se taky těším, už jenom kvůli tomu, že můj směr z Holandska bude “Gone South”! (smích)
Pro více informací o umělci: http://www.facebook.com/cliffcoenraadofficial

Monika
Author: Monika

Komentáře nejsou povoleny.