TRANCE.CZ - Elektronická taneční hudba v ČR i ze světa.

ReklamaSander Kleinenberg – Four Seasons EP, part 3

07.03.2003

Představovat holandského mága Sander Kleinenberga ani není třeba, pevně v to doufám. Jako dj vystupuje od konce 80.let (Lowlands, Dance Valley, rezidence na Ibize), jeho producentské kousky máme moľnost poslouchat od počátku 90.let. Známými se staly skladby “My Lexicon” či “Slipper Sleaze”, které se poté objevily v dnes jiľ legendární řadě Four Seasons EP a Four Seasons EP, part 2. V roce 2000 namixoval Sander cd Tranceglobal Airways, jeľ se stalo přílohou jednoho z čísel časopisu Mixmag a dále namixoval 2CD Global Underground Nu Breed 004. Poslední více neľ rok jsme vąak o Sanderovi slyąeli více jako o dj-ji, neľli producentovi. Tomu je ale konec, nebo» v dohledné době vyjde vysoce očekávané pokračování řady Four Seasons, tedy Four Seasons EP, part 3. Proč si dával Sander tak dlouho načas s vydáním? Bude třetí pokračování stejně skvělé jako předchozí dva díly, nebo snad jeątě lepąí? To se dozvíte v naąí recenzi.
Stejně jako předchozí dva díly, i aktuální třetí EP se skládá ze dvou vinylových desek, z nichľ kaľdá skrývá dvě skladby. Snad jste se v těch počtech nezamotali, skladby jsou tedy celkem 4 (slovy čtyři). První z nich má název “Repeat To Specify” a je dlouhá bez třinácti sekund rovných deset minut. První tři minuty se spíąe rozjíľdíme s takovým progressive house rytmem a občasným muľským vokálem na pozadí, který říká něco o budoucnosti. Neľ vás ale stačí napadnout myąlenka, ľe jde o ne moc zajímavou skladbu, struktura skladby se radikálně změní a vy s úľasem nasloucháte novým, neotřelým zvukům. I muľský vokál se ozve naplno, je to takový pokus o rapování?! do progressive rytmu, ale nebojte, zní to naprosto skvěle! V ten moment jste jiľ v páté minutě skladby a zjią»ujete, ľe “Repeat To Specify” má rozhodně něco do sebe a jde o propracovanou, s trancovým nádechem ala Sander Kleinenberg skladbu (ukázka), kterou jistě nepohrdne ľádný dobrý progressive trance dj. Hmm, tak po takovém slibném úvodu jiľ nedočkavě vzhlíľím k skladbě číslo dvě, kterou je song se zajímavým názvem “Buenos Aires”. Ten před pár týdny vyąel samostatně na promo vinylu a tak se dá čekat, ľe bude vydán i jako singl. Skladba začíná o maličko rychlejąím rytmem a po nějakých třech úvodních minutách je jasné, ľe tady to bude hlavně o trancu! A taky ľe ano, mezi třetí a čtvrtou minutou se na mě totiľ vyvalila takřka boľská trancová melodie, něco ve stylu skladby “Slipper Sleaze”, samozřejmě to ale není stejné, nebojte, Sander Kleinenberg rozhodně nemá potřebu vykrádat sám sebe. Pomyslný tracový ráj přijde v ąesté minutě, kdy se skladba nejprve skoro ztiąí, aby se následně ozvala podmanivá melodie (ukázka), která vás přinutí tancovat třeba i prostředcích MHD, pokud zrovna budete do sebe skladbu vstřebávat skrze discmana, mp3mana nebo minidisk 🙂 Dávám Buenos Aires 10 bodů z deseti. Tahle skladba je také nejdeląí písní celého EP, trvá bez jedné sekundy jedenáct a půl minuty a věřte tomu, ľe ani jedna sekunda zde není zbytečná.
Takľe malé resumé, první polovina EP byla super. A co ta druhá?, asi se ptáte. “Triple Seven” na to jde pěkně zostra, narozdíl od předchozích dvou skladeb, které se rozjely aľ s postupem času. V téhle skladbě je totiľ hned od začátku slyąet takový zajímavý originální zvuk, který vás přinutí poslouchat a vy budete s napětím čekat, co se bude dít dál. Muľský vokál z první skladby vystřídal vokál ľenský, je zde vąak zastoupen spíąe symbolicky. Pak se spustí hutný rytmus s takovým trochu funky? nádechem, ono se to těľko popisuje a v ten moment se onen originální zvuk ze začátku skladby vytratí. V páté minutě si odpočineme od opravdu hlubokých beatů, které vystřídá daląí z geniálních Sander melodií. A hádejte co se do ní začne ozývat. Náą ztracený zvučík ze začátku! O něco více je slyąet i vokalistku a tak kdyľ se od sedmé minuty vąe spojí do jedné melodie, do jednoho rytmu, musím konstatovat, ľe se Sander opět trefil do černého terčíku (ukázka). Celkově má “Triple Seven” stylově nejblíľe k progressive trancu aľ housu, ale musí se líbit i zarytému eurotrancerovi, o tom jsem přesvědčen. Skladba končí tím, čím začínala, oním zajímavým “pohádkovým” zvukem. “Work To Do” je poslední skladbou tohoto teď uľ asi tuąíte ľe vynikajícího EP. A nebyl by to Sander Kleinenberg, kdyby si na konec nenechal to nejlepąí! “Work To Do” je nejkratąí skladbou, jen něco “málo” přes devět minut a tak není čas na nějaké dlouhé rozjezdy. Hned od počátku se ozývají takové překrásné zvuky, ľe mi z toho jde moje malá a hloupá 🙂 hlavička kolem. Já vám něco povím, uľ několik měsíců jsem abstinoval a nemohl dosáhnout pomyslného trancového orgasmu. Uľ jsem skoro přestával doufat, ľe jej jeątě někdy zaľiju a ač tomu stále nemohu věřit, on přisel a je neskutečně silný! “Work To Do” je pro mě hitem dne, hitem týdne, ba co víc, hitem měsíce. Ptáte se proč? Poslechněte si ukázku, doufám, ľe i přes omezenou délku a kvalitu vám leccos bude jasnějąí (ukázka). Nemám slov, tohle EP mě opravdu dostalo na kolena a to myslím váľně, protoľe kdyby ne, tak teď dávno leľím v posteli a spím (právě je 23:30), místo toho tady euforicky oslavuji návrat kvalitní hudby a dopisuji tuto recenzi 🙂
ZHODNOCENÍ: Kdyby se udílely trancové Oskary, “Four Seasons EP, part 3” by byla jedním z hlavních aspirantů na ocenění “Deska Roku” a současně s tím by byla nominována v kategoriích “Inovace Roku” a “Trancový Orgasmus Roku”. Aľ deska vyjde, pravděpodobně opět u labelu Combined Forces, pořiďte si ji, jsem přesvědčen, ľe vám zůstane napořád.
Styl: trance / progressive trance
Hodnocení: 5/5
Tracklist:
01.Repeat To Specify [09:47]
02.Buenos Aires [11:29]
03.Triple Seven [10:45]
04.Work To Do [09:16]

Monika
Author: Monika

Komentáře nejsou povoleny.