TRANCE.CZ - Elektronická taneční hudba v ČR i ze světa.

Reklama



Simon & Shaker – Plan 9 (from Outer Space)

09.03.2007

V dneąní recenzi se zaměříme na novinku, která opět spadá do oblasti progressivu. Tentokrát pochází z dílny ąpanělského dua Simon & Shaker, kteří jsou v dneąní době jiľ stálicí na poli progressive & tribal house muziky. Simon Garcia a Karim Shaker, kteří tvoří tento projekt, mají za sebou několik velice úspěąných produkcí – z těch nejpovedenějąích stojí určitě za zmínku skladba Make It (2004, BeatFreak Rec.), kterou si vybral Paul van Dyk pro svoji mixovanou kompilaci TPOD2 a dále například letní kytarová záleľitost Freshness (2005, T.U.S.O.M. Rec.). Kromě vlastní produkce mají pod tímto svým hlavním projektem na svém kontě větąí mnoľství remixů, z kterých bych opět vybral ty podle mého názoru nejpovedenějąí. Jsou to tedy například remixy těchto desek: Dimas pres. D-Formation – Starstuff (2003, Intenso Rec.), Abel Ramos – Aquarius (2004, Púlsar Rec.), DJ Chus pres. The Groove Foundation – That Feeling (Bring It Back Again) (2005, Stereo Productions), Asle pres. Frost – Wait For Me (2005, T.U.S.O.M. Rec), Tatana feat. Joanna – If I Could (2006, S2 Rec.) a samozřejmě remix loňského hitu od dua Benz & MD – Turning The Curve (2006, Electronic Elements).
V neposlední řadě také mají i několik svých vedlejąích projektů, ze kterých stojí za zmínku hlavně jejich Dark Providers alias, pod kterým dělají sviľný tribal house. K jiľ vydaným vinylům Believer a Join Us (oboje 2004, Intenso Rec.) se v loňském roce přidal nový release nazvaný Elec-Disco, který se nese zcela ve stylu svých starąích předchůdců, a podle mě je dokonce i o nějaký ten stupínek překonal. Ale zpět k jejich dominujícímu Simon & Shaker projektu. V minulém roce vydali na prestiľním labelu Electronic Elements skladbu nazvanou Zero, která je podle mého názoru jednou z nejlepąích progressive věcí, které nám rok 2006 přinesl. Její kvalitu dokazuje i to, v jak krátké době se stala hranou v setech vąech předních progressive DJs (například při svém loňském vystoupení v Praze ji do svého setu zařadil Matthew Dekay). Na tento hit na podzim téhoľ roku navázal dvojsingl Pure State / Last Trip, vydaný právě na labelu jiľ zmíněného Dekaye (DK Rec.), a nutno uznat, ľe svému předchůdci rozhodně ostudu neudělal, nebo» se opět jednalo o velice kvalitní produkci od těchto dvou ©panělů. Nyní se jiľ dostáváme k novince, která vyąla opět stejně jako Zero na holandském labelu Electronic Elements. Podle slov samotných autorů se jedná o jakousi jejich poctu soundtrackům béčkových filmů, mezi něľ spadá i sci-fi dílo Eda Wooda nazvané Plan 9 From Outer Space, které je fanouąky povaľováno za jeden z nejlepąích počinů svého ľánru a naopak od odpůrců si vyslouľil nálepku nejhorąího filmu vąech dob, na který se normální člověk nedokáľe dodívat aľ do konce. O tom, jaké hodnocení si vyslouľí nová produkce od Simon & Shaker, nesoucí jméno právě tohoto rozporuplného filmu, si povíme právě nyní.
Original Mix (ukázka)
Jiľ od počátku je jasné, ľe se Simon & Shaker rozhodli nadále pokračovat ve stylu obou loňských hitů – nakonec proč také měnit něco, co mělo tak velký úspěch. Opět se tedy jedná o energetický progressive house track s decentním nádechem tribalu, který ale není tolik patrný, jako v jejich ostatních projektech. Ke konci první třetiny tracku se začne objevovat krátký nezpívaný vokál, který se jiľ stal jednou z poznávacích značek jejich produkce. Myslím si, ľe i taková drobnost dokáľe mnohem více neľ dlouhé zpívané pasáľe nebo dnes jiľ takřka kliąé v podobě nasekaných vokálů v kaľdém druhém progressive tracku. Okolo čtvrté minuty dospěje Plan 9 ke svému prvnímu breakdownu, ve kterém se projeví právě ona spojitost s výąe zmíněnými filmovými soundtracky, nebo» se zde začne objevovat velmi tajemná melodie, která mi velmi připomíná podkres některých starąích hororových a sci-fi filmů. Společně s vokály nás tato melodie přenese k druhému breakdownu, kde skladba graduje v podobě deląího build-upu, který jí dodá mohutnou porci energie v podobě zrychlujících se perkusí a v mnohem větąí intenzitě opakování onoho vokálu. Poté dospěje Plan 9 do své nejenergičtějąí fáze, kde onu mystickou melodii s vokálem doplňuje sviľný tribal beatový podklad. Já osobně jsem si tento pregressivní klenot zamiloval okamľitě po prvním poslechu v Schulzově GDJB a po zakoupení plné verze jsem této skladbě propadl snad jeątě více. Proto nemohu dát jiné hodnocení neľ plný počet bodů a konstatovat, ľe Simon & Shaker začali rok 2007 velmi úspěąně a pouze opět potvrdili své kvality.
hodnocení: 10/10
Nils Noa & Bjorn K Remix (ukázka)
Tento remix se nese v pomalejąím rytmu a jedná se spíąe o progressive house, který je hlavně v počáteční fázi obohacen o trochou electro soundů. Musím přiznat, ľe ze začátku na mě působil jako slabý odvar oproti skvělému original mixu, ale na druhou stranu remixovat takřka bezchybný original mix muselo být pro tyto producenty velmi obtíľné. Naątěstí se ale nerozhodli vynechat nebo nějak razantně předělat onu melodii s vokály tvořící nosný prvek Plan 9 a v druhé polovině remixu se skladba zrychlý a působí na mě mnohem lépe neľ rozpačitý začátek. Po prvním poslechu by bylo hodnocení tohoto remixu neobjektivní, proto jsem počkal, aľ se mi trochu dostane pod kůľi”. Nyní tedy mohu tento remix ohodnotit tak, ľe sice nepřekonává originální verzi, ale i přesto se jedná o kvalitní progressive produkci, která alespoň není jen nějakou lacinou kopií, ale obohacuje původní motiv i něčím novým. hodnocení: 8/10. Na závěr snad jiľ pouze dodám, ľe Plan 9 vyąlo exkluzivně v digitální podobě na mp3shopu Beatport a oficiální datum vydání na vinylu je stanoveno na 26. března letoąního roku.

Monika
Author: Monika

Komentáře nejsou povoleny.